Vukan Nemanjić

Vukan

Vukan na dečanskoj fresci
Vukan na dečanskoj fresci

Datum rođenja oko 1170.
Mesto rođenja nepoznato (Raška ?)
Datum smrti oko 1207.
Mesto smrti nepoznato (Duklja ?)
Titula kralj Duklje, veliki župan Raške
Period 1195-1207
Prethodnik Stefan Nemanja
Naslednik nepoznato
Poreklo
Dinastija Nemanjići
Otac Stefan Nemanja
Majka Sveta Anastasija
Porodica
Supružnik nepoznato
Deca Dorđe (guverner Zete), Stefan Nemanjić, Dmitar Nemanjić i Jevrosima Nemanjić udato Ivanišević

Vukan Nemanjić je bio kralj Duklje (1195-1207) i veliki župan Raške (1202-1205/1207). Bio je prvorođeni sin Stefana Nemanje, ali je lišen raškog prestola, na koji je došao mlađi brat Stefan Nemanjić.

Otac mu je nakon osvajanja Duklje, dao tu oblast na upravu krajem 1180-ih.[1] Neki naučnici smatraju da je Nemanja time pripremao Vukana za naslednika prestola.[1] Drugi smatraju da je to bila kompenzacija zbog lišavanja prestola.

Poslije smrti velikog župana Stefana Nemanje, Vukan je nakratko preuzeo vlast u Raškoj, uz pomoć Ugarske. Nakon zbacivanja sa vlasti, gubi mu se svaki trag 1207. godine.

Za njegove vladavine u Raškoj je nastalo Vukanovo evanđelje, jedno od najstarijih i najvažnijih spomenika srpskog jezika.

Mladost i porodica

Vukan Nemanjić je bio najstariji sin Stefana Nemanje, raškog velikog župana. Njegova mlađa braća su bili Stefan i Rastko Nemanjić.

Vukan je imao tri sina: Đorđa, koji je živio u Ulcinju, Stefana koji je podigao Moraču i Dmitra, monaha Davida, koji je imao unuka kneza Vratka, oca knjeginje Milice.[2]

Nemanjino osvajanje Duklje

Nemanja je tokom 1180-ih godina osvajanjima uspio proširiti Raška na područje tadašnje Duklje (današnja Crna Gora), Travunije (glavni grad Trebinje) i Huma. On je oko 1183. godine vojskom napao Duklju i tamošnjeg kneza Mihaila III Vojislava iz vladarske dinastije Vojislavljevića. U tom izrazito surovom i razornom pohodu zauzeo je gradove Skadar, Svač, Ulcinj, Bar, Drivast, Risan i druge, dok je ostale poharao i opustošio:

Ostale gradove poobara, i poruši, i pretvori slavu njihovu u pustoš...

– Stefan Prvovenčani, „Žitije svetog Simeona“

...gradove sazidane od njih razruši i izmeni slavu njihovu u sliku pustoši, i ime njihovo ne nazva se više tamo u oblasti toj...

– Domentijan, „Žitije svetog Simeona“

Nakon što je osvajio Duklju, Nemanja se oko 1186. godine se pominje kao vladar u Kotoru, u kome je podigao svoj dvorac.[3]

Otac mu je dao Duklju na upravu do 1190. godine.[1]

Vukanova vladavina Dukljom

Zbog toga što se okoristio napadima krstaša na Vizantiju, Nemanju je strogo kaznio Isak II Anđeo.[4] Početkom 1191. godine nametnut je mir prema kome je Nemanja morao da vrati osvojene vizantijske oblasti, i da potpiše da ga nasleđuje srednji sin Stefan, koji postaje vizantijski zet i sevastokrator, a ne najstariji Vukan.[4][5] Kada se Nemanja povukao sa vlasti 25. marta 1195. godine[4], krunu je predao srednjem sinu Stefanu, koji postaje veliki župan Raške, a najstarijem sinu Vukanu je ostavio na upravu Duklju, Travuniju, Hvosno i Toplicu.[6]

Vukan koji je bio guverner Duklje se ubrzo proglasio za kralja Duklje, što je bila ranija dukljanska titula Vojislavljevića. Rašani nijesu imali kraljeva, već samo velikoga župana.[7] Pretpostavlja se da je Vukan stekao titulu kralja tako što se oženio nekom princezom iz stare zetske kraljevske loze.[3] U jednoj kotorskoj latinskoj ispravi iz 1197. godine navodi se titula "gospodina našega Vukana, Duklje, Dalmacije, Travunije i Toplice slavnoga kralja."[8] Vukan je sebe nazivao kraljem, a i rimski papa ga je nazivao tako. Moguće i da mu je poslao kraljevsku krunu.[9] Bez obzira na to Vukan je i dalje priznavao očevu vrhovnu vlast.

Susedna oblast Huma je 1198. godine pala pod vlast Ugarske, čime dolazi do zbližavanja Vukana i Andrije, ugarskog vojvode Hrvatske i Dalmacije.[10] U narednom periodu Vukan je radio sa Ugarima protivu Dubrovnika i Bosne.[10][10]

Vernici Duklje i Bosne bili su pod nadležnošću Dubrovnika. Dubrovnik, koji je dopuštao lokalne bosanske običaje i slovenski jezik u bogosluženju, je optuživan za popustljivost.[11] Početkom 1199. godine Vukan je uspeo da izdejstvuje od pape, verovatno uz pomoć Ugarske i Splita, izuzimanje Bara iz Dubrovačke nadležnosti. Vraćen je status Barske nadbiskupije, a barski biskup je ponovo postao nadbiskup.[11] Vukan je objavio obnovu nadbiskupije na crkvenom saboru u Baru u ljeto 1199. godine, kojem su prisustvovali biskupi iz Vukanovih zemalja, i papini legati.[11] Ovaj sabor trebalo je da ojača katoličku crkvu u Vukanovim zemljama, i njegov uticaj na verske poslove. Sabor je takođe imao zadatak da Vukana pred papom pokaže kao revnosnog katolika i da mu osigura simpatije.[3]

Te 1199. godine Vukan, kralj Dalmacije i Duklje, je pisao rimskom papi Inoćenciju III, osnivaču Inkvizicije, denuncirajući kao jeretike bosanskog bana Kulina i njegovu sestru, udovicu kneza Miroslava. Vukan ga upozorava da se „u zemlji Bosni razvija jeres ne malih razmera i to u tolikoj meri da je i sam ban Kulin, pošto je sa svojom ženom i svojom sestrom ... i sa više svojih srodnika bio zaveden, preveo u ovu jeres više od deset hiljada hrišćana“. On obrazlaže da njihovo učenje, koje se toliko raširilo u Bosni, predstavlja ozbiljnu opasnost po interese rimske crkve. Stoga, zaključuje Vukan, jedini izlaz je da papa pošalje ugarskog kralja da oružjem istrebi ovu jeres. On napominje da su izaslanici pape kao sunce prosvijetlili njegovo kraljevstvo i da je srećan što je otkrio da je u srodstvu sa papom.[7] Vukanovi postupci se mogu objasniti time da je on imao neke pretenzije na Bosnu, te da je računao da će na ovaj način najlakše skršiti Kulina.[3]

Borba za vlast u Raškoj

Nakon smrti Stefana Nemanje 1199. godine dolazi do sve otvorenije borbe za presto u Raškoj između Vukana i Stefana.

Oko 1201. ili 1202. godine Stefan je oterao sa dvora svoju ženu, vizantijsku princezu Jevdokiju, na veoma drastičan način, golu u samoj košulji. Kao razlog naveo je njeno neverstvo. Jevdokija nije odmah otišla za Vizantiju, već se prvo zaputila kod Vukana koji ju je lepo primio i zatim otpravio za Drač, iz kojega je otputovala u Carigrad. Ovaj događaj Vukan je spretno iskoristio i osim što je Jevdokiju primio sa počastima uputio je Stefanu teške prekore. Naime, Evdokija je bila deo mirovnog ugovora na osnovu kojeg je Stefan postao naslednik umesto Vukana.

Ubrzo izbijaju oružani sukobi između Vukana, kojem je pomagao hrvatsko-ugarski kralj Emerik, i Stefana, kojem je pomagao bugarski car Kalojan. Ugarska i Bugarska su tada bile u ratu. Sukob braće oko prestola naneo je ogromne štete Raškoj.[12] Razaranja u građanskom ratu su bila strašna.[3]

U takvom neprijateljstvu i preganjanju između braće bila je srpska zemlja u velikoj nevolji, kao u nekoj teskobi, opustevši od mnogo plenjenja i prolivanja krvi, propadajući do kraja od gladi zbog neoranja, tako da su se mnogi razišli po tuđoj zemlji.

Vukanova vladavina Raškom

Vukanovo evanđelje, nastalo u Raškoj u vreme kada je vladao Vukan Nemanjić (oko 1200 g). Ilustracija Hrist Emanuil.

Početkom 1202. godine prvorođeni sin Vukan, uz pomoć Ugara, preuzima vlast u Raškoj, a Stefan bježi na područje Bugarske. Vukan je ubrzo potom proglašen za velikog župana. Njegova službena titula je bila: "Veliki župan Vukan, vladar srpske zemlje, Zete, pomorskih gradova i područja Nišave". Međutim ugarski kralj je sebi uzeo naziv kralja Srbije što je vekovima nadalje krasilo ugarsku titulu.[3] U zamjenu za pomoć Vukan je postao ugarski vazal, i morao je ući u rat s Bugarskim carstvom kao ugarski saveznik. Taj rat je gotovo odmah krenuo loše po Srbiju.

U leto 1203. godine, Bugarska napada Vukanovu Srbiju, pustošeći zemlju i anektirajući istočne oblasti. Nije poznato da li je Kalojan ratom pomagao Stefanu, ili je samo koristio prednost nestabilne situacije.[13] Kalojan je u pohodu protiv Raške osvojio Braničevo, Niš, Skopje i Prizren[14], koje je Nemanja prethodno priključio Raškoj.

Početkom 1204. godine, rimski papa piše ugarskom kralju Emeriku o pripremama za krunisanje Vukana.[15] Iste 1204. godine kralj Emerik umire. Nakon smrti kralja Emerika Ugarska se našla u unutrašnjoj borbi za vlast tako da je Vukan ostao sam na bojnom polju protiv Bugarske. Iste 1204. godine, pada Carigrad, Bugari jačaju i zauzimaju vizantijski zapad, Prizren, Skoplje, Ohrid.

Svrgavanje i smrt

Oko 1205. godine, Stefan, uz pomoć bugarskog cara Kalojana, preuzima vlast nad Raškom.[3] Stefan tada piše Savi da dođe u Rašku i donese Nemanjine mošti. U pismu ga podseća na očevu volju da on vlada, tvrdeći da je Vukanova neposlušnost uzrok građanskoga rata. Stefan izveštava da je rat privremeno dobio, ali da Vukan još nije savladan, te mu je potrebna simbolička podrška:

Zato te neprestano molim, o prečasni oče naš Savo, poslušaj glas koji ti šaljem iz dubine srca, i ne prezri moljenja mojega, i, skupivši mošti Svetoga i Prečasnoga, učini nam milost, potrudi se i sam donesi prijatna mirisa mošti Svetoga, da se prosveti otačastvo njegovo donosom moštiju njegovih i dolaskom tvojih...[3]

Sava se odaziva Stefanovom pozivu i sa grupom crnorizaca i Nemanjinim kostima žuri u Rašku. U zemlju stiže oko 1206. ili početkom 1207. godine[15], da podrži Stefana kojeg naziva "bogom izabranog" dok Vukana zove "velikim knezom".[3] Vukan i Stefan su još uvek bili u ratu, kada Sava dolazi sa Nemanjinim telom.[15] Stefan u Hvosnu organizuje svečani doček Nemanjinih moštiju. Crkvena verzija glasi da su se Stefan i Vukan, baš tu nad moštima mrtvoga oca, konačno izmirili. No, izgleda da je organizovanom dočeku prisustvovao samo Stefan, ali ne i Vukan[3], kome se ubrzo gubi svaki trag, a nije nemoguće i da je uklonjen.[3] Vukan se poslednji put pominje 12. aprila 1207. godine u jednom ugovoru između Dubrovnika i Kotora.

Od 1208. godine njegov sin Đorđe Nemanjić je novi kralj Zete.

Prethodnik:
Stefan Nemanja
Kralj Duklje 11951207 Nasljednik:
Đorđe Nemanjić
Prethodnik:
Stefan Nemanjić
Veliki župan Raške 12021205/1207 Nasljednik:
Stefan Nemanjić

Izvori

  1. 1,0 1,1 1,2 John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 42), The University of Michigan Press, 2009.
  2. Dr Radoslav Rotković: ZETA U DRŽAVI NEMANJIĆA (1186 -1356)
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 Željko Fajfrić, „Sveta loza Stefana Nemanje“, Šid 1998. [1] Arhivirano 2009-03-05 na Wayback Machine-u
  4. 4,0 4,1 4,2 Vladimir Ćorović, „Istorija srpskoga naroda“, Beograd 2001. Internet izdanje (www.rastko.rs) Arhivirano 2013-11-02 na Wayback Machine-u
  5. Georgije Ostrogorski, „Istorija Vizantije“, Beograd 1959.
  6. Андрија Веселиновић Радош Љушић, Српске династије, Нови Сад, 2001. ИСБН=86-83639-01-0
  7. 7,0 7,1 Pismo Vukana Nemanjića rimskom papi, iz 1199. g.
  8. Arhiv HAZU, IIb. 25, Catharensia Miscellanea, 308
  9. John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 43) , The University of Michigan Press, 2009.
  10. 10,0 10,1 10,2 John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 46) , The University of Michigan Press, 2009.
  11. 11,0 11,1 11,2 John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 46), The University of Michigan Press, 2009.
  12. "Hoću ovde da ispričam mržnju braće, a ustežem se od stida" (Teodosije)
  13. John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 49), The University of Michigan Press, 2009.
  14. John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 95), The University of Michigan Press, 2009.
  15. 15,0 15,1 15,2 John V. A. Fine, The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (p. 50), The University of Michigan Press, 2009.

Povezano

Vanjske veze

Read other articles:

Shared sense of belonging to a groupPart of a series onThe Self Constructs Self-knowledge (psychology) Self-image Self-concept Self-schema Theories Neural basis of self Self-categorization theory Processes Self-perception theory Self-awareness Self-reflection Self-consciousness Value judgment Self-esteem True self and false self As applied to activities Self-assessment Self-efficacy Interpersonal Self-disclosure Self-concealment Social Personal identity (philosophy) Identity (social science) ...

 

جائزة الولايات المتحدة الكبرى 1965 (بالإنجليزية: VIII United States Grand Prix)‏  السباق 9 من أصل 10 في بطولة العالم لسباقات الفورمولا واحد موسم 1965 السلسلة بطولة العالم لسباقات فورمولا 1 موسم 1965  البلد الولايات المتحدة  التاريخ 3 أكتوبر 1965 مكان التنظيم نيويورك طول المسار 3.78 كيلوم...

 

Political program launched by Lyndon B. Johnson in 1964–65 For the 1960s band featuring Grace Slick, see The Great Society (band). The pens used by President Lyndon B. Johnson to sign Great Society legislation The Great Society was a set of domestic programs in the United States launched by President Lyndon B. Johnson in 1964 and 1965. The term was first referenced during a 1964 speech by Johnson at Ohio University,[1] then later formally presented at the University of Michigan, and...

1994 2001 Élections cantonales françaises de 1998 15 et 22 mars 1998 Type d’élection Élections cantonales Corps électoral et résultats Inscrits au 1er tour 19 706 796 Votants au 1er tour 11 886 402   60,32 % Votes exprimés au 1er tour 11 344 855 Blancs et nuls au 1er tour 541 547 Inscrits au 2d tour 16 384 626 Votants au 2d tour 8 994 238   54,89 %  3,8 Votes exprimés au 2d tour 8 504 ...

 

العلاقات الإكوادورية الإندونيسية الإكوادور إندونيسيا   الإكوادور   إندونيسيا تعديل مصدري - تعديل   العلاقات الإكوادورية الإندونيسية هي العلاقات الثنائية التي تجمع بين الإكوادور وإندونيسيا.[1][2][3][4][5] مقارنة بين البلدين هذه مقارنة عامة وم...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Desember 2023. Tobias Weis Informasi pribadiTanggal lahir 30 Juli 1985 (umur 38)Tempat lahir Schwäbisch Hall, Jerman BaratTinggi 1,70 m (5 ft 7 in)Posisi bermain GelandangInformasi klubKlub saat ini VfL Bochum(pinjaman dari TSG 1899 Hoffenheim)N...

American politician (1857–1945) Choice Boswell RandellMember of theU.S. House of Representativesfrom TexasIn officeMarch 4, 1901 – March 3, 1913Preceded byJoseph W. BaileySucceeded bySam RayburnConstituency5th district (1901–1903)4th district (1903–1913)Grayson County AttorneyIn office1882–1888Denison City AttorneyIn office1882–1882 Personal detailsBorn(1857-01-01)January 1, 1857Murray County, Georgia, USDiedOctober 19, 1945(1945-10-19) (aged 88)Sherman, Texas, USPol...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada April 2016. LycianJangkauanU+10280..U+1029F(32 titik kode)BidangSMPAksaraLyciaAksara utamaLyciaTerpakai29 titik kodeTak terpakai3 titik kode kosongRiwayat versi Unicode5.129 (+29) Catatan: [1] Lycian adalah blok Unicode yang mengandung karakter untuk penulis...

 

Islam Itu IndahGenreIslamiPembuatTim Programming Trans TVPresenter Muhammad Nur Maulana Fadli Muhammad Oki Setiana Dewi Negara asal IndonesiaBahasa asliIndonesiaJmlh. musim13Jmlh. episode4.522 (masih tayang 27 Agustus 2023)ProduksiDurasi90 menit (05:00-06:30 WIB)Rumah produksiTim Programming Trans TVRilis asliJaringanTrans TVRilisMinggu, 30 Januari 2011 –Sekarang Islam Itu Indah adalah acara kajian Islami yang ditayangkan perdana pada 30 Januari 2011 & tayang setiap hari puku...

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Irell & Manella Graduate School of Biological Sciences – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2021) (Learn how and when to remove this message) Irell & Manella Graduate School of Biological SciencesTypeGraduate schoolEstablished1994DeanDavid...

 

Globular cluster in the constellation Serpens Messier 5Globular cluster Messier 5 in SerpensObservation data (J2000 epoch)ClassV[1]ConstellationSerpensRight ascension15h 18m 33.22s[2]Declination+02° 04′ 51.7″[2]Distance24.5 kly (7.5 kpc)[3]Apparent magnitude (V)5.6[4]Apparent dimensions (V)23′.0Physical characteristicsMass8.57×105[5] M☉Radius80 lyMetallicity [ Fe / H ] {\displaystyle {\beg...

 

Localización de las arenas del aceite. Las arenas de petróleo o de alquitrán de Athabasca (Athabasca Oil Sands en inglés; coloquialmente, Athabasca tar sands, aunque no hay Alquitrán, tar en ellas), también conocidas como arenas bituminosas de Athabasca, son un gran depósito de bitumen rico en crudo, situado en el norte de Alberta, Canadá -centrado aproximadamente alrededor de la ciudad con rápido desarrollo de Fort McMurray. Estas arenas bituminosas, ubicadas en la formación McMurr...

В Википедии есть статьи о других людях с фамилией Рапп. Дебра Джо Раппангл. Debra Jo Rupp Дата рождения 24 февраля 1951(1951-02-24)[1] (73 года) Место рождения Глендейл, Калифорния, США Гражданство  США Профессия актриса Карьера 1980 — н. в. IMDb ID 0750468  Медиафайлы на Вики�...

 

Historical banner and battle flag Cross of Burgundy The Cross of Burgundy (French: Croix de Bourgogne; Spanish: Cruz de Borgoña/Aspa de Borgoña; German: Burgunderkreuz; Italian: Croce di Borgogna; Catalan: Creu de Borgonya; Dutch: Bourgondisch kruis; Portuguese: Cruz de Borgonha) is a saw-toothed (raguly) form of the Cross of Saint Andrew, the patron saint of Burgundy, and a historical banner and battle flag used by holders of the title of Duke of Burgundy and their subjects. It was first u...

 

Halaman ini berisi artikel tentang kota di Aljazair. Untuk sungai kuno, lihat Sungai Tamanrasset. Untuk kegunaan lain, lihat Tamanrasset (disambiguasi). Tamanrasset تامنراستKotaJalan di TamanrassetLokasi komune Tamanrasset di Provinsi TamanrassetTamanrassetLokasi Tamanrasset di AljazairKoordinat: 22°47′20″N 5°31′32″E / 22.78889°N 5.52556°E / 22.78889; 5.52556Negara AljazairProvinsiProvinsi TamanrassetDistrikDistrik TamanrassetLuas • ...

Epiphany carol Not to be confused with The Three Kings. For other uses, see We Three Kings (disambiguation). Three Kings of OrientThe Adoration of the Magi by Bartolomé Esteban Murillo, about 1655–1660. Toledo Museum of Art, Toledo, Ohio.GenreChristmas carolWritten1857TextJohn Henry Hopkins Jr.Based onMatthew 2:1Meter8.8.4.4.6 with refrainMelodyThree Kings of Orient by John Henry Hopkins Jr.Published1863 We Three Kings, original title Three Kings of Orient, also known as We Three K...

 

Dalam nama Tionghoa ini, nama keluarganya adalah Tang. Tang HongboLahirOktober 1975 (umur 48)Kabupaten Xiangtan, HunanStatusAktifPekerjaanPilot tempurKarier luar angkasaAntariksawan CNSASeleksiDaftar antariksawan menurut tahun seleksiMisiShenzhou 12 Tang Hongbo Hanzi tradisional: 湯洪波 Hanzi sederhana: 汤洪波 Alih aksara Mandarin - Hanyu Pinyin: Tāng Hóngbō Tang Hongbo (Hanzi: 汤洪波; kelahiran Oktober 1975) adalah seorang pilot Tiongkok yang terpilih sebagai bagian...

 

Franja de Gazaقطاع غزةQiṭāʿ Ġazzah Territorio Bandera Ubicación de la Franja de Gaza en el Estado de PalestinaCoordenadas 31°27′N 34°24′E / 31.45, 34.4Capital GazaEntidad Territorio • País Palestina PalestinaEventos históricos   • Fundación 1993Superficie   • Total 365 km² Población   • Total 2,047,969 hab. • Densidad 5,046 hab./km²Gentilicio gazatíHuso horario UTC+02:00 y UTC+03:00[...

Architectural element Multifoil arch in the Aljafería, Zaragoza, Spain A multifoil arch (or polyfoil arch), also known as a cusped arch,[1][2] polylobed arch,[3][4] or scalloped arch,[5] is an arch characterized by multiple circular arcs or leaf shapes (called foils, lobes, or cusps) that are cut into its interior profile or intrados.[2][1][6][7] The term foil comes from the old French word for leaf. A specific number of...

 

Significant military offensive in Albania during World War II This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Liberation of Tirana – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2017) (Learn how and when to remove this message) Liberation of TiranaPart of World War II in AlbaniaAlbanian Partisans marchin...