Republika Hrvatska 2011. Godinu ce posebno pamtiti po nestanku Antonie Bilic iz Drnisa koja je nestala 7.6.2011. Za Hrvatsku to je bila najveca potraga za nestalom osobom u modernoj povijesti svi su trazili nestalu drnisanku a u medijima je zbog ovog slucaja nastao jos neupamceni cirkus. Antoniu je trazila cjela regija odnosno Srbija, Madarska,BIH,RS, Velika Britanija i mnoge druge drzave. 26.6.2011. U RS uhicen je ubojica Antonie Bilic Dragan Paravinja koji je roden u Srbiji. 27.7.2011. Doveden je u Sibenski zatvor gdje je optuzen da je 7.6.2011. God. Pokusao silovati a zatim i ubio Antoniu Bilic. 1.3.2012. Na zupanijskom sudu u Sibeniku pocelo je sudenje Paravinji koje je vodila sutkinja Nives Nikolac. Nakon sudenja koje je trajalo 7 mjeseci izrecena je presuda Paravinji. 19.10.2012. Sudsko vijece zupanijskog suda u Sibeniku proglasilo je Dragana Paravinju krivim za pokusaj silovanja i tesko ubojstvo maloljetne Antonie Bilic i osudilo ga na 40 godina zatvora. 27.11.2012. Pronadeno je tijelo Antonie Bilic koja je sahranjena 5.12.2012. O ovom slucaju postoji i film pod nazivom Antonia Bilic- Nestali Osmijeh. 15.4.2014. Dogodio se sok u RH i cijelome svijetu naime Vrhovni sud RH ponistio je presudu Draganu Paravinji i naredio novo sudenje. U ponovljenom sudenju paravinja je 27.3.2015. Opet osuden na 40 godina zatvora za tesko ubojstvo Antonie Bilic. 27.10.2015. Vrhovni sud RH ponovno je ponistio presudu Paravinji i naredio novo sudenje. Novo sudenje odvijalo se ovoga puta u Splitu gdje je glavni sudac bio Damir Romac. 1.3.2016. I po treci put paravinja je dobio 40 god. Zatvora za tesko ubojstvo Antonie Bilic o ovoj presudi jos se ceka odluka Vrhovnog suda RH.
21. 1. - Troje mrtvih u opozicionim demonstracijama u Tirani.
21. 1. - Vlada Srbije usvojila "Strategiju očuvanja i jačanja odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regionu" koja predlaže konstitutivnost Srba u Crnoj Gori i Hrvatskoj.
25. 1. - Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila Martijev izveštaj o organizovanom kriminalu na Kosovu (koji implicira i Hašima Tačija) i pozvala na mere za rasvetljavanje.
25. 1. - Četrnaest navijača "Partizana" kažnjeno na 12 do 35 godina za ubistvo Brisa Tatona2009.
25. 1. - Početak masovnih protesta u Egiptu protiv Mubaraka. Demonstracije i u Tunisu i Libanu (gde je uz javno protivljenje SADNajib Mikati izabran za premijera uz podršku Hezbolaha).
1. 2. - Jordanski kralj Abdulah zamenio vladu usled protesta.
2. 2. - Dan nakon "Marša miliona" u Kairu i Mubarakove izjave da ostaje na položaju do septembarskih izbora, na kojima se neće kandidovati, pro-Mubarakova gomila napala demonstrante na trgu Tahrir.
14. 2. - Ministri finansija Eurozone dogovorili Mehanizam evropske stabilnosti - stalni fond za iskupljivanje dugova, vredan 500 milijardi eura.
15. 2. - U američkoj državi Viskonsin počeli protesti protiv republikanskog guvernera koji želi da suzi prava sindikata državnih službenika.
17. 2. - Bahreinski protesti: policija razbila kamp demonstranata na Bisernom trgu (kružnom toku) u Manami, Bahrein, uz nekoliko mrtvih (vratili se dva dana kasnije);
17. 2. - Šesti dan protesta u Jemenu, "Dan gneva" u Libiji, početak ustanka.
17. 2. - Tim alpinista iz regiona se popeo na Akonkagvu.
20. 2. - Protesti širom Maroka, petoro poginulo u jednoj zapaljenoj banci.
21. 2. - U Libiji protesti protiv predsjednika Moamera Gadafija prerasli u oružani ustanak tokom koga su ustanici zauzeli grad Benghazi (povrijeđeno 8 radnika iz BiH), sukobi stigli do Tripolija, 2 vojna aviona preletela na Maltu, jer nisu želeli da "pucaju na demonstrante".
22. 2. - Grad Christchurch na Novom Zelandu pogođen katastrofalnim potresom tokom koga je poginulo najmanje 65 ljudi, stotine nestalih; poginula jedna državljanka Srbije.
2. 3. - Rat u Libiji: Kontraofanziva pro-Gadafijevih snaga oko Tripolija, kao i na grad i naftni terminal Brega (Al Burayqah) na istoku zemlje (privremeno zauzeta).
2. 3. - Kosovski Albanac ubio dvojicu američkih vojnika na Frankfurtskom aerodromu, iz "osvete za Afganistan".
3. 3. - "Delta holding" prodao trgovinski lanac "Maksi" belgijskom "Delezu" za 950 miliona evra, što uključuje i neto dugove od 300 miliona evra (realizovano 27. 7.).
3. 3. - Povučena srbijanska optužnica protiv Tihomira Purde i još dvojice hrvatskih veterana.
3. 3. - U Beču uhapšen bivši general ARBiHJovan Divjak, na osnovu srbijanske optužbe za ratni zločin (Dobrovoljačka) - protesti u BiH.
3. 3. - Nastavljaju se prosvjedi protiv vlade u Hrvatskoj.
5. 3. - Pobunjenici u Libiji privremeno zauzeli Bin Jawwad, zapadno od Ras Lanufa.
8. 3. - U Briselu prvi razgovori između Beograda i Prištine.
11. 3. - Katastrofalni zemljotres uz istok Japana (M 8,9, najveća zabeležena u Japanu), cunami visine do 10 metara, ugroženo nekoliko nuklearnih elektrana, naročito Fukušima Daići u kojoj dolazi do nekoliko eksplozija; najveća kriza u Japanu od II svetskog rata.
11. 3. - Gadafijeve snage zauzele i centar Zavije, zapadno od Tripolija, ušli i u Ras Lanuf, prema istoku.
11. 3. - U Viskonsinu izglasano ukidanje kolektivnog pregovaranja sindikatima državnih službenika.
14. 3. - Obavljena rekonstrukcija vlade u Srbiji: 17 ministarstava umesto 21-og (ukupno 24 člana), još 4 ministra zamenjeno.
14. 3. - U Bahrein dolazi 1000 Saudijskih vojnika i 500 emiratskih policajaca, ispred Zalivskog saveta za saradnju, dan nakon sukoba u kojima je poginulo sedam protestanata.
16. 3. - Otvoren Sajam knjiga u Lajpcigu, Srbija počasni gost.
17. 3. - Rezolucija 1973 Saveta bezbednosti odobrava "sve neophodne mere" osim kopnene invazije protiv Gadafijevog režima, čije su snage nadomak Bengazija.
27. 3. - Izraelski protivzračni sustav Željezna kupola je operativan - 7. aprila presreće prvu raketu iz Gaze.
27. 3. - U Rusiji otpočinje stalno ljetno računanje vremena, odnosno trajno se ukida dotadašnje zimsko računanje vremena (međutim, od jeseni 2014. počinje stalno zimsko računanje).
mart - Borbe u Obali Slonovače između snaga starog predsednika Gbagba (tvrdi da je dobio izbore 2010) i Uatare (UN kaže da je on izabran).
12. 4. - Svetlana Ražnatović sklopila nagodbu sa Višim tužilaštvom u Srbiji - osam meseci kućnog pritvora i 1,5 mil. eura za nezakonitost pri transferu fudbalera (potvrđeno pred sudom 9. 5.).
13. 4. - Skupština Republike Srpske podržala referendum povodom Zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH (vlada odustaje 13.5., nakon pretnji sankcijama i smenom Milorada Dodika).
13. 4. - Održan sastanak na vrhu zemalja BRIC-a na kome je u članstvo organizacije primljena Južna Afrika, a organizacija promijenila ime u BRICS.
15. 4. - Prvostupanjske presude ICTY-ja hrvatskim generalima povodom "Oluje": Ante Gotovina 24 godine, Mladen Markač 18, Ivan Čermak oslobođen; prosvjedi u Hrvatskoj (oslobođeni drugostupanjskom presudom u studenom 2012.).
16. 4. - Miting opozicije (naprednjaci i dr.) u Beogradu, Tomislav Nikolić započeo štrajk glađu i žeđu do raspisivanja izbora (prekinuo na Uskrs).
25. 4. - Vojska ulazi u sirijski grad Deru, gađana Gadafijeva rezidencija u Libiji, blizu pola hiljade zatvorenika (uklj. talibanske komandante) pobeglo iz zatvora u Kandaharu.
27. 4. - Ministar obrazovanja u Kantonu Sarajevo Emir Suljagić odlučio da ocena iz veronauke ne ulazi u prosek, što izaziva oštre proteste efendije Cerića zbog "ukidanja" veronauke.
27. 4. - Četiri tornada najviše kategorije pogađaju Alabamu, tokom trodnevnog niza tornada stradalo je 362 ljudi.
3 - 15. 5. - U Srbiji Evropski fudbalski šampionat za mlađe od 17, Holandija prvak.
4. 5. - Sudsko veće ICTY odbilo zahtev Vojislava Šešelja za puštanje na slobodu (sudija Antoneti izdvojio mišljenje).
4. 5. - U Kairu potpisan sporazum između Hamasa i Fataha, palestinskih pokreta u zavadi od kraja 2006.
5. 5. - Na referendumu u Ujedinjenom Kraljevstvu ubedljivo odbijen predlog sistema Aternativnog glasanja (67,9 prema 32,1%). ŠNS dobila apsolutnu većinu u škotskom parlamentu - do 2016. moguć referendum o nezavisnosti ili uvećana ovlašćenja parlamenta.
8. 5. - Novak Đoković pobedio Nadala u finalu Madrid Opena, na šljaci (32. pobeda u nizu).
14. 5. - Dominique Strauss-Kahn, predsednik MMF, uhapšen u Njujorku, optužen za pokušaj silovanja hotelske sobarice (optužbe odbačene 23.8., zbog neuverljivosti navodne oštećene).
14. 5. - U Staroj Pazovi otvorena "Kuća fudbala", uz prisustvo čelnika FIFA i UEFA, Sepa Blatera i Mišela Platinija.
16. 5. - Lideri Eurozone odobrili paket pomoći od 78 milijardi eura za Portugal.
17. 5. - Britanska kraljica Elizabeta II stiže u istorijsku posetu Irskoj Republici.
19. 5. - Govor Baraka Obame posvećen Bliskom istoku: zalaže se za rešenje palestinskog pitanja putem dve države, na osnovu granica iz 1967, što izraelska vlada odmah odbacuje.
20. 5. - Odlučeno da u Kantonu Sarajevo ocene iz vjeronauke ipak ulaze u prosjek.
20. 5. - Damir Polančec je optužio ravnatelja policije Olivera Grbića da je predložio HDZ-u pisanje anonimnih kaznenih prijava protiv opozicijskih čelnika.
21. 5. - Severnosudanske snage zauzele sporni grad Abyei.
maj-jun - Hiljade ljudi se zarazile opasnim sojem bakterije Escherichia coli u Evropi, naročito Nemačkoj (pa i SAD), sumnjalo se na španske krastavce (pogrešno, Španci besni), pa nemačke klice pasulja/graha.
Jun/Juni/Lipanj
1. 6. - Sepp Blatter dobio četvrti mandat na čelu FIFA, bez konkurenta, u senci korupcijskih skandala koji potresaju organizaciju.
3. 6. - Novak Đoković izgubio od Federera u polufinalu French Opena - prekinut niz od 43 pobede.
4. 6. - Jemenski predsjednik Ali Abdullah Saleh otišao u Saudijsku Arabiju kako bi izliječio rane zadobivene prethodnog dana u napadu na predsjedničku palaču.
4. 6. - Vaterpolisti Partizana su šampioni Evrope (u Rimu Partizan - Pro Reko 11:7).
4. 6. - Erupcija vulkana Puyehue u Čileu, ispušteni pepeo će poremetiti avionski saobraćaj na južnoj polulopti.
8. 6. - Bon Jovi na Maksimiru započeo europsku turneju.
8. 6. - "A Gay Girl In Damascus": londonska Riječanka Jelena Lečić otkriva da je njena slika upotrebljena za lik tajanstvene (i izmišljene) sirijske blogerke.
9. 6. - U Novom Pazaru osnovana kontroverzna Bošnjačka akademija nauka i umetnosti.
10. 6. - Europska komisija prijedlaže zatvaranje pregovora te da se Hrvatska pridruži Europskoj uniji 1. srpnja 2013 (potvrđeno 24.6., formalni završetak 30.6.).
10. 6. - Deda Sava Miloševića ubio svog sina i fudbalerovog oca u porodičnoj svađi.
6 -10. 7. - U Beogradu 20. godišnje zasedanje Parlamentarne skupštine OEBS.
7. 7. - Britanski tabloid News of the World (vlasnik Rupert Murdoch) će biti ugašen, usled skandala sa prisluškivanjem i hakovanjem građana i javnih ličnosti (poslednji broj 10. 7., izlazio od 1843).
7. 7. - Objavljeno da je počela gradnja Kineskog mosta (Zemun-Borča), preko Dunava u Beogradu (stigli kineski radnici, priprema gradilišta).
7. 7. - Prvi put presađen sintetički organ - dušnik dobijen uz pomoć matičnih ćelija.
10. 7. - Potonuo turistički brod na Volgi u Rusiji, preko stotinu utopljenih.
11. 7. - Eksplozija u pomorskoj bazi na Kipru (zaplenjeno iransko oružje), najmanje 12 mrtvih (uključujući komandanta mornarice), uništena najveća elektro-centrala na ostrvu.
23. 7. - Nesreća kineskog brzog voza kod grada Wenzhou, 34 mrtvih.
25. 7. - Specijalci Kosovske policije uveče zauzeli prelaz Brnjak na severu Kosova (zap. od Zubinog Potoka), lokalni Srbi ih sprečili da zauzmu i Jarinje (sev. od Leposavića).
26. 7. - Kod Zubinog Potoka fatalno ranjen kosovski policajac.
27. 7. - Zapaljen prelaz Jarinje, nakon čega je KFOR blokirao i njega i Brnjak. MORH saopštio da je pucano na hrvatske helikoptere u sastavu KFOR-a.
28. 7. - Rat u Libiji: pod nejasnim okolnostima ubijen Abdul Fatah Younis, pobunjenički komandant, ranije Gadafijev saradnik i ministar unutarnjih poslova.
29. 7. - General Jovan Divjak se vratio u Sarajevo, nakon što je austrijski sud odbio srbijanski zahtev za izručenje (bio uhapšen u Beču 3. 3.).
29. 7. - Ustavni sud Hrvatske ukinuo odredbe Ustavnog zakona o manjinama, po kojima su one ispod 1,5% imale dvostruko pravo glasa, odn. srpska manjina je imala zagarantovana tri mjesta.
31. 7. - Sirija: poslati tenkovi na protivnike predsednika Asada u gradu Hama, veliki broj žrtava ("Ramadanski masakr").
1. 8. - Papa Benedikt XVI naložio je porečko-pulskoj biskupiji da talijanskim benediktincima vrati samostan Dajla, odnosno imovinu vrednu 25 miliona eura, što je za Hrvatsku neprihvatljivo.
2. 8. - Posle jetke rasprave podignut plafon zaduživanja u SAD, sa 14,3 do najviše 16,7 biliona dolara, uz smanjivanje potrošnje (ali ostaju poreske povlastice za najbogatije).
3. 8. - Željko Mitrović, direktor "Pinka", objavljuje da će bojkotovati hrvatsku robu i turizam, nakon što je oglašena prodaja jahte koja mu je zaplenjena u Hrvatskoj.
6. 8. - Talibani oborili helikopter Chinook u Afganistanu, poginuo 31 Amerikanac (15 Navy SEAL specijalaca) i 7 Afganaca, najveći dnevni gubitak koalicionih snaga tokom rata u Afganistanu i najveći gubitak SEAL-a ikad.
6. 8. - Protesti u londonskom Tottenham-u zbog ubistva jednog mladića od strane policije, pretvorili se u nerede; narednih dana pljačke i paljevine širom Londona i u većim engleskim gradovima.
10. 8. - Švicarski franak nakratko dostiže rekordnu vrijednost od 0,97 eura - nevolja za one sa kreditima u toj valuti.
14. 8. - Novak Đoković osvojio Rodžers kup u Montrealu (prvi teniser sa pet mastersa u sezoni).
15. 8. - Google objavio da preuzima Motorola Mobility za 12,5 milijardi dolara.
15. 8. - Dogovor o vraćanju srpskog jezika u crnogorski obrazovni sistem (premijer Lukšić i predstavnici opozicije, preduslov za izborni zakon, potreban za početak pregovora sa EU) - ali rasprava nije gotova.
16. 8. - Hrvatski poduzetnik Tomislav Horvatinčić gliserom usmrtio dvoje Talijana kod Primoštena.
18. 8. - Militanti ubili osam Izraelaca kod Ejlata, u izraelskoj poteri na Sinaju poginulo pet egipatskih zaštitara - kriza u odnosima dve zemlje.
19. 8. - Saudijski kralj Abdulah je zvanično otvorio Mekansku kraljevsku sahat-kulu, visoku 601 metar, sa četiri brojčanika od 43 metra, najvećim na svetu - deo kompleksa Abradž Al Bait pored Velike džamije, koja se takođe proširuje.
19. 8. - Indijski borac protiv korupcije Anna Hazare počeo štrajk glađu, njegovo pritvaranje ranije tokom tjedna izazvalo prosvjede u zemlji.
20. 8. - Rat u Libiji: pobunjenici zauzimaju Zaviju, zapadno od Tripolija, koji se sada smatra opkoljenim - već sutradan brzim prodorom ulaze u grad.
20. 8. - Na Belgrade Beer Fest-u izbodeno osam posetilaca od jednog počinitelja.
23. 8. - Libijski pobunjenici ušli u Gadafijev kompleks Bab al-Azizija; na istočnom frontu pao Ras Lanuf.
23. 8. - Kancelarka Angela Merkel u poseti Beogradu, poručuje da treba ukinuti paralelne institucije na Kosovu.
15. 9. - Parlamentarni izbori u Danskoj, pobeda levog centra, Hele Torning-Šmit će postati prva žena premijer.
16. 9. - EULEX, kosovska policija i carina preuzeli granične prelaze Jarinje i Brnjak na severu Kosova, Srbi blokiraju prelaze; na Merdaru dozvoljen uvoz robe iz Srbije (embargo uveden u julu).
16. 9. - Lokalizovan veliki šumski požar kod Ušća, nedaleko od Kraljeva.
17. 9. - Centar harmonije, proruska partija, dobio relativnu većinu na izborima u Latviji (ne očekuje se ulazak u vladu).
18. 9. - EuroBasket 2011 u Litvaniji: Španija 1, Makedonija 4, Slovenija 7, Srbija 8, Hrvatska deli 13, BiH deli 17, Crna Gora deli 21. mesto.
20. 9. - Izglasano nepovjerenje ljevičarskom premijeru Slovenije Borutu Pahoru.
20. 9. - Agencija Standard & Poor's snizila kreditni rejting Italije sa A+ na A.
21. 9. - Beogradsko tužilaštvo poslalo 40 optužnica za ratne zločine u Zagreb (među kojima Šeks, Merčep, Vekić, Glavaš) - Hrvatska najavljuje proglašenje ništavnosti takvih optužnica.
22. 9. - CERN objavljuje zbunjujuća merenja neutrina bržih od svetlosti (suprotno pretpostavci teorije relativnosti) - razjašnjeno kao greška sledećeg marta.
22. 9. - Rat u Libiji: snage Prelaznog veća zauzele južni pustinjski grad Sabha.
22. 9. - Obnovljen saobraćaj na uskotračnoj pruzi Mokra Gora - Višegrad.
23. 9. - Jemenski predsednik Saleh se vratio s lečenja u Saudi Arabiji, u sred eskalacije nasilja.
23. 9. - Palestinski predsednik Mahmoud Abbas zahteva puno članstvo Palestine u UN.
24. 9. - Objavljeno da će premijer Vladimir Putin biti kandidat Jedinstvene Rusije na predsedničkim izborima (što podržava sadašnji predsednik Medvedev).
24. 9. - Ubistvo bugarskog mladića za koje je osumnjičen romski "car" izaziva val antiromskih protesta u Bugarskoj.
26. 9. - U Srbiji usvojen Zakon o restituciji (nacionalizovane imovine).
27. 9. - Sukob KFOR-a sa Srbima na prelazu Jarinje, nakon što je pokušao ukloniti barikadu - povređeni s obe strane.
29. 9. - Pogibija četvorice radnika od odrona u zemunskoj Kalvariji (dan žalosti u Beogradu 3. 10.).
28. 9. - Lansirana prva kineska orbitalna stanica Tiangong 1.
30. 9. - MUP Srbije zabranio okupljanja u Beogradu narednog vikenda (Belgrade Pride zakazan 2. 10., kao i kontra-okupljanja).
1 - 15. 10. - Popis stanovništva 2011. u Srbiji (Albanci bojkotuju, muftija Zukorlić neuspešno pozvao na bojkot) - popisano 7.120.666 stanovnika (oko 370.000 manje nego 2002).
11. 10. - Bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko zbog financijskih malverzacija (sklapanje gasnog ugovora sa Rusijom) osuđena na sedam godina zatvora.
11. 10. - Zbog neprevladanih razlika među albanskim i makedonskim predstavnicima u državnoj komisiji, propao popis stanovništva u Makedoniji.
11. 10. - "Iranska zavera": Iran doveden u vezu s navodnim planom da saudijski ambasador u SAD bude ubijen bombom.
12. 10. - Preporuka Evropske komisije: Srbiji status kandidata (početak pregovora zavisno od dijaloga sa Kosovom), Crnoj Gori početak pregovora (konačna odluka u decembru).
15. 10. - Globalni dan protesta tipa Occupy... zbog finansijske zlouprave i sasecanja potrošnje (inspirisano pokretima u New Yorku, Španiji i drugde) - takođe i u Hrvatskoj, BiH, Srbiji.
18. 10. - Na osnovu sporazuma Izraela i Hamasa oslobođen izraelski vojnik Gilad Shalit, posle petogodišnjeg zarobljeništva, u zamenu za 1027 palestinskih zatvorenika.
18. 10. - Osam od 11 zemalja ZND potpisalo sporazum o slobodnoj trgovini.
19 - 20. 10. - Dvodnevni generalni štrajk u Grčkoj i neredi u Atini, dok parlament usvaja nove mere štednje.
20. 10. - KFOR počeo da uklanja srpske barikade na severu Kosova.
20. 10. - Baskijska ETA objavila da "definitivno" prekida akcije.
21. 10. - Hrvatski sabor izglasao Zakon o ništetnosti optužnica JNA, bivše Jugoslavije i Srbije; skinut imunitet zastupniku SDP Željku Jovanoviću, zbog privatne optužnice HDZ-a.
23. 10. - Izbori za ustavotvornu skupštinu Tunisa, umereno islamistički pokret Ennahda dobio relativnu većinu mesta.
23. 10. - Razoran zemljotres kod turskog grada Van, preko 600 mrtvih.
24. 10. - Studenti nastavljaju blokadu Filološkog i Filozofskog fakulteta u Beogradu, uprkos napadu skinheda i lažne dojave o bombi (blokada zamrznuta 10. 11.).
24. 10. - Otvoren most Rio Negro između Manausa i Irandube, dugačak 3.595 m iznad reke, jedini most u sistemu Amazona.
27. 10. - Evropska dužnička kriza, dogovor evropskih lidera u Briselu: banke da oproste 50% grčkih dugova, mehanizam za pojačavanje fonda za saniranje dugova (bailout) do oko 1000 milijardi eura.
27. 10. - USKOK proširio istragu korupcije na stranku HDZ (tri dana kasnije blokirana imovina).
27. 10. - Kovnica u Perthu, Australija, izdala najveći zlatnik na svetu: blizu 80cm u prečniku, 12 cm debljine, težak 1.000 kg.
12. 11. - Silvio Berlusconi, najdugotrajniji posleratni premijer Italije, podneo ostavku nakon usvajanja reformskih mera (Italiji preti "grčki scenario"), pošto je koji dan ranije izgubio većinu u parlamentu.
12. 11. - Arapska liga zamrzla članstvo Sirije, napadnute neke ambasade u Damasku.
12. 11. - Velika eksplozija u raketnoj bazi Iranske revolucionarne garde kod Teherana, poginulo 17 gardista među kojima i general Hassan Moghaddam, "arhitekta iranskog raketnog programa".
12. 11. - Posle godinu i po dana etapne rekonstrukcije, svih šest traka Gazele pušteno u saobraćaj.
16. 11. - Mario Monti na čelu nove, tehnokratske, italijanske vlade (do 2013).
16. 11. - Uhapšeno oko 70 demonstranata prilikom čišćenja parka zaposednutog od pokreta Occupy Wall Street.
19. 11. - Novo nasilje u Egiptu: pokušaji čišćenja kairskog trga Tahrir od demonstranata koji su nepoverljivi prema vojnim vladarima.
25. 11. - U napadu NATO-a (ISAF) poginulo 25 pakistanskih vojnika, blizu granice te zemlje sa Afganistanom.
25. 11. - Prvi od tri koncerta Dino Merlina u beogradskoj Areni, uz pretnje desničarskih organizacija.
25. 11. - Prijevremeni otpust za Mirka Norca, poslije dvije trećine odslužene kazne za ratne zločine.
28. 11. - Sukob lokalnih Srba i KFOR-a u na barikadi u Jagnjenici kod Zubinog Potoka, desetine povređenih s obe strane (predsednik Tadić sutradan poziva Srbe da uklone barikade).
28. 11. - Početak prvog od tri stupnja parlamentarnih izbora u Egiptu (do januara 2012), prvih nakon obaranja Mubaraka - najuspešniji Partija slobode i pravde (povezani s Muslimanskim bratstvom) i salafijska partija al-Noor.
29. 11. - Demonstranti u Teheranu upali u britansku ambasadu, nakon što je V. Britanija uvela sankcije Iranu.
Decembar/Prosinac
2. 12. - U Briselu postignut dogovor Beograda i Prištine o integrisanom upravljanju granicom.
4. 12. - Izbori u Hrvatskoj: opoziciona Kukuriku koalicija (SDP, HNS, IDS, umirovljenici) dobija natpolovičnu većinu (80 zastupnika), HDZ sa koalicijom 47 (najslabiji rezultat ikad).
4. 12. - Parlamentarni izbori u Rusiji: vladajuća Jedinstvena Rusija osvaja 49,54% glasova (pad sa 64,3%), prijavljene mnoge nepravilnosti (narednih dana protesti, a Putin optužuje SAD da ih podstiču).
5. 12. - Potvrđeno otkriće ekstrasolarne planete Kepler-22b, na kojoj bi voda mogla biti tečna.
5. 12. - Uklonjena prva barikada na severu Kosova, u Jagnjenici.
6. 12. - Vojni penzioner i supruga skočili sa detetom sa šestog sprata samačkog hotela na beogradskoj Zvezdari - dete preživelo sa teškim povredama.
6. 12. - Belgija dobila novu vladu 541 dan posle izbora (premijer Elio Di Rupo).
8 - 9. 12. - Sastanak lidera EU, 23 zemlje prihvatile poreski i budžetski pakt za veću fiskalnu disciplinu (korak ka fiskalnoj uniji); Velika Britanija se usprotivila promeni ugovora Unije.
19. 12. - Za Tarik Al-Hašimi-jem, sunitskim potpredsednikom pretežno šiitskeiračke vlade, izdata poternica zbog optužbe za terorizam (sklonio se u Kurdistan).
25. 12. - Islamistička grupa Boko Haram izvela bombaške napade na crkve u Nigeriji, ubijeno najmanje 49 osoba (od Nove godine vanredno stanje u nekim delovima zemlje).
26. 12. - Na prelazima između Srbije i Kosova počela primena sporazuma o slobodi kretanja (dva dana kasnije za 14 - 15. 2. raspisan referendum o nepriznavanju kosovskih institucija na severu Kosova).
27. 12. - Posmatrači Arapske lige stigli u Siriju, gde nasilje ne popušta.
28. 12. - Izvešteno da su lideri "šestorke" postigli sporazum o Vijeću ministara BiH, skoro 15 meseci od izbora.
29. 12. - Predsednik Srbije Boris Tadić pomilovao glumca Žarka Lauševića, osuđenog zbog dvostrukog ubistva i prekoračenja nužne odbrane 1993. (inače, njegova knjiga "Godina prođe - dan nikako" je bestseler).