Ukrajinski jezik

Ukrajinski jezik
українська мова
Broj govornikaizmeđu 41 i 46 miliona
Jezična porodicaindoevropski
DijalektiSjeverna narječja
Jugoistočna narječja
Jugozapadna narječja
Balačka
Rusinski
Pismoukrajinska ćirilica
Službeni status
Službeni
Priznat manjinski jezik
RegulatorUkrajinska nacionalna akademija nauka
Jezični kodovi
ISO 639-1uk
ISO 639-2ukr
ISO 639-3ukr
Glottologukra1253[1]
Linguasphere53-AAA-ed

Ukrajinski jezik (ukr. українська мова) je slavenski jezik iz skupine istočnoslavenskih jezika.

Klasifikacija, glavne osobine i periodizacija

Ukrajinski jezik

Ukrajinski je morfološki flektivan, dok sintaktički spada skupini SVO jezika.

Imenice, pridjevi i zamjenice odbijaju se u sedam padeža, tri roda (muškom, ženskom i srednjem) i dva broja (jednina i množina). Ovisno o rodu i nastavku, imenice se često dijele na deklinacije. Ukrajinski poznaje tri kategorije glagolska vremena (prošlost, sadašnjost i budućnost) i kategoriju vida (nesvršeni i svršeni), kao i u drugim slavenskim jezicima.

Piše ukrajinskom ćirilicom, koja je i službeni sustav pisma u Ukrajini, mada se koristi i latinica (Українська латинка).

Glede vremenskog razvoja, prihvaćena kronologija ukrajinskog jezika dijeli jezik na stari, srednji i moderni ukrajinski.[2] George Shevelov objašnjava da se veći dio toga temelji na karakteru suvremenih pisanih izvora, koji u konačnici odražavaju društveno-historijske razvoje, te zatim dijeli srednjoukrajinsko razdoblje na ranu i kasnu fazu:[3]

  • Protoukrajinski (протоукраїнський), jezik razdoblja koje ide od 7. do sredine 11. stoljeća. Nemamo postojećih pisanih izvora od govornika u Ukrajini. Odgovara aspektima staroistočnoslavenskog;
  • Staroukrajinski (давньоукраїнський) od sredine 11. do 14. vijeka. Njegov konvencionalni krajnji datum je 1387. U njemu nalazimo elemente fonologije izvedene iz pisanih tekstova uglavnom na crkvenoslavenskom. Računa se kao dio šireg staroistočnog slavenskog;
  • Rani srednji ukrajinski (ранньосередньоукраїнський) od 1387. do 1575. Analiza se usredotočuje na razlikovanje ukrajinskih i bjeloruskih tekstova;
  • Srednjoukrajinski (середньоукраїнський) se razvija na vremenskom rasponu između 1575. do 1720. Historijski nazvan „rusinski”;
  • Kasni srednji ukrajinski (пізньосередньоукраїнський), ide otprilike od 1720. do 1818. Nalazi se u mnogim miješanim ukrajinsko-ruskim i rusko-ukrajinskim tekstovima;
  • Moderni ukrajinski (сучасний) od kraja 18. stoljeća do danas. Narodni jezik priznat najprije u književnosti, a potom i u svim drugim pisanim oblicima.

Historija

Vidi takođe: Historija Ukrajine i Ukrajinska književnost

Ukrajinski jezik, koji, kao i ruski i bjeloruski, vodi poreklo od staroruskog jezika, imao je kao književni jezik dvije faze razvoja: od 14. do sredine 18. vijeka trajao je period staroukrajinskog jezika, a od 18. vijeka počinje stvaranje savremenog ukrajinskog književnog jezika. Na specifičnosti uobličavanja ukrajinskog kao posebnog istočnoslovenskog književnog jezika presudno su uticale historijske okolnosti u kojima su se od 12. do 18. vijeka nalazili govorni predstavnici istočnoslovenskih dijalekata, na osnovu kojih se formirao prvo staroukrajinski, a zatim i savremeni ukrajinski jezik. U 12. i početkom 13. vijeka Kijevska Rusija kao država postaje sve slabija, a pojedine knježevine u njenom sastavu sve samostalnije. Zatim dolazi do tatarsko-mongolske najezde (od 13. do 15. vijeka), dok zapadni i jugozapadni djelovi zemlje potpadaju pod vlast Litvanije, Poljske i Ugarske (iz tog perioda su mnogi polonizmi u ukrajinskom jeziku) da bi se nekoliko vijekova razvijali odvojeno. To je vodilo postepenoj etničkoj i jezičkoj diferencijaciji Istočnih Slovena, koji su do tada bili u tom pogledu uglavnom jedinstveni, uz izvesne dijalekatske razlike. Iz tih razlika razvijaju se maloruski (danas - ukrajinski) dijalekti: jugoistočni, jugozapadni i sjeverni, čije su crte u različitom obimu prisutne u staroukrajinskom jeziku. Borba protiv poljske i litvanske vlasti završila se ratom (1648 - 1654), u kojem su pobedili Ukrajinci pod vođstvom Bogdana Hmeljnickog, a Ukrajina je ponovo prisajedinjena Rusiji.

Za konstituisanje staroukrajinskog kao književnog jezika pored književnih djela važni su bili filološki radovi, prije svega gramatika Lavrentija Zizanija (1596) i ruskoslovenski rječnik Pamve Berinde (1627). U 17. vijeku počinje da se formira ukrajinska nacija. Poslje izvesnog perioda u kojem nije postojala čvrsta književnojezička norma, književni jezik istočne Ukrajine postepeno postaje ukrajinski književni jezik. Jedna od najkarakterističnijih osobina tog jezika jeste sinteza dijalekatskih, folklornih i kolokvijalnih elemenata sa tradicijom staroruskog književnog jezika, koja u novom ukrajinskom književnom jeziku dobija posebne stilske funkcije.

Slavenska gramatika Meletija Smotritskog iz 1619. bila je vrlo utjecajna na upotrebu crkvenoslavenskog i kodificirala je upotrebu slova Я, E i Ґ. Razne reforme ruskog alfabeta također su bile utjecajne, posebno građansko pismo Petra Velikog iz 1708, tzv. Гражданка. Tako je stvorena nova abeceda namjenjena za nereligijoznu upotrebu, a za pisanje su usvojena neka nova slova pod utjecajem latinice. Građansko pismo eliminiralo je neka arhaična slova (Ѯ, Ѱ, Ѡ, Ѧ), ali je ojačalo etimološku osnovu za abecedu, utječući na galicijsko pismo Mihaila Maksimoviča iz 19. vijeka, važno za ukrajinski, i na njegov nastavak, tzv. Панкевичивкa koja je još uvijek u upotrebi, u nešto izmijenjenom obliku, za rusinski jezik u Karpatskoj Ruteniji.

Takav ukrajinski jezik dobio je prvo izrazito umjetničko ovaploćenje u djelu Ivana P. Kotljarevskog Enejida (Eneїda), alije osnova njegove gramatičke, leksičke i fonetske norme bila postavljena djelima Tarasa Ševčenka, a zatim i Lesje Ukrajinke, Ivana Franka i drugih pjesnika i pisaca.

Ukrajinska književnost, kao i ruska i beloruska, ima svoj neposredni početak u književnosti Kijevske Rusije. U 16. i 17. vijeku nastaju djela polemičkog sadržaja (I. Višenski), silabička poezija i drama (G. D. Smotricki, A. Rimša) pod uticajem poljske književnosti, i besednička proza (P. Berinda), Krajem 17. i početkom 18. vijeka značajni su i tzv. kozački ljetopisi. U drugoj polovini 18. vijeka stvara veliki filozof, pjesnik i pedagog Grigorije Skovoroda, autor lirskih i satiričnih stihova i basni u prozi. Nova ukrajinska književnost počinje krajem 18. vijeka djelima pjesnika i dramaturga Ivana P. Kotljarevskog. Umjesto dotadašnjeg crkvenoslovenskog on u književnost uvodi narodni jezik. Po ugledu na Kotljarevskog na prelasku iz 18. vijek u 19. vijek tako pišu i drugi pisci (npr. P. Gulak-Artemovski, J. Grebinka i J. Kvitka-Osnovjanenko, rodonačelnik nove ukrajinske proze, koja nastavlja tradiciju ukrajinske burleske i ima crte prosvetiteljskog realizma).

Od dvadesetih do četrdesetih godina 19. vijeka u ukrajinskoj književnosti dominira romantizam. Proces formiranja nove ukrajinske književnosti završio je Taras G. Ševčenko (pesničkim zbornikom Kobzar poemom Gajdamaki i drugim delima). Njegovim djelima počinje tradicija koja se nastavlja u realizmu (M. Vovčok, I. Nečuj-Ljevicki, P. Mirni i dr.). Drugi pravac, usmjeren ka stvaranju književnosti koja bi negovala ukrajinski patriotizam i imala versko-didaktičku ulogu, započinje pisac i teoretičar Pantelejmon A. Kuliš. Krajem 19. i početkom 20. vijeka stvaraju i Ivan Franko, Lesja Ukrajinka, Mihail Kocjubinski, Vasilije S. Stefanik, Vladimir K. Viničenko i dr.

Početkom 20. vijeka uzimaju maha nove struje: simbolizam, neoklasicizam, futurizam (O. Oles, M. Semenko). Njihov uticaj osjeća se i u djelovanju brojnih postrevolucionarnih književnih društava. Dvadesetih godina stvaraju pjesnici Maksim Rilski, Pavlo Tičina, Leonid Pervomajski i dr., ali se tridesetih godina takav razvoj ukrajinske književnosti zaustavlja. Iz perioda oštre staljinističke represije ukrajinska književnost ulazi u period socijalističkog realizma. Poslje 1954. godine i političkog "otopljavanja" ukrajinska književnost se vraća dugo marginalizovanim temama (posebno I. Drač, O. Gončar, M. Steljmah, B. Olijnik, V. Korotič i dr.), tražeći i nove izražajne mogućnosti.

Ukrajina svake godine 9. novembra obilježava „Dan ukrajinskog pisma i jezika” na pravoslavni blagdan Nestora Ljetopisca.

Ukrajinska azbuka

А а Б б В в Г г Ґ ґ Д д Е е Є є
Ж ж З з И и І і Ї ї Й й К к Л л
М м Н н О о П п Р р С с Т т У у
Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ь ь Ю ю
  • 1. Ve (в) gubi frikativna svojstva onda kada ga ne prati samoglasnik, i izgovara ga se približno kao „uv”.
  • 2. Ge (ґ) nije bio u službenoj uporabi u sovjetskoj Ukrajini nakon 1933., pa se događa da ga nema u pojedinim računalnim fontovima i kôdnim tablicama.
  • 3. Meki znak (ь):
    • Meki znak se ne smatra slovom, nego pravopisnim znakom, koji mijenja svojstva prethodnog znaka. Pokaziva umekšanje suglasnika, onda kada ga ne prati umekšavajući samoglasnik.
    • Meki znak je stavljen na novi položaj, ispred slova ю. Djelo je to akademika L. M. Ivanenka s Gluškovljeva instituta za kibernetiku, zadnju godinu pred ukrajinsko osamostaljenje (1990/91). To je učinjeno za riješiti probleme s razvrstavanjem ruskih, ukrajinskih i bjeloruskih azbuka u MS-DOS-u.
  • 4. Izostavnik (') pokaziva da suglasnik prije mekog samoglasnika nije palataliziran, što bi inače bio slučaj.

Prijeslov s ukrajinske ćirilice

Prijeslov s ukrajinske ćirilice
Ukrajinska ćirilica Srpskohrvatska latinica
А а A a
Б б B b
В в V v
Г г H h
Ґ ґ G g
Д д D d
Е е E e
Є є Je je
Ж ж Ž ž
З з Z z
И и Y y
I i І і
Ї ї Ji ji
Й й J j
К к K k
Л л L l
М м M m
Н н N n
О о O o
П п P p
Р р R r
С с S s
Т т T t
У у U u
Ф ф F f
Х х H h (Kh kh)
Ц ц C c
Ч ч Č č
Ш ш Š š
Щ щ Šč šč
Ю ю Ju ju
Я я Ja ja
Ь ь ' (apostrof)
Ukrajinska ćirilica Srpskohrvatska latinica

Vanjske veze

Napomene

Izvori

  1. Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, ur. (2017). „Ukrajinski jezik”. Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History. 
  2. Terzioğlu, Daniel (2015). „On the dialectal basis of the Ruthenian literary language”. Die Welt der Slaven 60 (2): 276-289. 
  3. Shevelov, George. „Ukrainian language”. Internet Encyclopedia of Ukraine. Canadian Institute of Ukrainian Studies. Pristupljeno 15. 3. 2024. 

Bibliografija

Read other articles:

Sinagoge di Himmeroder Straße, Wittlich. Sinagoge Wittlich adalah sebuah rumah ibadah Yahudi yan dibangun pada tahun 1909–10 di Wittlich, Jerman. Sinagoge ini telah dipugar dan kini masih berdiri di Himmeroder Straße 44. Sejarah Komunitas Yahudi di Wittlich sebelumnya beribadah di sinagoge yang lebih kecil di Himmeroder Straße 8. Sinagoge yang baru dibangun di jalan yang sama dan dirancang oleh arsitek Johannes Vieknen. Sinagoge ini diresmikan pada November 1910 oleh rabbi utama Jakob Ba...

 

Gregorio Agnini Deputato del Regno d'ItaliaLegislaturaXVII, XVIII, XIX, XX, XXI, XXII, XXIII, XXIV, XXV, XXVI, XXVII Sito istituzionale Deputato della Consulta nazionaleDurata mandato25 settembre 1945 –5 ottobre 1945 Presidente della Provincia di ModenaDurata mandato25 aprile 1945 –24 settembre 1945 PredecessoreMirko Manzotti SuccessoreGiuseppe Cerchiari Dati generaliPartito politicoPartito Socialista Italiano Titolo...

 

Official song of West Bengal, India Banglar Mati Banglar Jolবাংলার মাটি বাংলার জলEnglish: The Soil of Bengal, The Water of BengalState song of West BengalLyricsRabindranath Tagore, 1905MusicRabindranath Tagore, 1905Adopted7 September 2023 Rabindranath Tagore, the author and composer of the national and state anthems of India, Bangladesh and West Bengal Banglar Mati Banglar Jol (Bengali: বাংলার মাটি বাংলার জল, pronoun...

Month of 1910 1910 January February March April May June July August September October November December << December 1910 >> Su Mo Tu We Th Fr Sa 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 December 3, 1910: Neon lighting introduced at Paris Motor Show December 31, 1910: Aviator John B. Moisant killed in fall from airplaneDecember 31, 1910: Aviator Archie Hoxsey killed in crash hours later, after saying, From what I hear, Moisant wa...

 

この項目には、一部のコンピュータや閲覧ソフトで表示できない文字が含まれています(詳細)。 数字の大字(だいじ)は、漢数字の一種。通常用いる単純な字形の漢数字(小字)の代わりに同じ音の別の漢字を用いるものである。 概要 壱万円日本銀行券(「壱」が大字) 弐千円日本銀行券(「弐」が大字) 漢数字には「一」「二」「三」と続く小字と、「壱」「�...

 

هنودمعلومات عامةنسبة التسمية الهند التعداد الكليالتعداد قرابة 1.21 مليار[1][2]تعداد الهند عام 2011ق. 1.32 مليار[3]تقديرات عام 2017ق. 30.8 مليون[4]مناطق الوجود المميزةبلد الأصل الهند البلد الهند  الهند نيبال 4,000,000[5] الولايات المتحدة 3,982,398[6] الإمار...

بحيرة ڤارناالموقع الجغرافي / الإداريالإحداثيات 43°11′25″N 27°49′30″E / 43.1903°N 27.825°E / 43.1903; 27.825 التقسيم الإداري مقاطعة فارنا دول الحوض بلغاريا هيئة المياهالنوع بحيرة مصب الأنهار Provadiya River (en) القياساتالمساحة 19 كيلومتر مربع الطول 15 كيلومتر عمق 19 م حجم المياه 166 هيكتومت�...

 

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Culture of San Diego – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (December 2012) (Learn how and when to remove this message) Overview of the culture of San Diego The culture of San Diego, California is influenced heavily by American and Mexican cultures due t...

 

Main article: 2005 United Kingdom general election 2005 United Kingdom general election ← 2001 5 May 2005 (2005-05-05) 2010 → ← outgoing memberselected members →All 59 Scottish seats to the House of CommonsTurnout60.6%, 2.4%   First party Second party   Leader Tony Blair Charles Kennedy Party Labour Liberal Democrats Leader since 21 July 1994 9 August 1999 Last election 56 seats 10 seats Seats before 46 9 Sea...

Aspect of the coronavirus outbreak This list is incomplete; you can help by adding missing items. (July 2020) This article documents the chronology of the response to the COVID-19 pandemic in July 2020, which originated in Wuhan, China in December 2019. Some developments may become known or fully understood only in retrospect. Reporting on this pandemic began in December 2019. Reactions and measures at the United Nations 1 July The United Nations Security Council passed resolution S/RES/2532:...

 

Esta ilustración representa, de izquierda a derecha, las cinco áreas principales de la farmacología, las cuales son el cerebro, los riñones, el metabolismo, los radicales libres, las mitocondrias y la membrana plasmática. El arcoiris y el prisma representan la fotobiología y los vasos de precipitado la bioquímica La farmacología (del griego, pharmacon (φάρμακον), fármaco y logos (λόγος), ciencia)[1]​ es la rama de las ciencias farmacéuticas que estudia la historia...

 

Questa voce o sezione sull'argomento idrologia non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti. Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Idrometro a Roma sul Tevere Boara Pisani: scala e idrometro sull'argine sinistro del fiume Adige. L'idrometro è lo strumento che rileva le quote idrometriche, cioè il livello dell'acqua[1], dei fiumi o dei laghi. Il più semplice idrometro è quel...

Type III intermediate filament protein GFAPAvailable structuresPDBOrtholog search: PDBe RCSB List of PDB id codes6A9PIdentifiersAliasesGFAP, ALXDRD, glial fibrillary acidic proteinExternal IDsOMIM: 137780; MGI: 95697; HomoloGene: 1554; GeneCards: GFAP; OMA:GFAP - orthologsGene location (Human)Chr.Chromosome 17 (human)[1]Band17q21.31Start44,903,159 bp[1]End44,916,937 bp[1]Gene location (Mouse)Chr.Chromosome 11 (mouse)[2]Band11 E1|11 66.48 cMStart102,778,162...

 

Main article: Archery at the 2021 Islamic Solidarity Games Women's team at the 2021 Islamic Solidarity GamesVenueSaraçoğlu Sport ComplexDate14–17 AugustCompetitors33 from 11 nationsMedalists  Yasemin AnagözGülnaz Büşranur CoşkunAslı Er   Turkey Rezza OctaviaAsiefa Nur HaenzaPande Putu Arista   Indonesia Diya SiddiqueAkter NasrinBeauty Ray   Bangladesh Archery at the 2021 Islamic Solidarity Games Men   Recurve ...

 

Dendrobium stratiotes Klasifikasi ilmiah Kerajaan: Plantae (tanpa takson): Tracheophyta (tanpa takson): Angiospermae (tanpa takson): Monokotil Ordo: Asparagales Famili: Orchidaceae Genus: Dendrobium Spesies: Dendrobium stratiotes Nama binomial Dendrobium stratiotesRchb.f. Dendrobium stratiotes adalah spesies tumbuhan yang tergolong ke dalam famili Orchidaceae. Spesies ini juga merupakan bagian dari ordo Asparagales. Spesies Dendrobium stratiotes sendiri merupakan bagian dari genus Dendrobium...

A.S.D. Fiamma Monza 1970Calcio Biancorosse, Fiammette Segni distintiviUniformi di gara Casa Trasferta Colori sociali Rosso, bianco SimboliCorona ferrea Dati societariCittàMonza Nazione Italia ConfederazioneUEFA Federazione FIGC CampionatoEccellenza Fondazione1970 Presidente Carlo Milva Allenatore Salvatore Bifulco StadioStadio Gino Alfonso Sada(2 000 posti) Sito webwww.juveniliafiammamonza.it Palmarès Scudetti1 Trofei nazionali1 Supercoppe italiane Dati aggiornati al 14 maggio...

 

Territories of the Iberian Peninsula under Muslim rule (711–1492) This article is about the historical region. For the modern-day region, see Andalusia. For the musical group, see Al-Andalus Ensemble. Umayyad Hispania at its greatest extent in 719 ADCaliphate of Córdoba c. 1000 AD, at the apogee of Almanzor History of Al-Andalus Muslim conquest(711–732) Battle of Guadalete Siege of Córdoba Battle of Toulouse Battle of Tours Fihrids Umayyad state of Córdoba(756–1031) Abd al-Rahman I A...

 

Statistical measure of association for crosstabs In probability theory and statistics, Goodman & Kruskal's lambda ( λ {\displaystyle \lambda } ) is a measure of proportional reduction in error in cross tabulation analysis. For any sample with a nominal independent variable and dependent variable (or ones that can be treated nominally), it indicates the extent to which the modal categories and frequencies for each value of the independent variable differ from the overall modal categ...

رود فان نيستلروي Ruud van Nistelrooy معلومات شخصية الاسم الكامل يوهانس مارتينوس فان نستلروي الميلاد 1 يوليو 1976 (العمر 48 سنة)[1]أوس هولندا الطول 1.88 م (6 قدم 2 بوصة)[2] مركز اللعب مهاجم الجنسية مملكة هولندا  معلومات النادي النادي الحالي آيندهوفن (مدرب) مسيرة الشباب سنوا...

 

Secondary school in Skokie, Illinois, United StatesNiles North High SchoolAddress9800 N. Lawler AvenueSkokie, Illinois 60077United StatesCoordinates42°03′35″N 87°45′17″W / 42.0596°N 87.7546°W / 42.0596; -87.7546InformationSchool typePublic, SecondaryOpened1964StatusOpenSchool districtNiles Twp. Community H.S. 219NCES District ID1728530[1]SuperintendentThomas MooreNCES School ID172853002986[1]PrincipalMarlon FeltonTeaching staff164.25 (FTE))&...