Tijekom svog života bio je zadužen za važne zadatke u oblasti nacionalne kulture i obrazovanja, vršeći također dužnost zamjenika ministra obrazovanja. Neko je vrijeme bio i direktor izdavačke kuće "Naim Frashëri". U romanima i pripovijetkama dolazi do izražaja njegovog rodoljubnog duha. Zahvaljujući svom talentu i nesebičnom radu, Ali Abdihoxha postat će jedan od najpoznatijih prozaista albanske književnostisocijalističkog razdoblja, u čijim se djelima podiže spomenik dječacima, djevojčicama i ljudima koji su se borili protiv okupatora.
Posljednjih godina svog života Abdihoxha se povukao iz književnog života, odbivši čak i brojne zahtjeve za intervjuima o kulturi i književnosti.
Djela
U romanu Tri boje vremena (Tri ngjyrat e kohës, 1965–1972) vraća se partizanskoj tematici i ratnom razdoblju, a objavio je i romane Jedna burna jesen (Një vjeshtë me stuhi, 1959), priče San i svjetlost (Ëndra dhe dritë, 1963), romane Veliki dvoboj (Dueli i madh, 1975), Vile u predrađu (Vila në periferi, 1982), Kronika jedne noći (Kronika e një nate, 1984), Izazov (Sfida, 1987), Palače (Sarajet, 1997), Cijena jedne pustolovine (Çmimi i një aventure, 2006).[1]
Popis djela
Një vjeshtë me stuhi (sh.Olujna jesen 1959), roman, ponovno objavljen nekoliko puta;
Ëndra dhe dritë (sh.San i svjetlost, 1963), pripovijetke, objavljen nekoliko puta;
Tri ngjyra të kohës (sh.Tri boje vremena, 1970), roman;
Probleme të zhvillimit të letërsisë sonë (sh.Problemi razvoja naše književnosti, 1970), studije i kritike;
Dueli i madh (sh.Veliki dvoboj, 1975), roman, objavljen nekoliko puta;