Elektromagnetsko zračenje

Elektromagnetni val se može prikazati kao samošireći transverzalno oscilujući val električnog i magnetnog polja. Električno polje je u okomitoj ravni (plavo) a magnetno u vodoravnoj (crveno). Električno i magnetno polje su uvek u fazi i pod pravim uglom.
Elektromagnetizam
Ključne stavke
Elektricitet  Magnetizam
Elektrostatika
Magnetostatika
Elektrodinamika
Električna mreža
Kovarijantna formulacija
Ova kutijica: pogledaj  razgovor  uredi

Elektromagnetno zračenje označava valove (ili fotone) elektromagnetnog polja, koji se šire prostorom noseći elektromagnetnu energiju zračenja.[1] Elektromagnetni val je sinhronizovano titranje električnog i magnetnog polja, koje se kroz prazan prostor širi brzinom svetlosti.

Na osnovu valne dužine u spektru zračenja razlikujemo radio-talase, infracrvene zrake, vidljivu svetlost, rendgentske zrake i gama zrake. Elektromagnetno zračenje može se interpretirati dvojako, kao val ili čestica. Čestice koje kvantifikuju elektromagnetno zračenje su fotoni.[2][3]

Elektromagnetno polje nastaje usled promene brzine kretanja naelektrisanja. Nastanak električnog i magnetnog polja i njihovu povezanost objašnjavaju Maxwellove jednačine.

Elektromagnetno zračenje nosilac je elektromagnetne sile.

Historija

Džejms Maksvel

Tokom 18. veka, Tomas Jang je izmerio talasnu dužinu svetlosti, Vilijam Gilbert je otkrio polarnost magneta[4] i brojni istraživači su eksperimentisali s novim otkrićem – elektricitetom. Sredinom 19. veka svetlost, magnetizam i elektricitet su još uvek predstavljali veliki izazov.

Maksvelove jednačine

Glavni članak: Maksvelove jednačine

Početkom 1860-ih Maksvel objavljuje svoje jednačine, koje izražavaju povezanost električnog i magnetskoga polja. Maksvelove jednačine obuhvataju od ranije poznate zakone, objedinjene u skladu sa jednadžbom kontinuiteta: Gaussov zakon električnoga polja, Gaussov zakon magnetskoga polja, Faradejev zakon indukcije i Amperov zakon. Maksvel je teoretski predvideo elektromagnetne valove, pokušavajući da objasni efekte električne indukcije u magnetnim poljima i obratno. Po njemu, elektromagnetni valovi nastaju zato što:

Iz Maksvelovih jednačina sledi niz uzajamnih promena električnih polja koje se prostiru prostorom kao elektromagnetni valovi. Ti lanci električnih i magnetnih polja mogu se odvojiti od naboja i struje te se slobodno širiti prostorom u vidu talasa. Oni traju i nakon što se ukloni njihov izvor, slično valovima koji se šire vodom nakon pada kamena.

Maksvel je uvideo vezu između svetlosti i elektromagnetnih valova, zaključivši da se elektromagnetni valovi šire istom brzinom kao i valovi svetlosti i da imaju ista svojstva.

Hercovi eksperimenti

Krajem 1880-ih godine valjanost Maksvelove teorije potvrdio je nemački fizičar H. R. Herc, koji je uspio da eksperimentalno pokaže postojanje elektromagnetnih talasa.[5][6] On je odaslao radio-talase jednostavnom oscilacijom električne struje kroz provodnik (time demonstriravši primitivan oblik antene). Pri tom se služio aparatom za proizvodnju oscilacija koji se zove oscilator. Taj se oscilator sastoji od dve metalne šipke koje na svojim unutarnjim krajevima imaju metalne kuglice. Te su kuglice spojene s prigušnicom koji ih naelektriše. Kada između kuglica preskoči električna iskra, nastaju električne oscilacije. U iskrištu je električna struja najjača, a na krajevima šipki jednaka je nuli.

Za dokaz elektromagnetnih talasa služi aparat koji se zove Hercov rezonator: sastoji se od dve Bakarne žice, svaka duljine 1 metar, koje se završavaju cinkovim kuglama prečnika 300 milimetara.

Za dokaz elektromagnetnih talasa služi rezonator, koji se takođe sastoji od dve ravne šipke na čijim se unutarnjim krajevima nalaze kuglice. Da bi prilagodio rezonanciju, Herc je menjao električni kapacitet rezonatora produžujući ili skraćujući dužinu šipki. Kada je rezonator u rezonanciji s oscilatorom i s njime paralelan, između kuglica rezonatora preskaču električne iskre.[7]

Hercov eksperiment je u znatnoj meri pomogao razumevanju elektromagnetnog spektra, i pružio je dokaz da se valovi mogu stvarati i širiti kroz prostor.[8]

Svojstva

Valna dužina je rastojanje na kojem se oblik vala ponavlja.
Način rada polutalasne dipolne antene koja dobija energiju od radio-talasa. Električno polje talasa (E, zeleno) potiskuje elektrone u anteni nazad i napred (crne strelice), stvarajući na krajevima antene pozitivni ili negativni naboj. Budući da je dužina antene polovina dužine radio vala, ona stvara stajaće talase napona (V, crveno) i struje u anteni. Ta oscilujuća struja koja teče napred-nazad putuje dolje do prenosne linije kroz radio prijamnik (prikazan otpornikom R).

Elektromagnetni valovi imaju četiri važna svojstva:

  1. Za razliku od ostalih valova koji se šire nekim sredstvom, elektromagnetni se mogu širiti vakuumom.
  2. Oscilujuća električna i magnetna polja u linearno polarizovanom elektromagnetnom talasu su u fazi.
  3. Smerovi električnog i magnetnog polja u talasu su međusobno normalni (okomiti) i oba su normalna na smer širenja talasa, što ih čini transverzalnim.
  4. Brzina talasa zavisi samo od električnih i magnetnih svojstva medija, ne od amplituda elektromagnetnog polja.

Na putu kojem se elektromagnetni talase šire nisu neophodne oscilujuće čestice nekog medija, nego pri širenju elektromagnetnog talasa osciluju električna i magnetna polja. Elektromagnetne talase stvara naelektrisanje koje se kreće ubrzano. Ako električni naboj osciluje, on emituje kontinuirani elektromagnetni val, a ako ima samo kratkotrajnu akceleraciju, tada emituje pulsni elektromagnetni val.

Nastanak

Svako naelektrisanje promenom brzine kretanja generiše elektromagnetno polje. Osobine elektromagnetnog vala direktno su vezane za dinamiku promene naelektrisanja. Ako naelektrisanje osciluje, generisani elektromagnetni val će imati istu učestalost oscilovanja.

Ako se u nekoj tački prostora stvori promjenljivo magnetno polje ono će u susednoj tački indukovati vrtložno električno polje, koje je takođe promjenljivo. Ono će indukovati vrtložno magnetno polje, a ovo vrtložno električno polje, itd. Na taj način nastaje proces širenja promjenljivog elektromagentskog polja kroz prostor odnosno elektromagnetni val.

Kao što oscilujuća struja u provodniku može proizvesti elektromagnetni val, takav val takođe može u provodniku indukovati električnu struju iste oscilacije, tako omogućujući protok informacije od emitora ka prijemniku, što je osnov svih bežičnih komunikacija. U vakuumu se elektromagnetni valovi prostiru brzinom svetlosti, dok se pri prolasku kroz gasove ili tečnosti delovi spektra mogu apsorbovati, odnosno rasuti pri haotičnom kretanju čestica usled efekta ekscitacije atoma, pri čemu val prestaje da se kreće pravolinijski pa deluje da se kreće sporije od svetlosti.

Atmosferska pražnjenja izazivaju jake elektromagnetne talase.

Širenje

Elektromagnetni valovi

Elektromagnetno polje se širi putem elektromagnetnih valova. Električna struja proizvodi u svojoj okolini magnetno polje. Međutim, ako se u strujnom kolu menjaju električni napon ili struja, pojavljuju se elektromagnetni valovi, koji se šire prostorom.[9] Električno i magnetno polje uzajamno deluju. Promenljivo magnetno polje proizvodi električno, a promenljivo električno polje – magnetno. Proces uzajamnog proizvođenja električnog i magnetnog polja širi se brzinom svetlosti, i naziva se elektromagnetnim valom u širem smislu. Ako električna struja harmonijski osciluje određenom frekvencijom, elektromagnetno je polje sinusno s istom frekvencijom, a u prostoru nastaje valni učinak. To je elektromagnetni val u užem smislu.

Ako se valni učinak širi brzinom v, a polje se menja frekvencijom ν, odgovarajuća dužina talasa λ iznosi:

.

Sredstvo koje ispunjava prostor se opire prodiranju talasa. Zato se val u sredstvu širi manjom brzinom nego u praznom prostoru. Ako je brzina elektromagnetnog talasa u vakuumu c0, a u prostoru ispunjenom nekim sredstvom c, njihov odnos određuje indeks prelamanja:

Ako je sredstvo električno provodno, u njemu pod uticajem elektromagnetnih talasa nastaje električna struja, a val gubi na energiji i prigušuje se. Nastala struja proizvodi sa svoje strane nove valove te nastaje zbirni valni učinak, koji se širi manjom brzinom nego u sredstvu bez gubitaka. U provodnim sredstvima mora se razlikovati brzina širenja procesa stvaranja talasa ili brzina čela talasa (grupna brzina) od brzine talasnog učinka (fazna brzina). Čelo talasa širi se uvek brzinom svetlosti, a fazna je brzina manja ako sredstvo troši energiju talasa, te njegove amplitude opadaju. Udaljenost na kojoj se one smanje na 37% svog prvotnog iznosa zove se dubina prodiranja talasa. Ona zavisi od svojstava sredstva i od frekvencije. Dubina prodiranja televizijskog talasa u morskoj vodi iznosi tek nekoliko centimetara.

Kada val dođe na granicu između dva sredstava, delom se reflektuje nazad u prvo sredstvo, a delom nastavlja širenje u drugom sredstvu. Na električno provodnim pločama dolazi do totalne refleksije talasa. Svojstvo refleksije talasa koristi se u izradi talasnih reflektora, na čemu se zasniva i rad radara.

Elektromagnetni valovi iskorištavaju se za prenos različitih signala na daljinu. U emisijskim uređajima proizvode se promenljive električne struje koje prolaze kroz provodnike te tako stvaraju elektromagnetne talase. Prvi je Nikola Tesla primenio antenu u emisijskom uređaju.

Sredstvo

Glavni članak: Etar (fizika)

U fizici se dugo raspravljalo pitanje nosioca elektromagnetnih talasa. Ranije se smatralo da je nosilac tih talasa hipotetična materija, eter, koji ispunjava čitav svemir. Dalji razvoj nauke je potpuno odbacio tu hipotezu. Ta bi, naime, materija morala da ima čudna svojstva, to jest ona bi morala da bude savršeno kruta, a ipak bi se kroz nju kretala sva nebeska tela bez ikakvog otpora. Osim toga morala bi biti i savršeno elastična. Danas se smatra da za elektromagnetne talase nije neophodan bilo kakav materijalni nosilac, i da su to samo periodične promene određenog fizičkog stanja u prostoru. Njihov je nosilac sam prostor, u kome se te promene zbivaju.

Spektar

Elektromagnetni spektar sa izdvojenim valnim dužinama svetlosti

Valovi svetlosti i elektromagnetni valovi imaju ista osnovna svojstva i šire se istom brzinom. Između njih nema nikakve razlike u fizičkim svojstvima, već se samo razlikuju u talasnoj dužini, odnosno frekvenciji. Difrakcija, interferencija i polarizacija su pokazali da je svetlost transverzalni val. Kod elektromagnetnog talasa električno oscilovanje je normalno na magnetno, pa se te dve promene šire u prostor normalno (okomito) na smer svoga kretanja. Prema tome i elektromagnetni val takođe transverzalno osciluje. Eksperimenti pokazuju da električne promene u elektromagnetnom talasu deluju na fotografsku ploču i na vidni živac u našem oku, pa imamo osećaj svetla. Sve to upućuje zaključak da su valovi svetlosti, kao i infracrveni, ultraljubičasti, rendgenski i gama zraci takođe elektromagnetni valovi, samo drukčije dužine. Od valne dužini zavise njihova posebna svojstva. Svi valovi raspoređeni po svojoj talasnoj dužini čine elektromagnetni spektar.

Povezano

Reference

  1. *Purcell and Morin, Harvard University. (2013). Electricity and Magnetism, 820p (3rd izd.). Cambridge University Press, New York. ISBN 978-1-107-01402-2.  p 430: "These waves... require no medium to support their propagation. Traveling electromagnetic waves carry energy, and... the Poynting vector describes the energy flow...;" p 440: ... the electromagnetic wave must have the following properties: 1) The field pattern travels with speed c (speed of light); 2) At every point within the wave... the electric field strength E equals "c" times the magnetic field strength B; 3) The electric field and the magnetic field are perpendicular to one another and to the direction of travel, or propagation."
  2. Hecht 2001
  3. Serway & Jewett 2004
  4. Heathcote, Niels H. de V. (1967). „The early meaning of electricity: Some Pseudodoxia Epidemica – I”. Annals of Science 23 (4): 261. DOI:10.1080/00033796700203316. ISSN 0003-3790. 
  5. Hertz, H.R (1893). Electric waves: being researches on the propagation of electric action with finite velocity through space. Ithaca, New York: Cornell University Library. ISBN 978-1-4297-4036-4. 
  6. Hertz, H. R.(1899) The Principles of Mechanics Presented in a New Form, London, Macmillan, with an introduction by Hermann von Helmholtz (English translation of Die Prinzipien der Mechanik in neuem Zusammenhange dargestellt, Leipzig, posthumously published in 1894).
  7. Velimir Kruz: "Tehnička fizika za tehničke škole", "Školska knjiga" Zagreb, 1969.
  8. Bodanis 2006
  9. Elektromagnetski valovi, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2017.

Literatura

Vanjske veze

Read other articles:

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada November 2022. André CauvinLahir(1907-02-12)12 Februari 1907Ixelles, BelgiaMeninggal2 April 2004(2004-04-02) (umur 97)PekerjaanSutradaraPenulis naskahProduserTahun aktif1939–1955 André Cauvin (bahasa Prancis: [kovɛ̃]; 12 Februari 1907 ̵...

 

本條目存在以下問題,請協助改善本條目或在討論頁針對議題發表看法。 此條目需要补充更多来源。 (2018年3月17日)请协助補充多方面可靠来源以改善这篇条目,无法查证的内容可能會因為异议提出而被移除。致使用者:请搜索一下条目的标题(来源搜索:羅生門 (電影) — 网页、新闻、书籍、学术、图像),以检查网络上是否存在该主题的更多可靠来源(判定指引)。 �...

 

Bagian dalam dan depan server Dell PowerEdge, komputer yang dirancang untuk dipasang di lingkungan rack mount. Server web atau peladen web adalah perangkat lunak server, atau perangkat keras yang didedikasikan untuk menjalankan perangkat lunak ini, yang dapat memenuhi permintaan klien di World Wide Web. Server web dapat, secara umum, berisi satu atau lebih situs web. Server web memproses permintaan jaringan yang masuk melalui HTTP dan beberapa protokol terkait lainnya. Fungsi utama server web...

Temples in Kolkata This article may be confusing or unclear to readers. In particular, the article title mentions Dwadash, but the word Dwadash does not exist in the article text. Please help clarify the article. There might be a discussion about this on the talk page. (January 2019) (Learn how and when to remove this template message) Dwadash Shiva TemplesDwadash Shiva templesReligionAffiliationHinduismDistrictKolkataDeityLord ShivaLocationLocationBarisha localityStateWest BengalCountryIndia...

 

2001 2008 Élections cantonales de 2004 dans la Manche 26 des 52 cantons de la Manche 21 et 28 mars 2004 Type d’élection Élections cantonales PCF : sièges PS : sièges DVG : siège DVD : siège NC : sièges UMP : sièges modifier - modifier le code - voir Wikidata  Les élections cantonales ont eu lieu les 21 et 28 mars 2004. Lors de ces élections, 26 des 52 cantons de la Manche ont été renouvelés. Elles ont vu la reconduction de la majorité ...

 

Untuk menteri Indonesia dengan nama yang mirip secara homofonik, lihat Marzuki Usman. Marzuki DarusmanDarusman berbicara pada konferensi PBB di Jenewa pada tahun 2018. Sekretaris Kabinet Republik Indonesia ke-12Masa jabatan5 Juli 2001 – 23 Juli 2001PresidenAbdurrahman Wahid PendahuluMarsillam SimanjuntakPenggantiBambang KesowoJaksa Agung Republik Indonesia ke-16Masa jabatan29 Oktober 1999 – 1 Juni 2001 PendahuluAndi Muhammad GhalibIsmudjoko (Plt.)PenggantiBaharuddin Lopa...

Northern Irish footballer (1930–2009) For the baseball pitcher, see Tommy Casey (baseball). This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Tommy Casey – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (March 2008) (Learn how and when to remove this template message) Tommy Casey Casey as a Newcastle United pla...

 

Spiral galaxy in the constellation Cetus NGC 690NGC 690 imaged by the Sloan Digital Sky SurveyObservation data (J2000 epoch)ConstellationCetusRight ascension01h 47m 48.074s[1]Declination−16° 43′ 19.88″[1]Redshift0.01721±0.00003[2]Heliocentric radial velocity5,160.03±9.89[2] km/sDistance235.6 ± 16.5 Mly (72.25 ± 5.07 Mpc)[2]CharacteristicsTypeSAB(s)c:[2]Other designationsAGC 4103...

 

Let's & Go!爆走兄弟レッツ&ゴー!!(Bakusō Kyōdai Rettsu Endo Gō!!)Generesportivo, azione MangaAutoreTetsuhiro Koshita EditoreShogakukan RivistaCoroCoro Comic Targetshōnen 1ª edizionegiugno 1994 – ottobre 1999 Tankōbon20 (completa) Volumi it.inedito Serie TV animeLet's & Go - Sulle ali di un turboRegiaTetsurō Amino Char. designAkio Takami MusicheGoji Tsuno StudioXebec ReteTV Tokyo 1ª TV8 gennaio – 30 di...

French explorer and cartographer (1724–1772) Marc-Joseph Marion du Fresne aka Marion DufresneBorn(1724-05-22)22 May 1724Saint Malo, FranceDied12 June 1772(1772-06-12) (aged 48)Assassination Cove, Bay of Islands, New ZealandCause of deathMurderNationalityFrenchOccupation(s)Explorer, navigator, cartographerTitleCapitaine de frégateSpouseJulie Bernardine Guilmaut de Beaulieu Marc-Joseph Marion du Fresne (22 May 1724 – 12 June 1772) was a French privateer, East India captain and ex...

 

Il megas doux Alessio Apocauco (1341-1345), nel suo ufficio. Il megaduca (in greco μέγας δουξ?, megas doux, grande duca, più propriamente gran comandante) era una figura dell'impero bizantino che occupava una delle più alte posizioni nella gerarchia militare. Indice 1 Funzione 2 Storia 3 Lista 4 Note 5 Bibliografia 5.1 Fonti 5.2 Studi 6 Voci correlate Funzione La figura del megaduca, ammiraglio della flotta, venne inserita nei quadri burocratici bizantini dal basileus Alessio ...

 

American psychologist This article may rely excessively on sources too closely associated with the subject, potentially preventing the article from being verifiable and neutral. Please help improve it by replacing them with more appropriate citations to reliable, independent, third-party sources. (June 2023) (Learn how and when to remove this message) Carol DweckCarol Dweck speaking for the documentary Innovation: Where Creativity and Technology Meet in 2015BornCarol Susan Dweck (1946-10-17) ...

1857 Pennsylvania gubernatorial election ← 1854 October 13, 1857 (1857-10-13) 1860 →   Nominee William F. Packer David Wilmot Isaac Hazlehurst Party Democratic Republican Know Nothing Popular vote 188,846 146,139 28,168 Percentage 52.0% 40.2% 7.8% County Results Governor before election James Pollock Whig Elected Governor William F. Packer Democratic Elections in Pennsylvania Federal government U.S. President 1789 1792 1796 1800 1804 1808 1812 1...

 

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (سبتمبر 2018) بيتر صاموليسون   معلومات شخصية الميلاد 20 نوفمبر 1981 (43 سنة)  دغرفوش  الطول 1.81 م (5 قدم 11 1⁄2 بوصة) مركز اللعب مهاجم الجنسية السويد  معلوما�...

 

Area with special autonomy from the rest of a kingdom or empire This article is about the palatine counties of England and Ireland. For other uses, see Palatinate (disambiguation). John Speed's map of the County Palatine of Lancaster 1610 In England, Wales and Ireland a county palatine or palatinate[1] was an area ruled by a hereditary nobleman enjoying special authority and autonomy from the rest of a kingdom. The name derives from the Latin adjective palātīnus, relating to the pal...

English journalist and author Philip Stephens at Central Hall Westminster, London, 2015 Philip Stephens (born 2 June 1953)[1] is an English journalist and author. Biography Philip Stephens is associate editor, chief political commentator, and director of the editorial board of the Financial Times. He writes a weekly column for the FT. He was educated at Wimbledon College and at Oxford University, where he took an honours degree in modern history. He joined Reuters as a correspondent i...

 

Table of nutrition facts on food labels The examples and perspective in this article deal primarily with North America and do not represent a worldwide view of the subject. You may improve this article, discuss the issue on the talk page, or create a new article, as appropriate. (February 2024) (Learn how and when to remove this message) A sample nutrition facts label, with instructions from the U.S. Food and Drug Administration[1] The nutrition facts label (also known as the nutritio...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Oktober 2022. Honda Accord generasi keenam tersedia sebagai sedan empat pintu atau coupe dua pintu dan diproduksi oleh Honda dari tahun 1998 hingga 2002. Latar Belakang Untuk generasi keenam, Honda membagi Accord menjadi tiga model terpisah, yang dirancang untuk pas...

Operazione Granbyparte della guerra del GolfoUn carro armato Challenger 1 britannico si muove durante l'operazione Desert StormData1991 LuogoKuwait, Iraq EsitoVittoria delle forze armate britanniche Schieramenti Regno Unito(Parte della Coalizione ONU) Iraq ComandantiPatrick HineMichael GraydonSaddam Hussein Voci di operazioni militari presenti su Wikipedia Manuale L'operazione Granby è l'operazione militare britannica durante la guerra del Golfo nel 1991. Lo scopo di quest'operazio...

 

Arthur Ochs Sulzberger beralih ke halaman ini. Untuk putranya, lihat Arthur Ochs Sulzberger Jr. Punch SulzbergerLahirArthur Ochs Sulzberger(1926-02-05)5 Februari 1926New York City, A.S.Meninggal29 September 2012(2012-09-29) (umur 86)Southampton, New York, A.S.AlmamaterUniversitas ColumbiaPekerjaanPemilik penerbitanTahun aktif1963–1997Suami/istri Barbara Winslow Grant ​ ​(m. 1948; c. 1956)​ Carol Fox Fuhrman ​ ​(m....