U 9. vijeku zuzeli su ga Saraceni koji su ga prezvali Qal ‛at alghīrān (Utvrda među vrtačama)[1], po utvrdi koju izgradili iznad grada. Nakon njih - 1090. gradom su zavladali Normani, za njihove vladavine Caltagirone je ekonomski procvjetao i formirao se kao grad. Nakon njih postao je srednjovjekovna komuna, u stalnim sukobima sa okolnim moćnim feudalcima - Chiaramonte i Moncada, koji su ga htjeli podčiniti. Od početka 15. vijekaCaltagirone je feudalni posjed Pietra vojvode od Nota, sve do 1464. kad je vraćen pod krunu španjolskihAragonaca.[1]
Glavna atrakcija grada su monumentalne stepenice Santa Maria del Monte koje povezuju donji i gornji grad, izgrađene u fazama između 1143. - 1693.[1] Svaka stepenica ukršena je jedinstvenom polihromnom majolikom.
Ostale atrakcije Caltagironea su katedrala San Giuliano, koja potječe još iz normanskih vremena, koja je secesijskufasadu dobila u 20. vijeku, baroknacrkvaSanta Maria del Monte (izvorno iz 12. vijeka, barokna crkva San Francesco di Paola, sa starom gotičkomsakristijom, crkva San Francesco d'Assisi iz 1236., obnovljena u baroknom stilu nakon potresa iz 1693., jezuitska crkva Il Gesù iz 1570., crkva San Giacomo i Palazzo Senatorio (stara gradska vijećnica) iz 15. vijeka.
Caltagirone ima Institut keramike sa muzejom, koji ima bogatu kolekciju koja se proteže od antičkih vremena Magne Graecie, sve do današnjih dana.