2. 1. - Rusija počinje sa cirkulacijom novih rublji kako bi se obuzdala inflacija (1 nova = 1000 starih).
3. 1. - Patrijarh Pavle osuđuje nasilno rasturanje albanskih studentskih demonstracija 30. 12., ali ih poziva i da poštuju državu.
4. 1. - Alžirski građanski rat: nakon četiri sela krajem prošle godine, masakri u još tri sela vilajeta Relizane, ubijena najmanje 172 meštanina.
4 - 10. 1. - Ledena oluja u Americi: sloj leda u južnom Kvebeku je i do 100 mm, velike štete na elektro infrastrukturi i drveću, 34 mrtvih u Kanadi i SAD.
7. 1. - Oslobodilačka vojska Kosova, koja se proglasila odgovornom za seriju napada na policijske stanice na Kosovu i Metohiji, preuzela je odgovornost i za terorističke akcije u Makedoniji, iako je makedonsko Ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo povezanost OVK s bombaškim napadima u Makedoniji.
11. 1. - Masakr u Sidi-Hamedu: u Alžiru je poslednjeg dana ramazana ubijeno najmanje 100 ljudi.
12. 1. - U Beogradu počeo štrajk Gradskog saobraćajnog preduzeća. Prvi put u stogodišnjoj istoriji javnog prevoza na beogradske ulice nije izašlo nijedno vozilo GSP (sedam dana totalnog štrajka i sedam sa minumumom procesa rada).
12. 1. - 19 evropskih država potpisalo dokument o zabrani kloniranja ljudskih bića.
14. 1. - Pro-bulatovićevski demonstranti pokušali da zauzmu zgradu vlade u Podgorici, više desetina povređenih, uglavnom policajaca.
15. 1. - Inauguracija premijera Mila Đukanovića za predsednika Crne Gore (do 2002). Predsednik Jugoslavije Slobodan Milošević nikada nije priznao pobedu Đukanovića, što je saveznu državu dovelo u stanje provizorijuma, koje se održalo i po odlasku Miloševića sa vlasti, u oktobru 2000 (Đukanović je predsednik do 2002. i 2018-23, u međuvremenu opet premijer 2003-06, 2008-10, 2012-16).
januar - Kurs dinara pao na 6,6 za marku pa se stabilizovao na 5,5.
16. 1. - Eksplozija u rudniku mrkog uglja u Čitluku kod Sokobanje, poginulo 29 rudara.
16. 1. - NASA-in Lunar Prospector je u orbiti za mapiranje Meseca.
17. 1. - Američka web-stranica Drudge Report prva objavljuje vijest o tome da je američki predsjednik Bill Clinton u Bijeloj kući održavao seksualne odnose sa stažisticom Monicom Lewinsky, kao i da je časopis Newsweek odbio o tome objaviti članak Michaela Isikoffa. Tako američka i svjetska javnost prvi put doznaje za skandal koji će postati poznat kao Monicagate.
18. 1. - Milorad Dodik prvi put izabran za premijera RS, nakon što su sednicu napustili poslanici SDS i SRS (premijer 1998-2001 i 2006-10; predsednik RS 2010-18 i 2022-..., u međuvremenu u Predsjedništvu BiH).
19. 2. - U Beogradu uhapšen Nenad Đorđević, bivši direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i potpredsednik Jugoslovenske levice (pušten tri dana kasnije).
24. 2. - Penzioneri, taksisti i autoprevoznici blokirali centar Beograda.
28. 2. - Masakr u Likošanima kod Glogovca - ubijeno nekoliko članova porodice Ahmeti nakon ubistva četvorice srpskih policajaca, deo dešavanja u Drenici, prekretnica kosovske krize.
OVK počinje oružanu kampanju na Kosovu - ubijanje policajaca, Srba i ne-Albanaca civila i OVK-u nelojalnih Albanaca. Srpske vlasti uzvraćaju, pri čemu stradaju i civili.
28. 2. - Završeni prevremeni izbori u Indiji: relativna većina za partiju Bharatiya Janata, koalicionu vladu će sastaviti Atal Bihari Vajpayee (dva mandata do 2004).
februar - U Lancetu objavljena studija Andrewa Wakefielda u kojoj se tvrdilo da postoji veza između MMR vakcine i autizma - razotkrivena je kao lažna, povučena 2010, ali daje podsticaja antivakcinskom pokretu.
9. 3. - Kontakt grupa u Londonu zahteva od Miloševića hitno rešenje kosovskog problema, dat rok od 10 dana za povlačenje specijalne policije i obustavu akcija protiv civilnog stanovništva itd.
13. 3. - Jiří Dienstbier je imenovan za novog izaslanika UN za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji.
13. 3. - SAD doniraju 1,1 milion dolara za istraživanje ratnih zločina na Kosovu, za koje optužuju Miloševića.[1]
17. 3. - Zhu Rongji je novi kineski premijer nakon Li Penga (do 2003): nastavlja se ekonomska liberalizacija, privatni sektor i strane investicije rastu, smanjuje se državna birokratija (ali lokalna raste).
19. 3. - U Prištini demonstriraju Albanci ali i Srbi i Crnogorci, mestimično sukobi.
22. 3. - Paralelni albanski izbori na Kosovu, Ibrahim Rugova proglašava da je reizabran.
23. 3. - Ratomir Vico i Fehmi Agani potpisali sporazum o povratku nastave na albanskom u državne škole i univerzitete na Kosovu, srpski studenti to nazivaju izdajom.
6. 4. - Citicorp i Travelers najavljuju fuziju u Citigroup - investiciona banka i kompanija za finansijske usluge, jedna od Velike četvorke američkog bankarstva.
8. 4. - SFOR u Prijedoru uhapsio Miroslava Kvočku i Mladena Radića u vezi sa Omarskom (u zatvoru do 2005. odn. 2013).
4. 5. - Hrvoje Šarinić napušta položaj predstojnika Ureda predsjednika (posljedice afere Dubrovačka banka).
5. 5. - Potpisan sporazum iz Noumée: obećana veća ovlašćenja Novoj Kaledoniji i Kanacima (sporazum potvrđen referendumom u novembru, tri referenduma o statusu 2018-21. odbacuju nezavisnost).
6. 5. - Apple Inc. najavio novu liniju kompjutera iMac (prodaja od avgusta).
6. 5. - Izbija Eritrejsko-etiopski rat (do 2000) - sporno je razgraničenje, naročito posed mesta Badme.
7. 5. - Fuzija Daimler-Benz AG i Chrysler Corporation u DaimlerChrysler AG (Chrysler prodat 2007).
7-8. 5. - Četvrta donatorska konferencija za BiH u Briselu - 1,25 mlrd. dolara.
9. 5. - OVK odbila srpski napad na Lapušnik (opština Glogovac) i napravila logor za Srbe i njoj nelojalne Albance, desetorica ubijena pri povratku srpskih snaga 26. 7. (optužnica ICTY).
9. 5. - Sankcije protiv SRJ proširene embargom na investicije.
13. 5. - Rezolucija SB UN 1166: osnovana treća sudnica u Međunarodnom tribunalu ICTY.
13 - 14. 5. - U Indoneziji su neredi protiv stanovnika kineskog porekla - uništavanje imovine, ubijeno i silovano preko 1.000 osoba.
15. 5. - Sastanak Miloševića i Rugove u Beogradu, dogovoreno da otpočnu srpsko-albanski razgovori (suspendovan embargo na investicije u SRJ).
15. 5. - Većina RTV stanica članica ANEM-a ostalo bez dozvole za emitovanje.
20. 5. - Momir Bulatović izabran za novog premijera SRJ, dva dana nakon što je na njegov predlog izglasano nepoverenje Radoju Kontiću - u Crnoj Gori izjavljuju da neće priznavati novu vladu.
21. 5. - Predsednik Indonezije Suharto daje iznuđenu ostavku nakon 31 godine na vlasti, nasleđuje ga B. J. Habibie (do 1999).
24. 5. - Ofanziva srpskih snaga protiv OVK oko Kline, Đakovice, Dečana, Srbice; albanski izvori izveštavaju o hiljadama izbeglica.
26. 5. - U Srbiji donet Zakon o univerzitetu, kojim je vlada Srbije ovlašćena da postavlja najznačajnije funkcionere - nezadovoljstvo i protesti.
28. 5. - Chagai-I: Pakistan odgovara na indijske testove, detonira 5 nuklearnih bombi, izazivajući sankcije SAD i zapadnih zemalja; zemlja će proslavljati ovaj datum kao Youm-e-Takbir, "Dan veličine" (dva dana kasnije Chagai-II).
30. 5. - Zemljotres u severnom Afganistanu, preko 5.000 mrtvih.
31. 5. - Parlamentarni izbori u Crnoj Gori: Koalicija "Da živimo bolje" (Milo Đukanović) 49,5%, Socijalistička narodna partija (Momir Bulatović) 36% glasova.
proleće i kasnije - Operacije OVK oko Dečana, ubijeni i civili. U Jablanici (Đakovica) zatvor OVK gde su neki umrli od zlostavljanja. U opštinama Peć i Klina OVK otima Srbe, Egipćane, Rome i Albance (optužnica ICTY).
1. 6. - Na snazi je Zakon o Banci Engleske: ima operativnu nezavisnost, njen Komitet monetarne politike određuje kamatnu stopu s ciljem postizanja vladine ciljane inflacije od 2,5% (kasnije 2%).
5. 6.? - Vickers plc prodaje Rols-Royce Motors Volkswagen Groupi, koja je dala bolju ponudu od BMW-a; ali ime i logo su pod kontrolom Rolls-Royce plc, proizvođača avio-motora, koji ih licencira BMW-u - nastaje Rolls-Royce Motor Cars.
11. 6. - Deklaracija ministara odbrane NATO-a: priprema se vojni plan za "zaustavljanje i razbijanje" nasilja na Kosovu i vojna vežba "Odlučni soko" nad Albanijom i Makedonijom, kao poslednja opomena.
14. 6. - Protest roditelja vojnika u Kragujevcu, narednih dana i u drugim mestima SRJ.
3. 7. - Policija deblokirala selo Kijevo kod Kline nakon mesec dana u okruženju OVK.
4. 7. - Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila Njemačku sa 3:0 u Lyonu (Francuska) u četvrtfinalu SP 1998. Ta utakmica proglašena je najvećom utakmicom u povijesti Hrvatske nogometne reprezentacije. Jedna Muslimanka poginula u slavljeničkoj paljbi u Mostaru.
4. 7. - Japanska sonda Nozomi je lansirana prema Marsu - Japan je tako treća zemlja koja ulazi u istraživanje planeta (ali misija je neuspešna).
6. 7. - Viktor Orbán je prvi put premijer Mađarske (1998-2002. i 2010-...)
6. 7. - Biački pokolj - Indonežanska vojska prekida demonstracije na otoku Biak.
6. 7. - Otvoren novi hongkonški aerodrom na Chek Lap Koku, jedan od najprometnijih na svetu.
14. 7. - Predsednik DR Kongo Laurent Kabila želi udaljiti ruandanski uticaj: smenjuje načelnika generalštaba Jamesa Kabarebea, zapravo Ruandanca, vrši čistku vlade od Ruandanaca a 27-og naređuje da ruandanski i ugandanski vojnici napuste zemlju.
17. 7. - U Sankt Peterburgu svečano sahranjeni posmrtni ostaci Nikolaja II, posljednjeg ruskog cara koga su zajedno s porodicom ubili boljševici devedeset godina ranije.
17. 7. - Podvodnim potresom izazvan cunami razara 10 sela na obali Papue Nove Gvineje, ostavljajući iza sebe 1500 mrtvih i 2000 nestalih.
17. 7. - Sporazum o reprogramiranju 1,71 mlrd. dolara duga SRJ Londonskom klubu.
18. 7. - Najjači u nizu napada UČK na Orahovac i okolna srpska sela - ubijeno pet Srba, oteto 35, Srbi proterani iz Retimlja i Opteruše.
21/22. 7. - Tri eksplozije u Makedoniji, kod Tabanovaca uništena lokomotiva međunarodnog voza.
23. 7. - Dekretom su utvrđeni nacionalni simboli Valonije (zastava: ).
26. 7. - Štrajk u gradskom prevozu u Beogradu, uvedena prinudna uprava u GSP.
27. 7. - Bivša stažistikinja u Beloj kući, Monika Luinski dala je prvu izjavu istražiteljima i time prekinula šestomesečnu ćutnju u vezi sa ljubavnom aferom sa američkim predsednikom Bilom Klintonom.
jul/avgust - Jake kiše izazivaju plavljenje reke Jangce, i još nekih reka na severu i jugu Kine, sa hiljadama žrtava.
Avgust/August/Kolovoz
1. 8. - U haškom pritvoru umro Milan Kovačević, bivši upravnik bolnice u Prijedoru.
1. 8. - Proglašena autonomija Puntlenda na severoistoku Somalije.
2. 8. - Reakcija na Kabiline poteze: Banyamulenge Tutsiji pokreću pobunu na istoku DR Kongo a ruandansko-kongoanske snage 4-og započinju napad na avio-bazu Kitona na atlantskoj obali.
Počinje Drugi rat u Kongu (do 2003), najsmrtonosniji sukob nakon Drugog svetskog rata, u koji će se umešati još nekoliko afričkih zemalja.
7. 8. - Na Palama ubijen Srđan Knežević, zamenik šefa policije u Srpskom Sarajevu.
7/8. 8. - U kragujevačkoj kafani sa dvojicom prijatelja ubijen Slobodan Miljković Lugar, haški optuženik.
8. 8. - Sukob u Afganistanu: talibani su zauzeli Mazar-e Šarif, ubijaju hiljade Hazari (odmazda za prošlogodišnje ubijanje talibana u tom gradu). Ubijena su i desetorica iranskih diplomata i jedan novinar.
17. 8. - Izbija Ruska financijska kriza: vlada devalvira rublju, proglašava moratorij na otplatu kratkoročnih vladinih obveznica i stranih kredita, što dovodi do kolapsa velikog broja banaka, a milioni Rusa gube ušteđevinu.
19. 8. - Monicagate: Bill Clinton na svoj 52. rođendan specijalnim istražiteljima priznaje kako je imao "neprimjerene odnose" s Monicom Lewinsky, a isti dan se obraća naciji preko televizije priznavši da joj nije govorio istinu.
20. 8. - Operacija Infinite Reach: američki udari krstarećim raketama na baze Al-Kaide u Afganistanu i farmaceutsku fabriku u Sudanu.
21. 8. - Pripadnici OVK kod Orahovca oteli novinara Đuru Slavuja i njegovog vozača Ranka Perinića, koji su krenuli da izveste o otmici monaha iz man. Zočište prethodnog meseca.
22. 8. - Angolske snage ulaze u DR Kongo, u Kabilinu korist, sutradan zauzimaju Kitonu.
23. 8. - U Rusiji smenjena Kirijenkova vlada - Jeljcin želi vratiti Černomirdina, ali Duma mu ne daje podršku.
23. 8.? - DR Kongo: pobunjenici sa istoka zauzeli Kisangani.
27. 8. - Srpske snage otkrile OVK-ov krematorijum u Klečki. Tokom meseca OVK potisnuta iz Junika i Glođana (opšt. Dečani).
28. 8. - Srpske vlasti tvrde da prvi put posle 4 meseca kontrolišu put Priština-Prizren, kao i sve glavne puteve u pokrajini.
29 - 30. 8. - Poseta državne sekretarke SAD Madeleine Albright Hrvatskoj i Bosni - nesuglasice sa Tuđmanom oko uticaja na Hrvate u BiH, podrška Biljani Plavšić.
30. 8. - Nakon pet dana borbi sa Zimbabveancima oko kinšasanskog aerodroma N'djili, Ruandanci se povlače.
31. 8. - Volkswagen obnavlja proizvodnju u Sarajevu.
Septembar/Rujan
2. 9. - Predsednici Klinton i Jeljcin u Moskvi daju zajedničku izjavu povodom Kosova, kritikuju obe strane.
2. 9. - Swissair Flight 111: MD-11 pada u more kod Nove Škotske sa 229 osoba.
3. 9. - Lokalni general proglasio nezavisnost južne somalijske regije Jubaland, ali istisnut je u junu.
4. 9. - Dva studenta - Larry Page i Sergei Brin - osnivaju tvrtku zvanu Google Inc. (pretraživač radi od 1996). Krajem ove godine imaju indeks od oko 60 miliona stranica.
5. 9. - Kim Il Sung († 1994) upisan je u severnokorejski ustav kao Večni Predsednik republike.
7. 9. - Petnaest profesora Pravnog fakulteta u Beogradu obustavilo rad zbog otkaza prof. Vodineliću (prvi koji je dobio otkaz po novom zakonu).
7. 9. - Srpska policija nalazi 11 leševa kod sela Glođane.
8. 9. - EU zatvorena za avione JAT-a i drugih jugoslovenskih kompanija.
Parlamentarni izbori u BiH, FBiH i RS (42 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, 140 zastupnika u Zastupničkom domu Federacije BiH te 83 zastupnika Narodne skupštine RS).
Birači u Federaciji BiH biraju i zastupnike u deset županijskih skupština.
23. 9. - Rezolucija 1199 SB UN o situaciji na Kosovu - traži se primirje, razmotriće se dalje akcije i dodatne mere.
26. 9. - Parlamentarni izbori u Slovačkoj - stranka autoritarnog premijera Vladimíra Mečiara ima relativnu većinu, ali ne može formirati koaliciju (ovim će biti deblokiran put Slovačke u Evropsku uniju).
2. 10. - U prodaji je elektronska robotska igračka Furby, na vrhuncu popularnosti ove i sledeće božićnje sezone.
5. 10. - Odobren početak postupka impičmenta protiv američkog predsednika Klintona.
5. 10. - Savezni premijer Bulatović kaže da se SRJ nalazi u neposrednoj ratnoj opasnosti; uveden novi porez za troškove odbrane.
6. 10. - Matthew Sheppard, mladi student homoseksualne orijentacije, otet je i pretučen u gradu Laramie, Wyoming; nakon smrti od ozljeda šest dana kasnije postaje mučenikom američkog LGBT pokreta i simbolom borbe da se LGBT osobe zaštite federalnim zakonom o zločinima iz mržnje.
7. 10. - U Srbiji zabranjeno reemitovanje stranih info programa - sledećih dana zabranjeni i neki domaći listovi.
9. 10. - Uredba vlade Srbije o posebnim merama u uslovima pretnji oružanim napadima NATO na SRJ.
9. 10. - Hrvatska i Vatikan potpisale ugovor o gospodarskim pitanjima (povrat ili nadoknada oduzete imovine).
16. 10. - Poništen izbor Lejle Šehović za Miss Hrvatske, titula joj je vraćena 28-og. U međuvremenu je proglašena Ivana Petković, dogovoreno je da predstavlja Hrvatsku 1999.
16. 10. - Bivši čileanski diktator Augusto Pinochet je za vrijeme liječenja u Velikoj Britaniji uhapšen i smješten u kućni pritvor na temelju optužbi za ubistva i kršenja ljudska prava.
18. 10. - Eksplozija naftovoda u mestu Jesse, Nigerija - preko 1.000 mrtvih.
20. 10. - U Srbiji proglašen Zakon o informisanju (nazvan "Vučićev" po ministru informisanja) - zabranjeno reemitovanje stranih programa "političko-propagandnog sadržaja", nezavisni mediji izloženi velikim kaznama.
23. 10. - U Beloj kući potpisan Memorandum sa Wye Rivera: Izraelci bi se trebali povući sa 13% zone C Zapadne obale (isključiva izraelska kontrola) - ispunjena je prva faza, povlačenje sa 2%.
31. 10. - Kriza razoružanja Iraka: predsednik Klinton potpisao Akt o oslobođenju Iraka, o podršci opozicionim grupama; Irak istog dana objavljuje da više neće sarađivati sa inspektorima.
2. 11. - U sedištu NATO-a uhapšen francuski major Pierre-Henri Bunel zbog predaje dokumenata srpskim zvaničnicima.
2 - 3. 11. - Zasedanje Parlamentarne skupštine Saveza Rusije i Belorusije u Jaroslavlju: poziv SRJ da razmotri problem pristupanja, šef delegacije Šešelj se zalaže za što širu saradnju.[3]
22. 11. - U Zagrebu potpisan Sporazum o posebnim odnosima između Hrvatske i BiH (trebao biti potpisan 16. 11.), dva dodatna dokumenta o luci Ploče i tranzitu kroz Neum.
24. 11. - Sukobi studenata i obezbeđenja na nekim beogradskim fakultetima.
24. 11. - Otvoren je aerodrom na jugu Pojasa Gaze (zatvoren u februaru 2001. zbog Intifade).
25 - 30. 11. - Jiang Zemin u poseti Japanu: usvojena deklaracija o prijateljstvu, ali nema sporazuma o istoriji, Tajvanu i trajnom članstvu Japana u SB UN.
29. 11. - U Japanu završeno svetsko prvenstvo u odbojci: Italija prva, Jugoslavija druga.
2. 12. - SFOR u Bijeljini uhapsio Radislava Krstića, aktivnog generala Vojske RS na osnovu zapečaćene optužnice ICTY (2001. osuđen na 46 godina, skraćeno na 35).
3. 12. - Christopher R. Hill, američki posrednik za Kosovo, predstavio novu verziju sporazuma (obe strane odbijaju).
6. 12. - Hugo Chavez, bivši padobranski pukovnik i ljevičarski kandidat, izabran za predsjednika Venezuele (mandat počinje u februaru, ostaje do smrti 2013).
6. 12. - Na skopski aerodrom Petrovec stiže prvih 40 vojnika NATO-vih Snaga za brzo reagovanje (podrška Kosovskoj verifikacionoj misiji).
10. 12. - Anto Furundžija osuđen pred ICTY na deset godina zatvora.
10. 12. - Međunarodna svemirska stanica i šatl misija STS-88: četiri dana nakon spajanja, otvorena su vrata između modula Zarja i novopristiglog američkog modula Unity.
City in West Midlands, England This article is about the city in England. For the city in the United States, see Birmingham, Alabama. For other uses, see Birmingham (disambiguation). B'ham redirects here. For other uses, see Bham. City and metropolitan borough in EnglandBirminghamCity and metropolitan boroughCouncil House and Victoria Square†Library of Birmingham at Centenary SquareCentenary Way towards Paradise and Chamberlain SquareBirmingham Cathedral and Cathedral SquareJunction of New ...
Lambang Peta Data dasar Bundesland: Niedersachsen Ibu kota: Leer (Ostfriesland) Wilayah: 1.085,77 km² Penduduk: 165.000 (30 September 2005) Kepadatan penduduk: 152 penduduk per km² Kreisschlüssel: 03 4 57 Pelat nomor kendaraan bermotor: LER Pembagian administratif: 19 Gemeinden Alamat kantor bupati: Bergmannstraße 3726789 Leer (Ostfriesland) Situs web resmi: www.landkreis-leer.de Bupati: Bernhard Bramlage (SPD) Peta Leer adalah sebuah distrik (Landkreis) di sebelah selatan Niedersachsen,...
Dalam nama Tionghoa ini, nama keluarganya adalah Chen. Untuk orang lain dengan nama yang sama, lihat Chen Dong. Chen DongLahir12 Desember 1978 (umur 45)Luoyang, HenanStatusAktifKebangsaanTiongkokPekerjaanPilot tempurKarier luar angkasaAntariksawan Badan Antariksa Nasional TiongkokPekerjaan saat iniAntariksawanPangkatLetkol Pasukan Pendukung Strategis Tentara Pembebasan RakyatWaktu di luar angkasa32 hari 06 jam 25 menit [1]SeleksiKelompok Tiongkok 2MisiShenzhou 11 Chen Dong (Hanzi...
Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Oktober 2022. ASUS Chromebit adalah sebuah komputer dalam bentuk stick.[1] Perangkat tersebut memiliki bentuk yang mirip dengan flashdisk. Google mengumumkan beberapa terobosan barunya untuk memperluas jangkauan sistem operasi Chrome, Perangkat ini diluncurk...
American baseball player (1900-1955) Baseball player Ike KampPitcherBorn: (1900-09-05)September 5, 1900Roxbury, MassachusettsDied: February 25, 1955(1955-02-25) (aged 54)Boston, MassachusettsBatted: BothThrew: LeftMLB debutSeptember 16, 1924, for the Boston BravesLast MLB appearanceSeptember 21, 1925, for the Boston BravesMLB statisticsWin–loss record2–5Strikeouts24Earned run average5.10 Teams Boston Braves (1924–1925) Alphonse Francis Kamp (September ...
American anime distributor Aniplex of America, Inc.Aniplex of America's logo, the same as used by the parent companyCompany typeBusiness corporationIndustryAnime and music productionFoundedMarch 2005; 19 years ago (2005-03)[1]HeadquartersSanta Monica, California, U.S.Key peopleShu Nishimoto (president)Products Soundtracks Anime Music Merchandise OwnerSony Music Entertainment JapanParentAniplexWebsitewww.aniplexusa.com Aniplex of America, Inc., or Aniplex USA, is...
Ukrainian adventure reality game show Season of television series Velyki PerehonyPresented byOleksandr Fozzy SydorenkoNo. of teams10WinnersValeria Nikiforets and Bohdana PrimakNo. of legs12 No. of episodes12 (13 including recap)ReleaseOriginal network1+1Original release13 April (2013-04-13) –29 June 2013 (2013-06-29)Additional informationFilming dates25 November (2012-11-25) –22 December 2012 (2012-12-22) Velyki Perehony (Ukrainian: Великі Перего...
2024 United States House of Representatives elections in South Carolina ← 2022 November 5, 2024 2026 → All 7 South Carolina seats to the United States House of Representatives Party Republican Democratic Last election 6 1 Not to be confused with 2024 South Carolina House of Representatives election.Elections in South Carolina Federal government U.S. President 1788-89 1792 1796 1800 1804 1808 1812 1816 1820 1824 1828 1832 1836 1840 1844 1848 1852 1856 1860 18...
Australian film exhibition company Village CinemasCompany typeSubsidiaryIndustryCinema, film exhibitionFounded1954HeadquartersMelbourne, Victoria, AustraliaKey peopleClark Kirby, CEOProductsCinemas, film distribution (Roadshow Distribution)[1]ParentAustralian TheatresWebsiteVillageCinemas.com.au Village Cinemas is an Australian-based multinational film exhibition brand that mainly shows blockbusters, mainstream, children and family films and some arthouse, foreign language and documen...
Humphrey Fleming SenhouseLahir29 Juni 1781[1]BarbadosMeninggal13 Juni 1841 (umur 59)Hong Kong BritaniaDimakamkanPemakaman Protestan Tua, Santo António, Makau PortugisPengabdianInggrisDinas/cabangAngkatan Laut Britania RayaLama dinas1797–1841PangkatKapten Angkatan Laut Britania RayaWarsPerang NapoleonPerang 1812Perang Candu PertamaPenghargaanKnight Commander of the Hanoverian Guelphic Order (1832)Knight Bachelor (1834)Companion of the Most Honourable Military Order of the Bath...
P-35 P-35 (36-404) ditandai sebagai P-35A dalam USAAC di National Museum of the USAF Jenis Pesawat penyerang Negara asal Amerika Serikat Pembuat Seversky Penerbangan perdana 15 Agustus 1935 Diperkenalkan 1937 Dipensiunkan September 1952 (Swedia) Pengguna utama Korps Udara Angkatan Darat Amerika SerikatAngkatan Udara Swedia Jumlah 196 (termasuk ekspor) Harga satuan US$22,500[1] Dikembangkan dari Seversky SEV-3[2] Varian P-43 Lancer Seversky P-35 adalah sebuah pesawat peny...
Para otros usos de este término, véase Cuenca. Desierto de Taklamakán, bajo la superficie del cual yace la cuenca sedimentaria del Tarim, una acumulación de varios kilómetros de espesor de sedimentos transportados por la red fluvial desde la meseta tibetana, al sur, y desde la cordillera del Tian Shan, al norte. La longitud de la cuenca es de unos 1000 km; el norte está aproximadamente en la parte superior de la imagen. Una cuenca sedimentaria es una zona deprimida de la corteza terres...
American politician Steve GrossmanGrossman in 201457th Treasurer and Receiver-General of MassachusettsIn officeJanuary 17, 2011 – January 21, 2015GovernorDeval PatrickPreceded byTim CahillSucceeded byDeb GoldbergNational Chair of the Democratic National CommitteeIn officeJanuary 21, 1997 – January 22, 1999Serving with Roy Romer (General Chair)Preceded byDonald FowlerSucceeded byJoe AndrewChair of the Massachusetts Democratic PartyIn office1991–1993Preceded byCh...
County in North Dakota, United States County in North DakotaEmmons CountyCountyEmmons County Courthouse in LintonLocation within the U.S. state of North DakotaNorth Dakota's location within the U.S.Coordinates: 46°17′N 100°14′W / 46.28°N 100.24°W / 46.28; -100.24Country United StatesState North DakotaFoundedFebruary 10, 1879 (created)November 9, 1883 (organized)SeatLintonLargest cityLintonArea • Total1,555 sq mi (4,030 km2)&...
Movement of African Americans in Kansas to live freely from their former slave masters Exoduster movementRefugees on Levee, 1879Date1879LocationUnited StatesAlso known asExodus of 1879CauseDisenfranchisement after the Reconstruction Era Jim Crow economy Mass racial violence in the United States ParticipantsGovernment of the United StatesAfrican AmericansOutcome 98,000 sign emigration papers Around 26,000 African Americans arrive in Kansas Part of a series onAfrican Americans History Periods T...
American TV series or program Homeboys in Outer SpaceGenreFantasy/SitcomCreated byEhrich Van LoweDirected byAlbert AlarrGerry CohenMatthew DiamondPatrick MaloneyHoward RitterTony SingletaryGlynn TurmanStarringFlexDarryl BellComposerKevin GuillaumeCountry of originUnited StatesOriginal languageEnglishNo. of seasons1No. of episodes21 (+1 unaired pilot)ProductionExecutive producerEhrich Van LoweProducersStan FosterLore KimbroughRichard G. KingJeffrey LampertMiguel A. Núñez, Jr.Ted SchachterRu...
Shanghai Metro interchange station This article is about the metro station in Shanghai. For the metro station formerly known as Nanjing East Road in Taipei, see Nanjing Fuxing metro station. East Nanjing Road南京东路Line 2 platformGeneral informationLocationEast Nanjing Road and Middle Henan RoadHuangpu District, ShanghaiChinaCoordinates31°14′17″N 121°29′05″E / 31.238101°N 121.484628°E / 31.238101; 121.484628Operated byShanghai No. 1/2 Metro Operation C...
National Olympic Committee This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: National Olympic Committee of Turkmenistan – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (July 2021) (Learn how and when to remove this message) Türkmenistanyň Milli Olimpiýa komitetiCountry/Region TurkmenistanCodeTKMCreated19...