Frekvencija

Za ostale upotrebe, v. Frekvencija (razvrstavanje).
Sinusoidni valovi raznih učestanosti (najniža na vrhu, najviša na dnu).
Tačke trepere od najmanje učestanosti (0,5 herca) do najveće (2,0 herca). f je učestanost u hercima tj. broj treptaja u sekundi, dok je T period tj. trajanje jednog treptaja. T i f su uzajamno recipročne vrednosti.

Učestalost (učestanost) ili frekvencija (lat. frequentare – posećivati, često činiti) je broj ponavljanja u jedinici vremena. Ona se u elektrotehnici odnosi na naizmeničnu struju, u elektromagnetizmu na elektromagnetne valove (npr. svetlost), u akustici na zvuk itd.[1] Učestanost se može odnositi na sve pojave koje se učestano ponavljaju, na primer u saobraćaj na prolazak vozila u jedinici vremena, u medicini na broj otkucaja srca, moždane talase i sl.[2]

Instrumenti koji se koriste za merenje frekvencije su osciloskop i frekvenciometar. Osciloskop se može koristiti za merenja gde se ne zahteva izrazita preciznost. Tamo gde je potrebna velika preciznost merenja koristi se frekvencmetar, njime se meri učestanost i vreme, a pojedini modeli su opremljeni i elektronskim sklopovima koji mogu generirati različite frekvencije, prema postavkama koje se zahtevaju merenjem.[3][4]

Kod valova, učestanost je blisko vezana sa dužinom. Što veća učestanost, manja je dužina vala, i obratno.

Formula

Učestanost (oznaka f) se računa sledećom jednačinom:

gde je T period oscilovanja, odnosno vreme trajanja jednog titraja.[5]

Učestanost se izražava u hercima (Hz), gde 1 Hz označava jedno ponavljanje u sekundi.

Jedinica

Međunarodna jedinica za frekvenciju je herc (Hz), nazvana po nemačkom fizičaru Hajnrihu Hercu. Jedan herc znači da se jedan događaj ponavlja jednom u sekundi. Ranije ime za ovu jedinicu je bilo ciklusa po sekundi (cps). SI jedinica za period je sekunda.

Tradicionalna jedinica mere koja se koristi za rotacione mehaničke uređaje je okretaja u minuti, skraćeno r/min ili rpm. 60 rpm je jednako sa jednim hercom.[6]

Period nasuprot frekvencije

Kao pogodnost, duži i sporiji valovi, kao što su okeanski površinski valovi, obično se opisuju periodom talasa umesto frekvencijom. Kratki i brzi valovi, kao što su audio i radio, obično se opisuju po njihovoj frekvenciji umesto perioda. Ove često korištene konverzije su navedene u nastavku:

Frekvencija 1 mHz (10−3 Hz) 1 Hz (100 Hz) 1 kHz (103 Hz) 1 MHz (106 Hz) 1 GHz (109 Hz) 1 THz (1012 Hz)
Period 1 ks (103 s) 1 s (100 s) 1 ms (10−3 s) 1 µs (10−6 s) 1 ns (10−9 s) 1 ps (10−12 s)

Srodni tipovi frekvencije

Primer prostorne učestanosti
Ugaona učestalost se obično izražava u radijanima po sekundi (rad/s), dok se za diskretno vremenske signale takođe može izraziti kao radijani po uzorku vremena, što je bezdimenzionalna veličina. Ugaona učestanost (u radijanima) je veća od regularne frekvencije (u Hz) za faktor od 2π.
  • Prostorna učestanost je analogna vremenskoj frekvenciji, ali je vremenska osa zamenjene sa jednom ili više osa prostornog pomeranja. E.g.:
Talasni broj, k, je prostorna učestanost analogna ugaonoj vremenskoj frekvenciji i meri se u radijanima po metru. U slučaju sa više od jedne prostorne dimenzije, talasni broj je vektorska veličina.

Propagacija talasa

Za više informacija pogledajte članak Propagacija talasa

Periodični valovi u nedisperzivnom mediju (to jest, mediju u kome je brzina talasa nezavisna od frekvencije) imaju frekvenciju koja je u inverznom odnosu sa valnom dužinom, λ (lambda). Čak i u disperzivnom mediju, učestanost f sinosoidnog talasa je jednaka fazi brzine v talasa podeljenom sa valnom dužinom λ talasa:

U specijalnom slučaju elektromagnetnih talasa kroz vakuum je v = c, gde je c brzina svetlosti u vakuumu, i ovaj izraz potaje:

Kad valovi iz monohromatskog izvora putuju iz jednog medijuma u drugi, njihova učestanost ostaje ista — samo se njihova valna dužina i brzina menjaju.

Merenje

Izgled digitalnog merača frekvencije, prednja ploča sa kontrolama, displejom i konektorima.

Brojanje

Izračunavanje frekvencije ponavljajućeg događaja se ostvaruje putem računanja broja ponavljanja događaja u određenom vremenskom periodu. Na primer, ako se događaj ponovi 71 put u toku 15 sekundi, učestanost je:

Ako broj ponavljanja nije veliki, preciznije je meriti vremenski interval za unapred određeni broj pojava, a ne broj pojava unutar određenog vremena.[7] Kasniji metod uvodi randomnu grešku u brojanje koja je između nule i jednog ponavljanja, tako da je u proseku polovina ponavljanja. To se naziva greškom prijema i uzrokuje grešku ponavljanja u raljunanju frekvencije od Δf = 1/(2 Tm), ili frakcionu grešku od Δf / f = 1/(2 f Tm), gde je Tm vremenski interval i f je izmerena učestanost. Ova greška se smanjuje sa frekvencijom, tako da je problem pri niskim frekvencijama gde je broj ponavljanja N mali.

Rezonantni merač frekvencije, zastareli uređaj koji se koristio od oko 1900. do 1940—ih godina za merenje frekvencije naizmenične struje. Sastoji se od metalne trake sa očitačem graduisanih dužina, koji vibrira dejstvom elektromagneta. Kada se nepoznata učestanost primeni na elektromagnet, pokazivač koji je rezonantan na toj frekvenciji će vibrirati sa velikom amplitudoam, vidljivom pored skale.

Stroboskop

Stariji metod merenja frekvencije rotirajućih ili vibrirajućih objekata se oslanja na korišćenje stroboskopa. Ovo je intenzivno trepćuće svetlo (stroboskop) čija se učestanost može podesiti kalibrisanim vremenskim krugom. Svetlost instrumenta se usmerena na objekat koji se okreće i učestanost se podeševa gore i dole. Kada je učestanost instumenta jednaka učestanosti rotiranja ili vibracije objekta, objekat završava jedan ciklus oscilovanja i vraća se u prvobitnu poziciju između blica svetlosti, tako da kada je osvetljen, objekat izgleda nepomičan. Tada se učestanost može očitati iz kalibriranog očitača instumenta. Nedostatak ove metode je da objekat koji rotira na celobrojnom umnošku frekvencije takođe izgleda kao da je stacionaran.

Frekvenciometar

Frekvenciometar je uređaj pomoću kojeg se meri učestanost (učestalost), mahom električne frekvencije.

Radi na principu mehaničke rezonancije (vibracioni za niske frekvencije naizmenične struje), električne rezonancije (talasometri za frekvencije u radio-tehnici) ili elektromehaničke rezonancije. Piezoelektrični za kontrolu i održavanje stabilnosti frekvencije emisionih radio-stanica.

Postoje i elektrodinamički i elektromagnetni.

Heterodine metode

Iznad opsega brojača učestanost, frekvencije elektromagnetnih signala se često meri indirektno pomoću heterodina (frekventne konverzije).[8][9][9][10][11] Referentni signal poznate frekvencije u blizini nepoznate frekvencije se pomeša sa nepoznatom frekvencijom u nelinearnom uređaju za mešanje, kao što je dioda. Ovo stvara signal heterodina ili udar na razlici između dve frekvencije. Ako su dva signala međusobno bliskih učestanost, heterodin je dovoljno nizak da bi se merio pomoću frekventnog brojača. Ovaj proces meri samo razliku između nepoznate frekvencije i referentne frekvencije. Da bi dosegli veće frekvencije, može se koristiti nekoliko faza heterodenovanja. Trenutna istraživanja proširuju ovu metodu na infracrvene i svetlije frekvencije (optička heterodinska detekcija[12]).

Primeri

Zvuk

Glavni članak: Zvuk

Frekvencije zvuka koje ljudsko uvo može osetiti nalaze se u području od oko 20 Hz do 20 kHz. Najosetljivije je uvo mlade osobe. Kod starijih, zbog postepenog gubljenja elastičnosti bubne opne, sposobnost registrovanja viših učestanost slabi. Neke životinjske vrste kao što su psi, a naročito slepi miševi, mogu registrovati i mnogo više frekvencije (ultrazvučne frekvencije). Sa druge strane, za npr. slonove, duboki tonovi (infrazvuk) su važniji jer njima mogu komunicirati na velikim udaljenostima.[13][14]

Za razliku od svetlosti, zvuk se ne može prostirati kroz vakuum (jer se radi o vrsti vibracija koje se treperenjem prenose sa čestice na česticu, a u vakuumu one nisu prisutne). Zvuk se prostire većom brzinom kroz gušće materijale:[15]

  • brzina zvuka u vazduhu: oko 331 m/s
  • brzina zvuka u čistoj vodi: oko 1481 m/s
  • brzina zvuka u čeliku: oko 6000 m/s

Svetlost

Glavni članci: Svetlost i Vidljivi spektar
Disperzija zraka svetlosti u trouglastoj prizmi. Duži valovi (crveno) i kraći (plavo) se razdvajaju.

Ljudsko oko reaguje samo na vrlo ograničeni raspon talasanih dužina, na vidljivi spektar. Međutim, ono odlično raspoznaje i vrlo male razlike unutar tog raspona. Te male razlike nazivamo boje. Vidljiv spektar se sastoji od šest čistih boja:

Spektar ne sadrži sve boje koje ljudi mogu razlikovati. Na primer, boje poput ružičaste ili magente nedostaju, jer se mogu načiniti samo iz mešavine više valnih dužina. Boje koje sadrže samo jednu valnu dužinu se nazivaju čistim ili spektralnim. Bijela svjetlost sastavljena je od svih boja vidljivog spektra.

U praksi, boja nekog tijela je frekvencija elektromagnetnog zračenja koju tijelo reflektuje. Bijelim izgleda tijelo koje jednako reflektuje čitav vidljivi spektar. Crnim izgleda tijelo koje potpuno apsorbuje čitav spektar. Crna boja nije boja već odsustvo boje. Ljudski mozak ne prima nikakav signal prilikom gledanja u crnu boju. Vegetacija apsorbira crvenu i plavu svjetlost, a reflektuje zelenu, pa nam zato biljke izgledaju zeleno. Isto tako, ruža upija sve boje osim crvene, a samo crvenu reflektuje. Sve boje koje vidimo na Zemlji su samo talasne dužine sunčeve svjetlosti koje se reflektuju.

Kraće se valne dužine učinkovitije šire po zraku nego duže. Nebo je plavo zato jer se kratke talasne dužine (plava) najbolje šire.

Prema aditivnom principu, sve boje su kombanacije RGB (engl. red, green, blue - crveno, zeleno, plavo), znači da je moguće svaku boju napraviti njihovom kombinacijom.

Izvori

  1. Klaić 1974
  2. Webster’s New Explorer Dictionary. Springfield: Federal Street Press. 1999. ISBN 978-1-892859-00-6. 
  3. „Osciloscope” (en). Pristupljeno 4. 5. 2016. 
  4. Šumiga, Behin. Digitalni frekvencmetar. Varaždin: Veleučilište u Varaždinu. 
  5. PMF Novi Dad - Departman za Fiziku: „Fizika za studente na Departmanu za matematiku i informatiku na PMF-u u Novom Sadu“ Arhivirano 2013-06-12 na Wayback Machine-u, dr Fedor Skuban, str. 105, 106, 108, 110, pristup 22.5.2013
  6. Davies, A. (1997). Handbook of Condition Monitoring: Techniques and Methodology. New York: Springer. ISBN 978-0-412-61320-3. 
  7. Bakshi, K.A.; A.V. Bakshi; U.A. Bakshi (2008). Electronic Measurement Systems. US: Technical Publications. ISBN 978-81-8431-206-5. [mrtav link]
  8. Cooper, Christopher E. (2001). Physics. Fitzroy Dearborn Publishers. str. 25. ISBN 978-1-57958-358-3. Pristupljeno 27. 7. 2013. 
  9. 9,0 9,1 United States Bureau of Naval Personnel (1973). Basic Electronics. USA: Courier Dover. str. 338. ISBN 978-0-486-21076-6. 
  10. Graf, Rudolf F. (1999). Modern dictionary of electronics, 7th Ed.. USA: Newnes. str. 344. ISBN 978-0-7506-9866-5. 
  11. Horowitz, Paul; Hill, Winfield (1989). The Art of Electronics, 2nd Ed.. London: Cambridge University Press. str. 885,897. ISBN 978-0-521-37095-0. 
  12. „Optical detection techniques: homodyne versus heterodyne”. Renishaw plc (UK). 2002. Arhivirano iz originala na datum 26. 7. 2017. Pristupljeno 15. 2. 2017. 
  13. Elert, Glenn; Condon, Timothy (2003). „Frequency Range of Dog Hearing”. The Physics Factbook. Pristupljeno 22. 10. 2008. 
  14. „Elephant hearing”. Arhivirano iz originala na datum 2016-03-26. Pristupljeno 4. 5. 2016. 
  15. Kinsler, L. E.. Fundamentals of acoustics, 2000. New York: John Wiley and sons Inc. 

Povezano

Vanjske veze

Read other articles:

Firestone Grand Prix of MontereyIndyCar SeriesTempatWeatherTech Raceway Laguna SecaPerusahaan sponsorFirestoneLomba pertama1983Lomba terakhir2021Jarak tempuh21.261 mi (34.216,263 km)Jumlah putaran95Nama sebelumnyaCribari Wines 300k (1983)Quinn's Cooler 300k (1984)Stroh's 300k (1985)Champion Spark Plug 300 (1986–1990)Toyota Monterey Grand Prix (1991)Kodalux Processing 300 (1992)Makita 300 (1993)Bank of America 300 (1994–1996)Texaco-Havoline 300 (1997–1998)Shell 300 (1999–2000...

 

Molniya R-60 Molniya R-60 Jenis Short-range Air to Air Missile Negara asal Soviet Union Sejarah pemakaian Masa penggunaan 1974- present Sejarah produksi Produsen Vympel Spesifikasi Berat 43.5 kg (96 lb) Panjang 2090 mm (6 ft 10 in) Diameter 120 mm (4¾ in) Hulu ledak 3 kg (6.6 lb) Mekanismeledakan proximity Jenis Mesin solid-fuel rocket engine Rentang sayap 390 mm (15¼ in) Daya jelajah 8 km (5 mi) Ketinggian terbang 20,000 m (65,615 ft) Kecepatan Mach 2.7 Siste...

 

Former municipality in Vaud, SwitzerlandÉclagnensFormer municipalityÉclagnens village administration building Coat of armsLocation of Éclagnens ÉclagnensShow map of SwitzerlandÉclagnensShow map of Canton of VaudCoordinates: 46°39′N 6°35′E / 46.650°N 6.583°E / 46.650; 6.583CountrySwitzerlandCantonVaudDistrictGros-de-VaudArea • Total2.14 km2 (0.83 sq mi)Elevation593 m (1,946 ft)Population (December 2009) •...

العلاقات الإكوادورية الغيانية الإكوادور غيانا   الإكوادور   غيانا تعديل مصدري - تعديل   العلاقات الإكوادورية الغيانية هي العلاقات الثنائية التي تجمع بين الإكوادور وغيانا.[1][2][3][4][5] مقارنة بين البلدين هذه مقارنة عامة ومرجعية للدولتين: وجه ...

 

Grebeg SuroSearah jarum jam dari kanan atas: Festival Nasional Reog Ponorogo di Alun-alun Ponorogo, Kirab Pusaka di area kota, Larungan Risalah Doa di Telaga Ngebel, dan pementasan Reog saat malam 1 Suro.StatusAktifJenisFestival budayaFrekuensiTahunanLokasiKabupaten PonorogoAcara pertama1987PendiriSoebarkah Poetro Hadiwirjo Grebeg Suro adalah acara tradisi budaya tahunan masyarakat Ponorogo dalam wujud pesta rakyat. Seni dan tradisi yang ditampilkan meliputi Festival Nasional Reog Ponorogo, P...

 

Cavedine commune di Italia Tempat Negara berdaulatItaliaRegion otonom dengan status khususTrentino-Tirol SelatanProvinsi di ItaliaTrentino NegaraItalia Ibu kotaCavedine PendudukTotal3.077  (2023 )GeografiLuas wilayah38,23 km² [convert: unit tak dikenal]Ketinggian504 m Berbatasan denganCimone Drena Dro Madruzzo (en) Trento Villa Lagarina SejarahSanto pelindungMaria Diangkat ke Surga Informasi tambahanKode pos38073 Zona waktuUTC+1 UTC+2 Kode telepon0461 ID ISTAT022053 Kode kadaster I...

Evolutionary psychology theories Part of a series onEvolutionary biologyDarwin's finches by John Gould Index Introduction Main Outline Glossary Evidence History Processes and outcomes Population genetics Variation Diversity Mutation Natural selection Adaptation Polymorphism Genetic drift Gene flow Speciation Adaptive radiation Co-operation Coevolution Coextinction Divergence Convergence Parallel evolution Extinction Natural history Origin of life Common descent History of life Timeline of evo...

 

Questa voce sull'argomento calciatori austriaci è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Alessandro Schöpf Nazionalità  Austria Altezza 178 cm Peso 75 kg Calcio Ruolo Centrocampista Squadra  Vancouver Whitecaps Carriera Giovanili 2007-2009 Tirol2009-2012 Bayern Monaco Squadre di club1 2012-2014 Bayern Monaco II63 (22)2014-2016 Norimberga51 (11)2016-2021 Schalke 04...

 

Franco-Moroccan writer Leïla SlimaniLeïla Slimani in 2022Born (1981-10-03) 3 October 1981 (age 42)Rabat, MoroccoNationalityFrenchMoroccanAlma materSciences PoESCP EuropeOccupationsAuthorjournalistKnown forLullaby (novel)Children2Parent(s)Othman Slimani (father)Béatrice-Najat Dhobb (mother)AwardsPrix Goncourt (2016) Leïla Slimani (born 3 October 1981[1]) is a Moroccan writer and journalist. She is also a French diplomat in her capacity as the personal representative ...

Engelthal. Engelthal adalah kota yang terletak di distrik Nürnberger Land di Bayern, Jerman. Kota Engelthal memiliki luas sebesar 13.63 km² . Engelthal pada tahun 2006, memiliki penduduk sebanyak 1.160 jiwa. lbsKota dan kotamadya di Nürnberger Land Alfeld Altdorf bei Nürnberg Burgthann Engelthal Feucht Happurg Hartenstein Henfenfeld Hersbruck Kirchensittenbach Lauf an der Pegnitz Leinburg Neuhaus an der Pegnitz Neunkirchen am Sand Offenhausen Ottensoos Pommelsbrunn Reichenschwand Rö...

 

Karoo CommandoKaroo Commando emblemCountry South AfricaAllegiance  Republic of South Africa  Republic of South Africa Branch  South African Army  South African Army TypeInfantryRoleLight InfantrySizeOne BattalionPart ofSouth African Infantry CorpsArmy Territorial ReserveGarrison/HQBeaufort WestMilitary unit Karoo Commando was a light infantry regiment of the South African Army. It formed part of the South African Army Infantry Formation as well as the South Afri...

 

此條目可能包含不适用或被曲解的引用资料,部分内容的准确性无法被证實。 (2023年1月5日)请协助校核其中的错误以改善这篇条目。详情请参见条目的讨论页。 各国相关 主題列表 索引 国内生产总值 石油储量 国防预算 武装部队(军事) 官方语言 人口統計 人口密度 生育率 出生率 死亡率 自杀率 谋杀率 失业率 储蓄率 识字率 出口额 进口额 煤产量 发电量 监禁率 死刑 国债 ...

Cycle of biblical plays historically performed in Chester, England This article has an unclear citation style. The references used may be made clearer with a different or consistent style of citation and footnoting. (July 2011) (Learn how and when to remove this message) Engraving depicting an early Chester Mystery Play The Chester Mystery Plays is a cycle of mystery plays originating in the city of Chester, England and dating back to at least the early part of the 15th century.[1] Or...

 

1964 studio album by the Beatles For the 1965 EP, see Beatles for Sale (EP). Beatles for SaleStudio album by the BeatlesReleased4 December 1964 (1964-12-04)Recorded11 August – 26 October 1964StudioEMI, LondonGenrePop rockfolk rock[1]rock and roll[2]country[3][4]Length33:42LabelParlophoneProducerGeorge MartinThe Beatles chronology A Hard Day's Night(1964) Beatles for Sale(1964) Help!(1965) Alternative coverAustralian cover Beatles for Sale i...

 

2001 compilation album by FiveGreatest HitsCompilation album by FiveReleased19 November 2001Recorded1997–2001GenrePoprapdanceteen popfunkpower popLength70:04LabelRCAProducerSimon Cowell (exec.), Julian Gallagher, Richard Biff Stannard, Ash Howes, Steve Mac, Stargate, Eliot Kennedy, Max Martin, Denniz PopFive chronology Kingsize(2001) Greatest Hits(2001) Let's Dance(2002) Greatest Hits is the first compilation album by English boy band Five. It was released in the United Kingdom thr...

Penyuntingan Artikel oleh pengguna baru atau anonim untuk saat ini tidak diizinkan.Lihat kebijakan pelindungan dan log pelindungan untuk informasi selengkapnya. Jika Anda tidak dapat menyunting Artikel ini dan Anda ingin melakukannya, Anda dapat memohon permintaan penyuntingan, diskusikan perubahan yang ingin dilakukan di halaman pembicaraan, memohon untuk melepaskan pelindungan, masuk, atau buatlah sebuah akun. Berikut ini adalah daftar stasiun televisi di Papua Tengah. Catatan: Kecuali pada...

 

هذه المقالة تحتاج للمزيد من الوصلات للمقالات الأخرى للمساعدة في ترابط مقالات الموسوعة. فضلًا ساعد في تحسين هذه المقالة بإضافة وصلات إلى المقالات المتعلقة بها الموجودة في النص الحالي. (مارس 2023)   لمعانٍ أخرى، طالع بوكي (توضيح). بوكي تقسيم إداري البلد أوكرانيا  [1] �...

 

  5000 metri piani femminiliAtlanta 1996 Informazioni generaliLuogoCentennial Olympic Stadium di Atlanta Periodo26-28 luglio 1996 Partecipanti48 Podio Wang Junxia  Cina Pauline Konga  Kenya Roberta Brunet  Italia Edizione precedente e successiva Prima apparizione Sydney 2000 Video della Finale [1] Video della Finale [2] Voce principale: Atletica leggera femminile ai Giochi della XXVI Olimpiade. Atletica leggera aiGiochi olimpici diAtlanta 1996 Corse piane 1...

Automated Transfer Vehicle, awalnya Ariane Transfer Vehicle atau ATV, adalah pesawat ruang angkasa kargo sekali pakai yang dikembangkan oleh European Space Agency (ESA). ATV menyediakan Stasiun Luar Angkasa Internasional (ISS) dengan propelan, air, udara, muatan, dan eksperimen. ATV juga dapat reboosted stasiun ke orbit yang lebih tinggi. Lima ATV, Jules Verne, Johannes Kepler, Edoardo Amaldi, Albert Einstein, dan Georges Lemaitre telah diluncurkan, pertama pada Maret 2008. Pada tanggal 2 Ap...

 

Sporting event delegationCosta Rica at the1980 Summer OlympicsIOC codeCRCNOCComité Olímpico de Costa RicaWebsitewww.concrc.org (in Spanish)in MoscowCompetitors29 (28 men, 1 woman) in 5 sportsFlag bearer María ParísMedals Gold 0 Silver 0 Bronze 0 Total 0 Summer Olympics appearances (overview)19361948–19601964196819721976198019841988199219962000200420082012201620202024 Costa Rica competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR. The Costa Rican contingent comprised 29 compet...