Tihi okean

Tihi ocean
Tihi ocean

Tihi ocean (od latinskog Mare Pacifium, srpskohrvatski Mirno more), najveća je morska površina na svijetu. Ime mu je dao Matej Ferdinand Magellan, poznati portugalski istraživač-moreplovac. Ovaj ocean zauzima trećinu Zemljine površine, bolje rečeno 179,7 milijuna km2, što je više od ukupne površine cjelokupnog Zemljinog kopna. Proteže se na približno 15.500 kilometara, od Beringovog mora na Arktiku, na sjeveru; do ledenih dijelova Antarktike na jugu; iako se dio na Antarktici naziva i Južni ocean. Tihi ocean najširi je na 5° sjeverne zemljopisne širine. Proteže se na 19.800 kilometara od Indonezije do obala Kolumbije i Perua. Najdublja točka ujedno je najdublja točka na svijetu. Zove se Marijanska brazda, a podatak o njenoj dubini stalno varira, posljednji podatak kaže da je dubina Marijanske brazde 11.022 metara ispod razine mora. Inače prosječna dubina Tihog oceana je 4.300 metara.

Tihi ocean sadrži oko 25.000 otoka (više nego u svim drugim oceanima zajedno), od kojih je većina južno od ekvatora. Jedna teorija govori kako se tektonske ploče u Tihom oceanu smanjuju, dok se one u Atlantskom oceanu povećavaju.

Duž nepravilnih zapadnih granica Tihog oceana leže mnoga rubna mora, od kojih su najveća Koraljno, Južnokinesko, Japansko, Tasmanovo i Žuto more. Malajskim prolazom je spojen s Indijskim na zapadu, te Magellanovim tjesnacem na istoku s Atlantikom. Prema sjeveru, Beringov prolaz spaja ga s Arktičkim oceanom.

Kako se Tihi ocean širi na ± 180° zemljopisne dužine, gdje zapad postaje istok, azijska strana oceana pravilno se smatra istočnim Tihim oceanom, a suprotna je strana zapadni Tihi ocean. Datumska granica većim dijelom prati ±180° zemljopisne dužine koja razgraničava istočni i zapadni dio. No, na nekim se mjestima odvaja od te zemljopisne odrednice. Tako na sjeveru skreće prema istoku da bi zaobišla najistočniji dio Azje, zatim skreće prema zapadu obilazeći Aleutske otoke da bi zatim puno južnije jako skrenula prema zapadu kako bi obuhvatila otočnu državu Kiribati i još neke manje otoke.

Tijekom Magellanovog putovanja do Filipina, po izlasku iz prolaza kroz Ognjenu zemlju (prolaz je kasnije po njemu dobio ime) poznatom po silovitim olujama, učinilo mu se da je Tihi ocean vrlo miran ocean, po čemu je dobio i ime. Ipak, nije uvijek miran. Kopno raspršeno po Tihom oceanu podložno je vulkanskim erupcijama i potresima. Također, brojni tajfuni počinju upravo na tom području. No, najopasniji su cunamiji (koji su posljedica podvodnih potresa) s ogromnim valovima koji uništavaju otoke i gradove na svom putu.

Karakteristike vode

Temperature mora u Tihom oceanu kreću se od smrzavajućih na Zemljinim polovima do vrlo toplih (oko 29 °C) na ekvatoru. Salinitet također varira po zemljopisnoj dužini. Voda bliže ekvatoru manje je slana od one u umjerenom pojasu zbog mnogo obilnih padalina na ekvatoru tijekom cijele godine. Također, salinitet vode na polovima vrlo je nizak zbog malenog ili nikakvog isparavanja vode. No, po prosjeku temperatura, Tihi ocean topliji je od Atlantskog oceana.

Morske struje na sjevernoj polutci uglavnom se kreću u smjeru kazaljke na satu, a na južnoj polutci obrnuto. Sjevernoekvatorska struja tjerana vjetrovima kreće se širinom 15°N u smjeru zapada da bi kod Filipina skrenula na sjever i postala topla japanska ili Kuroshio struja.

Na oko 45°N Kuroshio struja skreće prema istoku gdje se račva. Dio struje skreće prema sjeveru postajući Aleutska struja. Drugi dio vodenih masa skreće prema jugu i ponovo dolazi u područje sjevernoekvatorske struje. U blizini Sjeverne Amerike, Aleutska struja također se račva. Sjeverni dio ulazi u Beringovo more kružeći njime u smjeru kazaljke na satu. Južni krak usporava i nastavlja prema jugu kao kalifornijska struja.

Južnoekvatorska struja prati ekvator u smjeru zapada. Istočno od Nove Gvineje skreće prema jugu da bi se na oko 50°S, priključila antarktičkoj struji. U blizini čileanske obale, južnoekvatorska se struja dijeli; jedan ogranak teče oko rta Horn, a drugi skreće prema sjeveru i formira peruansku ili Humboldtovu struju.

Geološki podaci

Pogled na Tihi ocean.

Andesitska linija najvažnija je linija koja služi za odvajanje regija u Tihom oceanu. Odvaja dublji dio oceana s eruptivnim stijenama od plićeg dijela s dijelovima kopna. Ova linija prati zapadni rub kalifornijskih otoka i prolazi Aleutima, onda sve do poluotoka Kamčatke u Rusiji, poslije ide Japanom, a onda u Oceaniju na Solomonske otoke i Novi Zeland. Zatim se nastavlja sjeveroistočno zapadnom granicom Kordiljera duž Južne Amerike, te svoj put završava preko Meksika opet u Kaliforniji.

U sklopu zatvorene putanje Andesitske linije, nalaze se brojne vulkanske planine, otoci i stijene koje karakteriziraju središnji Tihi ocean. Ovdje se lava nježno uzdiže i gradi ogromne podvodne vulkanske planine. No, izvan Andesitske linije, vulkani su eksplozivni i tvore takozvani Pacifički vatreni prsten.

Kopnene mase

Tihi ocean je pun vulkana i oceanskih brazdi.

Najveća je kopnena masa na čitavom Tihom oceanu Nova Gvineja, ujedno i drugi najveći otok na svijetu. Gotovo su svi otoci i atoli između koordinata 30°N i 30°S, tj. od jugoistočne Azije do Uskršnjeg otoka. Polinezijski trokut, koji spaja Havaje, Novi Zeland i Uskršnji otok, okružuje sve ostale otočne cjeline (Cookovi otoci, Samoa, Tokelau, Tonga, Tuamotu, Tuvalu i Wallis i Futuna).

Sjeverno od ekvatora i zapadno od datumske granice nalazi se nevjerojatno mnogo malih mikronezijskih otoka, uključujući Karolinske, Marijanske i Marshallove otoke.

U jugozapadnom kutu Tihog oceana leže otoci iz melanezijske grupe, kojima dominira Nova Gvineja. Ostali otoci iz ove grupe uključuju Fidži, Novu Kaledoniju, Solomonske otoke i Vanuatu.

Otoci Tihog oceana se dijele na tri osnovne vrste:

Povijest i ekonomija

Vidi i: Oceanija

James Cook, poznati engleski istraživač iz 17. stoljeća.

Važne su se ljudske migracije dogodile na Tihom oceanu u prapovijesti, od kojih je najistaknutija bila polinezijska migracija od azijskog ruba oceana do Tahitija i Novog Zelanda.

Europljani su došli u kontakt s Oceanijom u 16. stoljeću. Prvi istraživač koji je zapisao svoja putovanja do Oceanije bio je Vasco Núñez de Balboa (1513.), a potom i Ferdinand Magellan tijekom svojih putovanja od 1519. do 1522. 1564., konkvistadori su prešli Tihi ocean krenuvši iz Meksika. Ostatak 16. stoljeća prošao je pod najsnažnijim španjolskim utjecajem. Brodovi su kretali iz Španjolske do Filipina, Nove Gvineje i Solomonskih otoka.

U 17. stoljeću, Nizozemci su, ploveći oko Afrike, vodili glavnu riječ u trgovini. Abel Tasman otišao je dalje otkrivši Tasmaniju i Novu Gvineju godine 1642. U 18. stoljeću, Rusi su počeli iskorištavati Aljasku i Aleute, Francuzi Polineziju, a Englezi, posebno James Cook, otkrili su Australiju i Havaje.

Imperijalizam u 19. stoljeću za posljedicu je imao okupaciju brojnih oceanijskih teritorija od Velike Britanije i Francuske, a potom i SAD-a. Jedan od najvećih doprinosa u povijesti oceanografije imao je Charles Darwin 1830ih na brodu Beagle.

Iako je SAD prisvojio Filipine, Japan je imao većinu zapadnopacifičkih otoka tijekom Drugog svjetskog rata. No, do kraja rata, Japanu su, kao jednoj od poraženih zemalja, oduzeti svi posjedi.

Sedamnaest neovisnih zemalja nalazi se u Tihom oceanu: Australija, Fidži, Japan, Kiribati, Maršalovi otoci, Mikronezija, Nauru, Novi Zeland, Palau, Papua Nova Gvineja, Filipini, Samoa, Solomonski otoci, Tajvan, Tonga, Tuvalu i Vanuatu. Jedanaest od ovih sedamnaest zemalja steklo je potpunu nezavisnost 1960. Sjevernomarijanski otoci zapravo su pod vlašću SAD-a, dok su Cookovi otoci i Niue u sličnim odnosima s Novim Zelandom. U sklopu Tihog oceana, osim SAD-a, svoje teritorije i danas imaju Čile, Ekvador, Francuska, Japan i UK.

Iskorištavanje je tihooceanskih mineralnih dobara spriječeno zbog vrlo velikih dubina. U plitkim se dijelovima iskorištavaju prirodni plin i nafta, dok se biseri skupljaju duž obala Australije, Nikaragve, Paname i Filipina, iako se aktivisti Greenpeacea žestoko protive ovom iskorištavanju. U Tihom oceanu živi neslućen broj riba. U dijelovima bliže obali najviše se lovi riba poput tune, lososa, srdela, sabljarki, kao i školjke.

1986. članice su južnopacifičkog ugovora odredile da je ogroman dio Tihog oceana nedostupan za nuklearna testiranja i odlaganje nuklearnog otpada na tom području.

Glavne luke

Predivan pogled na luku i Tihi ocean iz Honolulua, glavne havajske i jedne od glavnih pacifičkih luka.
Tihi ocean
Tihi ocean

Vanjske veze

Read other articles:

ليود هاربور   الإحداثيات 40°54′36″N 73°27′25″W / 40.91°N 73.4569°W / 40.91; -73.4569   [1] تقسيم إداري  البلد الولايات المتحدة[2]  التقسيم الأعلى مقاطعة سوفولك  خصائص جغرافية  المساحة 27.606008 كيلومتر مربع27.606016 كيلومتر مربع (1 أبريل 2010)  ارتفاع 42 متر  عدد الس�...

 

Subphylum of chordates with backbones For an explanation of similar terms, see Craniate. VertebrateTemporal range: Cambrian Stage 3–Present,518–0 Ma[1] PreꞒ Ꞓ O S D C P T J K Pg N Diversity of vertebrates: Acipenser oxyrinchus (Actinopterygii), an African bush elephant (Tetrapoda), a tiger shark (Chondrichthyes) and a river lamprey (Agnatha). Scientific classification Domain: Eukaryota Kingdom: Animalia Superphylum: Deuterostomia Phylum: Chordata Clade: Olfactores Sub...

 

AmbelauAmbelauLokasi di IndonesiaGeografiLokasiAsia TenggaraKoordinat3°52′S 127°12′E / 3.867°S 127.200°E / -3.867; 127.200KepulauanMalukuTitik tertinggi608 mPemerintahanNegaraIndonesiaKota terbesarWailuaKependudukanPenduduk9.600 jiwa (2009) Peta Pulau Buru dengan Ambelau di sebelah tenggaranya Pulau Ambelau adalah sebuah pulau vulkanik yang terletak di Laut Banda di kepulauan Maluku. Pulau ini terletak di Kecamatan Ambelau di Kabupaten Buru S...

33°35′48″N 84°20′13″W / 33.596755°N 84.336939°W / 33.596755; -84.336939 The Georgia Archives in Morrow The Georgia Archives is the official repository of archival records for the U.S. state of Georgia, located in Morrow. Together, the Georgia Archives and the Georgia Capitol Museum form the Georgia Division of Archives and History, part of the office of the Georgia Secretary of State. The primary purpose of the Georgia Archives is to identify which state ag...

 

Juliusz RómmelLahir(1881-06-03)3 Juni 1881Grodno, BelarusiaMeninggal8 September 1967(1967-09-08) (umur 86)Warsawa,Pengabdian PolandiaDinas/cabangTentara PolandiaLama dinas1903–1947Pangkat Mayor JenderalPerang/pertempuranPerang Dunia IPerang Saudara RusiaPerang Polandia-Soviet Pertempuran Komarów pertempuran Sungai Niemen Perang Dunia II Pertempuran Łódź Pengepungan Warsawa Juliusz Karol Józef Wilhelm Rommel (Jerman: Karl Julius Wilhelm Josef Freiherr von Rummel, lahir 3...

 

Cet article est une ébauche concernant une catastrophe aérienne. Vous pouvez partager vos connaissances en l’améliorant (comment ?) selon les recommandations des projets correspondants. Vol Korean Air 631 HL7525, l'appareil impliqué dans l'accident, ici en novembre 2018. Caractéristiques de l'accident Date23 octobre 2022 TypeSortie de piste CausesMauvaises conditions météorologiques, panne hydraulique du système de freinage SiteAéroport international de Mactan-Cebu, île de C...

DDR-Oberliga 1963-1964DDR-Fußball-Oberliga 1963-1964 Competizione DDR-Oberliga Sport Calcio Edizione 17ª Organizzatore UEFA Date dal 10 agosto 1963al 10 maggio 1964 Luogo  Germania Est Partecipanti 14 Formula Girone all'italiana Risultati Vincitore Chemie Lipsia(2º titolo) Retrocessioni Chemie HalleTurbine Erfurt Statistiche Miglior giocatore Klaus Urbanczyk Miglior marcatore Gerd Backhaus (15) Incontri disputati 182 Gol segnati 459 (2,52 per incontro) Pubblico...

 

British politician The Right HonourableThe Lord CockfieldPC1952 portraitEuropean Commissioner for Internal Market and ServicesIn office7 January 1985 – 5 January 1989PresidentJacques DelorsPreceded byKarl-Heinz NarjesSucceeded byMartin BangemannChancellor of the Duchy of LancasterIn office11 June 1983 – 11 September 1984MonarchElizabeth IIPrime MinisterMargaret ThatcherPreceded byCecil ParkinsonSucceeded byThe Earl of GowrieSecretary of State for TradePresident of the Bo...

 

Indonesian rice dish Nasi ulamNasi ulam Betawi (Jakarta) style, topped with dendeng sapi (beef jerky), krupuk, and omelette.CourseMain coursePlace of originIndonesia[1]Region or stateJakarta[2]Associated cuisineIndonesia, Malaysia, Singapore and Southern Thailand[3]Main ingredientsSteamed rice dish mixed with various herbsVariationsRich variations across the respective region  Media: Nasi ulam Nasi ulam is a traditional Indonesian dish of steamed rice (nasi) s...

Samanta TīnaBiographieNaissance 31 mars 1989 (35 ans)TukumsNom de naissance Samanta PoļakovaNationalité lettonneActivités Chanteuse, femme d'affairesPériode d'activité depuis 2010Autres informationsPropriétaire de Samanta Tina Team (d)Genre artistique Popmodifier - modifier le code - modifier Wikidata Samanta Poļakova, mieux connue sous le nom de Samanta Tīna, est une chanteuse lettone, née le 31 mars 1989. Elle représente son pays au Concours Eurovision de la chanson 2021 ave...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Januari 2023. Lihat entri syarikat di kamus bebas Wiktionary. Baca definisi kata syarikatmenurut KBBI. Persyarikatan atau Perserikatan adalah perkumpulan dari berbagai golongan dalam mengadakan sesuatu yang dilandaskan pada hasil mufakat. Selain itu, persyarikatan j...

 

Alamparai Rock FortPart of History of Tamil NaduKadappakkam Alamparai Rock FortCoordinates12°15′57″N 80°00′36″E / 12.2659°N 80.0101°E / 12.2659; 80.0101Site informationControlled byDepartment of Archaeology, Government of Tamil NaduOpen tothe publicNoConditionRuinsWebsitehttp://www.tnarch.gov.in/default.htmSite historyBuilt1735MaterialsGranite The ruins of Alamparai Fort (also called Alampara) lie near Kadappakkam in India,[1] a vill...

City in Montana, United States City in Montana, United StatesColumbia FallsCityView of the Flathead River from River's Edge Park.Location of Columbia Falls, MontanaCoordinates: 48°22′13″N 114°11′20″W / 48.37028°N 114.18889°W / 48.37028; -114.18889Country United StatesState MontanaCountyFlatheadGovernment • MayorDonald Barnhart • City ManagerSusan NicosiaArea[1] • Total2.25 sq mi (5.82 km2)...

 

History of the feminist movement in CanadaPart of a series onFeminism History Feminist history History of feminism Women's history American British Canadian German Waves First Second Third Fourth Timelines Women's suffrage Muslim countries US Other women's rights Women's suffrage by country Austria Australia Canada Colombia India Japan Kuwait Liechtenstein New Zealand Spain Second Republic Francoist Switzerland United Kingdom Cayman Islands Wales United States states Intersectional variants F...

 

Device for carrying several keys are plastic keyrings, metal keyrings, wooden keyrings etc. For the cryptography concept, see Keyring (cryptography). For mobile phone application, see Key Ring (software). For the password management systems, see Keychain (Mac OS) and GNOME Keyring. Three keys on a keyring with a promotional message A keychain (/ˈkitʃeɪn/ ⓘ) (also key fob or keyring) is a small ring or chain of metal to which several keys can be attached. The length of a keychain allo...

1928 detective novel by A.E.W. Mason The Prisoner in the Opal First edition (UK)AuthorA. E. W. MasonLanguageEnglishSeriesInspector HanaudGenreDetective fictionPublisherHodder & Stoughton (UK)[1] Doubleday Doran (US)Publication date1928[1]Media typePrintPages344[1]Preceded byThe House of the Arrow Followed byThey Wouldn't Be Chessmen  The Prisoner in the Opal is a British detective novel by A.E.W. Mason, serialised in The Pall Mall Magazine ...

 

Professional body in the United Kingdom Royal College of AnaesthetistsAbbreviationRCoAFormationFaculty 1948; 76 years ago (1948)College 1992; 32 years ago (1992)TypeMedical royal collegeFocusAnaesthesia, critical care, pain medicineHeadquartersChurchill House35 Red Lion SquareLondon WC1R 4SGUnited KingdomCoordinates51°18′39″N 0°04′16″W / 51.31097°N 0.07106°W / 51.31097; -0.07106Region United KingdomMembership (2019) 23,00...

 

De vier vormen van soortvorming: Allopatrische soortvorming, peripatrische soortvorming, parapatrische soortvorming en sympatrische soortvorming. Soortvorming of speciatie is het ontstaan van nieuwe (biologische) soorten uit populaties van bestaande soorten. Het is een van de belangrijkste onderzoekgebieden binnen de evolutiebiologie. Charles Darwin plaatste in 1859 het soortvormingsproces in het centrum van zijn theorie en daarom is de titel van zijn belangrijkste werk De oorsprong der soort...

الدين الرئيسي في أوروبا   مسيحية كاثوليكية   أرثوذكسية شرقية   بروتستانتية وأنجليكانية   أرثوذكسية مشرقية   إسلام سني   إسلام شيعي   بوذية تبتية   يهودية الدين في أوروبا[1][2][3] الديانة النسبة المئوية الكاثوليكية    35% ا...

 

The native form of this personal name is Bethlen Gábor. This article uses Western name order when mentioning individuals. This article includes a list of general references, but it lacks sufficient corresponding inline citations. Please help to improve this article by introducing more precise citations. (March 2013) (Learn how and when to remove this message) King of Hungary Gabriel BethlenKing of HungaryReign25 August 1620 – 31 December 1621PredecessorMatthias IISuccesso...