Drvar

Drvar
Drvar
Drvar
Drvar
Država Bosna i Hercegovina
Entitet Federacija BiH
Županija Hercegbosanska županija
Vlast
 - Gradonačelnik Dušica Runić (SNSD)
Površina
 - Općina 589,6 km²[1]
Stanovništvo (1991.)
 - Grad 8.053
 - Urbano područje 17.126 (općina)
Poštanski broj 80260
Pozivni broj (+387) 034
Službene stranice
www.opstinadrvar.org
Karta
Položaj općine Drvar u Bosni i Hercegovini
Položaj općine Drvar u Bosni i Hercegovini

Položaj općine Drvar u Bosni i Hercegovini

Drvar (1981–91. Titov Drvar), grad i opština u zapadnoj Bosni i Hercegovini, između Bosanskog Grahova i Bosanskog Petrovca, blizu Glamoča. Administrativno Drvar je dio Zapadnobosanskog kantona u sastavu Federacije Bosne i Hercegovine.

Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Drvar imala je 17.126 stanovnika, raspoređenih u 38 naselja. Poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma, najveći dio Drvara ušao je u sastav Federacije Bosne i Hercegovine. U sastav Republike Srpske ušla su naseljena mjesta: Potoci, Srnetica i Uvala. Od ovog područja formirana je oština Istočni Drvar. Federalni dio Drvara također je podijeljen. Zapadni dio koji se nalazi uz rijeku Unu pripojen je opštini Bihać, odn. naseljena mjesta: Boboljusci, Bosanski Osredci, Gornji Tiškovac, Mali Cvjetnić, Malo Očijevo, Martin Brod, Očigrije, Palučci, Trubar, Veliki Cvjetnić i Veliko Očijevo. Tako se bivša opšina Drvar, po najnovijoj administrativnoj podjeli našla u tri opštine i u dvije federalne jedinice.

Geografija

Smješten je u planinskom području između planina: Osječenica, Klekovača, Lunjevača i rijeke Une na zapadu, na nadmorskoj visini 700 do 1200 m. Prije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma površina opštine bila je 950 km2.

Klima je kontinentalno-planinska sa dugim i hladnim zimama.

Na području općine brojne su manje rijeke koje imaju potencijal za razvoj ribogojilišta. Najznačajniji vodotok je rijeka Unac po kojoj je, u istoriji, ovo područje i nosilo isto ime. Područje je dugačko oko 65 km. Tu je i nekoliko potoka, kao što je Bastašica u duljini od 1 km i Ljeskovica. Na području Drvarske opštine postoji jednistven, za ovaj dio Europe, slučaj bifurkacije rijeke. U mjestu Prekaja nalazi se Prekajsko jezero. Ovo jezero zaprema površinu od dva kvadratna kilometra i bogato je ribom. Velike površine prekrivene su šumama i pašnjacima, dok su poljoprivredna zemljišta zastupljena u manjem obujmu.

Stanovništvo

Prema popisu stanovništva iz 1991. godine, opština Drvar je imala 17.079 stanovnika, od kojih su 97.27% Srbi, 2.09% Jugoslaveni, 0.20% Hrvati, 0.19% Bošnjaci i 0.25% ostali. Grad Drvar ima 7.716 stanovika (96% Srbi i 3% Jugoslaveni).

U istoriji je ostalo zapisano da je ovo područje doživjelo veliko iseljavanje 1530 godine, kada se skoro cjelokupno stanovništvo iselilo u područje rijeke Cetine. Sve do mira u Beogradu 1618, kada je uspostavljena granica na Uni ovdje je bilo skoro pusto.[2] Tada iz Like i Dalmacije dolaze Bošnjaci, u prvom redu begovi, ali i Srbi kao kmetovi na njihovim imanjima. Begovi Kulenovići su imali ovdje dio svojih imanja, a poznata su ona na Trninića Brijegu. Ovaj period prvog doseljavanja je trajao do Napoleonovih ratova. Nakon toga dolazi do novih preseljavanja i taj period traje do trajanja turske vlasti u Bosni. Novi talas migracija, najveći po obimu, počinje dolaskom Austro-Ugarske, nakon čega odlaze Bošnjaci a dolazi hrišćansko stanovništvo, prvenstveno Srbi. Hrvati se naseljavaju u vrijeme kada Drvar postaje industrijski grad, i naseljavaju se isključivo u grad, ali se i iseljavaju u vrijeme NDH. U socijalističkoj Jugoslaviji Drvar je bio u potpunosti naseljen srpskim stanovništvom.

Posljednji rat 1992-1995 je donio nova preseljenja. Najprije su Srbi bili prinuđeni napustiti svoja ognjišta 1995 pred nailazak hrvatske vojske. Kad je područje palo u hrvatske ruke u grad su se naselile hrvatske izbjeglice iz središnje Bosne. Smirivanjem ratnih dejstava, nekoliko godina kasnije, vratio se i dio Srba, koji sada čine većinsko stanovništvo ovog područja.

Istorija

Ilirsko i rimsko doba

Glavni članak: Sardeati

Kako to pokazuju brojne ilirske gradine (castella, oppida), koje su redovno smještene po prirodnim uzvisinama na obodu polja, dolina Unca je bila dobro naseljena i u predrimsko doba. Oko gradina je raspršen veliki broj grobnih tumula , od kojih su oni u Drvaru, prekopani oko 1890. g., dali pretežno halštatski materijal iz željeznog doba. Centar predrimske plemenske zajednice se, po svoj prilici, nalazio u Bastasima, najžupnijem dijelu kotline, oko gradine koja leži sjeveroistočno od sela, i oko Obljaja, zapadno od Bastasa, s obje strane Unca.

U rimskoj antici (doba romanizacije) centar župe se pomakao u Donje Vrtoče, u najpitomiji dio doline, na sredokraći između Drvara i Bastasa. Tu se na Gradini Morača i danas dobro naziru temelji neke rimske građevine monumentalnog profila, sudeći po brojnim dobro klesanim kvaderima sa likom Merkura. Ostaci rimskog života vidljivi su i u Šipovljanima, Drvar selu, Prekaji i u samom Drvaru. Nađeno je dosta rimskog novca, što (opet) ukazuje da je ova dolina bila aktivno uključena u prometne i privredne tokove rimske antike.

Na putu od 13 km od Drvara (oko 470 mn. v.) do Oštrelja (1033 m) sačuvalo se čak devet miljokaza, a na nekima se sačuvao i formular natpisa cara Klaudija. To je dio puta koji je vodio od Salone u dolinu Sane sa velikim rudnicima i oficinama za preradu željezne rude i dalje do Siska („Via Claudia"). Sagrađen je 47/48 godine naše ere. Jedan krak puta je od Drvara, prekp Prekaje, išao za Glamočko polje.

U crkvenom spisu iz 533 se govori o formiranju nove biskupije u Ludrumu (Knin) i kao jedan od četiri municipija (područja) koji čine novu crkvenu župu naveden je i Sardiati-cum (zemlja Sardeata) kojeg istoričari smještaju u dolinu Unca. Sardeati su Ilirsko pleme koje spominje Plinije.[3]

Srednji vijek

Stari grad Rmanj je podignut krajem XIV ili početkom XV vijeka na ušću Unca u Unu. Po zapisima iz 1396 god. ovaj se grad nazivao Konuba. U izvorima iz 1431. godine ugarski kralj Sigismund ga je založio Nikoli Frankopanu. Sredinom XV vijeka dobio ga je Juraj Frankopan. U ovom se gradu 1451, spominje «sudac» i «bratstvo purgari“. Pod nazivom Rmanj, ovaj grad se spominje još 1504. godine među gradovima koje je trebalo popraviti i bolje utvrditi. Na žalost, Rmanj je danas zapušten i u jako lošem stanju.

Na ušću Unca u Unu u 15. vijeku izgrađen je i manastir Rmanj. Njegovo podizanje se pripisuje Katarini Branković, kćerki srpskog despota Đurđa Brankovića, koja je bila udata za grofa Ulriha II Celjskog. Prema imenu njihovog sina Hermana vezuje se ime manastira. U svojoj istoriji rušen je nekoliko puta.

U Šipovljanima je srednjovekovni grad Visućica ili Visuć grad, podignut na strmoj kamenitoj litici, još uvijek je dobro očuvan. Istorijski izvori ne spominju grad pod tim imenom, ali se zato spominje grad Unac.

U popisima Otomanske carevine iz 1528. godine, 1540. godine i „Opširnom popisu Kliškog sandžaka iz 1550. godine“, za nahiju Unac (današnji Drvar) piše: „Ovdje je nastanjeno 141 kuća Vlaha nevjernika (22 sela). Na osnovu starog deftera upisani su pod filuriju pa su oslobodjeni svih vanrednih nameta, gradnje tvrđava, opravke tvrđava, davanja za prenos pošte i hrane za vojsku i davanje djece u janičare.“ Nahijom Unac gazdovale su vojvode, u južnom dijelu Pavel, sin primućara Radosava, a u sjevernom dijelu Andrijaš, sin Milana Spomenute zemlje nalaze se na prijelazu, na graničnom području.[4]

Nakon toga Drvar kao da se "gubi" iz istorije. U istorijskim zbivanjima javlja se tek na kraju turskog perioda za vrijeme bune 1875 koju je predvodio Golub Babić i u kojoj je učestvovao i budući kralj Srbije Petar I Karađorđević.[5]

Željeznička radiona Štajnbasove željeznice

Dvadeseto stoljeće

Drvar se u sadašnjem obliku počeo razvijati 1892. godine, kada je austrijski idustrijalac Oto Štajnbajz osnovao preduzeće za iskorištavanje šuma (Bosnische Forstindustrie Aktiengesellschaft - Oto Steinbeis), koje je kasnije promjenilo ime u Šumsko industrijsko preduzeće a.d. ŠIPAD i u okolini rijeke Unca zakupio velika šumska područja. Izgradio je željezničku prugu uskog kolosjeka, koja je spajala Drvar sa Kninom, nešto kasnije sa Prijedorom i Mliništem, što je doprinijelo da se u Drvaru još prije Prvog svijetskog rata podigne velika pilana sa 17 gatera. Posljedica svega toga je da je u Drvar selu, na lokaciji Golubić, izraslo gradsko naselje koje je današnji Drvar. Tada je iz Bastasa prenešeno i središte opštine.

Kako bi iskoristio otpad od drveta, koji je nastajao u pilanama, 1903. godine, švajcarski industrijalac Paul Simonios pustio je u rad fabriku celuloze i papira. Počela je i proizvodnja bačvi i impregniranog drveta (željeznički pragovi). Tako je Drvar postao centar drvne industrije, među vodećim u BiH.

Drugi svjetski rat

Drvar je jedno od najpoznatijih mjesta vezanih za Narodnooslobodilačku borbu naroda Jugosavije, od 1941. do 1945. godine. Na području Drvara su se za vrijeme drugog svjetskog rata vodile žestoke borbe od jula 1941, kada na tom području izbija ustanak, pretežno srpskog stanovništvo protiv vlasti NDH.[6]

Otada pa do kraja rata Drvar je često prelazio iz ruke u ruku, a u prvoj polovici 1944. je na tom području sjedište nove vlasti pod dominacijom Titovih partizana.

Titova pećina u Drvaru

Desant na Drvar

Glavni članak: Desant na Drvar

Nastojeći uništiti Titov partizanski pokret, Nijemci su 25.5. 1944. u okviru operacije Konjićev skok (Nijemci su je zvаli Operаcijа Reselšprung) izveli odvažni zračni Desant na Drvar (sedma ofanziva) s ciljem da uhvate ili ubiju Tita. Premа izveštаju Komаnde 15. brdskog аrmijskog korpusа od 19. mаjа, zа operаciju su bile predviđene sledeće jedinice: 654 pаdobrаncа iz sаstаvа 500. SS pаdobrаnskog pukа (Nemci i nešto Hrvаtа), 1. pukovskа grupа 373. legionаrske divizije (Hrvаti), Borbenа grupа ‘‘Lаpаc'‘ (to je bio jedаn bаtаljon iz sаstаvа iste divizije), ojаčаni 92. motorizovаni grenаdirski puk (Nemci), 1. pukovskа grupа 2. hrvаtske lovаčke brigаde, jednа bаtаljonskа i jednа pukovskа grupа iz sаstаvа 7. brdske SS divizije ‘‘Princ Eugen'‘, ojаčаni 105. SS izviđаčki bаtаljon i ojаčаni 1. puk divizije ‘‘Brаndenburg'‘. Međutim, partizanske snage su dovoljno dugo oduprle njemačkim padobrancima pa se Tito na vrijeme uspio skloniti na Vis. Taj je događaj poslije bio povodom da Drvar za vrijeme socijalističke Jugoslavije dobije ime Titov Drvar. Kulturni pejzaž – memorijalni kompleks Muzej „25. maj“ u Drvaru proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Sam memorijalni kompleks „Muzeja 25. maj“ u Drvaru obuhvata četiri zgrade: Glavnu zgradu Muzeja (bivšu kuću Mandić), Titovu vilu, Zgradu u kojoj je oformljena OZNA – Odjeljenje za zaštitu naroda i Titovu baraku u pećini.[7]

Poslije 2. svjetskog rata

Poslije 2. svjetskog rata Drvar ponovo postaje centar drvne industrije. Pored pilane, tvornice celuloze, tvornice građevinske stolarije, izgrađena je tvornica velvet - tepiha, tvornica metala i konstrukcija, reduktora i zupčanika. Radilo je trgovinsko preduzeće "25 maj", mnoštvo ugostiteljskih. Ukupno je bilo zaposlenih preko 6.300 radnika. Postojala su tri školska centra za osnovno obrazovanje a srednje obrazovanje je obuhvatalo 95% mladih ljudi koji su školovanje nastavjali na univerzitetskim centrima. Drvar je bio među prvim gradovima po stepenu obrazovanosti. U gradu je radio medicinski centar sa preko 20 ljekara i cjelokupno stanovništvo je bilo obuhvaćeno zdravstvenom zaštitom. U gradu je izgrađeno preko 1.200 stanova u društvenom sektoru i preko 6.000 u privatnom.

Za vrijeme rata u BiH, Drvar se od 1992. nalazio pod nadzorom Republike Srpske. U ljeto 1995. grad je zauzela Hrvatska vojska, a lokalno srpsko stanovništvo je izbjeglo.

Daytonskim mirovnim sporazumom je grad pripao Federaciji BiH, a u njemu je prvih poratnih godina živjelo gotovo isključivo hrvatsko stanovništvo. Srpske izbjeglice su se postupno počele vraćati, tako da je demografska struktura Drvara ponovno izmijenjena.

Spomenici kulture

Naseljena mjesta

Ataševac, Bastasi, Boboljusci, Brda, Bunčevac, Dodig, Drvar, Drvar (selo), Gruborski Naslon, Kamenica, Ljeskovica, Mokronoge, Motike, Mrđe, Nagrađe, Podić, Podovi, Poljice, Prekaja, Spasovina, Šajinovac, Šipovljani, Trninić Brijeg, Tukanja, Vidovo Selo, Vrtoče, Zaglavica, Župa i Župica.

Znamenite ličnosti

Reference

  1. str. 7, http://www.fzs.ba/Podaci/10.pdf Arhivirano 2013-08-06 na Wayback Machine-u
  2. UNAC - Petar Rađenović, 1933
  3. „Ivo Bojanovski: BOSNA I HERCEGOVINA U ANTIČKO DOBA”. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 1988. Pristupljeno 9. 2. 2016. 
  4. OPŠIRNI POPIS TIMARA MUSTAHFIZA U TVRĐAVAMA KLIŠKOG SANDŽAKA IZ 1550. GODINE -Fazileta Hafizović, 2014
  5. SRPSKI USTANAK U BOSNI 1875-1878 -Bratislav Teinović, Muzej Republike Srpske, 2006
  6. „Branko J. Bokan, 1988 -PRVI KRAJIŠKI NOP ODRED”. Pristupljeno 9. 2. 2016. 
  7. „Memorijalni kompleks Muzej „25. maj“ u Drvaru”. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. Pristupljeno 26. 11. 2017. [mrtav link]

Vanjske veze

Read other articles:

Thomas SteitzSteitz pada tahun 2009LahirThomas Arthur Steitz(1940-08-23)23 Agustus 1940Milwaukee, Wisconsin, Amerika SerikatMeninggal9 Oktober 2018(2018-10-09) (umur 78)Branford, Connecticut, Amerika SerikatKebangsaanAmerika SerikatAlmamaterWauwatosa High School, Lawrence College, Universitas HarvardDikenal atasBio-kristalografiSuami/istriJoan A. SteitzAnak1Penghargaan Medali Sir Hans Krebs (2000) Penghargaan Kedokteran Keio (2006) Penghargaan Internasional Yayasan Gairdner (2007) Nobel...

 

Hermann de WiedFonctionsArchevêque de CologneArchidiocèse de Cologne1515-1547Philip II of Daun-Oberstein (en)Adolphe XIII de SchaumbourgPrince-électeurÉlectorat de Cologne1515-1547Administrateur diocésainDiocèse de Paderborn (d)BiographieNaissance 14 janvier 1477Château fort de AltwiedDécès 15 août 1552 (à 75 ans)Activité Prêtre catholiquePère Frédéric de Wied (d)Mère Agnès de Virnebourg (d)modifier - modifier le code - modifier Wikidata Hermann de Wied (allem...

 

Frankie and JohnnyPoster rilis teatrikalSutradaraFrederick de CordovaProduserEdward SmallSkenarioAlex GottliebCeritaNat PerrinPemeran Elvis Presley Donna Douglas Harry Morgan Penata musikFred KargerSinematograferJacques R. MarquettePenyuntingGrant WhytockPerusahaanproduksiFrankie and Johnny ProductionsDistributorUnited ArtistsTanggal rilis 31 Maret 1966 (1966-03-31) (AS) Durasi87 menitNegaraAmerika SerikatBahasaInggrisAnggaran$4,500,000Pendapatankotor$2,750,000 (perkiraan renta...

Эту страницу предлагается объединить со страницей Верхний, нижний, свитч (БДСМ).Пояснение причин и обсуждение — на странице Википедия:К объединению/28 апреля 2023.Обсуждение длится не менее недели (подробнее). Не удаляйте шаблон до подведения итога обсуждения. Эта статья ...

 

这是马来族人名,“莫哈末·雅辛”是父名,不是姓氏,提及此人时应以其自身的名“慕尤丁”为主。 尊敬的丹斯里拿督哈芝慕尤丁·莫哈末雅辛馬來語:Muhyiddin Mohd YassinMahiaddin bin Md Yasin(注册名)国会议员PSM; SPMJ; SHMS; SPSA; SPMP; SUNS; SPDK; DP; PNBS; SMJ; BSI (I); PIS (I)2021年的慕尤丁 第8任马来西亚首相任期2020年3月1日—2021年8月20日君主國家元首蘇丹阿都拉副职依斯迈沙比里前任马...

 

西維珍尼亞 美國联邦州State of West Virginia 州旗州徽綽號:豪华之州地图中高亮部分为西維珍尼亞坐标:37°10'N-40°40'N, 77°40'W-82°40'W国家 美國加入聯邦1863年6月20日(第35个加入联邦)首府(最大城市)查爾斯頓政府 • 州长(英语:List of Governors of {{{Name}}}]]) • 副州长(英语:List of lieutenant governors of {{{Name}}}]])吉姆·賈斯蒂斯(R)米奇·卡邁克爾(...

Main article: Rowing at the Summer Olympics Rowingat the Games of the XIV OlympiadVenueHenley Royal Regatta courseDates5–9 August 1948Competitors310 from 27 nations← 19361952 → Rowing at the1948 Summer OlympicsSingle scullsmenDouble scullsmenCoxless pairmenCoxed pairmenCoxless fourmenCoxed fourmenEightmenvte Rowing at the 1948 Summer Olympics featured seven events, for men only. Competitions were held over the Henley Royal Regatta course from 5 to 9 August.&...

 

For the EP by The Rocket Summer, see You Gotta Believe (EP).For the film, see You Gotta Believe (film). This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: You Gotta Believe – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (March 2021) (Learn how and when to remove this message) 1992 studio album by Marky Mark ...

 

Arthur Hesketh Groom Arthur Hesketh Groom (1846–1918) was the founder of the Kobe Golf Club, Japan's first golf club. Groom came to Japan in 1868 and became a long-term resident of Kobe. He was a known outdoorsman and mountaineer, and it is his appreciation for the local mountains near Kobe and a lament that golf was unavailable in Japan that led him and a group of friends to found the Club.[1] References ^ Golf Club Atlas Archived 2007-02-18 at the Wayback Machine - Gliding Past Fu...

Lyubov PopovaLyubov Popova, pra-1920Lahir(1889-04-24)24 April 1889IvanovskoeMeninggal25 Mei 1924(1924-05-25) (umur 35)KebangsaanRusianDikenal atasLukisanGerakan politikCubo-Futurisme Supremativisme Konstruktivisme (seni) Lyubov Sergeyevna Popova (bahasa Rusia: Любо́вь Серге́евна Попо́ва; 24 April 1889 – 25 Mei 1924) adalah seorang avant-garde Rusia pelukis dan desainer serta seniman beraliran (Kubisme, Suprematisme dan Konstruktivisme).[1&...

 

Not to be confused with Tepoztlán. Town and municipality in State of Mexico, MexicoTepotzotlánTown and municipalityTepotzotlánCoordinates: 19°42′58″N 99°13′25″W / 19.71611°N 99.22361°W / 19.71611; -99.22361Country MexicoStateState of MexicoFounded1525Municipal Status1814Government • Municipal PresidentMarcos Márquez Mecado (2006–2009)Area • Municipality208.83 km2 (80.63 sq mi)Elevation (of seat)2,30...

 

Il sistema mobile universale di telecomunicazioni[1], noto anche come UMTS (sigla dell'inglese Universal Mobile Telecommunications System), è uno standard di telefonia mobile cellulare 3G, evoluzione del GSM. Tale tecnologia ha la peculiarità di impiegare lo standard base W-CDMA più evoluto come interfaccia di trasmissione nell'accesso radio al sistema, è compatibile con lo standard 3GPP e rappresenta la risposta europea al sistema ITU di telefonia cellulare 3G. Lo standard UMTS ...

فيبا أمريكا FIBA Americas الرياضة كرة السلة أسس عام 1975 (منذ 49 سنة) المقر ميامي، الولايات المتحدة عدد المنتسبين 42 اتحاد الموقع الرسمي www.fiba.basketball/americas تعديل مصدري - تعديل   الاتحادات الأعضاء. اتحاد الأمريكتين لكرة السلة أو فيبا أمريكا (بالإنكليزية: FIBA Americas) هو اتحاد كرة سلة في الأ...

 

قصر الذهب تقديم البلد الدولة العباسية  مدينة بغداد  الارتفاع 48.36 متر  الموقع الجغرافي تعديل مصدري - تعديل   قصر الذهب (يسمى ايضاً قصر المنصور، قصر القبة الخضراء، قصر باب الذهب) هو قصر شيده الخليفة العباسي أبو جعفر المنصور، في وسط مدينته المدورة التي اسماها مدينة ا...

 

Sport This article possibly contains original research. Please improve it by verifying the claims made and adding inline citations. Statements consisting only of original research should be removed. (October 2021) (Learn how and when to remove this message) A Shuai jiao match in China Za-vorotok folk wrestling, a single-handed variant of the sport, practised by the Slavic peoples Jacket wrestling is a form of wrestling and one of the oldest form of sports that has been practiced in both Europ...

Combined military forces of Germany Military of Germany and Armed forces of Germany redirect here. For historical armed forces of Germany, see Military of Germany (disambiguation). Federal Defence Forces of GermanyBundeswehrMottoWir. Dienen. Deutschland.[1](We. Serve. Germany.)Founded12 November 1955; 68 years ago (1955-11-12)Current form3 October 1990; 33 years ago (3 October 1990)Service branches  German Army  German Navy  German Air For...

 

Are

Pour les articles homonymes, voir Are (langue) et ARE. Représentation graphique et comparaison de la surface d'un are et d'un hectare. L'are (symbole a) est une unité de mesure de superficie. Un are égale 100 mètres carrés, soit un décamètre carré, l'aire d'un carré de 10 mètres de côté. En France, il a été fixé par la loi du 18 germinal an III (7 avril 1795) comme « la mesure [républicaine] de superficie pour les terrains, égale à un carré de dix mètres d...

 

دستور المكسيكنظرة عامةالاختصاص المكسيك اللغة الإسبانية التاريخالمؤلفون 1917 Constituent Congress of Mexico (en) الموقعون فينوستيانو كارانسا النص الكاملنشر في Official Gazette of the Federation (en) (1917) تعديل - تعديل مصدري - تعديل ويكي بيانات دستور المكسيك والمعروف رسميًا باسم الدستور السياسي للولايات الم...

Announcement of the conception and birth of Jesus to Mary For other uses, see Annunciation (disambiguation). Annunciation (c. 1472–1475), Uffizi, is thought to be Leonardo da Vinci's earliest complete work The Annunciation (from the Latin annuntiatio; also referred to as the Annunciation to the Blessed Virgin Mary, the Annunciation of Our Lady,[1] or the Annunciation of the Lord; Ancient Greek: Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου) is, according to the Gospel of...

 

تحتاج هذه المقالة إلى الاستشهاد بمصادر إضافية لتحسين وثوقيتها. فضلاً ساهم في تطوير هذه المقالة بإضافة استشهادات من مصادر موثوق بها. من الممكن التشكيك بالمعلومات غير المنسوبة إلى مصدر وإزالتها. بحاجة للاستشهاد بمعجم مطبوع بدلاً عن قاعدة بيانات معجمية على الإنترنت. عقار مي...