Mikrofon

Mikrofon
Tip komponentepasivna (elektromagnet)
Princip radapretvorba zvuka u napon
IzumiteljEmile Berliner
Prva proizvodnja1870-ih
Elektronski simbol

Mikrofon (eng. microphone) je električni pretvarač koji pretvara zvuk u električni signal. Neke se vrste mikrofona pretežno primjenjuju za prijenos govora ili glazbe, a druge u mjerne svrhe (na primjer za mjerenje buke, za akustičku analizu i slično).

Kao izumitelj prvog mikrofona spominje se Emile Berliner, dok je prvi kvalitetniji mikrofon izumio Alexander Graham Bell. W. Siemens izumio je 1878. elektrodinamički mikrofon s titrajnom zavojnicom (na tom načelu najčešće rade i današnji mikrofoni).[1]

Riječ mikrofon potječe od engleske riječi microphone (koja pak potječe od dvije grčke riječi - mikros što znači mali, i phone što znači zvuk). Naziv mikrofon prvi je upotrijebio C. Wheatstone.

Mikrofoni imaju više primjena, primjerice u telefonima, snimačima, radijskim i televizijskim studijima, računalima, VoIP tehnologiji i tako dalje.

Princip rada

Pretvorba zvuka u izmjenični električni napon odvija se u dva koraka: membrana se zvučnim valovima pobuđuje na mehaničko titranje, a ono se s pomoću mehaničko-električnoga pretvornika, spojenoga s membranom, pretvara u električni napon. Prema načinu ugradnje membrane, konstrukciji pretvornika i njegovim svojstvima, razlikuju se pojedini tipovi i izvedbe mikrofona, pa i njihova frekvencijska i usmjerna karakteristika i druge značajke (osjetljivost, izobličenje, impedancija, korisnost, omjer signal/smetnja).

Mikrofoni mogu biti tlačni ili gradijentni, što ovisi o tome djeluje li tlak zvučnih valova (takozvani zvučni tlak) na membranu samo s jedne ili s obiju strana, dok se prema tipu pretvornika dijele na ugljene, elektrodinamičke, kristalne, kondenzatorske i druge.[1]

Vrste

Ugljeni

Ugljeni mikrofon.

Thomas Alva Edison je u ožujku 1877. patentirao prvi ugljeni mikrofon, a taj je do pojave elektronskih cijevi bio jedina naprava koja je pretvarala zvuk u električni signal. Koristio se u telekomunikacijama od samih početaka pa sve do osamdesetih godina 20. stoljeća. Prednosti su mu bile jednostavnost, niska cijena, mehanička otpornost i visoka razina izlaznog signala. Međutim, relativno velika nelinearna izobličenja i visok šum onemogućili su mu širu primjenu. Način rada ugljenog mikrofona zasniva se na pojavi promjene električnog otpora zrnaca grafita smještenih u kućište mikrofona. Uslijed promjenljivog zvučnog tlaka ispred memebrane mikrofona dolazi do promjene električnog otpora ugljenoga mikrofona i svojevrsne "modulacije" istosmjerne električne struje ovisno o amplitudi zvučnog tlaka. Izmjenična komponenta struje na drugom kraju strujnog kruga uzrokovala je titranje membrane u elektromagnetnoj slušalici koja je na taj način pretvarala električni signal u zvuk.

Ugljeni mikrofon sastoji se od metalne kutije zatvorene membranom i ispunjene ugljenim zrncima. Električni otpor sloja zrnaca ovisi o tlaku kojim membrana tlači zrnca prilikom titranja. Time je, u frekvenciji zvučnih valova, modulirana istosmjerna struja koja teče kroz mikrofon. Trenutačna vrijednost izmjenične komponente induciranoga napona, koji nastaje zbog promjene otpora, ovisi o elongaciji membrane, a ne o frekvenciji. Ugljeni se mikrofon zbog prikladne osjetljivosti koristi u telefoniji, opteretnog električnog otpora 600 Ω.[1]

Dinamički

Elektrodinamički mikrofon.
Prikaz rada elektrodinamičkog mikrofona: 1. zvučni val, 2. membrana, 3. pokretna zavojnica, 4. magnet, 5. električni signal.

Elektrodinamički mikrofon radi na principu elektromagnetske indukcije gdje zvučni valovi na pogodan način uzrokuju gibanje titrajne zavojnice ili trake. Otporan je na vlagu, mehanički izdržljiv, zadovoljavajućih prijenosnih karakteristika i relativno jeftin. Izvede li se kao elektrodinamički mikrofon s titrajnom zavojnicom ima zadovoljavajući izlazni napon za neposredan priključak na predpojačalo. Izvede li se, međutim, kao elektrodinamički mikrofon s trakom, izlazni se napon redovito povećava na odgovarajućem mikrofonskom transformatoru sa svrhom postizavanja što boljega odnosa signala i šuma.

U elektrodinamičkom mikrofonu membrana je spojena s titrajnom zavojnicom ili vrpcom. U električnom vodiču, koji je smješten u zračnom rasporu stalnog (permanentnoga) magneta, prilikom titranja membrane inducira se napon koji je upravno razmjeran titrajnoj brzini. Frekvencijska karakteristika titrajne brzine ovisi o faktoru kvalitete titrajnoga sustava. Uz konstantan tlak zvučnih valova dobivena elektromotorna sila mora biti neovisna o frekvenciji, pa i titrajna brzina mora biti konstantna za područje konstantnoga tlaka zvučnih valova.

Dinamički mikrofoni su prilično otporni na mehanička oštećenja i vlagu i imaju visok GBF (Gain Before Feedback), tako da im je glavna primena ozvučavanje koncerata. Mikrofon AKG D112[2] je poznat po upotrebi pri snimanju ili ozvučavanju bas bubnja, dok se Shure SM58 često koristi za ozvučavanje i snimanje doboša i ponekad vokala.

Kondenzatorski

Unutrašnjost kondenzatorskog mikrofona.
Prikaz rada kondenzatorskog mikrofona: 1. zvučni val, 2. prednja membrana, 3. stražnja armatura, 4. izvor struje, 5. otpornik, 6. električni signal.

Kondenzatorski, odnosno elektrostatski mikrofon izrađuje se tako da je membrana mikrofona jedna od ploča električnog kondenzatora izvedenog u obliku kapsule. Kondenzator može biti spojen na dva načina: ako je spojen u istosmjerni električni strujni krug, tada se titranjem membrane mijenja električni kapacitet kondenzatora u električnom strujnom krugu i stvara odgovarajuća izmjenična struju, odnosno izmjenični pad napona na otporniku vrlo velikoga otpora. Ako se pak kondenzator spaja u krug oscilatora dovoljno visoke frekvencije, tada se titranjem membrane mijenja frekvencija oscilatora, te se nakon frekvencijske demodulacije postiže odgovarajući tonski signal. Kondenzatorski mikrofoni proizvode se u širokom spektru namjena, od relativno jeftinih komercijalnih mikrofona pa sve do profesionalnih mikrofona namijenjenih studijskim snimanjima. Jedini im je nedostatak potreba za posebnim izvorom napajanja, no taj nedostatak nadoknađuju svojom kvalitetom. Kondenzatorski mikrofoni izvode se i s dvije membrane koje ostvaruju različite usmjerne karakteristike.

U kondenzatorskom mikrofonu titranjem električki vodljive membrane mijenja se električni kapacitet kondenzatora, a time i izmjenična struja punjenja i pražnjenja kondenzatora, pa ona na radnom otporniku uzrokuje izmjenični pad napona razmjeran (proporcionalan) elongaciji membrane. U kondenzatorskom se mikrofonu uvijek primjenjuje istosmjerni polarizacijski napon, obično između 12 i 200 V. Impedancija je mikrofona kapacitivna i određena je električnim kapacitetom (oko 50 pF). Ako se između elektroda kondenzatorskoga mikrofona stavi unaprijed polarizirani dielektrik, elektret, izbjegava se potreba za polarizirajućim naponom, a kapacitet se povećava desetak puta. Time se dobiva elektretski mikrofon, kojemu su svojstva identična svojstvima kondenzatorskoga mikrofona ili bolja od njih.[1]

Kristalni

Prikaz rada kristalnog mikrofona.
Kristalni mikrofon.

Kristalni ili piezoelektrični mikrofon koristi svojstva nekih kristala da pod povećanim tlakom stvaraju električni napon. Robusni su i jeftini, no relativno visoka nelinearna izobličenja i karakterističan frekvencijski odziv ograničili su njihovu uporabu samo na neka područja. U kristalnom mikrofonu električni napon nastaje pri savijanju pločica kristala Seignettove soli (kalijev natrijev tartarat feroelektričnih svojstava) ili nekoga sličnoga piezoelektričnog materijala pod utjecajem tlaka zvučnih valova, a elektromotorna je sila proporcionalna elongaciji membrane. Otporan je na vlagu i povišenu temperaturu, a unutarnji otpor ovisi o električnom kapacitetu, koji iznosi 500 do 4 000 pF.[1]

Karakteristike

Usmjerna karakteristika

Usmjerna karakteristika pokazuje osjetljivost mikrofona u ovisnosti od smjera dolaska zvuka gledano u vodoravnoj ravnini. Razne usmjerne karakteristike postižu se različitim mehaničkim izvedbama mikrofona (zaslonima, apsorpcijskim materijalima i tako dalje) te izvedbom mikrofona s dvije, električki spojene membrane. Usmjerna karakteristika može biti:

  • kružna, gdje mikrofon ima jednaku osjetljivost sa svih strana (0 to 360°),
  • kardioidna, gdje je osjetljivost mikrofona s prednje strane nešto veća u odnosu na stražnju,
  • hiperkardioidna, gdje je osjetljivost sa stražnje strane još više umanjena,
  • u obliku "osmice" gdje je osjetljivost mikrofona jednaka s prednje i stražnje strane, ali je umanjena s bočnih strana.

Nelinearna izobličenja

Podatak o visini ukupnih nelinearnih izobličenja (THD, eng. total harmonic distortion) daje se uz podatak o maksimalnom zvučnom tlaku koji je karakterističan za takvo nelinearno izbličenje. Na primjer, podatak: "142 dB SPL ("sound pressure level")  THD < 0,5%" odnosi se na zvučni tlak od 142 dB iznad praga čujnosti pri čemu će ukupna nelinearna izobličenja biti manja od 0,5%.

Dinamički opseg

Dinamički opseg mikrofona daje podatak o razlici maksimalnoga zvučnoga tlaka i praga šuma te na izvjestan način govori znatno manje o mikrofonu u odnosu na podatak o maksimalnom tlaku za određenu razinu nelinearnih izobličenja i o razini unutarnjeg šuma mikrofona izraženoj u decibelima u odnosu na prag čujnosti.

Osjetljivost

Mikrofon Radio Beograda, Neumann M-49 iz 1940. godine

Osjetljivost mikrofona govori o izlaznom naponu mikrofona u odnosu na odgovarajući zvučni tlak ispred mikrofona, a na određenoj udaljenosti ispred mikrofona (1 m). Mikrofon s većom osjetljivosti imat će veći izlazni napon za isti zvučni tlak te će se moći priključiti na pojačalo s manjim pojačanjem. Izražava se u mV/Pa (milivolta/pascalu) pri frekvenciji zvučnog vala od 1 kHz. Nešto stariji način je izražavanje osjetljivosti u dB, a u odnosu na referentnu osjetljivost od 1V/Pa. Osjetljivost mikrofona od -60 dB je u tom smislu veća od osjetljivosti mikrofona od -70 dB.

Impedancija

Dinamički mikrofoni s unutarnjom impedancijom manjom od 600 Ohma smatraju se mikrofonima s malom unutarnjom (izlaznom) impedancijom, od 600 do otprilike 10 000 Ohma mikrofonima sa srednjom impedancijom, a mikrofone s impedancijom većom od 10 000 Ohma smatramo mikrofonima s visokom unutarnjom impedancijom. Mikrofoni s niskom izlaznom impedancijom koriste se u uvjetima gdje su spojni vodovi između mikrofona i ulaznog stupnja pojačala relativno vrlo dugi. U tom slučaju koristi se redovito simetrični priključak mikrofona na pojačalo. Mikrofoni s visokom izlaznom impedancijom priključuju se na pojačalo znatno kraćim vodovima (nekoliko metara) i tada se redovito koristi asimetričan priključak mikrofona na pojačalo.

Prijenosni frekvencijski opseg

Prijenosni frekvencijski opseg se u kvalitetnijih mikrofona prikazuje grafički, odgovarajućom prijenosnom amplitudnom frekvencijskom karakteristikom u području od 20 Hz do 20 kHz, a za zvuk koji dolazi s prednje strane mikrofona. Frekvencijski opseg jeftinijih mikrofona može se dati i kao podatak: "30 Hz–16 kHz ±3 dB", gdje proizvođač garantira da amplitudna frekvencijska karakteristika u području od 30 Hz do 16 kHz ne odstupa više od ±3 dB od neke srednje vrijednosti amplitude.

Literatura

  • Ederhof, Andreas: Das Mikrofonbuch, München: Carstensen, 2006. ISBN 3-910098-28-2
  • Görne, Thomas: Mikrofone in Theorie und Praxis. Aachen: Elektor, 1994. ISBN 3-928051-76-8
  • Heil, B.: The Microphone: A Short Ilustrated History, u: QST - NEWINGTON; 90, 6; 50-52
  • Jelaković, Tihomil / Vujnović, Momir: Mikrofoni, Zagreb: Školska knjiga, 1996.
  • Schneider, Martin: Mikrofone, u: Weinzierl, Stefan (izd.): Handbuch der Audiotechnik, Berlin: Springer Verlag, 2008. ISBN 978-3-540-34300-4

Izvori

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 mikrofon, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2019.
  2. "AKG D 112 – Large-diaphragm dynamic microphone for bass instruments Arhivirano 2010-02-27 na Wayback Machine-u"

Povezano

Eksterni linkovi

Read other articles:

American football player (born 1980) American football player Jeremy ShockeyShockey with the Giants in 2007No. 80, 88Position:Tight endPersonal informationBorn: (1980-08-18) August 18, 1980 (age 43)Ada, Oklahoma, U.S.Height:6 ft 5 in (1.96 m)Weight:251 lb (114 kg)Career informationHigh school:AdaCollege:Miami (FL)NFL Draft:2002 / Round: 1 / Pick: 14Career history New York Giants (2002–2007) New Orleans Saints (2008–2010) Carolina Panthers ...

Neighborhood book exchange nonprofit Little Free Library Ltd.A Little Free LibraryFounded2009 (2009)FounderTodd BolType501(c)(3) nonprofit organization[1]Tax ID no. 45-4043708[2]PurposeTo be a catalyst for building community, inspiring readers, and expanding book access for all through a global network of volunteer-led Little Free Libraries. [3]HeadquartersSt. Paul, MinnesotaExecutive DirectorGreig Metzger[4]Revenue (2021) $4,350,241[5]Expenses (20...

Aggertal-Gymnasium Logo des Aggertal-Gymnasiums Schulform Gymnasium Schulnummer 167101 Gründung 1965 Adresse Olpener Straße 13 51766 Engelskirchen Ort Engelskirchen Land Nordrhein-Westfalen Staat Deutschland Koordinaten 50° 59′ 6″ N, 7° 25′ 1″ O50.98517.4168583333333Koordinaten: 50° 59′ 6″ N, 7° 25′ 1″ O Träger Gemeinde Engelskirchen Schüler 664[1] Lehrkräfte 67 (19. April 2023) (davon 7 Referendare)&...

Be3

ABe3Informasi latar belakangNama lahirAB Three (1993–2009) Be3 (2009-2023)GenrePopR&BDanceTahun aktif1993 - sekarangLabelProGram/Virgo Ramayana Records/Warner Music, Metrotama Records/Blackboard, Nagaswara, Dr. M ABe3 (dibaca: ABi Tri)[1] adalah grup vokal wanita yang sebelumnya dikenal dengan sebutan AB Three (singkatan dari Antero Bagus Three) atau Be3. Kelompok vokal ini dimulai dengan bergabungnya tiga perempuan muda berusia belasan tahun. Widi (14 tahun), Nola (15 tahun) da...

Museum and tennis venue in Rhode Island, US International Tennis Hall of FameEstablished18801954 (Hall of fame and museum)LocationNewport, Rhode IslandCoordinates41°28′58″N 71°18′30″W / 41.4828°N 71.3082°W / 41.4828; -71.3082TypeProfessional sports hall of fame; museum; National Historic Landmark; tennis club; court tennis club; tennis tournament venueAccreditationAmerican Alliance of MuseumsFounderJames J. Van AlenPresidentPatrick McEnroeCEODan FaberPublic...

Church and Convent of Our Lady of the ExileIgreja e Convento de Nossa Senhora do DesterroView of interior of Church and Convent of Our Lady of the ExileReligionAffiliationCatholicRiteRomanLocationMunicipalitySalvadorStateBahiaCountryBrazilLocation of the Church and Convent of Our Lady of the Exile in BrazilGeographic coordinates12°58′37″S 38°30′24″W / 12.977068°S 38.506640°W / -12.977068; -38.506640ArchitectureTypeBaroque, Roccoco, NeoclassicalDate establis...

2013 fantasy adventure film directed by Sam Raimi Oz the Great and PowerfulTheatrical release posterDirected bySam RaimiScreenplay by Mitchell Kapner David Lindsay-Abaire Story byMitchell KapnerBased onOzby L. Frank BaumProduced byJoe RothStarring James Franco Mila Kunis Rachel Weisz Michelle Williams Zach Braff Bill Cobbs Joey King Tony Cox CinematographyPeter DemingEdited byBob MurawskiMusic byDanny ElfmanProductioncompanies Walt Disney Pictures Roth Films Distributed byWalt Disney StudiosM...

2023 single by Melanie MartinezDeathSingle by Melanie Martinezfrom the album Portals ReleasedMarch 17, 2023 (2023-03-17)Length5:07 (album version)3:40 (radio edit)LabelAtlanticSongwriter(s)Melanie Adele MartinezProducer(s) Melanie Adele Martinez Christopher John Baran Melanie Martinez singles chronology The Bakery (2020) Death (2023) Void (2023) Music videoDeath on YouTube Death is a song by American singer-songwriter Melanie Martinez. It is the lead single from her[a] ...

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (نوفمبر 2018) عبد الرحمن الفيحان معلومات شخصية الميلاد 24 يونيو 1986 (العمر 37 سنة)الكويت  الجنسية كويتي الحياة العملية المهنة لاعب رماية  الرياضة رماية  سجل الميدالي...

Ships of the Royal Navy Ships by name: A B C D–F G–H I–L M–N O–Q R–T U–Z fleet aircraft carriers escort carriers seaplane carriers amphibious assault shipping battlecruisers dreadnought battleships pre-dreadnought battleships ironclads bomb vessels breastwork monitors corvettes and sloops cruisers destroyers torpedo boats fireships frigates gun-brigs gunboats and gunvessels mine countermeasure vessels monitors patrol and attack craft royal yachts ships of the line submarines sup...

District of Madhya Pradesh, India This article is about the Indian district of Indore. For the city named Indore, see Indore. For other uses, see Indore (disambiguation). District of Madhya Pradesh in IndiaIndore districtDistrict of Madhya PradeshClockwise from top-left: Krishnapura Chhatri, Bhim Janmabhoomi in Mhow, Rajwada Palace, Patalpani waterfall, street in IndoreLocation of Indore district in Madhya PradeshCountry IndiaStateMadhya PradeshDivisionIndoreHeadquartersIndoreGovernment&...

PEP group translocation, also known as the phosphotransferase system or PTS, is a distinct method used by bacteria for sugar uptake where the source of energy is from phosphoenolpyruvate (PEP). It is known to be a multicomponent system that always involves enzymes of the plasma membrane and those in the cytoplasm. The PTS system uses active transport. After the translocation across the membrane, the metabolites transported are modified. The system was discovered by Saul Roseman in 1964.[1...

American TV series or program KendraGenreRealityStarringKendra BaskettHank BaskettNarrated byKendra BaskettOpening themeGo Kendra by Too ShortCountry of originUnited StatesOriginal languageEnglishNo. of seasons4No. of episodes45 (list of episodes)ProductionExecutive producerKevin BurnsProduction locationLos Angeles, CaliforniaCamera setupSingle cameraRunning time23 minutesProduction companiesPrometheus EntertainmentAlta Loma EntertainmentFox Television StudiosOriginal releaseNetworkE!Rel...

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Ingenious board game – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (January 2022) (Learn how and when to remove this template message) IngeniousA game in playDesignersReiner KniziaPublishersFantasy Flight Games KosmosSophisticated GamesPlayers1-4Setup time...

  هذه المقالة عن معركة بودواو (1840). لمعانٍ أخرى، طالع بودواو (توضيح). معركة بودواو في 1840م جزء من المقاومة الشعبية الجزائرية ضد فرنسا معلومات عامة التاريخ 18 سبتمبر 1840م - 20 سبتمبر 1840م الموقع بودواو، منطقة القبائل36°37′08″N 3°39′24″E / 36.6188759°N 3.656647°E / 36.6188759; 3.656647 ال�...

Overview of Metro Manila's transportation system This article uses bare URLs, which are uninformative and vulnerable to link rot. Please consider converting them to full citations to ensure the article remains verifiable and maintains a consistent citation style. Several templates and tools are available to assist in formatting, such as reFill (documentation) and Citation bot (documentation). (August 2022) (Learn how and when to remove this template message) An American trolley in a Manila st...

Mapa de las carreteras Señal de la autopista asiática 2 cerca de Ratchaburi, Tailandia Un tramo de la autopista norte-sur de Malasia en Penang. Obsérvese la señalización de la Asian Highway 2. Señal de ruta de la autopista asiática. Esta señal se utiliza en la AH 18. El Sistema de carreteras y autopistas de Asia, (en inglés la Asian Highway Network (AH)), o también como la Gran Autopista Asiática, es un proyecto de cooperación entre países de Asia y Europa y la Comisión Económi...

Listes de films américains ◄◄ 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 Burt Lancaster et Deborah Kerr dans Tant qu'il y aura des hommes Liste (non exhaustive) de films américains sortis en 1953. Donald O'Connor et Fredric March coprésident la 26e cérémonie des Oscars qui se tient le 25 mars 1954 au Pantages Theatre (Hollywood) à Hollywood. C'est la deuxième année que la cérémonie est retransmise à la télévision avec un auditoire d'environ 43 000 000 personn...

Biologi selSel hewanKomponen sel hewan pada umumnya: Nukleolus Inti sel Ribosom (titik-titik kecil sebagai bagian dari no. 5) Vesikel Retikulum endoplasma kasar Badan Golgi Sitoskeleton Retikulum endoplasma halus Mitokondria Vakuola Sitosol (cairan yang berisi organel, yang terdiri dari sitoplasma) Lisosom Sentrosom Membran sel Sitoskeleton eukariota. Aktin digambarkan dengan warna merah dan mikrotubulus dengan warna hijau. Struktur berwarna biru ialah inti sel. Sitoskeleton, rangka sel, atau...

Killings committed by U.S. marines in 2005 Not to be confused with Battle of Haditha. Haditha massacrePart of the Iraq WarA picture taken at the scene of the Haditha incident shows several dead Iraqi civilians who were killed by U.S. Marines.LocationHaditha, Al Anbar Province, IraqCoordinates34°08′23″N 42°22′41″E / 34.13972°N 42.37806°E / 34.13972; 42.37806DateNovember 19, 2005; 18 years ago (2005-11-19)Attack typeRaids against a vehicle a...