Ova stranica sadrži kronologiju značajnijih događaja u vezi s istospolnim brakovima i zakonskim priznavanjem istospolnih parova u modernom vremenu diljem svijeta.
Događaji koji označavaju legalizaciju istospolnih brakova u nekoj državi ili dijelu državnog teritorija prikazani su u boldu.
Ranija razdoblja
Kroz povijest su postojale različite vrste istospolnih brakova,[1] od neformalnih, slobodnih do jako ritualiziranih zajednica.[2]
Ciceron spominje brak (koristeći latinski glagol za "vjenčati se", nubere) sina Kuriona Starijeg, ali to čini u metaforičkom obliku kako bi kritizirao svog neprijatelja Marka Antonija. Ciceron govori da je mlađi Kurion bio združen u stabilan i trajan brak s Markom Antonijem.[3]Marcijal također dosta spominje istospolni brak, ali uvijek u podrugljivim terminima protiv ljudi koje želi ismijati.[4][5][6]
Istospolni bračni običaji i rituali više su bili prihvaćeni u Mezopotamiji nego u Starom Egiptu. U drevnoj Asiriji homoseksualna ljubav između dva muškarca također je bila prihvaćena.[7][8]
Najmanje dva rimska cara su bila u istospolnoj zajednici. Za trinaest od prvih četrnaest rimskih careva držalo se da su biseksualci ili isključivo homoseksualci.[9] Prvi rimski car koji se vjenčao s muškarcem bio je Neron. Najprije s jednim od njegovih oslobođenika, Pitagorom, kome Neron preuzima ulogu mladenke, a kasnije kao mladoženja s mlađim dečkom, koji je sličio na jednu od njegovih konkubina,[10] zvan Sporus.
Adolescentni car Elagabal se obraćao svom vozaču kvadrige, plavom robu iz Karije zvanom Hijeroklo, kao svom suprugu.[11] Vjenčao se za atletičara Zoticusa u raskošnoj ceremoniji u Rimu na veselje građana.[12]
U Srednjem vijeku istospolni brak između Pedroa Díaza and Muñoa Vandilaza u galicijskoj općini Rairiz de Veiga u Španjolskoj sklopljen je 16. aprila/travnja 1061. Vjenčao ih je svećenik u maloj kapeli. Povijesni dokumenti o crkvenom vjenčanju nađeni su u Samostanu San Salvador de Celanova.[15]
U drevnoj Indiji istospolni brak je bio češća pojava. Jedan primjer bila je princeza Shikhandi koju je otac, kralj Drupada, udao za drugu princezu. Po tradicijama iz južne Indije, Krišna se vjenčao s Iravan da bi ispunio jednu od njegove posljednje tri želje.
Oaza Siwa u Egiptu je imala povijesno prihvaćanje, pa čak i rituale istospolnog braka - tradiciju koju su egipatske vlasti nastojale ugušiti, sve uspješnije, od početka 20. stoljeća.[16] Njemački egiptolog George Steindorff je 1990. istraživao oazu i izvijestio da su homoseksualne veze česte i jako često proširene na brak.[17]
1970-e
1971.
15. oktobar/listopad - () Vrhovni sud američke savezne države Minnesota potvrdio je odluku nižeg suda da odbijanje dozvole za brak istospolnim parovima ne krši Ustav SAD-a.[18] Ova odluka odnosi se na zahtjev kojeg su podnijeli aktivisti Jack Baker i Michael McConnell 1970., što je privuklo veliku pozornost medija. Do 1973. rodnog ograničenja nije bilo ni u jednom bračnom zakoniku, ni u jednoj američkoj saveznoj državi.
1973.
1. januar/siječanj - () Maryland je postala prva američka savezna država koja je ustavom zabranila istospolne brakove.[19] U sljedeća dva desetljeća i ostale savezne države pridružile su se Marylandu u ustavnoj zabrani istospolnih brakova, što je do 1994. zahvatilo gotovo sve američke države.
1974.
20. maj/svibanj - () Singer v. Hara, tužba koju su podnijeli John F. Singer i Paul Barwick, nakon što im je odbijena dozvola za brak 20. septembra/rujna u okrugu King u Seattleu, završila je jednoglasnim odbacivanjem od strane Prizivnog suda u Washingtonu.[20]
1979.
jun/lipanj - Nizozemska je usvojila shemu "Neregistrirana kohabitacija" kao dio zakona o najmu i time postala prva država u svijetu gdje su istospolni parovi dobili neka ograničena prava.[21]
1. april/travanj - Norveška je odobrila zakon o registriranim partnerstvima i postala druga zemlja u svijetu (nakon Danske) koja je zakonski priznala istospolne parove. Zakon je stupio na snagu 1. augusta/kolovoza.
5. maj/svibanj - () Vrhovni sud američke savezne države Havaji presudio je u slučaju Baehr v. Lewin da je uskraćivanje braka istospolnim parovima protuustavno, osim u slučaju da država može ukazati na neki za državu važan interes i time opravdati zabranu istospolnih brakova.
1994.
23. jun/lipanj - Švedski parlament izglasao je zakon o registriranim partnerstvima sa 171 glasom za i 141 glasom protiv.[23] Zakon je stupio na snagu 1. januara/siječnja 1995.
21. septembar/rujan - Američki predsjednik Bill Clinton potpisao je Zakon o obrani braka (Defense of Marriage Act, DOMA) koji onemogućuje saveznoj vladi priznavanje istospolnih zajednica.[27]
1997.
5. jul/srpanj - Nizozemska je usvojila zakon o registriranim partnerstvima.[28] Stupio je na snagu 1. januara/siječnja 1998.[21]
1998.
3. novembar/studeni - () Havaji i Aljaska postale su prve dvije američke savezne države koje su izglasale ustavne amandmane protiv istospolnih brakova.[29] I druge države izglasale su slične amandmane u sljedećih nekoliko godina, dostižući vrhunac od 31 države u 2012.
22. septembar/rujan - () Guverner Kalifornije Gray Davis ozakonio je partnerska domaćinstva koja su istospolnim parovima omogućila neka ograničena prava.[31]
15. novembar/studeni - Francuski parlament usvojio je zakon kojim se stvara registar za homoseksualne i heteroseksualne zajednice nazvan Građanski sporazum solidarnosti (fr.Pact civil de solidarité). Zakon je također redefinirao neregistrirana partnerstva kao stabilnu zajednicu između dvije odrasle osobe bez obzira na rod. Prije ovog zakona Vrhovni sud Francuske presudio je da vanbračni parovi nemaju zakonska prava što je isključivalo gej ljude iz bilo kakve vizije obitelji.
20. decembar/prosinac - () Vrhovni sud američke savezne države Vermont presudio je u slučaju Baker v. Vermont da onemogućavanje braka istospolnim parovima krši Ustav države Vermont i da zakonodavno tijelo utvrdi istospolni brak ili neki ekvivalentni status.[32]
2000-e
2000.
26. april/travanj – () Howard Dean, guverner američke savezne države Vermont potpisao je zakon o građanskim zajednicama (civil unions) nakon što je Vrhovni sud te savezne države presudio da istospolni parovi imaju ista prava kao i parovi suprotnog spola. Time je Vermont postao prva američka savezna država koja je dala sva bračna prava istospolnim parovima.[33] Zakon je stupio na snagu 1. jula/srpnja.
novembar/studeni – Njemačka usvojila prijedlog zakona kojim se legaliziraju "životna partnerstva". Zakon je stupio na snagu 1. augusta/kolovoza 2001.
21. decembar/prosinac – Nizozemska kraljica Beatrix potpisala je prvi zakon u svijetu kojim se legaliziraju istospolni brakovi. Zakon je prethodno odobren 19. decembra/prosinca u Senatu i 12. septembra/rujna u Zastupničkom domu. Zakon je na snagu stupio 1. aprila/travnja 2001.
2001.
14. januar/siječanj – () Kanada: u Ontariju obavljena dva istospolna vjenčanja.[34] Iako najprije nije dopuštena registracija tih vjenčanja, uspješna sudska tužba je potvrdila njihovu zakonitost 10. juna/lipnja 2003., čime su ta vjenčanja retroaktivno postala prva zakonita istospolna vjenčanja modernog doba.[35]
1. april/travanj – Nizozemska: Na snagu su stupili zakoni koji istospolnim parovima dopuštaju sklapanje braka te im daju pravo na usvajanje djece. Gradonačelnik Amsterdama je točno u ponoć vjenčao četiri istospolna para. Državni službenici zaduženi za vjenčavanje parova u Nizozemskoj imaju pravo odbiti vjenčati istospolni par ukoliko se to kosi s njihovim moralnim uvjerenjima, ali samo ako su zaposleni prije legalizacije istospolnih brakova. Službenici zaposleni nakon legalizacije ne mogu odbiti vjenčati istospolni par, a da ne budu otpušteni.
28. septembar/rujan – Finski parlament usvojio zakon o registriranim partnerstvima s 99 glasova za i 84 glasa protiv.[36] Zakon je stupio na snagu 1. marta/ožujka 2002.
2003.
13. februar/veljača – Belgijski kralj Albert II. potpisao je zakon kojim su legalizirani istospolni brakovi, čime je Belgija postala druga država na svijetu koja je legalizirala građanski brak za istospolne parove, odmah iza Nizozemske. Zakon je prethodno 30. januara/siječnja 2003. donesen u Zastupničkom domu (91 glas za, 22 protiv) i 13. decembra/prosinca 2002. u Senatu (46 za, 15 protiv). Na snagu je stupio 1. lipnja/juna.
1. maj/svibanj – () Prizivni sud u kanadske provincije Britanske Kolumbije postao je prvi provincijski prizivni sud koji je donio presudu da kanadska vlada mora zakonski priznati istospolne brakove.
10. jun/lipanj – () Prizivni sud u Kanadi legalizirao je istospolne brakove u Ontariju, najvećoj provinciji u državi, presudivši da je zakon koji brak ograničava na heteroseksualne parove protivan provizijama o jednakosti u Kanadskoj povelji o pravima i slobodama. Time je Ontario postao prva jurisdikcija u Amerikama koja je priznala istospolne brakove.
17. septembar/rujan – () Zakon o registriranim partnerstvima dobio kraljevski pristanak u Tasmaniji (Australija). Prethodno je usvojen u Zakonodavnom vijeću 27. augusta/kolovoza i Skupštini 25. juna/lipnja.[37] Zakon je stupio na snagu 1. januara/siječnja 2004.[38]
18. novembar/studeni – () Vrhovni sud američke savezne države Massachusetts naredio je da se istospolnim parovima dozvoli sklapanje braka u presudi u slučaju Goodridge protiv Ministarstva zdravstva. Sud je zakonodavnoj vlasti dao rok od 180 dana da sprovede ovu presudu. U protivnom će istospolni parovi nakon isteka ovog roka bez ikakve zapreke moći sklapati brakove.
2004.
12. januar/siječanj – () Skupština američke savezne države New Jersey usvojila zakon o registriranim partnerstvima. Zakon je stupio na snagu 10. jula/srpnja.
Februar/veljača i mart/ožujak – Više jurisdikcija u SAD-u počelo izdavati bračne dozvole istospolnim parovima, uključujući San Francisco u Kaliforniji (12. februara/veljače), Okrug Sandoval u New Mexicu (20. februara/veljače), New Paltz u New Yorku (27. februara/veljače), Okrug Multnomah u Oregonu (3. marta/ožujka) i Asbury Park u New Jerseyu (9. marta/ožujka). Dozvole su kasnije poništene.
april/travanj – () Američka savezna država Maine donijela zakon o registriranim partnerstvima.[39] Zakon je stupio na snagu 30. jula/srpnja.[40]
12. maj/svibanj – Luksemburški parlament usvojio zakon o civilnim partnerstvima. Zakon je stupio na snagu 1. novembra/studenog.
17. maj/svibanj – () Istospolni brakovi postali su legalni u američkoj saveznoj državi Massachusetts budući da ih Skupština nije uspjela odobriti u roku od 180 dana koji joj je zadao Vrhovni sud te savezne države. Massachusetts je tako postao prva savezna država u SAD-u koja je legalizirala istospolne brakove.[41]
5. novembar/studeni – () Sudac u kanadskoj provinciji Saskatchewan presudio je da istospolni parovi moraju uživati isto pravo na brak u toj provinciji.
17. novembar/studeni – Parlament Ujedinjenog Kraljevstva legalizirao civilna partnerstva za istospolne parove. Zakon je dobio kraljevski pristanak sljedećeg dana i na snagu je stupio 5. decembra/prosinca 2005.
30. novembar/studeni – Vrhovni prizivni sud Južnoafričke Republike presudio da se koncept braka prema anglosaksonskom pravu mora proširiti tako da uključuje istospolne parove.
8. decembar/prosinac – Izraelska vlada najavila priznavanje istospolnih partnerstava u svrhu ostvarivanja određenih povlastica.
8. decembar/prosinac – Novozelandski parlament usvojio zakon o građanskim zajednicama sa 65 glasova za i 55 glasova protiv. Zakon je stupio na snagu 25. aprila/travnja 2005.
2005.
23. mart/ožujak - Andora je legalizirala istospolne zajednice.[42]
20. april/travanj - () Jodi Rell, guverner američke savezne države Connecticut, potpisao je zakon o istospolnim građanskim zajednicama. Zakon je prethodno odobren 19. travnja/aprila u Senatu s 26 glasova za i 8 protiv, te 13. travnja/aprila u Predstavničkom domu s 85 glasova za i 63 protiv. Stupio je na snagu 1. listopada/oktobra.
5. jun/lipanj - Zakon o registriranim partnerstvima odobrilo je 58 posto birača u Švicarskoj nakon što su protivnici organizirali glasovanje na tu temu.[43] Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2007.
22. jun/lipanj - Registrirana partnerstva su legalizirana u Sloveniji dajući istospolnim parovima ograničena prava.[44] Zakon je stupio na snagu 23. srpnja/jula 2006.
23. jun/lipanj - () Sudac u kanadskoj provinciji New Brunswick donio je odluku da se istospolni parovi imaju pravo vjenčati u toj provinciji. Vjenčani listovi su se počeli izdavati 4. srpnja.
30. jun/lipanj – Zastupnički dom španjolskog parlamenta po drugi put izglasava zakon o istospolnim brakovima, preglasavajući tako njegovo odbacivanje u Senatu tjedan dana ranije. Zakon je stupio na snagu 3. jula/srpnja objavom u službenom vladinom registru. Kralj Juan Carlos I. dao je kraljevski pristanak na zakon dan nakon njegovog donošenja.
19. jul/srpanj – Kanadski Senat odobrio je zakon o istospolnim brakovima, čime je Kanada postala prva zemlja u Amerikama koja je legalizirala istospolne brakove. Zakon je stupio na snagu 20. jula/srpnja nakon što je dobio kraljevski pristanak.
1. decembar/prosinac - U slučaju Minister of Home Affairs v Fourie, Ustavni sud Južnoafričke Republike jednoglasno je proglasio ograničenje braka na raznospolne parove protuustavnim, dajući Parlamentu jednu godinu da uvede istospolne brakove.
2006.
15. mart/ožujak - Češki parlament odobrio je zakon o registriranim partnerstvima sa 101 glasom (od 177) nadglasavši tako predsjednika Václava Klausa koji je 16. veljače/februara stavio veto na zakon.[45] Prethodno su zakon odobrila oba češka doma 2005. godine. Zakon je stupio na snagu 1. srpnja/jula.[46]
18. maj/svibanj - Belgijski kralj Albert II potpisao je zakon koji se istospolnim parovima omogućuje posvajanje nakon što je odobren 20. travnja/aprila u Senatu s 34 glasa za i 33 protiv.
25. oktobar/listopad - () Vrhovni sud američke savezne države New Jersey presudio je za bračnu jednakost s 4 glasa za i 3 protiv dajući zakonodavstvu šest mjeseci da legalizira istospolne brakove ili građanske zajednice. Tri suca koja su bila protiv su bila protiv jer su vjerovali da istospolni parovi trebaju imati potpuno pravo na brak.[47]
9. novembar/studeni - () Zakonodavna skupština grada Mexica odobrila je zakon o građanskim zajednicama, a time je Ciudad de Mexico postala prva jurisdikcija u Latinskoj Americi koja je legalizirala istospolne zajednice.
21. novembar/studeni - Vrhovni sud u Izraelu presudio je da će Ministarstvo unutrašnjih poslova registrirati istospolne brakove sklopljene u inozemstvu. Ova presuda izjednačila je status istospolnih parova i ostalih izraelskih parova koji se ne mogu vjenčati kod službenih vjerskih institucija u Izraelu (npr. parovi iz različitih religija).
29. novembar/studeni – Phumzile Mlambo-Ngcuka, potpredsjednik Južnoafričke Republike, potpisao je Civil Union Act ("Zakon o građanskoj zajednici"), čime su legalizirani istospolni brakovi.[48] Zakonom se predviđa svojevoljna unija dviju osoba koja se slavi i registrira kroz brak ili građansku zajednicu. Narodna skupština je zakon donijela 14. novembra/studenog (230 glasova za, 41 protiv), dok je to isto Nacionalni savjet provincija učinio 28. novembra/studenog (36 za, 11 protiv). Zakon je objavom u službenom glasilu 30. novembra/studenog stupio na snagu, a prvi brak je sklopljen 1. decembra/prosinca. Južnoafrička Republika je šesta država na svijetu, prva u Africi i druga izvan Europe, koja je legalizirala istospolne brakove.
21. decembar/prosinac - () Jon Corzine, guverner američke savezne države New Jersey, potpisao je zakon o građanskim zajednicama.[49] Zakon je stupio na snagu 19 veljače 2007.
2007.
20. januar/siječanj - () Meksička savezna država Coahuila legalizirala je građanske zajednice i postala prva meksička država koja je to učinila i drugi entitet (nakon grada Mexica).
21. april/travanj - () Chris Gregoire, guverner američke savezne države Washington, potpisao je zakon o domaćinskom partnerstvu. Zakon je stupio na snagu 22. srpnja/jula.
9. maj/svibanj - () Ted Kulongoski, guverner američke savezne države Oregon, potpisao je zakon o domaćinskom partnerstvu. Zakon je stupio na snagu 1. veljače/februara 2008.
31. maj/svibanj - () John Lynch, guverner američke savezne države New Hampshire, potpisao je zakon o građanskim unijama. Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2008.
30. august/kolovoz - () Sud američke savezne države Iowa poništava zabranu istospolnog braka kao rezultat pravnog izazova.
27. decembar/prosinac - Tabaré Vásquez, urugvajski predsjednik, potpisao je zakon o građanskim zajednicama, čime je Urugvaj postala prva država u Latinskoj Americi koja je pravno priznala istospolne parove.[50] Zakon je prethodno odobrila zakonodavna vlast 19. prosinca/decembra.[51] Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2008.[52]
2008.
15. april/travanj - () Zakon o registriranim vezama dobio je kraljevski pristanak u australskoj saveznoj državi Victoriji. Prethodno je odobren 10. travnja/aprila u Zakonodavnom vijeću, te 12. ožujka/marta u Zakonodavnoj skupštini. Zakon je stupio na snagu 1. prosinca/decembra.[53]
8. maj/svibanj - () Zakonodavna skupština Teritorija glavnog grada Australije donijela je zakon o građanskim partnerstvima za istospolne parove. Zakon je stupio na snagu 19. svibnja/maja.[54]
15. maj/svibanj – () Vrhovni sud američke savezne države Kalifornije legalizirao je istospolne brakove presudom u slučaju In re Marriage Cases. Zakon je stupio na snagu 16. lipnja/juna.
22. maj/svibanj - () Martin O’Malley, guverner američke savezne države Maryland, potpisao je zakon o domaćinskom partnerstvu. Zakon je stupio na snagu 1. srpnja iste godine.[55]
29. maj/svibanj - () David Peterson, guverner američke savezne države New York, potpisao je izvršnu naredbu koja nalaže da državne agencije priznaju istospolne brakove sklopljene izvan države jednako pred zakonom. New York je tako postala prva država koja nije priznavala istospolne brakove, a čije su agencije priznavale istospolne brakove sklopljene drugdje.
17. jun/lipanj – Gornji dom Norveškog parlamenta potvrđuje zakon o istospolnim brakovima s 23 glasa za i 17 protiv. Zakon je odobren u donjem domu parlamenta tjedan dana ranije, 11. juna/lipnja, s 84 glasa za i 41 glasom protiv.[56] Stupio je na snagu 1. siječnja/januara 2009.
28. septembar/rujan - 63.9% birača je odobrilo ekvadorski novi ustav, legalizirajući tako građanske zajednice za istospolne parove.[57] Prva istospolna zajednica u državi sklopljena je 12. kolovoza/augusta 2009.
10. oktobar/listopad – () Vrhovni sud američke savezne države Connecticut legalizirao je istospolne brakove presudom u slučaju Kerrigan and Mock v. Connecticut Department of Public Health.[58] Zakon je stupio na snagu 12. studenog/novembra.
4. novembar/studeni – () Usvojeni su amandmani na ustave američkih saveznih država Arizone, Floride i Kalifornije kojim su zabranjeni istospolni brakovi; time je poništen zakon kojim su legalizirani istospolni brakovi u Kaliforniji.
19. novembar/studeni - Vrhovni sud u Nepalu odredio je da Vlada legalizira istospolne brakove.
2009.
1. april/travanj – Švedski parlament legalizirao istospolne brakove s 226 glasova za i 22 protiv.[59]
3. april/travanj – () Vrhovni sud američke savezne države Iowe legalizirao je istospolne brakove presudom u slučaju Varnum protiv Briena.[60] Zakon je stupio na snagu 27. travnja/aprila.
7. april/travanj – () Američka savezna država Vermont je legalizirala istospolne brakove s 23 glasa za i 5 glasova protiv u Senatu te 100 glasova za i 49 protiv u Zastupničkom domu, preglasavajući tako odluku guvernera Jima Douglasa koji je dan ranije uložio veto na zakon.[61] Zakon je stupio na snagu 1. rujna/septembra.
20. april/travanj - Mađarski parlament legalizirao je registrirana partnerstva sa 199 glasova za i 159 protiv.[62] Zakon je stupio na snagu 1. srpnja/jula.
6. maj/svibanj – () John Baldacci, guverner američke savezne države Maine, potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima.[63] Zakon je dan ranije odobrio Zastupnički dom (89 glasova za, 58 protiv), a 30. aprila/travnja ga je odobrio Senat (21 za, 14 protiv). Protivnici zakona organizirali su referendum koji se održao 3. studenog/novembra.
18. maj/svibanj - () Chris Gregoire, guverner američke savezne države Washington, potpisao je zakon o registriranim partnerstvima zvan sve osim braka.[64] 10. ožujka/marta zakon je prošao u Senatu, a 15. travnja/aprila u Domu predstavnika. Unatoč tome, protivnici su organizirali referendum koji se održao 3. studenog/novembra.
26. maj/svibanj - () Vrhovni sud Kalifornije podržao je Prijedlog br. 8 (Proposition 8), zabranjujući Ustavom istospolne brakove, ali odredio je da prethodno sklopljeni brakovi ostaju važeći.
31. maj/svibanj - () Skupština američke savezne države Nevade je legalizirala domaćinska partnerstva s 28 glasova za i 14 protiv, nadglasavši tako veto guvernera Jima Gibbonsa. Zakon je 30. svibnja/maja prošao u Senatu s 14 glasova za i 7 protiv. Zakon je stupio na snagu 1. listopada/oktobra.
3. jun/lipanj – () John Lynch, guverner američke savezne države New Hampshire, potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima pošto su ga odobrili Senat (14 glasova za, 10 protiv) i Zastupnički dom (198 za, 176 protiv).[65] Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2010.
29. jun/lipanj - () Jim Doyle, guverner američke savezne države Wisconsin, potpisao je zakon o registriranim partnerstvima. Prethodno je odobren 13. lipnja/juna u Skupštini s 50 glasova za i 48 protiv i 17. lipnja/juna u Senatu sa 17 glasova za i 16 protiv. Zakon je stupio na snagu 3. kolovoza/augusta.
6. jul/srpanj - () Washington, DC počinje priznavati istospolne brakove sklopljene u drugim državama, iako takvi brakovi nisu mogući u samom Washingtonu.
3. novembar/studeni – () Građani američke savezne države Maine na referendumu su većinski glasovali protiv zakona o istospolnim brakovima[66], dok su na referendumu u Washingtonu građani podržali "sve izuzev samog braka" koji je stupio na snagu 3. prosinca/decembra.[67]
18. decembar/prosinac - Austrijsko Savezno vijeće (gornji dom) odobrio je zakon o registriranim partnerstvima s 44 glasa z i 8 protiv. Zakon je prethodno odobren 10. prosinca/decembra u Državnom vijeću (donji dom) sa 110 glasova za i 64 protiv. Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2010.
18. decembar/prosinac – () Adrian Fenty, gradonačelnik Washingtona D.C., potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima.[68] Zakon je prethodno 15. decembra/prosinca odobrilo Vijeće D.C.-a (11 glasova za, 2 protiv).[69] Na snagu je stupio 3. ožujka/marta 2010.
28. decembar/prosinac - Prvi istospolni brak u Argentini i Latinskoj Americi sklopljen je u Ushuaiji u provinciji Tierra del Fuego. Par se planirao vjenčati u Buenos Airesu 1. prosinca/decembra nakon što je gradski sud presudio da bi trebali dobiti bračnu dozvolu, ali državni sudac blokirao je održavanje vjenčanja u Buenos Airesu. Par se uspješno vjenčao u Ushaiji zahvaljujući intervenciji guvernerke Fabiane Ríos.
29. decembar/prosinac – () Marcelo Ebrard, guverner Grada Meksika, je potpisom potvrdio zakon o istospolnim brakovima.[70] Zakon je najprije 21. decembra/prosinca odobrila Zakonodavna skupština (39 glasova za, 20 protiv). Građanske zajednice su u Gradu Meksiku legalne od 2007. godine, no punopravni brak nije bio priznat.[71]
2010-e
2010.
17. maj/svibanj – Portugalski predsjednik Aníbal Cavaco Silva potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima, čime je Portugal postao šesta država u Europi i osma u svijetu koja je legalizirala istospolne brakove.[72] Parlament te zemlje je prethodno potvrdio dotični zakon u njegovom drugom čitanju 11. februara/veljače.[73]
19. maj/svibanj - () Zakon o registriranim partnerstvima dobio je kraljevski pristanak u australskoj saveznoj državi Novi Južni Vels.[74] Zakon je prethodno odobren 12. svibnja/maja u gornjem domu s 32 glasa za i 5 protiv, te 11. svibnja/maja u donjem domu sa 62 glasa za i 9 protiv. Zakon je stupio na snagu 1. srpnja/jula.[75]
11. jun/lipanj – IslandskiAlthing jednoglasno potvrđuje zakon kojim se legaliziraju istospolni brakovi (49 glasova za, nijedan protiv).[76] Zakon je stupio na snagu 27. lipnja/juna.
19. jul/srpanj - Irska predsjednica Mary McAleese potpisala je zakon o građanskim partnerstvima. Prethodno je odobren 8. srpnja/jula u Seanadu s 48 glasova za i 4 protiv.[77] Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2011.
21. jul/srpanj – Argentinska predsjednica Cristina Fernández de Kirchner potpisom je potvrdila zakon o istospolnim brakovima.[78] Zakon je prethodno potvrdio argentinski Senat 15. jula/srpnja (33 glasa za, 27 protiv)[79] i Zastupnički dom 5. maja/svibnja (125 za, 109 protiv).[80] Prvi istospolni brak je sklopljen 30. jula/srpnja.[81]
4. august/kolovoz - () Američki Okružni sud Sjeverne Kalifornije proglasio je Prijedlog br. 8 (Proposition 8), zabranu istospolnih brakova iz 2008., protuustavnom. Podržavatelji propozicije žalili su se Vrhovnom sudu koji je donio odluku 2013.
5. august/kolovoz - () Meksički Vrhovni sud je s 8 glasova za i 2 protiv podržao ustavnost zakona o istospolnim brakovima u gradu Mexicu.[82] 10. kolovoza/augusta s 9 glasova za i 2 protiv je također određeno da svaka 31 država Meksika mora priznati istospolne brakove sklopljene u drugim jurisdikcijama, a 16. kolovoza/augusta s 9 glasova za i 2 protiv je podržan zakon grada Mexica koji omogućuje istospolnim parovima koji sklope brak da usvajaju djecu.[83]
2011.
10. januar/siječanj - () Prizivni sud u kanadskoj provinciji Saskatchewan donio je odluku da matičari ne smiju odbiti vjenčati istospolne parove na vjerskoj osnovi.[84]
31. januar/siječanj - () Pat Quinn, guverner američke savezne države Illinois, potpisao je zakon o građanskim zajednicama. Zakon je prethodno odobren 1. prosinca/decembra u Senatu s 32 glasa za i 24 protiv,[85] te 30. studenog/novembra u Predstavničkom domu sa 61 glasom za i 52 protiv.[86] Na snagu je stupio 1. lipnja/juna.[87]
23. februar/veljača - () Neil Abercrombie, guverner američke savezne države Havaji, potpisao je zakon o građanskim zajednicama. Prethodno je odobren 16. veljače/februara u Senatu s 18 glasova za i 19 protiv,[88] te 11. veljače/februara u Predstavničkom domu s 31 glasom za i 19 protiv.[89] Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2012.[90]
15. mart/ožujak - otok Man legalizirao je građanska partnerstva.[91] Zakon je stupio na snagu 6. travnja/aprila.
16. mart/ožujak - Lihtenštajnski Parlament odobrio je registrirana partnerstva s 24 glasa za i 0 protiv.[92] Protivnici zakona organizirali su referendum koji se održao 19. lipnja/juna.[93]
5. maj/svibanj - Brazilski Vrhovni sud pravde jednoglasno je legalizirao građanske zajednice za istospolne parove.[94]
11. maj/svibanj - () Jack Markell, guverner američke savezne države Delaware, potpisao je zakon o grđanskim zajednicama.[95] Prethodno je odobren 14. travnja/aprila u Skupštini s 26 glasova za i 15 protiv,[96] te 7. travnja/aprila u Senatu s 13 glasova za i 6 protiv.[97] Zakon je stupio na snagu 1. siječnja/januara 2012.[90]
14. jun/lipnaj – Francuski parlament je s 293 glasa protiv i 222 glasa za odbacio zakon o istospolnim brakovima koji je predložila opozicijska Socijalistička stranka.[98]
19. jun/lipanj – U Lihtenštajnu je na referendumu s 68,8 posto glasova za odobren zakon o registriranim partnerstvima nakon što su protivnici zakona bili podnijeli zahtjev za održavanje referenduma. Zakon je stupio na snagu 1. rujna/septembra.
24. jun/lipanj – () Andrew Cuomo, guverner američke savezne države New York, potpisao je zakon o istospolnim brakovima. Zakon je dva sata prije toga potvrdio Senat (33 glasa za, 29 protiv), a 5. juna/lipnja Skupština (80 za, 63 protiv).[99] Na snagu je stupio 24. srpnja/jula.
1. jul/srpanj – () Zakon o građanskim zajednicama u američkoj saveznoj državi Rhode Island stupio je na snagu. Guverner Lincoln Chafee postisao je zakon 2. jula/srpnja 2011., no zakon će se primjenjivati retroaktivno od 1. jula/srpnja 2011.[100] Zakon su prethodno usvojili Senat 29. juna/lipnja (21 glas za, 16 protiv)[101] i Skupština 20. maja/svibnja (62 za, 11 protiv).[102]
12. jul/srpanj – Zakon o građanskim partnerstvima jednoglasno usvojen u Jerseyu.[103] Na snagu je stupio 2. travnja/aprila 2012.
26. jul/srpanj – Kolumbijski Ustavni sud je naložio kolumbijskom Kongresu da donese zakon kojim će se istospolnim parovima dati puna bračna prava. Najavljena su četiri prijedloga zakona od kojih dva izričito koriste riječ "brak", a ostala dva koriste izraz "punopravna građanska zajednica". Sud je također ustanovio da istospolni parovi u dugotrajnim vezama čine obitelj, te da ih stoga treba štititi.[104]
1. august/kolovoz – Pleme Suquamish iz američke savezne države Washington je de facto legaliziralo istospolne brakove za svoje članove.[105]
25. oktobar/listopad – Brazilski Vrhovni sud pravde je presudio da se dvije žene mogu zakonski vjenčati.[107]
28. novembar/studeni – () Obavljeno je prvo istospolno vjenčanje u meksičkoj saveznoj državi Quintani Roo, u gradu Kantunilkinu, budući da u bračnim zakonima te države nigdje nisu navedeni spolni ili rodni uvjeti za sklapanje braka.[108]
30. novembar/studeni – () Parlament australske savezne države Queenslanda donio je zakon o građanskim partnerstvima (47 glasova za, 40 protiv).[109] Zakon je stupio na snagu 23. veljače/februara 2012.
7. decembra/prosinca - () Sud pravde brazilske savezne države Alagoas proširio je brakove na istospolne parove.[110][111]
2012.
13. februar/veljača – () Chris Gregoire, guverner američkesavezne državeWashington, potpisao je zakon o istospolnim brakovima. Zakon je prethodno potvrdio Zastupnički dom 8. februara/veljače (55 glasova za, 43 protiv)[112] i Senat 1. februara/veljače.[113] Protivnici zakona organizirali su referendum koji se održao 6. studenog/novembra.
17. februar/veljača – () Tročlani sudački odbor Devetog prizivnog okruga proglasio je (s 2 glasa za i 1 protiv) zabranu sklapanja istospolnih brakova u Kaliforniji neustavnom.[114]
22. februar/veljača – U slučaju Golinski v. Office of Personnel Management još jedan američki okružni sud proglasio je 3. odsjek DOMA-e neustavnim.[115]
1. mart/ožujak – () Martin O'Malley, guverner američkesavezne državeMaryland, svojim je potpisom potvrdio zakon o istospolnim brakovima, čime su istospolni brakovi u Marylandu postali legalni.[116] Zakon je prethodno potvrdio Senat 23. februara/veljače (25 glasova za, 22 protiv)[117] i Zastupnički dom 17. februara/veljače (72 glasa za, 67 protiv).[118] Protivnici su počeli skupljati potpise za referendum na kojem bi se građani izjasnili o dotičnom zakonu paralelno s predsjedničkim izborima u novembru/studenom 2012. Zakon je stupio na snagu 1. januara/siječnja 2013.[119]
14. mart/ožujak – Gornji dom švicarskog parlamenta potvrdio je zakon kojim se istospolnim parovima odobrava usvajanje djece s 21 glasom za i 19 glasova protiv. Zakon se sada prosljeđuje u donji dom parlamenta na usvajanje.[120] Registrirana partnerstva su u toj državi legalna od 2007.
8. maj/svibanj – () Glasači u američkoj saveznoj državi Sjevernoj Karolini na referendumu su glasovali za ustavni amandman kojim se u njihovoj saveznoj državi zabranjuju istospolni brakovi i građanske zajednice.[121]
9. maj/svibanj – Barack Obama je prvi američki predsjednik koji je za vrijeme mandata javno dao podršku istospolnim brakovima.[122][123]
14. maj/svibanj – () Lincoln Chafee, guverner američkesavezne državeRhode Island, potpisao je izvršnu zapovijed kojom agencijama te savezne države nalaže da istospolne brakove sklopljene izvan Rhode Islanda tretiraju jednako pred zakonom.[124][125]
22. maj/svibanj – Američka okružna sutkinja Claudia Wilken proglasila je DOMA-u (Defense of Marriage Act, "Zakon za obranu braka") neustavnom.[126]
31. maj/svibanj – Američki savezni prizivni sud Prvog okruga proglasio je DOMA-u (Defense of Marriage Act, "Zakon za obranu braka") neustavnom u objedinjenom procesu dvaju slučajeva, Gill v. Office of Personnel Management i Massachusetts v. United States Department of Health and Human Services.[127]
7. jun/lipanj – Danski parlament je donio zakon o istospolnim brakovima s 85 glasova za i 24 protiv, čime je Danska postala osma država u Europi i jedanaesta u svijetu koja je legalizirala istospolne brakove.[128] Zakon je stupio na snagu 15. lipnja/juna.
10. jun/lipanj – Sud u Urugvaju proglasio je validnim brak jednog istospolnog para koji je sklopljen u inozemstvu, čime je taj brak postao prvi legalni istospolni brak u toj zemlji.[129] Sudac je u presudi također rekao da lokalni zakoni već dopuštaju istospolne brakove, čak i ako to u njima ne piše doslovno, te da Urugvajci koji se vjenčaju u inozemstvu sada mogu otići na sud kako bi im se priznao njihov brak.[130]
5. jul/srpanj – () Sud u brazilskoj saveznoj državi Sergipe izdao je "Provimento no 06/2012" kojim se regulira istospolni brak u toj državi.[131]
25. jul/srpanj – () Škotska vlada objavila da do kraja 2015. namjerava predložiti zakon kojim bi se legalizirali istospolni brakovi.[132]
15. august/kolovoz – () Sud brazilske savezne države Espírito Santo izdao je okružnicu u kojoj stoji da se svi građanski registri (matični uredi) te države prema istospolnom braku moraju odnositi na isti način kako prema braku osoba različitog spola.[133]
10. oktobar/listopad – () Sud brazilske savezne države Bahia proširio je definiciju braka tako da ona obuhvaća istospolne parove. Presuda je stupila na snagu 26. novembra/studenog.[134][135]
10. oktobar/listopad - Istospolni brakovi legalizirani su u Karipskoj Nizozemskoj nakon što je Nizozemski parlament odobrio zakon koji proširuje istospolne brakove na tu regiju.[136] Prvi istospolni brak sklopljen je na Sabi 4. prosinca/decembra 2012. između Nizozemca i Venezuelanca koji žive u Arubi.
6. novembar/studeni – () Birači u američkim saveznim državama Maine, Maryland i Washington na referendumima su odobrili istospolne brakove i time postale prve američke savezne države koje su referendumom legalizirale istospolne brakove,[137] dok su birači u saveznoj državi Minnesoti postali prvi koji su na referendumu odbacili ustavni amandman kojim se htjelo zabraniti istospolne brakove u toj državi.[138] Zakoni o istospolnim brakovima su stupili na snagu 6. decembra/prosinca 2012. u Washingtonu, 29. decembra/prosinca 2012. u Maineu i 1. januara/siječnja 2013. u Marylandu.[139]
1. decembar/prosinac – () Sud za javne registre brazilskog Saveznog Distrikta (DF) presudio je da, i to odmah po donošenju ove presude, dozvole za sklapanje braka istospolnim parovima moraju biti odobrene bez intervencije sudaca, čime su efektivno legalizirani istospolni brakovi na teritoriju brazilskog glavnog grada.[140]
5. decembar/prosinac – () Meksički Vrhovni sud jednoglasno je proglasio zabranu istospolnih brakova u južnoj saveznoj državi Oaxaca neustavnom, što utire put legalizaciji istospolnih brakova na nacionalnom nivou.[141] Istospolni brakovi su već legalni u meksičkoj saveznoj državi Quintana Roo i Gradu Meksiku.
15. decembar/prosinac – () Sud brazilske savezne države Piauí izmijenio je propise o braku tako da oni sada uključuju istospolne parove.[142]
18. decembar/prosinac – () Sud brazilske savezne države São Paulo naložio je da se istospolnim parovima izdaju dozvole za sklapanje braka.[143] Istospolni brak je prije ove presude već bilo moguće sklopiti u šest drugih brazilskih saveznih država i Saveznom Distriktu te države. Presuda je stupila na snagu 1. marta/ožujka 2013.[144]
2013.
7. mart/ožujak – () Sud brazilske savezne države Ceará presudio je da su od 15. marta/ožujka nadalje notari u toj saveznoj državi obvezni vjenčavati istospolne parove.[145]
9. mart/ožujak – Pleme Pokagon Band of Potawatomi Indians objavilo je priznavanje istospolnih brakova koji bi stupili na snagu 60 dana kasnije 8. svibnja/maja.[146]
21. mart/ožujak – () John Hickenlooper, guverner američke savezne države Colorado, potpisao je zakon o građanskim zajednicama.[147] Zakon su prethodno odobrili Zastupnički dom 12. marta/ožujka (39 glasova za, 26 protiv)[148] i Senat te savezne države 11. februara/veljače (21 za, 14 protiv).[149] Zakon je stupio na snagu 1. maja/svibnja.
22. mart/ožujak – NjemačkiBundesrat je usvojio inicijativu na državnom nivou kojom bi se omogućio brak istospolnim parovima. Prijedlog zakona je proslijeđen Bundestagu u kojem je identičan prijedlog zakona odbijen 2012. godine. Ovaj zakon je predložilo 5 njemačkih saveznih država.[150]
25. mart/ožujak – Potpisom poglavice plemena Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians u američkoj saveznoj državi Michigan amandman o istospolnim brakovima, koji je 3. marta/ožujka prethodno odobrilo plemensko vijeće s 5 glasova za i 4 glasa protiv,[151] stupio je na snagu.[152]
26. mart/ožujak – () Sud u brazilskoj saveznoj državi Paraná (država) legalizirao je istospolne brakove na teritoriju te države.[153]
2. april/travanj – () Sud u brazilskoj saveznoj državi Mato Grosso do Sul legalizirao je istospolne brakove na teritoriju te države.
10. april/travanj – Zastupnički dom urugvajskog parlamenta legalizirao je istospolne brakove sa 71 glasom za (od 92) na drugom čitanju,[154] pa je time Urugvaj nakon Argentine postao druga latinoamerička država koja je legalizirala istospolne brakove. Zakon je prethodno 2. aprila/travnja usvojio Senat s 23 glasa za i 8 glasova protiv.[155] Urugvajski predsjednik je zakon potpisao 3. maja/svibnja 2013.[156] Zakon je stupio na snagu 1. augusta/kolovoza 2013. Time je Urugvaj postala četrnaesta država na svijetu koja je legalizirala istospolne brakove.
14. april/travanj – Irska Ustavna konvencija, čije je zaduženje da irskoj vladi daje prijedloge za promjenu ustava te države, nadmoćno (79%) glasuje za promjenu irskog ustava kako bi se dozvolili istospolni brakovi.[157] Irska vlada će u roku od četiri mjeseca reagirati na ovu odluku.
17. april/travanj – Parlament Novog Zelanda legalizirao istospolne brakove sa 77 glasova za i 44 glasa protiv na trećem čitanju prijedloga zakona,[158][159] čime je Novi Zeland postao prva država u Oceaniji koja je legalizirala istospolne brakove. Prijedlog zakona je dobio kraljevski pristanak dva dana nakon toga.[160] Zakon je stupio na snagu 19. augusta/kolovoza 2013., čime je Novi Zeland postatala petnaesta država na svijetu koja je legalizirala istospolne brakove.
17. april/travanj – () Glavni sudac brazilske savezne države Rio de Janeiro, Valmir de Oliveira Silva, ovlastio je suce u toj državi da obavljaju istospolna vjenčanja ukoliko to žele.[161] U presudi stoji da parovi moraju registrirati svoj zahtjev u građanskom registru i zatim čekati 15 dana kako bi dotični distrikt donio odluku želi li obaviti vjenčanje ili ne.[162]
26. april/travanj – () Sud brazilske savezne države Rondônije objavio je u listu Diário da Justiça Electrônico odredbu (br. 008/2013-CG) kojom se istospolnim parovima omogućuje skpalanje braka i omogujuće konverzija stabilnih zajednica u brakove na čitavom teritoriju te savezne države.[163]
29. april/travanj – () Glavni sudac brazilske savezne države Santa Catarine odobrio sklapanje braka istospolnim parovima ukoliko oboje žive na teritoriju te države.[164]
29. april/travanj – () Glavni sudac brazilske savezne države Paraíbe, Murilo Márcio da Cunha Ramos, objavio je odredbu (06/2013) kojom se omogućuje sklapanje istospolnih brakova u toj državi.[165][166]
2. maj/svibanj – () Lincoln Chafee, guverner američke savezne države Rhode Island, potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima. Zakon je netom prije toga usvojen u Zastupničkom domu (56 glasova za, 15 protiv)[167] i 24. aprila/travnja u Senatu (26 za, 12 protiv).[168] Zakon je stupio na snagu 1. augusta/kolovoza 2013.
7. maj/svibanj – () Jack Markell, guverner američke savezne države Delaware, potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima. Zakon je netom prije usvojen u Senatu te savezne države (12 glasova za, 9 protiv),[169] a 23. aprila/travnja u Zastupničkom domu (23 za, 18 protiv).[170] Zakon je stupio na snagu 1. jula/srpnja 2013.
14. maj/svibanj – Nacionalno sudsko vijeće Brazila legaliziralo istospolne brakove na teritoriju čitave države s 14 glasova za i 1 glasom protiv, čime je Brazil, nakon Argentine i Urugvaja, postao treća država u Južnoj Americi i četrnaesta na svijetu koja je legalizirala istospolne brakove na nacionalnom nivou. U presudi Vijeća svim građanskim registrima u državi je naređeno da dozvole sklapanje istospolnih brakova.[171][172] Presuda je objavljena 15. maja/svibnja i stupila je na snagu 16. maja/svibnja 2013.[173][174] 21. maja/svibnja 2013. Socijalno-kršćanska partija je uložila žalbu na ovu presudu brazilskom Saveznom vrhovnom sudu.[175]
14. maj/svibanj – () Mark Dayton, guverner američke savezne države Minnesote, potpisom je potvrdio zakon o istospolnim brakovima.[176][177] Zakon je dan ranije usvojen u Senatu te savezne države (37 glasova za, 30 protiv), a 9. maja/svibnja u Zastupničkom domu (75 za, 59 protiv). Zakon je stupio na snagu 1. augusta/kolovoza 2013.
18. maj/svibanj – Francuski predsjednik François Hollande potpisao zakon o istospolnim brakovima,[178] čime je Francuska postala trinaesta država na svijetu koja je legalizirala istospolne brakove. Zakon je Narodnoj skupštini vlada predložila 14. novembra/studenog 2012., a Skupština ga je 12. februara/veljače 2013. usvojila s 329 glasova za i 229 glasova protiv.[179] Prijedlog zakona je zatim proslijeđen Senatu koji ga je s amandmanima usvojio sa 179 glasova za i 157 glasova protiv 12. aprila/travnja 2013.[180] Budući da su neki dijelovi izmijenjeni, zakon je vraćen u donji dom 17. aprila/travnja na završno čitanje i usvojen je 23. aprila/travnja s 331 glasom za i 225 glasova protiv.[181] Zakon je potvrdilo Ustavno vijeće Francuske 17. maja/svibnja. François Hollande, francuski predsjednik, zakon je potpisao 18. maja/svibnja.[182] Na snagu je stupio 19. maja/svibnja 2013, čime je Francuska postala trinaesta država koja je de facto implementirala istospolne brakove.
20. jun/lipanj – Istekao je rok koji je Ustavni sud Kolumbije zadao parlamentu te zemlje da zakonski riješi status istospolnih zajednica. Notari diljem zemlje su počeli ovjeravati "bračne ugovore" istospolnih parova, no LGBT aktivisti su ljudima savjetovali da ne ulaze u takve ugovore jer oni nisu predviđeni kolumbijskim zakonima. Sljedećih dana nekoliko parova je uputilo zahtjev građanskim sucima da prizna njihove veze kao brak.[183][184]
24. jun/lipanj – Pleme Santa Ysabel u SAD-u je objavilo da priznaje istospolne brakove, čime je postalo prvo pleme u Kaliforniji koje je to učinilo.
26. jun/lipanj – () Američki Vrhovni sud je presudio da pobornici Prijedloga br. 8 (Proposition 8), kojim se zabranjuju istospolni brakovi u Kaliforniji, nisu imali pravo na žalbu Vrhovnom sudu na presudu nižeg suda iz 2010. koji je zabranu istospolnih brakova proglasio neustavnom. Ovime su istospolni brakovi u Kaliforniji postali (ponovno) legalni. Sklapanje istospolnih brakova se u toj saveznoj državi nastavilo dva dana kasnije.[185] Vrhovni sud je neustavnim proglasio i 3. odsjek Zakona za odbranu braka (Defense of Marriage Act, DOMA), tj. dio koji je priječio priznanje istospolnih brakova na saveznom nivou.[186]
17. jul/srpanj – () Kraljica Elizabeta II je dala kraljevski pristanak na zakon o istospolnim brakovima, čime su istospolni brakovi legalizirani u Engleskoj i Velsu. To je uslijedilo nakon što je Dom lordova usvojio zakon na njegovom trećem i posljednjem čitanju dva dana ranije, a Dom komuna izmijenjeni prijedlog zakona usvojio narednog dana.[187][188] Zakon je stupio na snagu 13. ožujka/marta 2014., a prva vjenčanja su se održala 29. ožujka 2014.
24. jul/srpanj – U Bogoti je sklopljen prvi istospolni brak nakon što je lokalni sudac uvažio zahtjev za sklapanje braka jednog muškog para.[189]
30. jul/srpanj – () Meksička savezna država Colima je ozakonila istospolne građanske zajednice.[190]
21. august/kolovoz – () Počelo je sklapanje istospolnih brakova u Okrugu Doña Ana u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko nakon što je okružni činovnik Lynn Ellins objavio mišljenje da ta savezna država već dopušta sklapanje istospolnih brakova.[191]
22. august/kolovoz – () Sutkinja Sarah Singleton u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko naložila je da se u Okrugu Santa Fe počnu izdavati dozvole za sklapanje istospolnih brakova. U nalogu stoji da u bračnom zakonu te države ne postoji ograničenje po pitanju spola te da učitavanje takvog ograničenja u zakon predstavlja kršenje ustava države u smislu spolne diskriminacije.[192][193]
26. august/kolovoz – () Sudac Allan Malott u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko naložio je da se u najnapučenijem okrugu te savezne države, Okrugu Bernalillo, počnu izdavati dozvole za sklapanje istospolnih brakova. U nalogu koristi iste argumente kao u nalogu iz Okruga Santa Fe.[194]
28. august/kolovoz – () Počelo je sklapanje istospolnih brakova u okruzima San Miguel, Valencia i Taos u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko.
3. septembar/rujan – () Ured okružnog činovnika u Okrugu Grant, savezna država Novi Meksiko, objavio je da će izdavanje istospolnih vjenčanih listova započeti u drugom tjednu septembra.[195]
4. septembar/rujan – () Počelo je sklapanje istospolnih brakova u Okrugu Los Alamos u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko po nalogu suda jednog od distrikata u toj saveznoj državi.[196]
21. oktobar/listopad – () Nakon nekoliko sudskih presuda i odluka kojim su legalizirani istospolni brakovi, službenici američke savezne države New Jersey počeli su vjenčavati istospolne parove.[197]
13. novembar/studeni – () Neil Abercrombie, guverner američke savezne države Havaji, potpisao je zakon o istospolnim brakovima, čineći Havaje 15. američkom državom koja je legalizirala istospolne brakove. Zakon je prethodno odobren 12. studenog/novembra u Senatu s 19 glasova za i 4 protiv, te 8. studenog/novembra u Predstavničkom domu s 30 glasova za i 19 protiv. O zakonu se počelo debatirati 28. listopada/oktobra 2013.[198] Na snagu je stupio 2. prosinca/decembra.
20. novembar/studeni – () Pat Quinn, guverner američke savezne države Illinois, potpisao je zakon o istospolnim brakovima. Zakon je prethodno odobren 5. studenog/novembra u Predstavničkom domu sa 61 glasom za i 54 protiv, te 14. veljače/februara u Senatu s 34 glasa za i 21 protiv. Zakon je stupio na snagu 1. lipnja/juna 2014.[199][200]
1. decembar/prosinac – U Hrvatskoj je prošao ustavni amandman koji zabranjuje istospolne brakove i definira brak izričito kao zajednicu između žene i muškarca. Amandman je prošao referendumom za kojeg je glasalo 65% birača.[201]
12. decembar/prosinac – () Vrhovni sud Australije jednoglasno je presudio da zakon koji omogućava istospolne brakove u Teritoriju glavnog grada Australije ne može djelovati istovremeno s federalnim zakonom Marriage Act 1961. Sud je rekao da takvi brakovi nemaju efekta pod tim aktom i da je to stvar saveznog Parlamenta da mijenja savezni zakon o braku.[202] Teritorij glavnog grada Australije je 22. listopada/oktobra donio zakon koji omogućuje istospolnim parovima brak sa 9 glasova za i 8 protiv.[203] Prvi brakovi su sklopljeni 7. prosinca/decembra, ali su poništeni zbog neustavnosti.[204]
19. decembar/prosinac – () Vrhovni sud američke savezne države Novi Meksiko odredio je da državni službenici izdaju bračne dozvole istospolnim parovima u slučaju Griego v. Oliver.[205]
20. decembar/prosinac – () Okružni sud američke savezne države Utah proglasio je zabranu istospolnih brakova te države protuustavnom u slučaju Kitchen v. Herbert.[206]
2014.
14. januar/siječanj – () Okružni sud u Oklahomi proglasio je zabranu istospolnih brakova u toj državi protuustavnom u slučaju Bishop v. Oklahoma.
13. februar/veljača – () Okružni sud u Virginiji proglasio je zabranu istospolnih brakova u toj državi neustavnom u slučaju Bostic v. Rainey.
21. februar/veljača – () Okružni sud američke savezne države Illinois proglasio je zabranu istospolnih brakova u toj državi neustavnom u slučaju Lee and others v. Orr i donio odluku da državni službenici Okruga Cook moraju izdavati bračne dozvole istospolnim parovima. To se desilo i u Okrugu Champaign nekoliko dana kasnije.[207] Illinois je već ozakonio istospolne brakove 20. studenog/novembra 2013., ali nisu još stupili na snagu.
26. februar/veljača – () Okružni sud Zapadnog Teksasa proglasio je zabranu istopsolnih brakova u toj državi protuustavnom u slučaju De Leon v. Perry.[208]
12. mart/ožujak – () Kraljica Elizabeta II dala je kraljevski pristanakškotskom Zakonu o braku i građanskom partnerstvu.[209] Škotski parlament je 4. veljače/februara 2014. odobrio zakon na trećem slušanju sa 105 glasova za i 18 protiv.[210] Parlament je 20. listopada/oktobra 2013. odobrio zakon na prvom slušanju s 98 glasova za i 15 protiv[211] i završio drugo slušanje 16. siječnja/januara. Prva vjenčanja se očukuju u jesen 2014.[212]
21. mart/ožujak – Parlament Gibraltara jednoglasno je odobrio Zakon o građanskim partnerstvima.[213]
21. mart/ožujak – () Okružni sud američke savezne države Michigan proglasio je zabranu istospolnih brakova u toj državi protuustavnom u slučaju DeBoer v. Snyder.[214]
14. april/travanj – Malteški parlament usvojio je Zakon o građanskim zajednicama s 37 glasova za i 0 protiv.[215]
22. april/travanj – () Vrhovni sud u Mekisku proglasio je zabranu istospolnog braka u saveznoj državi Oaxaci protuustavnom. Iako savezna država nije legalizirala takve zajednice, gej parovi mogu se vjenčati putem sudskog naloga.[216]
9. maj/svibanj – () Sudac u američkoj saveznoj državi Arkansas proglasio je zabranu istospolnih brakova u toj državi protuustavnom i tako omogućio istospolnim parovima da se vjenčaju.[217]
19. maj/svibanj - () Sudac u američkoj saveznoj državi Oregon srušio je zabranu istospolnih brakova u toj državi i tako omogućio istospolnim parovima da se vjenčaju.[218]
20. maj/svibanj - () Sudac u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji je proglasio zabranu istospolnih brakova u toj državi protuustavom i time ih legalizirao.[219]
18. jun/lipanj - Zastupnički dom u Luksemburgu legalizirao je istospolne brakove i omogućio istospolnim parovima da posvajaju djecu.[220] Zakon će stupiti na snagu 1. siječnja 2015.[221]
15. juli/srpanj – Hrvatski sabor je s 89 glasova za i 16 protiv usvojio Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola po kojemu će istospolni parovi uživati ista prava kao i bračni partneri, osim prava na posvajanje djece. Zakon je na snagu stupio 1. septembra/rujna 2014.[222]
1. septembar/rujan - () Kongres u meksičkoj saveznoj državi Coahuili legalizirao je istospolne brakove s 19 glasova za i jednim protiv.[223]
↑[Gay Rights Or Wrongs: A Christian's Guide to Homosexual Issues and Ministry, by Mike Mazzalonga, 1996, p.11]. Preuzeto 25. septembra/rujna 2013. (en)
↑[The Nature Of Homosexuality, Erik Holland, page 334, 2004]. Preuzeto 25. septembra/rujna 2013. (en)
↑[Hinsch, Bret. (1990). Passions of the Cut Sleeve. University of California Press. pp. 35–36.]. Preuzeto 25. septembra/rujna 2013. (en)