Tokom septembra, oktobra i novembra 1943. u oblasti Travnika trajala su ofanzivna dejstva snaga NOVJ promenljivog sastava. U okviru tih dejstava izvedena su dva napada na sam Travnik: prvi, 15/16. oktobra, i drugi, 29/30. novembra. Uprkos solidnom planiranju i angažovanju znatnih snaga i sredstava, oba su završena bezuspešno. Moderno organizovana odbrana zasnovana na minskim poljima, protivpešadijskim preprekama i bunkerima povezanim sa organizovanim sistemom vatre, odigrala je ključnu ulogu u oba slučaja, usporivši nastupanje snaga NOVJ i oduzevši mu snagu.
Osovinske snage uspele su tako u ovom kritičnom periodu održati važne položaje u oblasti Travnika i dolini Lašve. Sa početkom decembra, Druga oklopna armija preuzela je inicijativu u svoje ruke, i za duže vreme uklonila opasnost koja im je pretila u ovoj za njih važnoj oblasti.
Ovu opasnost uvideo je nemački štab Jugoistoka. Komandant Jugoistoka uočio je da su borbe "izgubile karakter gerilskog rata"[1] i da su se pretvorile u otvorene sukobe manevarskih grupa na širokom terenu, i da je s tim u vezi "u toku ubrzana isporuka prekomorskim putem"[1]; jer je "s obzirom na velike potrebe, ovaj način postao je nezamenjiv"[1]. Iz toga je zaključio da je napad na Travnik nakon zauzimanja Livna u sklopu "planskog zauzimanja puta Livno - Travnik"[1] kojim, uz iskazane namere da se otvorenom borbom zadrže položaji na obali, "ukazuju na docnije namere ... da se obezbedi snadbevanje s mora"[1].
S obzirom na komandantovu procenu da "izveštajima koji govore o namerama da se izvrši napad na Srbiju treba pokloniti veru"[1], ocrtavanje perspektive otvaranja jednog puta za snabdevanje NOVJ od Podbiokovlja do Tuzle predstavljalo je alarmantan problem. Formacija zadužena za ovo područje, 5. SS korpus, sredinom septembra imala je na raspolaganju samo 7. SS diviziju, 369. legionarsku diviziju i snage Trećeg i Šestog zbornog područja NDH.
Nakon zauzimanja Bugojna, Prva proleterska divizija prenela je težište dejstava na oblast Travnika i doline Lašve. Turbe je predstavljalo jako utvrđenje koje je dominiralo nad prilaznim pravcima Travniku, pa je likvidacija tog utvrđenog mesta predstavljala preduslov koji se morao ispuniti da bi se stvorili preduslovi za napad na Travnik.
Četiri bataljona Prve proleterske brigade dobila su zadatak da tokom noći 1/2. septembra izoluju, napadnu i zauzmu Turbe. Prvenstveno zbog proboja oklopnog voza iz Travnika u Turbe, ovaj napad nije uspeo.
Napad je ponovljen istim snagama sledeće noći. Međutim, relativno malobrojna posada u dobro organizovanom utvrđenju na povoljnom položaju, ponovo je uspela da odoli napadu. Jedini uspeh postignut je na pruzi Travnik - Turbe, gde je na petom kilometru oklopni voz sa naišao na postavljenu minu.
Napad je ponovljen između 20. i 21. septembra1943. i to sa svih strana sa oko 600 boraca i velikim brojem automatskog oružja. Sledeći napad usledio je već sledeće noći. Prilikom ovog napada, ponovo je uspešno postavljena mina, ovaj put na trećem kilometru od Travnika. kad je oklopni voz oštećen i zaustavljen, na njega je otvorena vatra iz zasede. Tom prilikom je, prema bojnoj relaciji poginulo 19, ranjeno 10 i nestalo 62 vojnika.[2] Prema Operacijskom dnevniku Pete divizije, tom prilikom oklopni voz je potpuno uništen, ubijeno je oko 70 legionara i domobrana, zarobljeno 8, a zarobljeno je i 80 bivših italijanskih vojnika koji su vršili radnu službu[3].
Posle 22. septembra posada u Turbetu bila je napadana ili uznemiravana gotovo svake noći do kraja septembra.
Prvi i Treći sklop Zagrebačke konjičke pukovnije - oko 1.200 domobrana
Ostaci Kupreške i Bugojanske ustaške bojne - oko 450 ustaša
Oko 240 pripadnika nemačkih policijskih snaga i specijalističkih.
Ukupno, bilo je to oko 2.000 vojnika, sa pet brdskih i dva protivtenkovska topa, nekoliko minobacača i jedan oklopni voz. Oko Travnika nalazili su se izgrađeni bunkeri, ograđeni bodljikavom žicom i zaštićeni minskim poljima.
U oblasti Sarajevo - Zenica nalazio se nemački 369. legionarski puk sa delovima 369. artiljerijskog puka
U južnu kolonu određena je Prva proleterska brigada, tenkovska grupa i brdska baterija topova. Ukupno, pet bataljona, dva tenka i tri brdska topa. Zadatak ove kolone bio je da izvrši napad na Travnik s juga, opštim pravcem preko padina Vilenice, naslanjajući levo i desno krilo na dolinu reke Lašve.
U istočnu kolonu određena su dva bataljona Treće krajiške, sa zadatkom da izvrše napad na Travnik sa istoka, duž komunikacije Vitez - Travnik i Guča Gora - Travnik, u zoni: dolina reke Lašve i padine Gornje Čatrnje (put Bukovica - Travnik).
U zapadnu kolonu određena je Sedma krajiška brigada, tenkovska grupa i artiljerijska grupa. Ukupno četiri bataljona, jedan tenk, jedan minobacač, jedan bacač plamena, jedna dalekometna haubica i dve poljske haubice.
Svim kolonama postavljen je zadatak da energičnim dejstvom, još u toku noći, likvidiraju travnički garnizon.
Dva bataljona Treće krajiške, bataljon „Garibaldi“ i Prvi bataljon Travničkog partizanskog odreda, obrazovali su taktičku grupu na sektoru: Han Bila, Večerska, Han Kumpanija, Zenica, radi zatvaranja pravaca koji vode od Han-Kumpanije i Zenice prema Travniku.
↑Zbornik dokumenata NOR-a, tom IV, knjiga 35 (Vojnoistorijski institut Beograd) - dokument broj 200, strana 856: Bojna relacija Zapovjedništva Zagrebačke konjičke pukovnije od 5. oktobra 1943. godine o dejstvima pukovnije u rejonu Travnik u septembru 1943.
↑Zbornik dokumenata NOR-a, tom IV, knjiga 17 (Vojnoistorijski institut Beograd) - dokument broj 149, strana 348: Izvod iz Operacjskog dnevnika Pete krajiške udarne divizije, o akcijama i pokretima jedinica u septembru 1943. godine
↑Zbornik dokumenata NOR-a, tom IV, knjiga 17 (Vojnoistorijski institut Beograd) - Izvještaj Štaba Desete krajiške udarne divizije od 11. oktobra 1943. godine Štabu Prve proleterske divizije o zauzimanju Lašve.