Elektromagnetizam

Elektromagnetizam
Ključne stavke
Elektricitet  Magnetizam
Elektrostatika
Magnetostatika
Elektrodinamika
Električna mreža
Kovarijantna formulacija
Ova kutijica: pogledaj  razgovor  uredi

Elektromagnetizam je grana klasične fizike koja istražuje uzroke i uzajamnu povezanost električnih i magnetskih pojava, objašnjava svjetlosne pojave i zakone optike, te sve ostale vrste elektromagnetskih valova. Elektromagnetizam uključuje proučavanje elektromagnetne sile, jedne od četiri osnovne sile u prirodi, dok su ostale tri su jaka interakcija, slaba interakcija i gravitacija.[1]

Elektromagnetski fenomen, definisan kvantnom elektrodinamikom, uzrok je većine fizičkih pojava koje ljudska čula mogu prepoznati bez dodatnih pomagala, uključujući svetlost i druga elektromagnetska zračenja, celokupnu hemiju, većinu mehanike (osim gravitacije), magnetizam i elektricitet.

Razvoj elektromagnetizma započeo je početkom 19. stoljeća pokusima Ørsteda i Faradaya, proširio se teorijskim radovima Maxwella, koji je sve zakonitosti elektromagnetizma sažeo u četiri jednadžbe (Maxwellove jednadžbe), pokusima i teorijskim radovima Lorentza i Hertza, a vrhunac je dosegnuo u specijalnoj teoriji relativnosti Einsteina.[2] Teoretski domašaji elektromagnetizma, a posebno definisanje brzine svetlosti zasnovane na njenim osobinama pri propagiranju kroz materiju (permeabilnost i permitivnost), su doveli do razvoja specijalne teorije relativnosti.

Svaka električna struja stvara magnetsko polje. Magnetsko polje se može predstaviti zatvorenim kružnim linijama koji okružuju provodnik.[3]

Historija

Glavni članci: Magnetizam i Elektricitet

Prvobitno, elektricitet i magnetizam su smatrani dvema različitim silama.

Historija

Drevne kulture širom Sredozemlja su znale da pojedini objekti, kao što su šipke od ćilibara, pri trljanju mačjim krznom mogu da privuku lake predmete poput perja. Tales iz Mileta je 600. godina pre nove ere vršio oglede vezane za statički elektricitet. Iz proučavanja je zaključio da neki materijali, kao mineral magnetita, sami pokazuju magnetne osobine, dok je neke materijale da bi pokazali magnetne osobine potrebno prethodno utrljati, te da se tako ćilibar namagnetisava utrljavanjem, tj. trenjem.

Struja će ostati misterija milenijumima, sve do 1600. godine, kada je engleski naučnik Vilijam Gilbert uspeo pažljivim proučavanjem da napravi razliku između magnetizma i statičkog elektriciteta proizvedenog trljanjem ćilibarom. On je u svom delu De Magnete izložio da su elektricitet i magnetizam, oba inače sposobna da uzrokuju privlačenje i odbijanje predmeta, različiti uticaji. On je izmislio novu latinsku reč lectricus (u direktnom prevodu od ćilibara ili poput ćilibara, iz grčke reči za ćilibar ηλεκτρον [elektron]). Ta reč se odnosila na osobinu privlačenja malih objekata nakon trenja. To je asociralo Tomasa Brauna da u svojoj knjizi „Pseudodoxia Epidemica“ 1646. godine po prvi put u istoriji koristi engleske reči električni i struja.

Veza elektriciteta i magnetizma

William Gilbert

Mornari su primetili da udari groma ometaju kompase, a vezu između groma i elektriciteta je potvrdio eksperiment Bendžamina Frenklina 1752. godine.

1802. godine, italijanski pravnik Đan Domeniko Romanjozi, primetio je da povezivanje provodnika preko Voltinog stuba remeti iglu u kompasu. Izveštaj o otkriću skretanja namagnetisane igle naelektrisanjem objavljen je iste godine u italijanskim novinama, ali je umnogome bio nipodaštavan od strane tadašnjeg društva naučnika. Korist ovog otkrića nije bila poznata do 1820. godine kada je Orsted izveo sličan eksperiment.

Hans Kristijan Ersted

Dok se pripremao za večernje predavanje 21. aprila 1820. godine Hans Kristijan Ersted je zapazio nešto zanimljivo. Dok je postavljao svoje materijale, primetio je da je igla na kompasu odstupala od magnetnog severa kada god bi uključio ili isključio baterijsku lampu koju je koristio. Odstupanje ga je ubedilo da magnetna polja zrače iz svih strana žice koja provodi električnu struju, baš kao svetlost i toplota i time je utvrdio direktnu vezu između naelektrisanja i magnetizma.

U vreme svog otkrića Orsted nije dao zadovoljavajuće objašnjenje ove pojave, a nije ni pokušao da prikaže fenomen u okvirima matematike. Međutim, tri meseca kasnije on je počeo podrobnija istraživanja. Ubzo nakon toga objavio je svoja otkrića dokazujući da električna struja stvara magnetno polje dok teče kroz provodnik.

Njegova otkrića dovela su do intenzivnih istraživanja elektrodinamike od strane naučničkog društva. Ona su uticala na francuskog fizičara Andre-Mari Amper da razvija matematičku formulu kojom bi definisao magnetne sile između provodnika koji prenose električnu struju. Orstedova otkrića takođe predstavljaju veliki korak napred ka objedinjenom iliti jedinstvenom poimanju energije. U CGS sistemu jedinica, jedinica za magnetnu indukciju je dobila ime po njemu (oersted) kako bi njegov doprinos u polju elektromagnetizma bio obeležen.

Klasični elektromagnetizam

Džejms Klerk Maksvel

Teorija elektromagnetizma, poznata kao klasični elektromagnetizam je razvijena od strane mnoštva fizičara tokom XIX veka, a kulminirala je u radu Džejmsa Klarka Maksvela koji je ujedinio prethodna otkrića u jednu teoriju i koji je otkrio elektromagnetnu prirodu svetlosti. U klasičnom elektromagnetizmu, elektromagnetno polje je određeno nizom jednačina znanim kao Maksvelove jednačine, a elektromagnetska sila Zakonom Lorencove sile.

Džejmsa Klarka Maksvela je 1873. godine objavio publikaciju Rasprava o elekticitetu i magnetizmu u kojoj je dokazao da međusobno delovanje pozitivnih i negativnih naelektrisanja reguliše jedna sila. Postoje četiri glavna ishoda koji proizilaze iz ovih interakcija, a svaki od njih je jasno dokazan eksperimentima:

  1. Naelektrisane čestice privlače ili odbijaju jedna drugu silom koja je obrnuto srazmerna kvadratu rastojanja između njih: različita naelektrisanja se privlače, a ista se odbijaju.
  2. Magnetni polovi (iliti stanje polarizacije pojedinačnih tačaka) se privlače ili odbijaju na sličan način i uvek idu u paru: svaki severni pol je spojen sa južnim.
  3. Električna struja u provodniku stvara kružno magnetno polje oko istog, a njegov smer (u ili suprotno od smera kazaljke na satu) zavisi od struje.
  4. Struja je pobuđena u petlji provodnika kada se on pomera ka ili od magnetnog polja odnosno kada se magnet pomera ka ili od provodnika, a smer struje zavisi od tog kretanja.

Ovo objedinjavanje elektromagnetizma, koje su delimično reformulisali Oliver Hevisajd i Hajnrik Herc, predstavlja jedno od ključnih dostignuća XIX veka u oblasti matematičke fizike. Njegove posledice su bile dalekosežne, a jedna od njih je bila razumevanje prirode svetlosti.

Kvantna elektrodinamika

Klasični elektromagnetizam je bilo teško uskladiti sa klasičnom mehanikom. Prema Maksvelovim jednačinama, brzina svetlosti u vakuumu je univerzalna konstanta i zavisi isključivo od permitivnosti i permeabilnosti vakuma, što se kosi sa Galilejevom relativnosti - temeljem klasične mehanike. Jedan način usklađivanja elektromagnetizma i klasične mehanike bio je pretpostavljanje etra kroz koji se svetlost prenosi, što se nije moglo eksperimentima dokazati. Nakon značajnih doprinosa Hendrika Lorenca i Anrija Poenkarea 1905. godine, Albert Ajnštajn je rešio problem uvođenjem specijalne relativnosti koja zamenjuje klasičnu kinematiku novom teorijom usklađenom sa elektromagnetizmom. Uz to, teorija relativnosti prikazuje da se u pokretnim okvirima koordinatnog sistema magnetno polje transformiše u polje sa električnom komponentom koja nije nula i obrnuto.

U drugom radu objavljenom iste godine, Albert Ajnštajn je uzdrmao temelje klasičnog elektromagnetizma. U svojoj teoriji fotoelektričnog efekta (za koju je dobio Nobelovu nagradu za fiziku), on je pretpostavio da bi svetlost mogla da postoji u odvojenim čestičnim oblicima, koji su kasnije nazvani fotonima. Ajnštajnova teorija fotoelektričnog efekta doprinela je novim uvidima u rešenje ultraljubičaste katastrofe koju je opisao Plank 1900. godine. Plank je pokazao da vreli predmeti emituju elektromagnetno zračenje u malim paketima (kvantima), što navodi na određenu ukupnu energiju koju zovemo zračenjem apsolutno crnog tela. Oba ova rezultata su bila u potpunoj suprotnosti sa klasičnim poimanjem svetlosti kao kontinualnog talasa.

Plankove i Ajnštajnove teorije su bile počeci kvantne mehanike koja je, kada je formulisana 1925, iziskivala pronalazak kvantne teorije elektromagnetizma. Ova teorija, znana kao kvantna elektrodinamika, izgrađena je imeđu 1940-ih i 1950-ih i, u situacijama gde je teorija perturbacije primenjiva, je jedna od najtačnijih teorija u fizici.

Osnovne sile

Glavni članak: Osnovne sile

Elektromagnetna sila je jedna od četiri poznate osnovne sile. Ostale tri su:

Sve druge sile (na primer trenje) konačno proizilaze iz ovih osnovnih sila i momentuma koji stvara kretanje čestica.

Elektromagnetna sila je odgovorna za praktično sve fenomene na nivou višem od atomskog koje srećemo u svakodnevnom životu, sa izuzetkom gravitacije. Grubo rečeno, sve sile koje učestvuju u međusobnom delovanju atoma mogu biti objašnjene elektromagnetnom silom koja deluje na naelektrisana atomska jezgra i elektrone u i oko atoma zajedno sa time kako ove čestice prenose inerciju svojim kretanjem. Ovo uključuje sile koje osećamo guranjem ili vučom svakodnevnih materijalnih predmeta koje potiču od međumolekulskih sila između pojedinačnih molekula u našim telima i onih u predmetima. Ovo takođe uključuje i sve oblike hemijskih fenomena.

Neophodan deo razumevanja međuatomskih i međumolekulskih sila je efektivna sila koju stvara momentum kretanja elektrona i to što se elektroni kreću između intereagujućih atoma prenoseći momentum sa sobom. Kako grupa elektrona postaje ograničena, njihov minimalni momentum se obavezno povećava zbog Paulijevog principa isključivanja. Ponašanje materije na molekularnom nivou, uključujući njenu gustinu, je određeno odnosom elektromagnetne sile i sile generisane razmenom momentuma prenošenog samim elektronima.

Veličine i jedinice

Elektromagnetne jedinice su deo sistema električnih oznaka prvenstveno zasnovanih na magnetnim svojstvima električnih struja čija je osnovna SI jedinica amper. Jedinice su:

U elektromagnetnom CGS sistemu, električna struja je osnovna veličina definisana Amperovim zakonom i uzima permeabilnost kao nemerivu količinu (relativna permeabilnost) čija je vrednost u vakuumu jednaka jedinici. Kao posledica toga, kvadrirana brzina svetlosti se čini eksplicitnom u nekim jednačinama u kojima se predstavlja međusobni odnos veličina u ovom sistemu.

 Međunarodni sistem jedinica elektromagnetskih jedinica p  r  u 
Simbol Naziv Izvedene jedinice Jedinica Jedinica mere
I električna struja amper (SI osnovna jedinca) A A (= W/V = C/s)
Q naelektrisanje kulon C A⋅s
U, ΔV, Δφ; E Električni napon; elektromotorna sila volt V kg⋅m²⋅s−3⋅A−1 (= J/C)
R; Z; X Električni otpor; impedansa; reaktansa om Ω kg⋅m²⋅s−3⋅A−2 (= V/A)
ρ otpornost om metar Ω⋅m kg⋅m3⋅s−3⋅A−2
P Električna struja Vat W kg⋅m²⋅s−3 (= V⋅A)
C Kapacitivnost Farad F kg−1⋅m−2⋅s4⋅A2 (= C/V)
E Snaga električnog polja Volt metar V/m kg⋅m⋅s−3⋅A−1 (= N/C)
D Električna indukcija Kulon po metru kvadratnom C/m² A⋅s⋅m−2
ε Dielektrična konstanta Farad metar F/m kg−1⋅m−3⋅s4⋅A2
χe Električna osetljivost (Bezdimenzionalna)
G; Y; B konduktansa; admitansa; susceptansa simens S kg−1⋅m−2⋅s3⋅A2 (= Ω−1)
κ, γ, σ provodljivost simens metar S/m kg−1⋅m−3⋅s3⋅A2
B gustina magnetskog fluksa, magnetska indukcija tesla T kg⋅s−2⋅A−1 (= Wb/m² = N⋅A−1⋅m−1)
Φ Magnetski fluks veber Wb kg⋅m²⋅s−2⋅A−1 (= V⋅s)
H Jačina magnetnog polja Amper po metru A/m A⋅m−1
L, M Induktansa henri H kg⋅m²⋅s−2⋅A−2 (= Wb/A = V⋅s/A)
μ permeabilnost henrija po metru H/m kg⋅m⋅s−2⋅A−2
χ Magnetska susceptansa (bezdimenzionalna)

Elektromagnetna indukcija

Prema Amperovom zakonu, električna struja proizvodi magnetno polje.[4]

Elektromagnetna indukcija je indukcija elektromotorne sile u kolu promenom magnetnog fluksa koji je povezan sa kolom. Ova pojava je prvobitno istraživana između 1830. i 1831. godine od strane Džosefa Henrija i Majkla Faradeja koji su otkrili da kada se magnetno polje oko elektromagneta povećava i smanjuje, električna struja se pojavljuje u obližnjem provodniku. Struja takođe može biti pobuđena konstantnim pomeranjem magneta i unutar i van namotaja žice ili pomeranje provodnika blizu stalnog magneta. Indukovana elektromotorna sila je srazmerna učestalosti promene magnetnog fluksa koji preseca kolo.

Primjena

Elektromagnet

Glavni članak: Elektromagnet

Elektromagnet je naprava koja pokazuje magnetska svojstva samo dok njome teče električna struja. Naime, električna struja u prostoru oko električnog vodiča kroz koji prolazi stvara magnetsko polje. Za razliku od trajnoga magneta, kojemu je magnetičnost trajno svojstvo, elektromagnet je privremeni magnet jer prestankom toka struje nestaje i magnetsko polje.

Najjednostavniji je elektromagnet električna zavojnica kroz koju može teći električna struja. Što je u zavojnici više zavoja, to je jače magnetsko polje uz jednaku električnu struju, a ono se pogotovo silno poveća ako se u unutrašnjost zavojnice umetne jezgra od željeza ili čelika velike magnetske permeabilnosti. Kao i trajni magnet, elektromagnet privlači željezne predmete koji se nalaze u njegovoj blizini, a jednako tako ima najmanje dva magnetska pola.

Najjednostavnija je i najčešća primjena elektromagneta za nastanak upravljane privlačne sile, a to se rabi za pomicanje i držanje pri dizanju i premještanju željeznih predmeta u različitim elektrostrojarskim konstrukcijama. Na tome se osniva primjena elektromagneta u sklopnim aparatima, elektromagnetskim slušalicama i mikrofonima, mjernim električnim instrumentima i drugo. Vrlo je važna primjena elektromagneta za stvaranje jakih magnetskih polja potrebnih za elektromehaničku pretvorbu energije u električnim generatorima i električnim motorima. U takvim primjenama elektromagneti imaju više pari magnetskih polova, a mogu biti smješteni na statoru ili rotoru velikih električnih strojeva. Vrlo jaka magnetska polja, potrebna za rad s velikim i složenim instrumentima u laboratorijskim uvjetima (maseni spektrometar, akcelerator čestica i drugo), mogu se ostvariti samo primjenom snažnih elektromagneta.[5]

Zvučnik

Glavni članak: Zvučnik
Zvučnik

Zvučnik je naprava u kojoj se električna energija pretvara u magnetsku, a magnetska u mehaničku, odnosno akustičnu energiju. Na polnim nastavcima jednog permanentnog (stalnog) magneta nalaze se dvije električne zavojnice, spojene u seriju. Ispred polnih nastavaka nalazi se željezna pločica, takozvana kotva. Kotvu privlače polni nastavci, pa je ona savijena prema dolje. Kada kroz zavojnicu teče izmjenična struja koja stalno mijenja svoj smjer, a time i smjer magnetskog polja, jakost će se magnetskog polja potkovastog magneta izmjenično pojačavati i slabiti. Zbog promjenjivog privlačenja, kotva će vršiti mehaničke titraje koji se prenose na membranu. Titraji membrane, koja može biti izgrađena u obliku lijevka, prouzrokuju zvučne titraje.

Radio talasi

Glavni članak: Radio-talasi

Kad električna struja protiče kroz podesno oblikovani provodnik na radio frekvencijama može da dođe do formiranja radio talasa.[6] Oni putuju brzinom svetlosti i mogu da uzrokuju pojavu električne struje u udaljenim provodnicima.[7]

Literatura

Izvori

  1. Ravaioli, Fawwaz T. Ulaby, Eric Michielssen, Umberto (2010). Fundamentals of applied electromagnetics (6th izd.). Boston: Prentice Hall. str. 13. ISBN 978-0-13-213931-1. 
  2. elektromagnetizam, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2016.
  3. Feynman, Richard Phillips; Leighton, Robert B.; Sands, Matthew (1964). The Feynman Lectures on Physics. 2. California Institute of Technology. ISBN 978-0-465-07998-8. Arhivirano iz originala na datum 2016-12-02. Pristupljeno 2020-08-15. 
  4. John David Jackson (1999). Classical Electrodynamics (3rd izd.). Wiley. str. 238. ISBN 978-0-471-30932-1. 
  5. elektromagnet, [2] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2016.
  6. Graf, Rudolf F. (1999). [Elektromagnetizam na Google knjigama Modern Dictionary of Electronics]. Newnes. str. 29. ISBN 978-0-7506-9866-5. 
  7. Stutzman, Warren L.; Thiele, Gary A. (2012). [Elektromagnetizam na Google knjigama Antenna Theory and Design, 3rd Ed.]. John Wiley & Sons. ISBN 978-0-470-57664-9. 

Povezano

Read other articles:

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada November 2022. Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Oktober 2022. Edith ...

 

Federasi Karate JepangKantor Pusat FKJ di TokyoSingkatanFKJTanggal pendirianJanuary 13, 1969Wilayah layanan JepangSitus webWebsite resmi Federasi Karate Jepang (FKJ) yang disebut juga dengan Federasi Karatedo Jepang adalah badan nasional olahraga karate di Jepang.[1][2] FKJ secara resmi berafiliasi dengan Asosiasi Olimpiade Jepang (JOC), Federasi Karate Dunia (WKF), Asosiasi Olahraga Jepang (JSA), dan Asosiasi Bud Jepang (JBA).[2] Gaya yang diakui oleh lembaga ini adal...

 

Peta Koridor Wakhan yang berbatasan langsung dengan Tajikistan,Republik Rakyat Tiongkok, dan Pakistan Koridor Wakhan (bahasa Pashtun: واخان دهلېز dan Persia: دالان واخانcode: fa is deprecated ) adalah wilayah bagian timur laut Afganistan berbentuk jalur yang sempit dan memanjang hingga berbatasan langsung dengan Republik Rakyat Tiongkok sekaligus memisahkan Tajikistan dengan Pakistan. Secara administrasi, wilayah ini masuk ke dalam Distrik Wakhan, Provinsi Badakhshan, ...

Artikel ini perlu dikembangkan agar dapat memenuhi kriteria sebagai entri Wikipedia.Bantulah untuk mengembangkan artikel ini. Jika tidak dikembangkan, artikel ini akan dihapus. Bendung Lengkong Baru Bendung Lengkong Baru atau biasa disebut sebagai Rolak Songo, adalah sebuah bendung yang terletak di Kabupaten Mojokerto, Jawa Timur. Bendung ini terutama berfungsi untuk mengendalikan air Sungai Brantas yang mengalir ke Kali Porong dan Kali Surabaya. Bendung Lengkong pada masa Hindia Belanda Bend...

 

مقاطعة بوكنغهام     الإحداثيات 37°34′N 78°32′W / 37.57°N 78.53°W / 37.57; -78.53  [1] تاريخ التأسيس 1761  سبب التسمية باكينغهامشير  تقسيم إداري  البلد الولايات المتحدة[2][3]  التقسيم الأعلى فرجينيا  العاصمة باكنغهام  [لغات أخرى]‏  خصائص جغر...

 

Kabupaten CianjurKabupatenTranskripsi bahasa daerah • Aksara Sundaᮎᮤᮃᮔ᮪ᮏᮥᮁDari kiri ke kanan; ke bawah: Masjid Agung Cianjur, Situs Gunung Padang, dan Tugu Tauco BenderaLambangJulukan: Kota Tauco[butuh rujukan]Motto: Sugih Mukti(Sunda) Kaya dan makmurPetaCianjurPetaTampilkan peta CianjurCianjurCianjur (Jawa Barat)Tampilkan peta Jawa BaratCianjurCianjur (Jawa)Tampilkan peta JawaCianjurCianjur (Indonesia)Tampilkan peta IndonesiaKoordinat: 6°49...

American politician This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: James P. Walker – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (June 2019) (Learn how and when to remove this template message) James Peter WalkerIllustration 1891's Memorial Addresses on the Life and Character of James P. WalkerMember of the...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada November 2022. Biografi ini tidak memiliki sumber tepercaya sehingga isinya tidak dapat dipastikan. Bantu memperbaiki artikel ini dengan menambahkan sumber tepercaya. Materi kontroversial atau trivial yang sumbernya tidak memadai atau tidak bisa dipercaya harus sege...

 

Not to be confused with Bear Rocks, Pennsylvania or Bear Rocks Preserve. Bear RockStratigraphic range: 422.9 - 385.3 maThe Bear Rock outcropping is about ten kilometers north of the mouth of the Great Bear River, NW of Tulita, NWT.[1]TypeFormationLocationCoordinates64°58′0″N 125°43′22″W / 64.96667°N 125.72278°W / 64.96667; -125.72278RegionNorthwest TerritoriesCountry CanadaBear Rock (Northwest Territories)Location of Bear Rock in the Northwest ...

Laphria flavicollis Klasifikasi ilmiah Kerajaan: Animalia Filum: Arthropoda Kelas: Insecta Ordo: Diptera Famili: Asilidae Genus: Laphria Spesies: Laphria flavicollis Laphria flavicollis adalah spesies lalat yang tergolong familia Asilidae. Lalat ini juga merupakan bagian dari genus Laphria, ordo Diptera, kelas Insecta, filum Arthropoda, dan kingdom Animalia. Lalat ini mempunyai insting predator yang agresif dan makanannya utamanya adalah serangga lain. Referensi Bisby F.A., Roskov Y.R., Orre...

 

Pour un article plus général, voir Histoire de l'Algérie. L’Algérie devient indépendante à l’issue d’une guerre de 8 ans contre l'occupation coloniale française, une présence qui dura 132 ans, et qui prit fin officiellement le 5 juillet 1962. Le Front de libération nationale (FLN), quoique dominé militairement[1], sort vainqueur politique de la guerre[2], à la fois contre les partisans de l'Algérie française et contre ses rivaux, et parvient alors au pouvoir. Ayant un proj...

 

Aviation accident 1972 Puerto Rico DC-7 crashA DC-7CF similar to the accident aircraftAccidentDate31 December 1972 (1972-12-31);51 years, 3 months agoSummarySingle engine failure on takeoffSitePiñones, near Isla Verde 18°27′45″N 65°57′30″W / 18.46250°N 65.95833°W / 18.46250; -65.95833AircraftAircraft typeDouglas DC-7CFOperatorAmerican Express LeasingRegistrationN500AE (NTSB listed as previous N23N)Flight originIsla Verde Inter...

Radio station in Stephenville, TexasKEQXStephenville, TexasFrequency89.5 MHzBrandingPure CountryProgrammingFormatClassic countryOwnershipOwnerCSSI Non-Profit Educational Broadcasting CorporationHistoryFormer frequencies89.7 MHz (2006–2017)Technical informationFacility ID89619ClassC2ERP12,000 wattsHAAT152 meters (499 ft)Transmitter coordinates32°07′20.7″N 97°58′46.1″W / 32.122417°N 97.979472°W / 32.122417; -97.979472 KEQX (89.5 FM, Pure Country) is a ...

 

Questa voce sull'argomento cestisti statunitensi è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Kenny Frease Nazionalità  Stati Uniti Altezza 213 cm Peso 128 kg Pallacanestro Ruolo Centro Termine carriera 2019 CarrieraGiovanili Perry High School2008-2012 Xavier MusketeersSquadre di club 2012-2013 Tigers Tubinga34 (375)2013-2014 Artland Dragons32 (226)2014-2015 Yeşilgiresun16...

 

Football league seasonSerie CSeason2018–19Dates16 September 2018 –15 June 2019ChampionsVirtus EntellaPordenoneJuve StabiaPromotedVirtus EntellaPisaPordenoneJuve StabiaTrapaniRelegatedArzachena (bankruptcy)Albissola (bankruptcy)Cuneo (bankruptcy)Lucchese (bankruptcy)Pro Piacenza (bankruptcy)Siracusa (bankruptcy)Matera (bankruptcy)Matches played1,128Goals scored2,477 (2.2 per match)Top goalscorerPablo Granoche(20 goals)[1][2][3]Biggest home winVibonese 5–0 Vir...

SMK Islam Al-MuhajirinInformasiDidirikan27 Maret 2002JenisSwastaAkreditasiA[1]Nomor Statistik Sekolah31420229194Nomor Pokok Sekolah Nasional20229194Kepala SekolahYus Handayanto, M.PdJumlah kelasX: 10, XI: 10, XII: 10Jurusan atau peminatan3 JurusanRentang kelasX, XI, XIIKurikulumKurikulum 2013StatusSekolah Standar NasionalAlamatLokasiJalan Nusantara Raya №313, Depok Jaya, Kec. Pancoran Mas, Depok, Jawa Barat, IndonesiaTel./Faks.(021) 77206274Situs webSitus ResmiSurelsm...

 

36th Hong Kong Film AwardsPosterDate9 April 2017SiteHong Kong Cultural CentreHosted byRonald ChengOrganised byHong Kong Film Awards Association LtdHighlightsBest PictureTrivisaBest DirectionFrank Hui, Jevons Au and Vicky Wong Wai-KitTrivisaBest ActorGordon LamTrivisaBest ActressKara WaiHappinessMost awardsTrivisa (5)Most nominationsSoul Mate (12)Television coverageChannelTVB JadeNetworkTVB ← 35th Hong Kong Film Awards 37th → The 36th Hong Kong Film Awards presentation c...

 

Brand of oral hygiene products Not to be confused with Gleam. GleemProduct typeOral hygieneOwnerProcter & GambleCountryUnited StatesIntroduced1952; 72 years ago (1952)MarketsUnited StatesWebsitegleem.com Gleem is an American brand of oral hygiene products, including toothpastes and electric toothbrushes, owned by Procter & Gamble.[1] It was introduced as a toothpaste in the United States in 1952 and discontinued in 2014. Procter & Gamble later revived Gle...

Gymnastics competition 2010 World Artistic Gymnastics ChampionshipsRotterdam Ahoy, where the competition took placeVenueRotterdam AhoyLocation Rotterdam, NetherlandsStart date16 October 2010 (2010-10-16)End date24 October 2010 (2010-10-24)Competitors615← 20092011 → The 2010 World Artistic Gymnastics Championships was held at the Rotterdam Ahoy indoor sporting arena in the Netherlands from 16 to 24 October 2010. In this year's championships, ...

 

Questa voce sull'argomento centri abitati del Rio Grande do Sul è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Linha Novacomune Linha Nova – Veduta LocalizzazioneStato Brasile Stato federato Rio Grande do Sul MesoregionePorto Alegre MicroregioneMontenegro AmministrazioneSindacoNicolau Haas TerritorioCoordinate29°28′03″S 51°12′04″W29°28′03″S, 51°12′04″W (Linha Nova) Al...