Napad na aerodrom Rajlovac

Napad na aerodrom Rajlovac
Segment Drugog svetskog rata

Olupine njemačke avijacije na aerodromu Rajlovac nakon partizanskog napada.
Lokacija Sarajevski Aerodrom (Aerodromsko Naselje, Dobrinja)
Sukobljene strane
NOVJ  Nacistička Nemačka
Nezavisna Država Hrvatska Domobrani

Napad na sarajevski aerodrom Rajlovac 1943. je jedna od najsmelijih partizanskih diverzija u toku II svetskog rata.

Tokom noći 10/11. avgusta 1943. Prva krajiška proleterska udarna brigada vešto izvedenom akcijom je nakon 35-kilometarskog marša, izvršila uspešan prepad na aerodrom Rajlovac kod Sarajeva, glavnu vojnu avio-bazu nemačkih snaga i NDH u Bosni i Hercegovini. Tom prilikom uništen je veći broj aviona i naneta velika materijalna šteta na vazduhoplovnim i saobraćajnim postrojenjima. Ova akcija predstavljala je primer dobre organizacije i snalažljivosti u izvođenju munjevitog prepada duboko u neprijateljskoj pozadini. Stoga je ona imala značajan uticaj na moral partizana, i na nju su borci i rukovodioci Prve krajiške bili posebno ponosni.

Za ovu akciju Prva krajiška proleterska udarna brigada javno je pohvaljena od vrhovnog komandanta NOV i POJ Josipa Broza Tita preko radio-stanice „Slobodna Jugoslavija“, a nemački komandant trupa u Hrvatskoj morao je da piše izjašnjenje Komandantu Jugoistoka.[1]

Pozadina

Mladen Marin Mlađo, politički komesar, i Vojo Todorović, komandant Prve krajiške brigade, uoči napada na aerodrom Rajlovac, 7. avgusta 1943.

Vrhovni štab NOV i POJ naredio je krajem maja 1943. godine Petoj krajiškoj diviziji pomeranje prema istoku radi sadejstva sa Glavnom operativnom grupom, koja je bila na udaru nemačke ofanzive. Divizija je uspela da forsira reku Bosnu tek iz drugog pokušaja, 28/29. juna. Tom prilikom divizija je zauzela mesto i rudnik Kakanj sa okolinom, nanevši veliku štetu proizvodnji i saobraćajnicama. To je izazvalo energičnu reakciju Wehrmachta, pa je nakon trodnevnih borbi 7. SS divizija ponovo zaposela to područje.

Nakon toga divizija se izvukla na planinu Zvijezdu, gde ju je zatekao početak nove nemačke operacije u istočnoj Bosni 7. jula. Tokom sukoba, Prva krajiška brigada uspela je u blizini sela Zubeta da opkoli 2. bataljona iz sastava 7. SS divizije, koji su se iz teške sutuacije izvukli probojem iz obruča uz snažno sadejstvo avijacije. 18/19. jula Prva krajiška brigada zauzela je Kiseljak, ponovo privukavši na sebe intervenciju 7. SS divizije. Nakon teških borbi uz znatne nemačke gubitke, esesovci su ušli u Kiseljak 24. juna.

Nakon toga, Prva krajiška brigada je u sastavu svoje divizije učestvovala u prihvatu Prve proleterske divizije prilikom njenog probijanja preko komunikacije Sarajevo - Mostar. Tokom ovih dejstava u okolini Sarajeva protiv važnih privrednih objekata i saobraćajnih linija, Peta krajiška divizija bila je izložena intenzivnom i efikasnom dejstvu neprijateljske avijacije. To je štab Prve krajiške brigade navelo na ideju da, budući da nije raspolagao efikasnim protivvazdušnim sredstvima, organizuje prepad na aerodrom Rajlovac i nanese značajne gubitke neprijateljskoj avijaciji na zemlji.

Plan akcije

Napad na aerodrom Rajlovac

Budući da se aerodrom Rajlovac nalazi unutar mreže komunikacija u trouglu Sarajevo - Visoko, Sarajevo - Kiseljak i Kiseljak - Visoko, koje su Nemci slobodno koristili, a u neposrednoj blizini garnizona Sarajevo, od ključnog značaja za uspeh akcije bile su brzina i tajnost. S obzirom da je polazni rejon Kreševa oko 35 kilometara marša udaljen od aerodroma, akcija je takođe pretpostavljala dobru fizičku izdržljivost. Štab Prve krajiške brigade stoga je razradio plan koji je sadržavao sledeće elemente:

  • formiranje udarne grupe od tri bataljona brigade, dok bi ranjenici, pozadinski delovi i borci slabijeg fizičkog stanja bili izdvojeni pod zaštitom 4. bataljona
  • određivanje roka od dve noći i jednog dana za izvođenje akcije, pri čemu bi prva noć bila iskorišćena za usiljeni marš, velikim delom trčećim korakom, do pogodnog položaja u blizini aerodroma gde bi se moglo u tajnosti predaniti. Tokom sledeće noći trebalo je preći reke Bosnu i Miljacku, izvesti napad na aerodrom, i početi izvlačenje najkasnije u 2:00, da bi se jedinice uspele izvući pre nego što nemačka pojačanja zatvore prelaze preko reka i komunikacija.
  • glavnina snaga bila je predviđena za napad na sam aerodrom
  • 1. četa 2. bataljona i Inžinjerijski vod brigade imali zadatak da miniranjem pruge, rušenjem ceste i postavljanjem zasede u visini sela Briješća - obezbede napad brigade od intervencije iz Sarajeva
  • 2. četa 3. bataljona sa jednom četom Visočko-fojničkog partizanskog odreda, dobila je zadatak da osvajanjem železničke stanice Podlugovi, rušenjem železničke pruge i ceste i demonstrativnim napadom na Visoko - obezbedi napad brigade od intervencije neprijatelja s pravca Visokog i Breze.[2]

Do 9. avgusta prikupljeni su obaveštajni podaci, prema kojima se na aerodromu nalazila posada od oko 500 domobrana i ustaša i oko 300 Nemaca, dok je u Visokom bila posada jačine oko 500 legionara, a na brojnim postajama i železničkim stanicama bile su posade od 40 do 160 domobrana. Istog dana stiglo je i odobrenje od štaba divizije, tako da je akcija pokrenuta 9. avgusta uveče.

Izvođenje akcije

Pogled iz zraka na Rajlovac danas.

9. avgusta oko 21:30 časova brigada je krenula pravcem Han-Ivica - selo Vukasovići. Izbegavajući naselja brigada je 10. avgusta, oko četiri sata izjutra izbila u šumu iznad Donje Bioče, gde je trebalo ostati neotkriven do sumraka. Za šest i po sati marša, delom trčećim korakom, napravili su samo dva kratka zastanka.

Međutim, oko podne na grupu brigadnih ekonoma i kuvara nabasala je patrola ustaških milicionera. Jedan od dvojice poginulih milicionera bio je zloglasni komandant ustaške milicije Uzeir Durmić. Budući da je obližnje selo bilo srpsko, ovaj događaj se brzo pročuo, ali na kraju nije narušio tajnost. Svi seljaci koji su naišli na položaje brigade, zadržani su do mraka.

Oko 16 časova štab brigade je sazvao štabove bataljona i komande četa. Na tom skupu saopštena im je odluka i detaljno razrađeni plan napada. Tek tu je starešinama i borcima saopšten cilj napada.

U sumrak je brigada krenula prema reci Bosni. Međutim, kada su izbili iznad sela Ahatovića, došlo je do iznenadnog susreta sa dvojicom ustaških oružnika (žandarma), koji su uspeli pobeći. Budući da se u tom mestu nalazio most preko kojeg je trebalo preći Bosnu, bilo je jasno da je tajnost kompromitovana, i da se mora tražiti drugi način prelaska reke. Uz pomoć seljaka-meštanina, došlo se do saznanja o postojanju trošnog drvenog mosta kod sela Butila. Brigada je prešla Bosnu preko tog mosta, zatim pregazila Miljacku, i oko 22 časa u delovima počela da izbija pred sam aerodrom.

U međuvremenu, posada aerodroma je u 21,00 čas obaveštena o namerama partizanskog napada, pa je komandant aerodroma alarmirao i preduzeo odbrambene mere.[1] Zbog vazdušne opasnosti, avioni nisu ostajali u hangarima tokom noći, nego su raspoređivani široko po rubovima aerodroma.

Prvi bataljon, trebalo je da iz centra borbenog poretka brigade izvrši napad pravcem: k. 487, hangari, kasarna, železnička stanica Rajlovac, Lemezovo brdo. Zadatak Drugog bataljona (bez Prve čete), raspoređenog na levom krilu borbenog poretka brigade bio je da se, brzim pokretom desnom obalom reke Bosne, provuče do železničke pruge i ceste, i krene u napad prema hangarima i Lemezovom brdu. Treći bataljon (bez Druge čete), dobio je zadatak da, sa desnog krila brigade, razvije napad prema hangarima i kasarni.

Trebalo je da napad počne sinhrono u ponoć, da bi svi bataljoni imali vremena da zauzmu polazne položaje. Međutim, 2. bataljon se, u pokretu desnom obalom Bosne, sudario u kukuruznom polju pored reke sa kolonom od dvadesetak domobrana. Došlo je do kratkotrajnog puškarenja. Budući otkriven, bataljon je samoinicijativno odmah prešao u napad prema hangarima.

Posadu aerodroma je činilo:

  • 240 nemačkih vojnika sa 14 mitraljeza (od toga 110 vojnika smešteno na 2 1/2 km od aerodroma).
  • 450 hrvatskih vojnika sa 32 mitraljeza, 12 minobacača i 1 protivavionski vod.[1]

Tačno u deset sati uveče, kada su izašle iz kukuruza na čistinu, čete Drugog bataljona su bile iznenađene jakim svetlom reflektora i plamena iz zapaljenih stogova sena koje je posada palila radi osvetljenja, i snažnom puščanom i mitraljeskom vatrom prikovane za zemlju.

Čim je izbila borba kod Drugog bataljona, Prvi i Treći bataljon su, dovršivši razvoj za borbu na samoj ivici kukuruznog polja, odmah krenuli u napad, i, pregazivši rovove, likvidirali otpor domobrana izbivši na aerodrom.

I pored žestoke vatre, borci Prvog i desnog krila Drugog bataljona su se, uništivši vatrom iz pušaka i mitraljeza dva reflektora, privukli na 50 do 150 metara bunkerima i hangarima i odatle tukli po grupi od tri aviona koji su se nalazili na polju levo od hangara.

Budući da brigada nije raspolagala zapaljivom municijom, avioni su morali biti uništavani neposrednim prilazom i paljenjem. Većina aviona bila je parkirana na ivici aerodroma, na pravcu napada Trećeg bataljona. Borci ovog bataljona su, neometani vatrom, uspešno palili avione budući da je neprijateljska zaprečna vatra bila tako organizovana da je, braneći prilaze avionima, tukla preko njih.[3] Veći deo mašina je zapaljen zapaljivim flašama.[1]

Borba na aerodromu trajala je do oko 1:30 časova 11. avgusta.

Odstupanje

Nakon 1:30 počelo je izvlačenje brigade, takođe usiljenim maršem. Prvi i Drugi bataljon 11. avgusta u zoru prešli cestu Kiseljak - Sarajevo kod Kobilje Glave. Da bi ubrzali pokret, u nošenju ranjenika učestvovali su i članovi štaba brigade, politodela i štabova bataljona.

Tokom noći obe zaštitnice obavile su svoj deo posla. Druga četa Trećeg bataljona uspješno je izvršila svoj zadatak: sa četom iz Visočko-fojničkog odreda bez borbe je zauzela železničku stanicu Podlugovi, gde domobranska posada nije dala otpor. Na porušenom delu železničke pruge prema Visokom iskliznuo je voz. Uz pomoć železničara iz ložionice, u pravcu Visokog je puštena lokomotiva koja se zdrobila o nasukani voz, a u ložionici je oštećeno još šest lokomotiva.[4] Četa je došla do velikog plena u ratnom materijalu i namirnicama, a deo čete izvršio je demonstrativni napad na Visoko.

Prva četa Drugog bataljona porušila je cestu i železničku prugu prema Sarajevu. Lokomotiva sa dva blindirana vagona iskliznula je iz šina. Posada blindiranog voza izašla je iz vagona i razvila se prema postavljenoj zasedi, ali se nije mogla probiti prema Rajlovcu.[5]

Nemci su iz Sarajeva prema Kiseljaku uputili tenkove i 40 kamiona sa pešadijom da bi sprečili prebacivanje brigade preko ove ceste. Međutim, Prvi i Drugi bataljon uspeli su da pređu cestu pre dolaska Nemaca. Treći bataljon se preko ceste Sarajevo - Kiseljak prebacio tek 11. avgusta uveče, kod sela Radanovića, jer je morao sačekati povratak svoje Druge čete iz Podlugova. Pritom je napao i zapalio kolonu od šest nemačkih kamiona.[6]

Rezultati

Izveštaj štaba Prve krajiške brigade štabu Pete krajiške divizije o akciji u Rajlovcu.

Na sarajevskom aerodromu ustanici uništili 17 nemačkih i hrvatskih aviona.[7]

– Ratni dnevnik Vrhovne komande Vermahta od 11. avgusta 1943.

Prema nemačkom izveštaju, samo je nemačka eskadrila za uznemiravanje (7 mašina, 40 ljudi, komandir eskadrile kapetan Busse), uspela da odbrani svoje avione. Prema nemačkom izveštaju, uništeno je 17 aviona (5 nemačkih i 12 hrvatskih),[1] izveštaj Prve krajiške brigade navodi 30 uništenih aparata, dok je radio Slobodna Jugoslavija objavio informaciju o 34 uništena aviona.

Prva krajiška brigada je u ovoj akciji imala šest poginulih, šest lakše i dva teže ranjena borca.[2] Nemačke snage su imale 1 mrtvog i 2 ranjena, a snage NDH su prošle bez gubitaka.[1]

Pohvale

Radio-stanica „Slobodna Jugoslavija“ objavila je 18. avgusta sledeći izveštaj:

Noću između 10. i 11. avgusta 1943. godine naša slavna Prva krajiška brigada, pod komandom Voje Todorovića, posle žestokih okršaja, zauzela je jedan od najvećih aerodroma u Jugoslaviji, aerodrom Rajlovac kod Sarajeva. Borci Prve krajiške brigade uništili su 34 nemačka aviona i to: 18 bombardera tipa 'dornije', četiri bombardera tipa 'junkers', šest aviona tipa 'blenhajm', jedan transportni i pet aparata raznih tipova...

Javna pohvala Vrhovnog štaba za ovu akciju glasila je:

Vrhovni štab NOV i POJ izražava svoju zahvalnost borcima, komandirima i politkomesarima Prve krajiške brigade za junaštvo i hrabro požrtvovanje pri izvršavanju svoje borbene zadaće.

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Izveštaj komandanta nemačkih trupa u Hrvatskoj Komandi Jugoistoka, 12. avgust 1943, https://www.znaci.org/00001/4_12_3_118.htm
  2. 2,0 2,1 Vojo Todorović: NAPAD NA AERODROM U RAJLOVCU, u „Druga krajiška brigada, zbornik sjećanja, knjiga 2" https://www.znaci.org/00001/2_7_32.htm
  3. PRVA KRAJIŠKA BRIGADA - SJEĆANjA BORACA, Drago Đukić: TREĆI BATALjON PALI AVIONE, https://www.znaci.org/00001/2_7_34.htm
  4. PRVA KRAJIŠKA BRIGADA - SJEĆANjA BORACA, Velimir Kukolj : LOKOMOTIVE SAMOUBICE, https://www.znaci.org/00001/2_7_39.htm
  5. PRVA KRAJIŠKA BRIGADA - SJEĆANjA BORACA, Miloš Švonja: OKLOPNI VOZ NIJE PROŠAO, https://www.znaci.org/00001/2_7_38.htm
  6. Ilija Bujić: ŽRTVOVANjE ZA RANjENOG DRUGA, u „Druga krajiška brigada, zbornik sjećanja, knjiga 2" https://www.znaci.org/00001/2_7_30.htm
  7. Nikola Živković, Srbi u Ratnom dnevniku Vrhovne komande Vermahta

Povezano

Vanjske veze

Read other articles:

Berberidaceae Klasifikasi ilmiah Kerajaan: Plantae Divisi: Magnoliophyta (tanpa takson): Eudikotil Ordo: Ranunculales Famili: Berberidaceae Genera Lihat teks Berberidaceae adalah salah satu suku anggota tumbuhan berbunga. Menurut Sistem klasifikasi APG II suku ini dimasukkan ke dalam bangsa Ranunculales, klad dikotil sejati (Eudikotil)[1] namun tidak termasuk ke dalam dua kelompok besar, Rosidae dan asteridae. Karakteristik Berberidaceae memiliki bunga sempurna dan karpel yang tampak...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Maret 2020. Balai kota Wina Berikut adalah daftar wali kota Wina, Austria. Kerajaan Habsburg Konrad Poll 1282 Heinrich Hansgraf 1285 Konrad von Eslarn 1287 Konrad Poll 1288 – 1305 Heinrich Chrannest 1305 – 07 Dietrich von Kahlenberg 1307 Heinrich von d. Neisse 1...

 

The Invisible Man AppearsPoster rilis teaterNama lainTōmei Ningen Arawaru (透明人間現わるcode: ja is deprecated )SutradaraNobuo AdachiProduserHisashi OkudaSkenarioNobuo AdachiCeritaAkimitsu TakagiBerdasarkanThe Invisible Manoleh H. G. WellsPemeran Kanji Koshiba Chizuru Kitagawa Takiko Mizunoe Daijirō Natsukawa Ryūnosuke Tsukigata Kichijiro Ueda Penata musikGoro NishiSinematograferHideo IshimotoPenyuntingShigeo NishidaPerusahaanproduksiDaiei FilmDistributorDaieiTanggal ri...

Eggnog Eggnog atau egg nog (bahasa Prancis: lait de poule) adalah minuman manis dari kuning telur yang dikocok ditambah air dan gula atau susu. Sebagai perisa adalah bubuk vanili, pala, atau kayu manis. Minuman ini bisa menjadi minuman beralkohol dengan tambahan rum, brendi, atau wiski. Orang Jerman membuat eggnog dari bir yang dididihkan, dan menyebutnya biersuppe (sup bir). Sebelum dicampurkan ke dalam bir, kuning telur dikocok dengan susu. Selain ditambah gula, ke dalam minuman ini ditamba...

 

LighthouseFanale dei Pisani Fanale dei PisaniLocationLivorno Tuscany ItalyCoordinates43°32′38″N 10°17′41″E / 43.543778°N 10.294861°E / 43.543778; 10.294861TowerConstructed1154 (first)1303 (second)Foundationoctagonal baseConstructionstone and concrete towerHeight53 metres (174 ft)Shapetwo-stage cylindrical tower with balcony and lanternMarkingsunpainted gray stone, white lantern, gray metallic domePower sourcemains electricity OperatorMarina Mi...

 

Convair 990 CoronadoUn Convair 990 della Spantax in fase finale d'avvicinamento all'Aeroporto di Basilea-Mulhouse-Friburgo. Si noti l'importante rilascio di fumo anche durante l'atterraggioDescrizioneTipoaereo di linea Equipaggio4 Costruttore Convair Data entrata in servizio1961 Utilizzatore principale American Airlines Esemplari37 Sviluppato dalConvair 880 Dimensioni e pesiLunghezza42,5 m (139 ft 9 in) Apertura alare36,6 m (120 ft 0 in) Altezza11,0 m (39 ft 6 in) Superficie alare209 m² (2&#...

46th season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA 2016–17 UEFA Europa LeagueFriends Arena in Solna hosted the finalTournament detailsDatesQualifying:28 June – 25 August 2016Competition proper:15 September 2016 – 24 May 2017TeamsCompetition proper: 48+8Total: 155+33 (from 54 associations)Final positionsChampions Manchester United (1st title)Runners-up AjaxTournament statisticsMatches played205Goals scored565 (2.76 per match)Attendance4,494,039...

 

Australian politician For the English footballer, see Lionel Murphy (footballer). The HonourableLionel MurphyQCMurphy in 1972Justice of the High Court of AustraliaIn office10 February 1975 – 21 October 1986Nominated byGough WhitlamAppointed bySir John KerrPreceded bySir Douglas MenziesSucceeded byJohn TooheyAttorney-General of AustraliaIn office19 December 1972 – 9 February 1975Prime MinisterGough WhitlamPreceded byGough Whitlam[a]Succeeded byKep EnderbyLeader of...

 

State university in Uttar Pradesh, India Khwaja Moinuddin Chishti Language UniversityFormer namesUttar Pradesh Arabi Pharsi UniversityUttar Pradesh Urdu, Arabi-Farsi UniversityManyavar Shri Kanshi Ram Ji Urdu, Arabi-Farsi UniversityKhwaja Moinuddin Chishti Urdu, Arabi-Farsi UniversityTypeState universityEstablished2009 (2009)ChancellorGovernor of Uttar PradeshVice-ChancellorProf. N.B. SinghAddressIIM Road, Lucknow, Lucknow, Uttar Pradesh, India26°55′43″N 80°53′47″E / &#...

Rail interface for firearm accessories This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Picatinny rail – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (July 2015) (Learn how and when to remove this message) The 1913 rail (MIL-STD-1913 rail), also known as the Picatinny rail (1913 Picatinny rail etc.) is an Amer...

 

Building in Delhi, IndiaZafar MahalZafar Gate of Zafar MahalLocation within IndiaGeneral informationArchitectural styleMughal ArchitectureTown or cityDelhiCountryIndiaCoordinates28°30′57″N 77°10′39″E / 28.5158°N 77.1775°E / 28.5158; 77.1775Completed19th centuryDemolishedRuinsClientMughal dynastyDesign and constructionArchitect(s)Akbar Shah II and Bahadur Shah Zafar II Zafar Mahal, in Mehrauli village, in South Delhi, India, is considered as the last monume...

 

土库曼斯坦总统土库曼斯坦国徽土库曼斯坦总统旗現任谢尔达尔·别尔德穆哈梅多夫自2022年3月19日官邸阿什哈巴德总统府(Oguzkhan Presidential Palace)機關所在地阿什哈巴德任命者直接选举任期7年,可连选连任首任萨帕尔穆拉特·尼亚佐夫设立1991年10月27日 土库曼斯坦土库曼斯坦政府与政治 国家政府 土库曼斯坦宪法 国旗 国徽 国歌 立法機關(英语:National Council of Turkmenistan) ...

Saint Prudentius of TroyesPortrait of Prudentius,Bishop of TroyesBishop of TroyesBornCounty of AragonDied6 April 861Troyes, West FranciaHonored inAnglican CommunionCatholic ChurchEastern Orthodox ChurchFeast6 April Prudentius (? in County of Aragon – 6 April 861 at Troyes, West Francia) was bishop of Troyes, a chronicler and an opponent of Hincmar of Reims in the controversy on predestination. Life Prudentius left Aragon in his youth and came to Francia, where he changed his name from ...

 

علم الجمهورية الإسبانية الثانية. فترة السنتين التاليتين من الجمهورية الإسبانية الثانية وسميت أيضًا فترة السنتين التصحيحية أو فترة السنتين المحافظة أو فترة الإصلاح المضاد، وسميت أيضًا فترة السنتين السوداوين على اليسار، وهي فترة من الجمهورية الثانية ظهرت بين الانتخابات �...

 

Chiaramonti Tzaramònte, Ciaramònti, ChjaramòntiKomuneComune di ChiaramontiLokasi Chiaramonti di Provinsi SassariNegaraItaliaWilayah SardiniaProvinsiSassari (SS)Pemerintahan • Wali kotaAlessandro UnaliLuas • Total98,61 km2 (38,07 sq mi)Ketinggian430 m (1,410 ft)Populasi (2016) • Total1,639[1]Zona waktuUTC+1 (CET) • Musim panas (DST)UTC+2 (CEST)Kode pos07030Kode area telepon079Situs webhttp://www.comune.chi...

City in Washington, United States City in Washington, United StatesOcean ShoresCityOcean Shores main entranceLocation of Ocean Shores, WashingtonCoordinates: 46°58′18″N 124°9′17″W / 46.97167°N 124.15472°W / 46.97167; -124.15472CountryUnited StatesStateWashingtonCountyGrays HarborFounded1970IncorporatedNovember 3, 1970Government • TypeCouncil–manager • MayorFrank Eluden[1]Area[2] • Total13.78 sq ...

 

For other uses, see World war (disambiguation). United States Army infantry supported by a M18 tank destroyer advancing through an enemy-occupied town during World War II, the most recent conflict to widely be considered a world warWar involving major global states Part of a series onWarOutline History Prehistoric Ancient Post-classical castles Early modern pike and shot napoleonic Late modern industrial fourth-gen Military Organization Command and control Defense ministry Army Navy Air force...

 

「鉄工所」はこの項目へ転送されています。新潟鉄工所の通称については「新潟鐵工所」をご覧ください。 金属工場の例 食品工場の例 大規模な工場の例(JFEスチール東日本製鉄所・千葉地区) 工場(こうじょう、こうば、英:factory)は、製造業で、実際の製品を生産・製造したり、既成製品の機械関係の点検、整備、保守等のメンテナンスを行ったりする施設をいう�...

Russian water polo player This article is about the water polo player. For the naval officer, see Nikolai Maksimov. For the Soviet plant physiologist, see Nikolai Alexandrovich Maximov. Nikolay MaksimovPersonal informationBorn (1972-11-15) 15 November 1972 (age 51)Moscow, Soviet UnionHeight1.90 m (6 ft 3 in)Weight93 kg (205 lb)SportSportWater poloClubDynamo Moscow (1990–2000) CN Sabadell (2000–2003) Spartak Volgograd (2003–2005) Sintez Kazan (2005–) Medal...

 

Chronologie de l'Italie ◄◄ 1816 1817 1818 1819 1820 1821 1822 1823 1824 ►► Chronologies Données clés 1817 1818 1819  1820  1821 1822 1823Décennies :1790 1800 1810  1820  1830 1840 1850Siècles :XVIIe XVIIIe  XIXe  XXe XXIeMillénaires :-Ier Ier  IIe  IIIe Chronologies géographiques Afrique Afrique du Sud, Algérie, Angola, Bénin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Cameroun, Cap-Vert, République centrafricaine, Comores, Répub...