Akcelerator čestica

Jedan od prvih Cockcroft-Waltonovih akceleratora čestica iz 1937., a sada se nalazi u Muzeju znanosti u Londonu.
Skica Ising/Widerøe ideje stvaranja linearnog akceleratora, koji je koristio izmjenično električno polje (1928.).
Skica Lawrenceovog ciklotrona iz 1934. Ciklotron ubrzava čestice izmjeničnim električnim poljem između dviju elektroda u obliku slova D, smještenih u vakuumskoj komori između polova velikoga i snažnoga magneta.
Dio nekadašnjeg sinkrociklotrona (Orsay, Francuska).
Nekadašnji tunel za LEP (Veliki sudarivač elektrona i pozitrona) u CERN-u, koji je dio Velikog hadronskog sudarača ili LHC-a.
Kompaktni mionski solenoid (CMS) detektor za Veliki hadronski sudarač (LHC).

Akcelerator čestica ili ubrzivač čestica je uređaj u kojem se električki nabijene čestice (elektroni, protoni, ioni i druge) stalnim ili izmjeničnim električnim poljima ubrzavaju do visokih kinetičkih energija. Konačna energija čestica ovisi o vrsti akceleratora. Akcelerator čestica upotrebljava se u fizici elementarnih čestica za istraživanje strukture tvari (stvaranje novih elementarnih čestica i istraživanje nepoznatih svojstava osnovnih međudjelovanja), u nuklearnoj medicini za liječenje zračenjem, u industriji za neke tehnološke procese (sterilizacija, polimerizacija), ispitivanje materijala, proizvodnju radionuklida i drugo.[1]

Akcelerator čestica sastoji se od triju glavnih dijelova:

  • od izvora električki nabijenih čestica,
  • od vakuumske komore u kojoj se čestice ubrzavaju i od
  • uređaja koji stvaraju električna polja potrebna za ubrzavanje.

Prvi akceleratori bili su oni sa stalnim naponom između krajeva vakuumske komore. Oni su stoga linearni, a čestice se ubrzavaju jednim prolazom kroz električno polje. Prema načinu stvaranja visokog napona na elektrodama, akcelerator čestica tog tipa jest kaskadni, Cockcroft-Waltonov (John Cockcroft i Ernest Walton, 1932.), i elektrostatički, Van de Graaffov (Robert J. Van de Graaff, 1931). Cockcroft-Waltonov akcelerator čestica prikladan je i kao izvor neutrona putem nuklearnih reakcija deuterona s deuterijem ili tricijem. Takav je neutronski generator izgrađen 1956. u Institutu "Ruđer Bošković" u Zagrebu. Bio je to prvi hrvatski nuklearni akcelerator i jedan od rijetkih u svijetu u to doba, a izgradila ga je skupina fizičara i elektroničara pod vodstvom M. Paića, i to vlastitim snagama, u skladu s tadašnjim tehnološkim mogućnostima, a u suradnji s tvornicama "Rade Končar" i "Radio industrijom Zagreb" (RIZ). Iz njegovih se tehničkih podataka vidi da je energija deuterona bila 200 keV, struja deuterona do 2mA, intenzitet neutrona 108/s za 2,5 MeV neutrone, a 1010/s za 14 MeV neutrone.

Tehničke granice u dosezanju visokih napona ograničuju i energije čestica ubrzanih u prvim akceleratorima. Rješenje je nađeno u višekratnom ubrzavanju kroz polje nižeg napona. To je 1932. prvi načinio Ernest Orlando Lawrence s ciklotronom, a zatim je to načelo primijenjeno u svim potonjim tipovima akceleratora. Oni se prema gibanju čestica dijele na linearne rezonantne i na kružne akceleratore. U kružne se ubrajaju ciklotron, sinkrociklotron, betatron i sinkrotron.

Linearni rezonantni akcelerator

Linearni rezonantni akcelerator ubrzava čestice izmjeničnim električnim poljima koja djeluju između šupljih elektroda poredanih u nizu. Osciliranje napona usklađuje se s prolazom čestica između elektroda, kako bi se postiglo opetovano ubrzavanje (odatle naziv rezonantni akcelerator). Najveći rezonantni linearni akcelerator izgrađen je u Stanfordu, SAD (eng. SLAC ili Stanford Linear Accelerator). Duljina mu je 3.2 kilometra, ubrzava elektrone ili pozitrone do energije od 25 GeV, koja je određena duljinom akceleratora.

Ciklotron

Ciklotron (Ernest Orlando Lawrence, 1932.) ubrzava čestice izmjeničnim električnim poljem između dviju elektroda u obliku slova D, smještenih u vakuumskoj komori između polova velikoga i snažnoga magneta. Čestice se u konstantnom magnetskom polju, brzinom malenom prema brzini svjetlosti, gibaju kružno frekvencijom koja je određena indukcijom magnetskoga polja ali neovisna o svojoj energiji. Kada se na elektrode dovede električni napon iste frekvencije, čestice počnu sinkrono ulaziti u prostor između elektroda, tako da se pri svakom prolazu ubrzaju. Kako rastu brzina i energija čestica, polumjer se njihove staze povećava i ona je spiralna. Kada snop čestica dosegne rub komore, staza mu se s pomoću stalnog električnog polja svine tako da čestice izlaze iz akceleratora, pa se dobiva vanjski ciklotronski snop. Najveća energija deuterona ubrzanih u klasičnom ciklotronu iznosi oko 25 MeV.

Ciklotron se 1950-ih gradio i u Institutu "Ruđer Bošković" u Zagrebu, gdje je u to doba postojala jaka elektroindustrija na čelu s tvornicama "Rade Končar" i RIZ-om. Idejni je projekt, nakon početnih dogovora iz 1949., razradio T. Bosanac, voditelj gradnje bio je M. Lažanski, a konstrukciju pojedinih većih dijelova vodio je E. Boltezar. Gradnja je trajala do 1961., kada je ciklotron pušten u rad. Promjer njegove ubrzivačke komore bio je 1 400 mm, magnetska indukcija u njoj bila je 1.4 T, a magnet je imao masu 82 tone. Čestice za ubrzavanje, ioni, stvarali su se ionizacijom plina električnim lukom u anodnoj komori. Napon za ubrzavanje čestica davao je visokofrekventni oscilator frekvencije oko 10 MHz, s pomoćnim visokofrekventnim generatorom. Glavna oscilatorska cijev po konstrukciji je vodom hlađena, rastavljiva trioda s uzemljenom rešetkom izrađena prema projektu T. Bosanca. Ciklotron je mogao ubrzati protone do energije od 8 MeV, a deuterone do 16 MeV. Najviše se upotrebljavao za proizvodnju radionuklida za medicinske svrhe (radiofarmaceutika). Godine 1973. započela je proizvodnja galijeva radionuklida Ga-67, dvije godine poslije i kriptonova radionuklida Kr-81m, oba za medicinsku dijagnostiku, a zatim i drugih radionuklida za znanstvena istraživanja.

Sinkrociklotron

Sinkrociklotron (fazotron, ciklotron s moduliranom frekvencijom; Vladimir Veksler i, neovisno, Edwin McMillan, 1945.) u tijeku ubrzavanja skupine iona smanjuje frekvenciju izmjeničnog električnog polja na elektrodama za ubrzavanje kako bi kompenzirao smanjenje frekvencije kružnoga gibanja čestica. To smanjenje nastaje kod većih energija zbog relativističkog porasta mase čestica i slabljenja magnetskoga polja na većim promjerima. U sinkrociklotronu postižu se energije do približno 700 MeV.

Betatron

Betatron (Joseph Slepian, 1922. i Rolf Widerøe, 1928.) tip je akceleratora u kojem se induciranim električnim poljem ubrzavaju elektroni. Inducirano električno polje stvara se promjenama magnetskoga toka u središnjem dijelu betatrona, a magnetsko polje prisiljava elektrone na gibanje po kružnim stazama unutar torusne vakuumske komore. Povećavanjem magnetskoga polja povećava se i energija elektrona, a polumjer elektronske staze ostaje približno stalan.

Sinkrotron

Sinkrotron (Vladimir Veksler i, neovisno, Edwin McMillan, 1945.) ubrzava elektrone i protone. U njemu se magnetsko polje povećava tijekom ubrzanja jedne skupine čestica, tako da je polumjer zakrivljenosti njihovih staza stalan, pa se one gibaju po istoj kružnoj putanji unutar torusne komore. Prvi veliki sinkrotroni bili su Cosmotron u Brookhaven National Laboratory (BNL), Upton, New York, SAD (1952., energija protona 3 GeV); Bevatron u Lawrence Berkeley National Laboratory, Berkeley, Kalifornija, SAD (1954., 6 GeV) i sinkrotron (Synchrophasotron) u Dubni, bivši Sovjetski savez (1957., 10 GeV). Premda su magneti bili torusni, promjeri staza i torusa od stotinjak i više metara zahtijevali su vrlo velike magnete, pa je to ograničavalo dosezanje bitno viših energija. Početkom 1950-tih rješenje je nađeno u načelu jakog fokusiranja snopa nabijenih čestica, što se postiže zamjenom masivnoga magnetskih torusa nizom magneta u kojima se jakost magnetskoga polja naizmjence radijalno povećava ili smanjuje. To je načelo omogućilo mnogo preciznije vođenje snopa ubrzanih čestica i time smanjenje presjeka i ukupne mase magneta i tako otvorilo mogućnost prema višim energijama akceleratora.

Najveći sinkrotron s jakim fokusiranjem jest LEP (engl. Large Electron–Positron Collider), sagrađen 1989. u istraživačkom centru CERN. Smješten je u kružnom tunelu opsega 27 kilometara, ubrzavao je elektrone i pozitrone velikih energija. Veliki protonski sinkrotroni s jakim fokusiranjem snopa pomaknuli su energetske granice, osobito nakon povećanja magnetske indukcije supravodičkim magnetima. Tako je u Fermilabu u Bataviji, SAD, u tunelu sinkrotrona promjera 2 km izgrađen dodatni prsten sa supravodičkim magnetima. U tom prstenu, koji čini ubrzivač Tevatron, protoni se ubrzavaju do energije od 1 TeV (1012 eV), odnosno do milijun puta veće energije od prvih ubrzivača s početkom 1930-ih. Veliko povećanje energije raspoložive za proučavanje međudjelovanja čestica postignuto je razvojem i izgradnjom spremnika čestica, odnosno spremničkih prstenova.

Spremnici čestica

Napredak vakuumske tehnologije omogućio je održavanje vrlo velikog vakuuma i stvorena je mogućnost da se stabilne čestice, kao i njihove antičestice, zadrže ("uskladište") u prstenastoj komori spremnika čestica, koji nije akcelerator, ali je nezaobilazan dio akceleracijskih sustava. Čestice i antičestice mogu u komori vrlo dugo kružiti pod djelovanjem magnetskih polja. Tako je omogućeno njihovo nakupljanje, te sudaranje suprotno kružećih snopova čestica, odnosno antičestica. U sudaru čestica energija koja je raspoloživa za istraživanje elementarnih procesa, tj. energija u koordinatnom sustavu težišta, znatno je veća nego pri bombardiranju nepokretnih meta.

Sudarivač

Akcelerator u kojem se uspostavljaju suprotno kružeći snopovi ili pulsevi elementarnih čestica, odnosno antičestica, posljednji je korak prema još višim energijama za istraživanje elementarnih međudjelovanja. Budući da se povećanje efektivne energije postiže sudaranjem snopova čestica, takav se uređaj naziva sudarivač. Kako bi se ostvarila dovoljna učestalost sudara, kružeći snopovi trebaju sadržavati što više čestica. Zato sudarivač objedinjuje funkcije ubrzavanja i skladištenja čestica.

Supersudarivač

Projekti najvećih sudarivača nadmašuju znanstvene, tehnološke i gospodarske mogućnosti pojedinih zemalja i postaju globalni pothvati. Najveći projekt na kraju 20 stoljeća, u okviru CERN-a, kao širok međunarodni pothvat sudjelovanjem dvadesetak zemalja, jest izgradnja supersudarivača Veliki hadronski sudarač (engl. Large Hadron Collider, LHC). Supravodički magneti koji svijaju putanje čestica smješteni su u tunelu divovskog elektronsko-pozitronskog sinkrotrona LEP-a.

Izvori

  1. akcelerator čestica, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2014.

Povezano

Read other articles:

Enlisted rating This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Command master chief petty officer – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2008) (Learn how and when to remove this template message) A U.S. command master chief in 2007 gives a tour of USS Ronald Reagan to a Japanese command mas...

 

artikel ini perlu dirapikan agar memenuhi standar Wikipedia. Tidak ada alasan yang diberikan. Silakan kembangkan artikel ini semampu Anda. Merapikan artikel dapat dilakukan dengan wikifikasi atau membagi artikel ke paragraf-paragraf. Jika sudah dirapikan, silakan hapus templat ini. (Pelajari cara dan kapan saatnya untuk menghapus pesan templat ini) Manulai I adalah salah satu desa yang terletak di wilayah Kecamatan Kupang Barat, Kabupaten Kupang. Dan Desa Manulai 1 juga adalah termasuk salah ...

 

French wrestler and actor (1946–1993) For the film, see André the Giant (film). André the GiantAndré in 1989Birth nameAndré René RoussimoffBorn(1946-05-19)19 May 1946Coulommiers, FranceDied28 January 1993(1993-01-28) (aged 46)[1][2]Paris, FranceChildren1[3]Professional wrestling careerRing name(s)André RoussimoffAndré the GiantAndré the Giant FrenchmanThe Ultimate GiantGéant Ferré[4]Giant MachineJean Ferré[4]Monster Eiffel TowerMonster...

English valley For other uses, see Devil's Dyke. Devil's DykeView of Devil's DykeGeographyLocationWest Sussex, EnglandCoordinates50°53′06″N 0°12′18″W / 50.885°N 0.205°W / 50.885; -0.205  Devil's Dyke is a 100 metre (300') deep V-shaped dry valley on the South Downs in Sussex in southern England, 5 miles (8.0 km) north-west of Brighton. It is managed by the National Trust, and is also part of the Beeding Hill to Newtimber Hill Site of Special Scie...

 

Saint-Martin-l'ArscomuneSaint-Martin-l'Ars – Veduta LocalizzazioneStato Francia Regione Nuova Aquitania Dipartimento Vienne ArrondissementMontmorillon CantoneCivray TerritorioCoordinate46°13′N 0°32′E / 46.216667°N 0.533333°E46.216667; 0.533333 (Saint-Martin-l'Ars)Coordinate: 46°13′N 0°32′E / 46.216667°N 0.533333°E46.216667; 0.533333 (Saint-Martin-l'Ars) Superficie41,7 km² Abitanti412[1] (2009) Densità9,88 ab./k...

 

尊敬的拿督赛夫丁阿都拉Saifuddin bin Abdullah国会议员馬來西亞国会下议院英迪拉马哥打现任就任日期2018年7月16日 (2018-07-16)前任法兹阿都拉曼(希盟公正党)多数票10,950(2018) 马来西亚外交部长任期2021年8月30日—2022年11月24日君主最高元首苏丹阿都拉首相依斯迈沙比里副职卡玛鲁丁查化(国盟土团党)前任希山慕丁(国阵巫统)继任赞比里(国阵巫统)任期2018年7月2�...

Mitsubishi F1M (Nama pelaporan Sekutu: Pete) adalah pesawat laut pengintai Jepang pada Perang Dunia II. Pesawat ini adalah pesawat berjenis biplan terakhir milik Angkatan Laut Kekaisaran Jepang, dengan 1.118 buah diproduksi antara tahun 1936 dan 1944. Sebutan pesawat ini bagi Angkatan Laut Kekaisaran Jepang ialah Type Zero Observation Seaplane (零式水上観測機) (berbeda dengan Type Zero Carrier Fighter atau Type Zero Reconnaissance Seaplane). Operator  Indonesia  Jepang  ...

 

Professional wrestling women's championship World of Stardom ChampionshipThe current design of the title (2020–present)DetailsPromotionWorld Wonder Ring StardomDate establishedJune 26, 2011[1]Current champion(s)MaikaDate wonDecember 29, 2023StatisticsFirst champion(s)Nanae Takahashi[1]Most reignsIo Shirai and Mayu Iwatani(2 reigns)Longest reignNanae Takahashi(602 days)Shortest reignAlpha Female(43 days)Oldest championMeiko Satomura(35 years, 251 days)Youngest championYoshiko...

 

American football player and coach (born 1952) Jim GrobeGrobe in 2009Biographical detailsBorn (1952-02-17) February 17, 1952 (age 72)Huntington, West Virginia, U.S.Playing career1971–1972Ferrum1973–1974Virginia Position(s)Guard, linebackerCoaching career (HC unless noted)1975Virginia (GA)1976–1977Liberty HS (Bedford, VA)1978Emory & Henry (LB)1979–1983Marshall (LB)1984–1994Air Force (LB)1995–2000Ohio2001–2013Wake Forest2016Baylor2019San Antonio Commanders (DC) Head coach...

Chinese anti-communism Part of a series onConservatism in China Ideologies Authoritarian Chiangism Communitarianism Cultural Dai Jitao Thought Monarchism Nationalist Han chauvinist Ultra Neoauthoritarianism Social Traditionalist Confucianism Neo Legalism Ultra Principles Ancestral worship Asian values Authority Duty Elitism Exceptionalism Familialism Filial piety Hierarchy Imperialism Sinicization Irredentism Unification Law and order Loyalty Mandate of Heaven Meritocracy One China Patriotism...

 

2011 South Sudanese independence referendum 9 – 15 January 2011 People celebrating the independence of South Sudan on 9 July 2011Results Choice Votes % Secession 3,792,518 98.83% Unity 44,888 1.17% Valid votes 3,837,406 99.62% Invalid or blank votes 14,588 0.38% Total votes 3,851,994 100.00% Registered voters/turnout 3,947,676 97.58% Results by regionPolitics of South Sudan Constitution Executive President Salva Kiir Mayardit Vice Presidents Riek Machar Taban Deng Gai James Wani Igga Rebec...

 

Former Secretary General Puna This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Secretary General of the Pacific Islands Forum Secretariat – news · newspapers · books...

Disambiguazione – Se stai cercando altri significati, vedi Pistoia (disambigua). Pistoiacomune (dettagli) Pistoia – VedutaCampanile del Duomo di Pistoia LocalizzazioneStato Italia Regione Toscana Provincia Pistoia AmministrazioneSindacoAlessandro Tomasi (FdI) dal 27-6-2017 (2º mandato dal 13-6-2022) TerritorioCoordinate43°56′N 10°55′E43°56′N, 10°55′E (Pistoia) Altitudine67 m s.l.m. Superficie236,17 km² Abitanti89 141[2&...

 

Cyperus gilesii Klasifikasi ilmiah Kerajaan: Plantae (tanpa takson): Tracheophyta (tanpa takson): Angiospermae (tanpa takson): Monokotil (tanpa takson): Komelinid Ordo: Poales Famili: Cyperaceae Genus: Cyperus Spesies: Cyperus gilesii Nama binomial Cyperus gilesiiBenth. Bunga Cyperus gilesii Buah Cyperus gilesii Cyperus gilesii adalah spesies tumbuhan yang tergolong ke dalam famili Cyperaceae. Spesies ini juga merupakan bagian dari ordo Poales. Spesies Cyperus gilesii sendiri merupakan bagia...

 

Province in the northwest of ancient China For the modern district of Gansu province, see Liangzhou District. Provinces of the Eastern Han dynasty in 189 CE. Liang Province or Liangzhou[1] (涼州) was a province in the northwest of ancient China, in the approximate location of the modern-day province of Gansu. It was bordered in the east by Sili Province.[1] History Map of the Han–Xiongnu War. Establishment The province was first conquered by the Han Chinese in the 120s BCE...

Una massiccia zattera di tronchi nel Columbia River (Canada, anno 1902), contenente l'intera produzione annua di un campo. L'esistenza di una economia forestale, che nella maggior parte del mondo consiste in una economia a legna oppure in un'economia a bambù, è un dato fondamentale sia nei paesi in via di sviluppo che in molte nazioni a clima temperato e freddo, sempre che dispongano di ampie superfici forestali. Il legname ed il legno da alberi ed arbusti può essere impiegato in una innum...

 

Questa voce sull'argomento cartografia è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. L'emisfero meridionale L'emisfero australe è evidenziato in giallo L'emisfero australe, anche detto emisfero sud, emisfero meridionale o emisfero antiboreale, è la calotta semisferica del globo terrestre posta a sud dell'equatore terrestre, quindi con latitudine S. L'altra metà del globo è detta emisfero boreale. Indice 1 Nome 2 Descrizione 2.1 Caratteristic...

 

PosescomunePoses – Veduta LocalizzazioneStato Francia Regione Normandia Dipartimento Eure ArrondissementLes Andelys CantoneVal-de-Reuil TerritorioCoordinate49°18′N 1°15′E49°18′N, 1°15′E (Poses) Superficie7,21 km² Abitanti1 157[1] (2009) Densità160,47 ab./km² Altre informazioniCod. postale27740 Fuso orarioUTC+1 Codice INSEE27474 CartografiaPoses Sito istituzionaleModifica dati su Wikidata · Manuale Poses è un comune francese di 1.157 abi...

795th Bombardment Squadron468th Bombardment Group B-29 Superfortress attacking a target on Formosa in October 1944[a]Active1943–1944Country United StatesBranch United States Air ForceRolestrategic bombardmentEngagementsChina Burma India TheaterDecorationsDistinguished Unit CitationMilitary unit The 795th Bombardment Squadron is a former United States Army Air Forces unit. The squadron was organized in 1943 as one of the first Boeing B-29 Superfortress units. After trainin...

 

Clustering using tree-based data aggregation This article is about the clustering algorithm. For the tree, see Birch. For other uses, see Birch (disambiguation). Part of a series onMachine learningand data mining Paradigms Supervised learning Unsupervised learning Semi-supervised learning Self-supervised learning Reinforcement learning Meta-learning Online learning Batch learning Curriculum learning Rule-based learning Neuro-symbolic AI Neuromorphic engineering Quantum machine learning Proble...