14. 1. - Bivši ministar Victor de Laveleye predložio preko BBC-ja Belgijancima da koriste Znak V kao znak otpora - uspeh vodi kampanji "V kao Viktorija".
22. 1. - Britanske i australske snage zauzele Tobruk posle 11 dana opsade, četiri dana kasnije Dernu.
22. 1. - Pukovnik Vilijam Džozef Donovan, specijalni Ruzveltov izaslanik, doputovao u Beograd; na balkanskom putovanju posećuje još i Grčku, Tursku i Bugarsku.
25. 1. - Japanska Politika tri sve: u selu Panjiayu, prov. Hebei, ubijeno 1.230 Kineza zbog pomaganja komunistima.
6. 2. - Operacija Kompas: zauzet Bengazi, ubedljiva pobeda Britanaca i ostalih nad italijanskom armijom u zapadnom Egiptu i istočnoj Libiji (Kirenaici).
14. 2. - Hitler i Ribentrop razgovaraju sa Cvetkovićem i Cincar-Markovićem u Berghofu, istog dana Ruzveltova poruka jugoslovenskoj vladi: budući Zajam i najam će pomoći narodima koji mogu biti žrtve agresije.
15. 2. - Iberijska oluja, ili ciklon - Lisabon je direktno pogođen, uz veliku materijalnu štetu ima i preko 130 mrtvih.
17. 2. - Bugarsko-turska deklaracija o nenapadanju.
22. 2. - Ruzveltova poruka knezu Pavlu: svet gleda sa simpatijama na zemlje koje pružaju otpor agresivnim silama.
24. 2. - Britanci zauzeli Bengazi, Nemci se vraćaju sledećeg meseca.
25. 2. - Februarski štrajk u okupiranoj Holandiji protiv progona i hapšenja Jevreja.
25. 2. - Britanske i južnoafričke snage zauzele Mogadishu u italijanskoj Somaliji.
25. 2. - Operacija Abstention: britanski komandosi pokušali zauzeti ostrvo Kastellorizo na krajnjem istoku Dodekaneza.
ca. 25. 2. - Početak rada Nemačkog naučnog instituta u Beogradu.[4]
27. 2. - U Budimpešti razmenjene ratifikacije Jugoslovensko-mađarskog sporazuma o večnom prijateljstvu.
Mart/Ožujak
1. 3. - Bugarska se pridružuje Trojnom paktu, nemačka vojska sutradan ulazi na njenu teritoriju, u pravcu Grčke.
1. 3. - Bitka kod Kufre: Italijani u Kufri, Libija, predali se Slobodnim Francuzima. Gen. Leclerc i francuske trupe se sutradan zaklinju da neće položiti oružje dok francuska zastava ne bude na Strasbourškoj katedrali (ispunjeno novembra 1944).
1. 3. - Senat SAD osnovao Senatski specijalni komitet za ispitivanje nacionalnog odbrambenog programa, poznatiji kao Trumanov komitet, koji će ostvariti uštedu od 10-15 milijardi dolara u vojnoj potrošnji.
1. 3. - U SAD izašao samizdat Theodora N. KaufmanaGermany Must Perish! u kome predlaže genocid Nemaca putem sterilizacije - nacisti je koriste u svojoj propagandi.
5. 3. - Vel. Britanija prekida diplomatske odnose sa Bugarskom; ovih dana počinje Operacija Lustre, iskrcavanje britanskih i komonveltskih trupa u Grčku.
5. 3. - Rumunija: gen. Jon Antonesku zvanično dobio 99,91% podrške na referendumu.
6. 3. - Krunski savet Kraljevine Jugoslavije doneo odluku o pristupanju Trojnom paktu, pod uslovima koje će Hitler prihvatiti (potvrđeno 20. 3.).
18. 3. - Ruzvelt Beogradu: zemlja koja se pokorno preda uživaće manje naklonosti od one koja se makar i kratko bude odupirala.
18. 3. - Bivši premijer Milan Stojadinović proteran u Grčku, odakle ga Britanci odvode na Mauricijus.
19. 3. - Hitlerov ultimatum knezu Pavlu: pridružite se Trojnom paktu za pet dana ili sledi invazija.[5]
20. 3. - Nakon što je Krunski savet potvrdio odluku o pristupanju Trojnom paktu, za to se izjasnila i vlada Kraljevine Jugoslavije, trojica ministara podnela ostavku.
20. 3. - Britanske indijske trupe zauzele Hargeisu u Somalilandu.
23. 3. - Gen. Dušan Simović upozorava kneza Pavla da bi se vazduhoplovstvo moglo pobuniti ako bude potpisan pakt sa Osovinom; Čerčil premijeru Cvetkoviću: rat će biti samo odložen a ne izbegnut (pristupanjem Trojnom paktu).
24. 3. - Tursko-sovjetska deklaracija: ko god da napadne Tursku, SSSR će ostati neutralan.
25. 3. - Jugoslavija se u Beču pridružuje Trojnom paktu, za šta je obećano: očuvanje integriteta, bez prolaza i prevoza osovinskih snaga, neće biti tražena vojna pomoć od Jugoslavije (povoljnije nego za ostale članice Trojnog pakta) + tajno obećan Solun posle rata.
25. 3. - Britanski putnički brod SS Britannia potopljen kod Siera Leonea, 249 mrtvih.
27. 3. - Hitlerova Direktiva 25: napasti Jugoslaviju. Treba je razbiti, računajući na pomoć nezadovoljnih Hrvata i većine suseda; operacija Barbarosa se odlaže za četiri nedelje.
29. 3. - Josip Broz Tito, generalni sekretar KPJ, stiže avionom iz Zagreba u Beograd.
30. 3. - Jugoslovenska vlada izdala direktivu o "opštem aktiviranju" (tajna mobilizacija); nemačka Vrhovna komanda izdala direktive u vezi napada na Jugoslaviju ("Poduhvat 25") i Grčku ("Marita").
31. 3. - Sastanak "velikog dela" poslanika HSS i zastupnika vlasti u Zagrebu, u Berlin poslan "Memorandum petorice", koji tvrdi da Jugoslavija više ne postoji i traži pomoć i priznanje "slobodne Hrvatske države". Ribentropov telegram Mačeku - odvraća ga od saradnje sa beogradskom vladom.
31. 3. - Predsednik vlade Simović zabranio iseljavanje iz svojih mesta (i da se narod ne povodi za "alarmantnim vestima").
31. 3. - 1. 4. - Razgovori vojnih predstavnika Jugoslavije i Velike Britanije u Beogradu.
1. 4. - Irački puč, u izvedbi "Zlatnog kvadrata", četvorice oficira-nacionalista i pristalica Osovine: Rashid Ali al-Gaylani ponovo dolazi za premijera Iraka, regent 'Abd al-Ilah je juče pobegao iz zemlje.
3. 4. - Mađarski predsednik vlade grof Pal Teleki izvršio samoubistvo, ne želeći da učestvuje u invaziji na Jugoslaviju; naslediće ga László Bárdossy (do 1942)
3. 4. - Razgovori jugoslovenskih, grčkih i britanskih vojnih predstavnika u Florini.
4. 4. - Vlatko Maček stigao u Beograd i preuzeo mesto potpredsednika vlade. Beograd, Zagreb i Ljubljana će u slučaju ratnog stanja biti proglašeni za otvorene gradove.
21. 4. - General Georgios Colakoglu potpisao u Larisi predaju Grčke vojske, isključivo Nemcima, protivno naređenjima više komande (23. 4. biće potpisan još jedan dokument u kome se pominje i Italija, Colakoglu će postati prvi kolaborantski premijer).
22. 4. - Nemački vazduhoplovni gen. Helmut Forster objavio da preuzima okupacionu upravu u Srbiji (on ostaje do juna).
22. 4. - Pet pešadijskih bataljona Kosovske divizije prekinulo napade na italijanske položaje severno od Skadra, čuvši za kapitulaciju.
22 - 24. 4. - Na sastanku u Beču određena italijansko-nemačka demarkaciona linija u Jugoslaviji. Bosna dodeljena NDH.
početkom maja - Majsko savetovanje CK KPJ u Zagrebu - ne priznaje se komadanje Jugoslavije, odlučeno da sve partijske organizacije formiraju vojne komitete za pripremu ustanka (borba protiv okupatora uz revolucionarnu perspektivu).
4. 5. - Vlada Kraljevine Jugoslavije objavila rat Mađarskoj i Bugarskoj.
5. 5. - Haile Selasije se vratio u oslobođenu Adis Abebu, tačno pet godina nakon italijanske okupacije (danas praznik Arbegnoch Qen).
9. 5. - Zatvorena poslanstva Norveške, Belgije i Jugoslavije u Moskvi (na nemačko traženje).
9. 5. - Britanci zarobili podmornicu U-110 sa šifarskom knjigom i jednom Enigmom.
9. 5. - Franko-tajski rat: u Tokiju potpisan mirovni ugovor, Francuzi prinuđeni predati Tajlandu nekoliko provincija Indokine, 54.000 kv.km zemlje u Laosu i Kambodži.
10. 5. - Rudolf Hess, Hitlerov zamenik, preleteo u Škotsku, u nadi da će sklopiti mir sa V. Britanijom.
10. 5. - Poslednji veliki napad na London, ali i jedan od najrazornijih, preko 1.400 mrtvih, oštećen i parlament. The Blitz se okončava jer Hitler prebacuje sredstva na istok.
13. 5. - Ministar un. poslova NDH Andrija Artuković propisao "Provedbenu naredbu o ustrojstvu i poslovanju Ravnateljstva za javni red i sigurnost", glavnog sredstva zločinačke politike prema Srbima, Jevrejima i hrvatskim antifašistima.
italijanski princ Aimone označen hrvatskim kraljem pod imenom Tomislav II. ali nikad nije vladao.
19. 5. - U Vijetnamu osnovan pokret za nezavisnost Viet Minh.
19. 5. - Okončana Bitka kod Amba Alagija, italijanski komandant u Etiopiji vojvoda d'Aosta, inače brat nesuđenog hrvatskog kralja, predao se sa svojim snagama.
20 - 31. 5. - Bitka za Krit, Nemci ga osvajaju uz velike žrtve, naročito među padobrancima. Grčki kralj i vlada odlaze u Kairo.
28. 5. - Pariski protokoli: Nemci dobijaju na korišćenje vojna postrojenja u francuskim kolonijama u zamenu za olakšice u okupaciji (nije ratifikovano).
30. 5. - Tito se uselio u vilu Nenadovića na beogradskom Dedinju.
30. 5. - Uklanjanje nemačke zastave sa kukastim krstom sa Akropolja, prvi tamošnji simbolični čin otpora.
30. 5. - Britanci ušli u Bagdad, čime su ugušili irački ustanak.
maj - Mađarski okupatori prisilno iseljavaju Srbe iz nekih naselja.
Jun/Juni/Lipanj
1 - 2. 6. - Farhud: tokom anarhije u Bagdadu nakon obaranja Rašid Alija, ubijeno nekoliko stotina Jevreja, zatim i nekoliko stotina učesnika nemira.
početak juna - Raspuštena Hrvatska seljačka zaštita.
2. 6. - Počeli ustaški pokolji u okolini Ljubinja i u selu Drežanj kod Nevesinja, gde 3. juna dolazi do oružanog otpora.
9. 6. - Feldmaršal Wilhelm List postavljen zapovjednikom oružane sile za Jugoistok, sa sjedištem u Solunu.
10 - 12. 6. - Sastanak franjevačkih provincijala u Zagrebu - zabranjeno stupanje franjevaca u Ustaše (neki su već u ustašama), osuđuje se progon Srba.
12. 6. - U Londonu usvojena Deklaracija o međusavezničkoj pomoći između V. Britanije i devet izbegličkih vlada i predstavnika (među kojima je i Jugoslavija).
23. 6. - Formiran IV antikomunistički odsek Specijalne policije Uprave grada Beograda, šef je uglavnom Božidar Bećarević (? nemački plan "Internacionala" za hapšenje komunista u Evropi odmah nakon napada na SSSR).
26. 6. - Pavelićeva Izvanredna zakonska odredba i zapovjed - Židove u "zbirališta pod vedrim nebom", osobe koje su se "ogrješivale o hrvatske narodne probitke" da u roku od 8 dana napuste državne i druge službe.
26. 6. - Nepoznati avioni bombardovali mađarski grad Kassa (Košice), što vodi ulasku Mađarske u rat protiv SSSR.
9. 7. - Poglavari SPC uručuju memorandum gen. Schroderu (u avg. Dankelmanu) - traže od komandanta Srbije da zamoli vladu Rajha da se zauzme za Srbe u NDH.
19. 7. - Sreski odbor za Kolašin je prvi NO odbor, koji će zamenjivati predratne organe vlasti (protivno direktivama Kominterne o dve etape revolucije).
23. 7. - U selu Grabovcu kod Petrinje ustanici porušili železničku stanicu i ubili 12 ustaša, zbog čega će ovi izvršiti veliku odmazdu.
23. 7. - Italijansko-srpski razgovori u Benkovcu o priključenju kninskog i gračačkog sreza Italiji.
23/24. 7. - U Beogradu uhapšeno 198 komunista i simpatizera NOP; Vojni komandant Srbije naredio predaju oružja do 20. 8..
24. 7. - Smenjen i isključen iz partije Metodije Šatorov Šarlo, sekretar PK KPJ za Makedoniju (protivio se ustanku, priključio se bugarskoj radničkoj partiji).
27. 7. - U Beogradu uhapšen Aleksandar Ranković, član Politbiroa CK KPJ, mučen i prebačen u gradsku bolnicu (dan. Očna bolnica), partizani Beograda ga oslobodili dva dana kasnije.
28. 7. - U odmazdi za požare u nemačkim garažama Nemci u Beogradu streljali više od 120 ljudi, mahom Jevreja, komunista i njihovih simpatizera.
28 - 29. 7. - Počeli ustaški pokolji oko Duvna i Livna.
29. 7. - Višijevska Francuska i Japan potpisali sporazum o zajedničkom protektoratu nad Indokinom - Francuska nastavila upravljanje Indokinom, a Japan poslao trupe.
31. 7. - U Bugarskoj objavljeni dekreti kojim se formiraju bitoljska i skopska oblast, odn. priključuju sofijskoj oblasti delovi okupirane Jugoslavije.
8. 8. - Završena Bitka kod Umana u zapadnoj Ukrajini, zarobljeno oko 100.000 Sovjeta.
8. 8. - Počinje dvomesečna rumunsko-nemačka opsada Odese.
10. 8. - Partizani i četnici zauzeli Vlasenicu u Bosni (domobrani se vratili 15/16. 8.).
10. 8. - Italijani povratili Berane (kao i većinu gradova u severnoj Crnoj Gori prethodnih dana).
10. 8. - GŠ NOP Jugoslavije izdao uputstvo pod nazivom "Zadatak narodnooslobodilačkih partizanskih odreda", konstatovano "da se zanemarivalo pitanje opšteg narodnog ustanka".
10. 8. - Na I sveslovenskom mitingu u Moskvi istaknuto pravo na samoopredeljenje crnogorskog i makedonskog naroda, što izaziva protest jugoslovenske kraljevske vlade.
11. 8. - Partizani demolirali rudnik Bogovina u Srbiji (kasnije represalije).
12. 8. - Ukazom italijanskog kralja zapadna Makedonija, deo Crne Gore i veći deo Kosmeta priključeni Velikoj Albaniji.
12. 8. - Predsednik vlade u izbeglištvu Simović se preko BBC-ija protivi preuranjenom ustanku u Jugoslaviji.
13. 8. - Objavljen "Apel srpskom narodu" protiv komunističkog ustanka, koji su potpisale mnoge istaknute ličnosti (neki su odbili, ukupno 545 potpisa).
14. 8. - Objavljena Atlantska povelja, zajednička izjava Čerčila i Ruzvelta, definicija ratnih ciljeva, začetak UN.
14. 8. - Zakonska odredba o čistoći hrvatskog jezika.
14 - 26. 8. - Ustaško-domobransko-nemačka operacija protiv ustanka u Bosanskoj krajini.
18. 8. - Domobrani iz Vlasenice ušli u Han Pijesak; četnici zauzeli Srebrenicu; Husinski rudari izašli na Ozren u partizane, nakon što su na prevaru primili opremu od ustaša.
5. 9. - Saradnja četnika sa Nedićevom vladom: sporazum M. Nedića i predstavnika D. Mihailovića - zajedno protiv komunista, pomaganje stvaranja četničkih jedinica u Bosni i Crnoj Gori.
5/6. 9. - Partizani i četnici nakratko zauzeli Rogaticu.
16. 9. - Saveznici su pred Teheranom, iranski šah Reza Pahlavi prinuđen na abdikaciju u korist sina Mohameda Reze (do 1979), zemlja je pod anglo-sovjetskom okupacijom do 1946.
18. 9. - Tito stigao u Robaje kod Valjeva, nakon dvodnevnog putovanja iz Beograda.
19. 9. - Nemci zauzimajuKijev, Sovjeti su imali preko 600.000 mrtvih i zarobljenih.
19. 9. - Štab 18. armijskog korpusa prebačen iz Grčke u Beograd, komandant Franz Böhme ima vojnu i civilnu vlast u Srbiji, dva dana kasnije naređuje čišćenje Mačve.
22 - 26. 9. - Japanska invazija Francuske Indokine: japanske trupe zauzimaju sever teritorije prema sporazumu postignutom u zadnji čas, ali ipak dolazi do oružanog okršaja.
24. 9. - Na savezničkoj konferenciji u Londonu potpisana Atlantska povelja, osnova Povelje Ujedinjenih nacija pa i NATO-a (među potpisnicima i izbeglička vlada Jugoslavije).
24. 9. - Partizani ušli u Užice, koje će dva meseca biti centar "Užičke Republike"; partizani takođe ušli u Kosjerić.
26. 9. - Vojno-političko Savetovanje u Stolicama kod Krupnja; između ostalog naređeno formiranje glavnih štabova po pokrajinama, gde ih nema (anticipiranje federalizma).
septembar - Osnovane tri organizacije otpora u Grčkoj: EDES, EKKA i EAM.
septembar - U Rumuniji počinje deportacija Jevreja u Transnistriju, mnogi umiru u lošim uslovima.
septembar - Naziv "partizan" umesto "gerilac".
druga polovina sept. - Konferencije muslimana u gradovima BiH osuđuju ustaške zločine; u Ostrošcu kod Duvna muslimani i Hrvati oslobodili Srbe koje su ustaše hteli ubiti.
Oktobar/Listopad
1. 10. - Vrhovni štab NOP odreda, u skladu sa odlukama iz Stolica, izdao naredbu o oznakama, zastavama, načinu pozdravljanja itd.
1. 10. - U Drinjači postignut sporazum o saradnji partizana i četnika u istočnoj Bosni.
1. 10. - Zajam i najam: počinje američka pomoć SSSR, do 1945. izručeno 17,5 miliona tona materijala vrednosti 11 milijardi dolara.
2. 10. - Ubijen 21 nemački vojnik na putu Beograd-Obrenovac, naređeno streljanje odgovarajućeg broja logoraša iz Beograda i Šapca.
2. 10. - Zakonska odredba u NDH - 10 komunista za jednog ustašu.
2. 10. - Počinje Bitka za Moskvu: nemačka glavnina krenula prema gradu, sutradan zauzet Orel. Ali veći deo ovog meseca su zaglavljeni na blatnjavim putevima.
3. 10. - Italijani organizovali Guvernatorat Crne Gore.
25. 10. - Britanski kapetan Hadson i majori Ostojić i Lalatović u Dražinom štabu na Ravnoj Gori (Draža Mihailović je priznat od Britanaca kao jedini legitimni komandant snaga otpora).
11. 11. - Kolaboracija: Gorski štab četničkih odreda istočne Bosne u Višegradu sklopio sa Italijanima sporazum o nenapadanju i borbi protiv partizana.
11. 11. - Sastanak u Divcima Draže Mihailovića sa nemačkim predstavnikom - Nemci smatraju Dražu neprijateljem, on hoće borbu protiv komunista a ne Nemaca.
12. 11. - Zaustavljeno nemačko nadiranje ka Moskvi.
17 - 18. 11. - Biskupska konferencija u Zagrebu se bavi prekrštavanjem pravoslavaca: "misionari" mogu dobiti misiju i jurisdikciju samo od mjesnog ordinarijata a ne od svetovnih vlasti, koje takođe ne mogu poništavati ranije prelaze, konverzija bez prinude, s poštovanjem ljudskih prava (u principu se ne protive prekrštavanju, već dogmatskoj neispravnosti).
22. 11. - Eksplozija u užičkoj fabrici oružja i municije, oko 200 mrtvih (moguća diverzija).
22. 11. - Banjalučki muslimani osuđuju zločine nad Srbima i Jevrejima (navodno ustaše nosile fesove, kako bi skrenuli mržnju na muslimane).
23. 11. - Amerikanci okupirali Surinam u dogovoru sa holandskom izbegličkom vladom (izvor aluminijuma).
24. 11. - Otkrivene pripreme za pobunu 15. pešadijskog domobranskog puka na Palama, 18 domobrana osuđeno na smrt.
25. 11. - Počela nemačka ofanziva na Užičku republiku - napad 342. i delova 704. pešadijske divizije (nemačke), četnika, nedićevaca i ljotićevaca preko Ljubovije i Kosjerića u pravcu Užica. Istog dana partizani iz okoline Kraljeva potisnuti prema Čačku.
ca. 25. 11. - Radio Moskva javila da je Draža Mihailović vođa svih snaga pokreta otpora, na šta Tito reaguje telegramom (vlade Velike Britanije i SSSR se slažu da je potrebno postići pomirenje partizana i četnika, pod vođstvom komandanta JVuO Draže Mihailovića).
25. 11. - Stari britanski bojni brod HMS Barham potopljen blizu Aleksandrije, 862 mrtvih.
26. 11. - Japanske pomorske snage krenule ka Pearl Harboru, istog datuma (po Washingtonskom vremenu) uručena Hullova nota, gde se kao preduslov za sporazum sa Japanom traži povlačenje iz Francuske Indokine i Kine, a što je ocenjeno kao ultimatum.
8. 12. - Osnovan Logor Sajmište (Judenlager Semlin) za jevrejske i romske porodice, čiji su muškarci od letos bili internirani u Topovske šupe, na Autokomandi, i streljani.
12. 12. - NDH, Slovačka i Bugarska objavljuju rat SAD i V. Britaniji.
12. 12. - Adolf Hitler se sastao s najvišim nacističkim zvaničnicima u Rajhskancelariji: pošto je došlo do svetskog rata, Jevreji moraju biti uništeni.
13. 12. - Konferencija partizanskih i četničkih predstavnika na Kraljevom polju kod Han-Pijeska, povodom eventualnog priključenja istočne Bosne Nedićevoj Srbiji - četnici su formalno protiv.
13. 12. - Završena okupatorsko-kvislinška ofanziva na zapadu Srbije.
13. 12. - Bitka kod rta Bon: Italijani izgubili dve lake krstarice i 817 ljudi kod Tunisa.
13. 12. - Peruanski grad Huaraz uništen nakon što je lavina glečera izazvala prelivanje jezera preko brane.
21. 12. - U Rudom, na Staljinov rođendan, formirana Prva proleterska udarna brigada, od nekih srbijanskih i crnogorskih jedinica, pod direktnom komandom Vrhovnog štaba, kao prva eksteritorijalna jedinica (objavljeno 22. 12., što će biti Dan Armije).
22. 12. - Italijani i domobrani se probili u blokiranu Bileću (bila odsečena od 3. 12.).
24. 12. - Nemačka Vrhovna komanda ponudila bugarskom ministarstvu rata da okupira deo Nedićeve Srbije (dogovor postignut tri dana kasnije).
25. 12. - Japanska armija okupirala Hong Kong posle 17 dana opsade.
25. 12. - "Misa za Dalmaciju" i antiitalijanski protesti u Zagrebu[6] .
26. 12. - Suočen s napredovanjem japanskih snaga u Drugom svetskom ratu ka Manili, američki generalDaglas Makartur proglasio je filipinsku prestonicu "otvorenim gradom". Uprkos tome u Manili su 1941, 1942. i 1945. vođene teške borbe američkih i japanskih jedinica, tokom kojih su porušeni mnogi delovi grada.
26. 12. - Aung San osnovao Armiju burmanske nezavisnosti, u Tajlandu uz pomoć Japanaca (promenio stranu 1944/45).
26 - 27. 12. - Operacije Archery i Anklet, britanski komandosi deluju u Norveškoj.
28. 12. - Na četničkoj konferenciji u Vlasenici prihvaćeni nemački i Nedićevi uslovi.
decembar '41. - maj '42. - "Lijeva skretanja" - partizanski progon neistomišljenika u Crnoj Gori.
Gereja Mathias Beautiful view of Gereja Mathias Gereja Mathias (Hongaria: Mátyás-templomcode: hu is deprecated ) adalah sebuah gereja yang terletak di kota Budapest, Hungaria. Menurut tradisi gereja, awalnya dibangun dalam gaya Romawi di 1015, meskipun tidak ada peninggalan arkeologis ada. Bangunan saat ini dibangun di akhir kemerahan gaya Gotik di paruh kedua abad ke-14 dan secara luas dikembalikan pada akhir abad ke-19. Ini adalah gereja terbesar kedua pada abad pertengahan Buda dan gerej...
Komando Distrik Militer 1607Lambang Korem 162/Wira BhaktiNegara IndonesiaAliansiKorem 162/WBCabangTNI Angkatan DaratTipe unitKodimPeranSatuan TeritorialBagian dariKodam IX/UdayanaMakodimSumbawaBaret H I J A U TokohKomandanLetkol Czi. Eko Cahyo Setiawan, S.E., M.Han.Kepala StafMayor Inf. Dahlan, S.Sos. Komando Distrik Militer 1607/Sumbawa merupakan satuan kewilayahan yang berada dibawah komando Korem 162/Wirabakti. Kodim 1607/Sumbawa memiliki wilayah teritorial yang meliputi Kab...
Часть серии статей о Холокосте Идеология и политика Расовая гигиена · Расовый антисемитизм · Нацистская расовая политика · Нюрнбергские расовые законы Шоа Лагеря смерти Белжец · Дахау · Майданек · Малый Тростенец · Маутхаузен ·&...
كأس السوبر السوري الموسم الحالي2020 الجهة المنظمة الاتحاد العربي السوري لكرة القدم تاريخ الإنشاء 1982 الرياضة كرة القدم البلد سوريا القارة آسيا النسخة الأولى 1982 عدد الفرق 2 فريق أحدث بطل الوحدة ( 3 القاب ) الأكثر فوزا الجيش ( 3 القاب ) يتأهل إلى كأس الاتحاد الآسيوي مسابقات متع...
Mohamed Fawziمحمد فوزىInformasi latar belakangNama lahirMohamed Fawzi Abbas ElhawLahir(1918-08-15)15 Agustus 1918Tanta, MesirMeninggal20 Oktober 1966(1966-10-20) (umur 48)Kairo, MesirGenreMusik MesirPekerjaanKomponis dan penyanyi Mohamed Fawzi (Bahasa Arab Mesir: محمد فوزى, nama lahir Mohamed Fawzi Abbas Elhaw, 15 Agustus 1918 – 20 Oktober 1966)[1] adalah seorang penyanyi, penulis lagu, pemeran dan pembuat film asal Mesir. Ia adalah entertainer dan...
غزوة العشيرة جزء من غزوات الرسول محمدﷺ معلومات عامة التاريخ شهر جمادى الأولى سنة 2 هـ الموقع العشيرة (ينبع النخل) النتيجة لم يحدث قتال وتمت مصالحة مع بنو مدلج وحلفاءهم من بني ضمرة وكلهم من قبيلة كنانة المتحاربون المسلمون القادة محمد بن عبدالله ﷺ القوة 150 إلى 200 راك...
This article does not cite any sources. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Cistm Konfliqt... – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (November 2009) (Learn how and when to remove this template message) 2004 studio album by The Mad Capsule MarketsCiSTm K0nFLiqT...Studio album by The Mad Capsule MarketsReleased31 March 2004 (Japan) 26 Octob...
Sport of Boccia at the 2020 Summer Paralympics Bocciaat the XVI Paralympic GamesBoccia pictogram of the 2020 Summer ParalympicsVenueAriake Gymnastics CentreDates28 August – 4 September 2021Competitors116 in 7 events←20162024→ Boccia at the2020 Summer ParalympicsIndividualBC1BC2BC3BC4TeamBC1–2PairsBC3BC4vte A mixed pairs BC3 match at the Tokyo 2020 Paralympic Games. Boccia at the 2020 Summer Paralympics in Tokyo, Japan, took place at the Ariake Gymnastics Centre. There were expected t...
Blade - La serieLogo originale della serieTitolo originaleBlade: The Series PaeseStati Uniti d'America Anno2006 Formatoserie TV Genereazione, supereroi Stagioni1 Episodi13 Durata45 min (episodio) Lingua originaleinglese Rapporto16:9 CreditiIdeatoreDavid S. Goyer (sviluppatore) RegiaAlex Chapple (2 ep.), Félix Enríquez Alcalá (2 ep.), Michael Robison (2 ep.), Norberto Barba (1 ep.), John Fawcett (1 ep.), Ken Girotti (1 ep.), Peter O'Fallon (1 ep.), David Straiton (1 ep.), Brad Turner (1...
هنودمعلومات عامةنسبة التسمية الهند التعداد الكليالتعداد قرابة 1.21 مليار[1][2]تعداد الهند عام 2011ق. 1.32 مليار[3]تقديرات عام 2017ق. 30.8 مليون[4]مناطق الوجود المميزةبلد الأصل الهند البلد الهند الهند نيبال 4,000,000[5] الولايات المتحدة 3,982,398[6] الإمار...
Main article: Rowing at the Summer Olympics Rowingat the Games of the XV OlympiadDates20–23 July 1952Competitors404 from 33 nations← 19481956 → Rowing at the1952 Summer OlympicsSingle scullsmenDouble scullsmenCoxless pairmenCoxed pairmenCoxless fourmenCoxed fourmenEightmenvte Rowing at the 1952 Summer Olympics featured seven events, for men only. The competitions were held from 20 to 23 July.[1] Medal summary Games Gold Silver Bronze single scullsdet...
Currently there are 33 Catholic dioceses in Australia, consist of 5 metropolitan archdioceses, 21 suffragan dioceses, 2 non-metropolitan archdioceses, and 5 Eastern Rite dioceses. In addition there is a military ordinariate and a personal ordinariate.[1] A geographical map of the 28 Roman Catholic dioceses in Australia, coloured by ecclesiastical province. Archdioceses are coloured darker than their suffragans. List of dioceses Australian Catholic Bishops Conference Ecclesiastical Pr...
أولاد الشريف تقسيم إداري البلد المغرب الجهة مراكش آسفي الإقليم الرحامنة الدائرة سيدي بو عثمان الجماعة القروية بوروس المشيخة أولاد اعكيل التانية السكان التعداد السكاني 533 نسمة (إحصاء 2004) • عدد الأسر 83 معلومات أخرى التوقيت ت ع م±00:00 (توقيت قياسي)[1]، وت ع م+01:00 (ت...
A traditional Korean sport similar to tug of war JuldarigiA juldarigi rope knotted around a binyeomok at the Hi! Seoul FestivalFirst playedKnown since at least 1500 C.E.CharacteristicsContactNon-contactMixed-sexYesTypeTeam sport, traditional, outdoorEquipmentRice-straw ropes, binyeomok pegPresenceCountry or regionKorea, particularly Dangjin and Yeongsang Juldarigi (Korean: 줄다리기, also chuldarigi) is a traditional Korean sport similar to tug of war. It has a ritual and div...
Form of health care financing Health expenditure funding sources by country Publicly funded healthcare is a form of health care financing designed to meet the cost of all or most healthcare needs from a publicly managed fund. Usually this is under some form of democratic accountability, the right of access to which are set down in rules applying to the whole population contributing to the fund or receiving benefits from it. The fund may be a not-for-profit trust that pays out for healthcare a...
Hindu agrarian caste from South India For other uses, see Reddy (disambiguation). ReddyClassificationForward casteReligionsHinduismLanguagesTeluguCountryIndiaPopulated statesMajor:Andhra PradeshTelanganaMinor:KarnatakaKeralaOdishaTamil NaduMaharashtraRegionSouth IndiaKingdom (original)Reddy Kingdom Reddy (Telugu: [ɾeɖːi]; also transliterated as Raddi, Reddi, Reddiar, Reddappa) is a caste that originated in India, predominantly settled in Andhra Pradesh and Telangana. They are class...
The Boston Academy of Music is an institute of higher education in the field of music, located in Boston, Massachusetts. It was founded in 1833 by Lowell Mason and William Channing Woodbridge. It was the first music school of its kind in the country.[1] In the 1830s-1840s it occupied the Odeon on Federal Street.[2] In 1982, the Boston Academy of Music was revived by the singer Richard Conrad, who led it for 23 years. In 2003, the name of the non-profit company was changed from...
Title held by the British Monarch Supreme Governor of theChurch of EnglandIncumbentKing Charles IIIsince 8 September 2022Church of EnglandStyleHis MajestyResidenceBuckingham PalaceConstituting instrumentAct of Supremacy 1558PrecursorSupreme Head of the Church of EnglandFormation1558First holderElizabeth I Christianity portal The Supreme Governor of the Church of England is the titular head of the Church of England, a position which is vested in the British monarch.[1] Although th...