Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) (lat. Facultas electrotechnicae et rei computatoriae) sastavnica je Sveučilišta u Zagrebu. Jedan je od najcjenjenijih i najboljih fakulteta u Hrvatskoj. FER je najveća i najutjecajnija znanstvena i obrazovna institucija u Hrvatskoj na području elektrotehnike i računarstva, te je trenutno jedini hrvatski međunarodno akreditirani fakultet. Prostori fakulteta nalaze se u Zagrebu na adresi Unska 3.
Historija
Današnji Fakultet elektrotehnike i računarstva (popularni akronim FER) je nastavak Visoke tehničke škole osnovane 1919. i Tehničkoga fakulteta osnovanog 1926. Fakultet je osnovan kao samostalna ustanova 1. srpnja1956. pod imenom Elektrotehnički fakultet (ETF), a 7. ožujka1995. godine mijenja ime u Fakultet elektrotehnike i računarstva.
Organizacija fakulteta
Fakultet je akreditiran kao znanstveno obrazovna institucija s naglaskom na istraživačkom radu. Na fakultetu su u akademskoj godini 2012./2013. bila zaposlena 124 sveučilišna profesora, 45 docenata, 207 znanstvenih novaka i asistenata, te ostalo administrativno i tehničko osoblje, okupljeno u 12 zavoda, 3 službe, 2 centra i Središnju knjižnicu FER-a. 13 laboratorija s ukupno 247 računala namijenjeno je nastavi i studentima.
Na fakultetu je u akademskoj godini 2012./2013. studirala 2.202 studenta preddipplomskog studija (prve tri godine), 1.116 studenata diplomskog studija (4. i 5. godina), 310 studenata poslijediplomskih doktorskih studija te 158 studenata poslijediplomskih specijalističkih studija.
Ukupni prostor koji FER ima na raspolaganju zauzima oko 38 tisuća četvornih metara kroz kojih se proteže gigabitna računalna mreža s više od 1.800 priključaka, te 67 bežičnih pristupnih točaka, što stvara okosnicu znanstvenog i obrazovnog djelovanja fakulteta. Navedena računalna mreža predstavlja najbržu LAN mrežu u Hrvatskoj i s CARNet-om te europskom mrežom GEANT2 povezana je s 10 Gbps.
Preddiplomski studij na FER-u organizira se kroz dva studijska programa:
Elektrotehnika i informacijska tehnologija
Računarstvo
Preddiplomski studij započinje zajedničkom prvom godinom, koja sadrži znanja potrebna i na jednom i na drugom studijskom programu. Nakon prve godine, studenti odabiru jedan od ta dva studijska programa. Specijalizacija unutar studijskih programa izvodi se tijekom treće godine studija izborom jednog od ponuđenih modula predmeta.
Diplomski studij na FER-u organizira se kroz tri studijska programa:
1. Elektrotehnika i informacijska tehnologija, sa sljedećim profilima:
Automatika
Elektrotehnički sustavi i tehnologija
Elektroenergetika
Elektroničko i računalno inženjerstvo
Elektronika
2. Informacijska i komunikacijska tehnologija, sa sljedećim profilima
Obradba informacija
Telekomunikacije i informatika
Radiokomunikacijske tehnologije
3. Računarstvo, sa sljedećim profilima:
Programsko inženjerstvo i informacijski sustavi
Računalno inženjerstvo
Računarska znanost
Fakultet je nositelj doktorskog studija iz područja tehničkih znanosti, znanstvenog polja elektrotehnike i znanstvenog polja računarstva. Središnja komponenta sveučilišnog doktorskog studija je znanstveno istraživanje i stvaranje.
Osim doktorskog studija, Fakultet u sklopu svojih aktivnosti u cijeloživotnom obrazovanju provodi četiri specijalistička poslijediplomska studija:
Transformatori
Informacijska sigurnost
Reguliranje tržišta elektroničkih komunikacija
Željeznički elektrotehnički sustavi
Utjecaj i uloga u društvu
FER je odigrao ključnu ulogu u elektrifikaciji bivše Jugoslavije. Njegovo tehničko osoblje je konstruiralo prvi generator, te je odigrao i najveći udio u konstrukciji elektrana u cijeloj Jugoslaviji. Također, važno je napomenuti i važnu ulogu fakulteta prilikom informatizacije državne uprave Republike Hrvatske, posebice sektora obrazovanja i visokog školstva.
Prvo je računalo na FER-u instalirano 1968. Sve od 1991., fakultet je dobro opremljen računalnom opremom za potrebe studenata i znanstvenika. Studij računalne znanosti i inženjerstva je započeo 1970.
Europski i drugi međunarodni projekti
Fakultet trenutno sudjeluje na čak 46 međunarodna znanstveno-istraživačka projekta:
14 FP7 projekata
8 IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance) projekata
10 multilateralnih COST projekta
10 bilateralnih projekata
1 Tempus projektu
1 LLP (Lifelong Learning Programme) projektu
2 Air Force Office of Scientific Research projekta
Fakultet također usko surađuje s gospodarstvom te ukupno oko 30% prihoda fakultet crpi iz gospodarskog sektora.
Zahvaljujući svojoj tradiciji i kvalificiranom osoblju, FER je najveća i najutjecajnija znanstvena i obrazovna institucija u Hrvatskoj na području elektrotehnike i računarstva. Također je važno istaknuti da je FER trenutno jedini hrvatski međunarodno akreditirani fakultet (ASIIN2007.-2013.).
Popis dekana
Prof. dr. h. c. Anton Dolenc (ak. god. 1956./1957.)
Prof. dr. sc. Danilo Blanuša (ak. god. 1957./1958).)
Prof. dr. sc. Božidar Stefanini (ak. god. 1958./1959.)
Prof. dr. sc. Vatroslav Lopašić (ak. god. 1959./1960.)