Između Trsta i Muggie nalazi se zaljev Muggia. Teritorij bivše provincije Trst je izrazito kraški teren [1] nazvan Trščanski kras (koji je u velikom dijelu pod Slovenijom) pun tipičnih kraških polja, golih izbrazdanih stijena sa škrapama, vrtačama, spiljama (najpoznatija spilja je Grotta Gigante) i jednom rijekom ponornicomTimavom koja ponire kod Škocjanske jame kao Reka i ponovno izlazi na površinu 2 km prije uvira u Jadransko more kod Ribiškog naselja između Monfalcona i Duina.
Privreda bivše pokrajine temeljila se na brodogradnji, uslugama (osiguranje, trgovina, turizam) i prerađivačkoj industriji koja je uglavnom smještena u Trstu. Veliki prihod provincija ostvarivala je od transporta tršćanske luke. U posljednjim decenijama ponovno je razvijena poljoprivreda, ima puno maslina i vinograda za poznato vino iz tog kraja (teran).
Za Austro-Ugarske taj kraj bio je dio Austrijske rivijere (od Grada do Lošinja) u kojem je turizam bio vrlo razvijen za ondašnje prilike. Nešto iz tih zlatnih vremena je ostalo u Sistiani i Duinu, u kojima je razvijen balnearni turizam. Trst ima posjetioce, ali većinom tranzitne koji se ne zadržavaju u gradu dulje od dan-dva, u razgledavanju njegovih kulturno-historijskih spomenika. Velike kulturno historijske atrakcije bivše tršćanske provincije su Devinski dvorac i Maksimilijanov dvorac Miramare.
Izvori
↑Franco Cucchi, Santo Gerdol et al.: Der Naturstein aus dem Triester Karst. Camera di Commercio Industria Artigianato e Agricoltura, Trieste 1989, S. 17-18