Radio Koper - Capodistria je započeo s prvim probnim emitiranjem iz Kopra24. maja1949. kao Radio jugoslavenske zone Trsta - Radio Trieste zona Jugoslava. Redivno emitiranje se nastavilo dan kasnije. Bio je u vlasništvu poduzeća D.D. Radiofonia S.A., koje je ustanovila tadašnja jugoslavanska vojna uprava Zone B Slobodnog teritorija Trsta. Do 1954. se odašiljao program na talijanskom, slovenskom i hrvatskosrpskom jeziku. Po ukidanju STT se je godine 1954. udružio s Radiom Ljubljanom i preimenovao u Radio Koper te uskoro se osamostaljuje kao Radio Koper - Capodistria. Od 1954. do 1979. je program pretežno na talijanskom jeziku, dva kratka slovenska bloka su bila u jutranjem i večernjem terminu. Od 1979. ta su se dva programa odvojila sa svojim odašiljačkim mrežama. 1980. je počeo djelovati studio u Novoj Gorici,
Ljubljana smanjuje slušanost radija i gledanost TV-a
Radio Koper - Capodistria je kao pogranična i manjnska radio stanica u povijesti Julijske krajine odigrala jako važnu ulogu u zbližavanju susjednih naroda, posebno u hladno ratovskom razdoblju. Dugo godina je bio jedna od tri najslušanijih radio stanica (kao i televizijski program Telecapodistria) u Italiji, a njihov signal je dosezao sve do obala sjeverne Afrike. Od odcjepljenja Slovenije Radio Koper/Capodistria i Telecapodistria gube samostalnost stavljanjem pod RTV Sloveniju, koja je ukinila radio i TV repetitorski sistem u Italiji i smanjila program ukidanjem međugranični program koji je sveden na manjinski i regionalni.
Slušanost
Radio Koper/Capodistria je danas marginalna radio stanica čiji program na slovenskom je slušan u slovenskom dijelu Istre i na Krasu na obje strane granice, dok je program na talijanskom jeziku izgubio nekadašnju slušanost u čitavoj Italiji te je uglavnom slušan kod talijanske etničke zajednice u Istri i tršćanskoj i goričkoj provinciji.
Program
Program Radio Kopra se emitira od 5.00 do 24.00 sata. U tom vremenuu se dvojezično emitiraju tri regionalne informativne emisije, pet vijesti te govorne i muzičke emisije. Program nastaje u studiiju u Kopru i u regionalnom studiju u Novoj Gorici.
Radio Capodistria se uglavnom obraća pripadnicima 50 Kulturnih klubova Talijanske unije (Circoli Culturali dell' Unione Italiana) koji žive u Sloveniji i Hrvatskoj È un'emittente che ha contribuito a segnare un'epoca ed una pagina importante della radiodiffusione in questa parte d'Europa. Radio program za zajednicu Talijana igra važnu ulogu u interkulturalnoj razmjeni i doprinosi recipročnom informiranju za područje koje je pod Slovenijom, Hrvatskom i Italijom.
Izvor
Oscar Sudoli, Manlio Vidovich, Neva Zajc (1994): Radio Koper - Capodistria 45 let. Koper, Radio Koper - Capodistria
Miloš Ivančič (2012): Radio kot Radio Koper. Koper, samozaložba, (COBISS)