Georg Friedrich Händel

Georg Friedrich Händel
barok
Biografske informacije
Rođenje23. veljače 1685.
Njemačka Halle an der Saale, Njemačka
(tada Sveto Rimsko Carstvo)
Smrt14. travnja 1759.
Ujedinjeno Kraljevstvo London, Ujedinjeno Kraljevstvo
Profesionalne informacije
Zanimanjeskladatelj
Opus
Djelatni periodc. 1699. - 1757.

Georg Friedrich Händel (Halle na Saali, 23. veljače 1685. - London, 14. travnja 1759.), njemačko-engleski barokni skladatelj najpoznatiji po svojim oratorijima i operama.[1] Rođen je kao Georg Friedrich Händel u Halleu, no s dobivanjem engleskog državljanstva 22. siječnja 1727.[2], anglikanizirao je svoje ime i postao znan kao George Frideric Handel. Njegovo najpoznatije i najznačajnije djelo je oratorij Mesija koji je nastao prema tekstovima iz Biblije kralja Jakova. Od njegovih instrumentalnih djela najznačajnija su Glazba na vodi i Glazba za kraljevski vatromet. Na njega su utjecali talijanski barokni skladatelj, te najznačajniji engleski barokni skladatelj, Henry Purcell, pa je njegova glazba upravo zbog toga izvršila velik utjecaj na mnoge skladatelj među koje spadaju i Haydn, Mozart i Beethoven.

Biografija

Georg Friedrich Händel u mlađim danima

Georg Friedrich Händel rođen je 23. veljače 1685. u mjestu Halle na Saali kao sin Georga i Dorothee Händel (prije Taust). Iste te godine rođeni su i Johann Sebastian Bach i Domenico Scarlatti. Händel je talent za glazbu pokazao vrlo rano, te je već sa sedam godina svirao na čembalu i orguljama, a s devet godina je počeo i skladati. No, njegov otac, ugledni liječnik u Halleu koji je služio na dvorovima po Saskoj i Brandenburgu[3], nije želio da mu se sin bavi glazbom već je želio da studira pravo. No, u kontrastu s ocem, Händelova majka Dorothea poticala je njegov glazbeni talent.[4]

No unatoč svemu, mladi Händel je imao dozvolu za učenje sviranja i kompozicije kod Friedricha Wilhelma Zachaua, orguljaša u Crkvi Liebfrauen u Halleu. Njegova teta, Anna, sala mu je spinet za sedmi rođendan, a Händel ga je stavio na tavan tako da ga je mogao svirati kad kod njegovog oca ne bi bilo u blizini.[5][6]

Godine 1702., Händel je ispunio očevu želju i upisao je pravo na Sveučilištu u Halleu, no nakon smrti njegovog oca 1703., Händel je napustio studij i počeo se baviti glazbom postavši orguljaš u jednoj protestantskoj crkvi. Tijekom njegovog boravka u Halleu, njegov suvremenik Johann Sebastian Bach je propješačio 25 milja kako bi se susreo s Händelom, a kada je stigao saznao je da je Händel napustio Halle kočijom nekoliko sati prije Bachova dolaska.[7] Sljedeće godine seli se u Hamburg gdje postaje violinist i čembalist u jednoj opernoj kući. Tu se upoznao s Johannom Matthesonom, Christophom Graupnerom i Reinhardom Keiserom. Postoji jedna zanimljiva anegdota vezana uz Händela i Matthesona. Tijekom Händelova posjeta Hamburgu izvodila se Matthesonova opera Kleopatra, a Mattheson, koji je pjevao u operi, zamolio je Händela da svira čembalo u orkestru, no kada se Mattheson vratio s pozornice i završio svoj pjevači dio želio je sam svirati čembalo, ali mu Händel nije želio dati. Dvojica skladatelja su se sukobila u prostoru za orkestar, no prekinuli su i izašli na ulicu. Tu su se odlučili na dvoboj kojeg su gledali znatiželjni prolaznici. Dvoboj bi možda završio kobno da nije bilo Händelove odjeće. Kada je Mattheson krenuo mačem na Händela uboo ga je u metalno dugme na odijelu i tako je razbio svoj vlastiti mač te je dvoboj završio bez posljedica. Njih dvojica su se nakon tog događaja pomirili i postali bolji prijatelji nego što su bili.[8][9] Tu je napisao i svoje prve dvije opere, Almira i Neron, koje su izvedene 1705. godine. Ubrzo je napisao još dvije opere, Dafne i Florindo, koje su izvedene 1708. godine.

Italija

Georg Friedrich Händel

U periodu od 1706. do 1709. Händel je boravio u Italiji gdje ga je pozvao Gian Gastone de' Medici. To je Händel upoznao Gastoneovog brata Ferdinanda, također skladatelja. Kako je tadašnji papa zabranio operu, Händel je posao našao u skladanju sakralne glazbe. Najpoznatije djelo iz ovog perioda je Dixit Dominus (1707.). Napisao je i mnogo kantata u opernom stilu koje su se izvodile na dvoru karidnala Pietra Ottobonija. Njegova opera Rodrigo praizvedena je 1707. u Firenci, a njegova opera Agripina praizvedena je 1709. u Veneciji. Agripina, koja je izvedena čak 27 puta, pokazala je njegovu skladateljsku zrelost i postavila je temelje za njegovu reputaciju vrsnog opernog skladatelja. Njegova dva oratorija, La Resurrezione i Trijumf vremena su praizvedena u Rimu. Prvi je praizveden 1709., a drugi 1710.

Vrhunac - Ujedinjeno Kraljevstvo

Händel 1710. postaje Kappellmeister Đure, kneza izbornika Hanovera, koji će kasnije postati George I. Godine 1710., tijekom svog puta u London, posjetio je Annu Mariu Luisu de' Medici. U Londonu se skrasio 1712. te je dobivao godišnju plaću od £200 od kraljice Ane. Tijekom svog boravka u Londonu, jedan od najvažnijih patrona bio mu je mladi Richard Boyle, 3. grof Burlington, koji je vrlo rano razvio ljubav za njegovu glazbu.[10]

Godine 1723. Händel se seli u novoizgrađenu kući na adresu Brook Street 25. Taj stan je iznajmljivao sve do svoje smrti 1759. Ta kuća danas je muzej otvoren za javnost u kojem se često mogu čuti i izvedbe barokne glazbe. Händel je baš u ovom stanu skladao neka od svojih najpoznatijih djela: Mesija, Prorok Zadok i Glazba za kraljevski vatromet.

Godine 1726. praizvedena je njegova opera Scipion, a marš iz te opere postao je tradicionalni spori marš jedne britanske zaštitne jedinice. Sljedeće godine Händel je dobio i britanski državljanstvo te je postao naturalizirani Britanac, a u skladu s tim promijenio je svoje ime u George Frideric Handel.

Još jedan Händelov portet.

Te iste godine Händel je dobio narudžbu za četiri himne koje bi se izvele tijekom krunidbe kralja Georga II. Jedna od te četiri, Prorok Zadok, izvodi se na svakoj krunidbi nekog engleskog vladara od tada. Händel je od 1720. do 1728. bio predsjednik Kraljevske glazbene akademije, a od 1729. do 1734. bio je suradnik J.J. Heideggera na mjestu predsjednika Kraljevskog teatra. Händel je bio povezan i s Kraljevskom opernom kućom u Covent Gardenu, gdje su praizvedene mnoge njegove talijanske opere.

U travnju 1737., s 52 godine, Händel je doživio moždani udar koji je njegovu desnu ruku privremeno paralizirao što je uzrokovalo da prestane nastupati tijekom jednog perioda. Tijekom ovog perioda se žalio i na svoj vid. Tada je otputovao u mjesto Aix-la-Chapelle gdje se kupao u toplim kupkama i svirao orgulje za publiku. Händel se 1740. u potpunosti odrekao vođenja opera. To je napravio jer je u tom poslu izgubio veću količinu novca.

Oporavak od moždanog udara i smrt

Nakon oporavka Händel se fokusirao na skladanju oratorija. Njegov Mesija praizveden je 13. travnja 1742. u Dublinu, a zbor koji je pjevao sačinjavalo je 26 dječaka i 5 muškaraca iz dva crkvena zbora u Dublinu. Godine 1749. skladao je Glazbu za kraljevski vatromet, a na praizvedbi je bilo 12,000 ljudi. No, sljedećeg dana umrlo je troje ljudi, uključujući i jednog trubača.

Händel je 1750. organizirao izvedbu Mesije u bolnici Foundling. Izvedba je bila veliki uspjeh, a to je uzrokovalo da se svake godine u toj bolnici održavaju izvedbe Händelovih djela. Ta je tradicija trajala sve do Händelove smrti. Kao znak zahvale, Händel je postavljen za voditelja bolnice samo dan nakon prve izvedbe. Händel je nakon svoje smrti toj instituciji ostavio kopiju Mesije.

Iste te godine, tijekom povratka u London (iz Njemačke), Händel se ozbiljno ozlijedio u prometnoj nesreći između Haaga i Haarlema u Nizozemskoj.[11] Već 1751. počeo je gubiti vid u jednom oku. Uzrok tome bio je nepoznat. Ubrzo nakon prvog, sljepoća se proširila na drugo oko. Umro je osam godina kasnije, 14. travnja 1759. u Londonu, a posljednja izvedba kojoj je prisustvovao bila je izvedba njegovog Mesije. Na njegov sprovod došlo je više od 3,000 ljudi, a pokopan je uz sve društvene počasti. Grobnica mu se danas nalazi u Pjesničkom kutku Westminsterske opatije.

Händel se nikad nije ženio, a svoj privatni život držao je u tajnosti. Za razliku od mnogih skladatelja Händel je za sobom ostavio veliko imanje, u vrijednosti od £20,000 (što je tada bila enormna svota), od kojeg je veći dio otišao njegovoj nećakinji u Njemačkoj, a ostatak je podijeljen među ostalom rodbinom, slugama i prijateljima.

Djela

Među Händelov opus spadaju 42 opere, 29 oratorija, preko 120 kantata, tria i dueta, mnogobrojne arije, komorna glazba, velik broj ekumenskih djela, ode i serenate, te 16 koncerata za orgulje. Njegovo najpoznatije djelo, oratorij Mesija, zajedno sa zborom Aleluja, danas predstavlja jedno od najpopularnijih vokalno-instrumentalnih djela i jedno od najizvođenijih djela tijekom Božića. Još neka popularna djela su mu concerti grossi opus 3 i opus 6, skladba "Kukavica i slavuj", te 16 suita za instrumente s tipkama od kojih je najpopularnija "Harmonični kovač".

Händel je u svoja djela počeo uvoditi instrumente koji tada nisu bili česti: viola d'amore i violetta marina ("Orlando"), lutnja ("Oda danu svete Cecilije"), trombon ("Šaul"), klarinet i kornet ("Tamerlan"), tiorba, francuski rog ("Glazba na vodi"), kontrafagot, viola da gamba, zvona, orgulje i harfa ("Julije Cezar", "Aleksandrova gozba").

Händelova djela su kategorizirana i mogu se zapisati i kraticama HWV. Recimo, Mesija je zna i kao HWV 56.

Ostavština

Georg Friedrich Händel i britanski kralj George I. na brodu tijekom Georgove vožnje Temzom. George I. je tražio od Händela da mu napiše skladbu koju bi slušao dok se vozi Temzom. Tako je nastala Glazba na vodi, a orkestar koji ju izvodi može se vidjeti u pozadini, na drugom brodu.

Nakon njegove smrti, Händelove talijanske opere pale su u zaborav, no jedan malo broj odlomaka iz tih opera ostao je popularan, kao arija "Ombra mai fu" iz Kserksa. Njegova reputacija tijekom XIX. i početka XX. stoljeća izgrađena je primarno na njegovim engleskim oratorijima koji su najčešće izvođeni od strane velikih zborova. Među te oratorije spadaju Ester (1718.), Atalia (1733.), Šaul (1739.), Izrael u Egiptu (1739.), Mesija (1742.), Samson (1743.), Juda Makbejac (1747.), Solomon (1748.) i Jefta (1752.). Njegovi najbolji oratoriji nastali su prema libretu koji je napisao Charles Jennens.

Tijekom 1960-ih, kada se ponovo razvio interes za baroknu glazbu, došlo je do oživljavanja zanimanja za Händelove talijanske opere, a neke od njih su čak i izvedene. Od 50 što ih je napisao u periodu od 1705. do 1738., Agripina (1709.), Rinaldo (1711., 1731.), Orlando (1733.), Alcina (1735.), Ariodanta (1735.) i Kserkso (1738.) se ističu i danas se izvode diljem opernih kuća i koncertnih dvorana. No, po nekima su najbolje Julije Cezar (1724.) i Rodelinda (1725.), koje su zbog svoje orkestracije i vokalnih dijelova uvrštene u redovite operne repertoare.

Kraljevski vatromet 1749.

Među ostalim oživljenim djelima spadaju i neke sekularne kantate koje su znane i kao sekularni oratoriji i koncertne opere. Najznačajnije od ovih su Oda danu svete Cecilije (1739.; prema tekstu koji je napisao John Dryden) i Oda za rođendan kraljice Ane (1713.). Za neke kantate je koristio mitološke motive. Prema tim motivima su nastale kantate Akid i Galateja (1719.), Herkules (1745.) i Semele (1744.).

Händel je bio jako cijenjen među kolegama skladateljima, i tijekom života i nakon njega. Prema nekima, slavni Johann Sebastian Bach je rekao:

Händel je jedina osoba koju bih želio vidjeti prije nego umrem i jedina osoba koja bih želio biti, da nisam Bach.

Wolfgang Amadeus Mozart je o Händelu rekao:

Händel razumije utjecaj bolje nego itko od nas. Kad odabire, udara kao munja.

Ludwig van Beethoven ga je smatrao "majstorom svih skladatelja"'. Beethoven je dodao i sljedeće:

Idite kod njega i naučite od njega kako postići enormne efekte, na tako jednostavan način.

Dana 28. srpnja, Händel je, zajedno s Johannom Sebastianom Bachom i Heinrichom Schützom, komemoriran kao glazbenik u luteranskom kalendaru svetaca.

Händel je nakon dobivanja britanskog državljanstva anglikanizirao ime i postao George Frideric Handel. Ta anglikanizirana forma koristi se ponajviše u engleskom govornom području, dok se germanska forma Georg Friedrich Händel koristi u Njemačkoj i u većini drugih zemalja, no u Francuskoj se njegovo prezime piše Haendel što uzrokuje male probleme pri katalogizaciji. Postojao je i još jedan skladatelj sa sličnim prezimenom, Handl, Slovenac, no on je ipak poznatiji kao Jakob Petelin Gallus.

Johann Sebastian Bach veza

Iako su bili rođeni u samo nekoliko sedmica razlike i na međusobno vrlo kratkoj udaljenosti, J.S. Bach i Georg Friedrich Händel se nikada nisu susreli. Godine 1719. J.S. Bach je putovao u Halle u nadi da će se sresti, ali Händel je već otputovao u vrijeme dok je Bach stigao. Godine 1729. kada je Händel još jednom bio u svom rodnom gradu, Bach je poslao svoga sina Wilhelma Friedemanna Bacha da pozove Händela u Leipzig, ali Händel nije bio u mogućnosti da putuje. Na prilično nevjerovatan način muzika ova dva najveća kompozitora iz kasnog baroka pokazuje da nije ni bilo nekih zajedničkih tačaka. J.S. Bach je bio odličan u žanrovima kao što su crkvena kantata, oratoriji "Pasije", mise, i koncerti u stilu Vivaldija , koje Händel jedva da je i dotaknuo. Händelovi najveći uspjesi su bili u operi, oratorijima, a koncerti u stilu Arcangela Corellija su bili žanrovi neobrađeni od strane J.S. Bacha. Gdje se činilo da se njihovi interesi preklapaju u sviti za klavijaturu i instrumentalnoj sonati, ali baš tu se njihovi stilovi uveliko razlikuju. Tako da su solo sonatu potpuno prepustili trećem članu kompozitorskog trija rođenog 1685. Domenicu Scarlattiju.[12]

Reference

  1. Dean, Winton (1969). Handel and the Opera Seria. University of California Press. str. 19. ISBN 978-0520014381. 
  2. „British Citizen by Act of Parliament: George Frideric Handel”. Parliament.uk. 14 April 2009. Pristupljeno 13 April 2012. 
  3. Adams Aileen, K., Hofestadt, B., "Georg Handel (1622–97): the barber-surgeon father of George Frideric Handel (1685–1759)", Journal of Medical Biography, 2005., 13. kolovoza(3): str. 142–49. [1]
  4. „Biografije skladatelja - Virginia Tech”. Arhivirano iz originala na datum 2007-06-14. Pristupljeno 2011-03-29. 
  5. Otto Erich Deutsch, "Handel: Biografija", Music & Letters, 36(3) (srpanj 1955.), str. 269–72.
  6. Hird, Edward, Rev., O Mesiji Arhivirano 2017-12-23 na Wayback Machine-u, travanj 1993., Deep Cove Crier, North Vancouver, B.C., Canada.
  7. Bach i Händel
  8. Händel i Mattheson
  9. Nataša Perak Lovričević, Ljiljana Ščedrov: Glazbeni susreti 2. vrste, PROFIL, Zagreb, 2007.
  10. Handel. A Celebration of his Life and Times 1685–1759. National Portrait Gallery, str. 92.
  11. Dent, Edward Joseph: Handel; R A Kessinger Publishing; ISBN 1-4191-2275-4, str. 63
  12. „Georg Friedrich Händel, kompozitor”. bach-cantatas.com. Pristupljeno 25. 1. 2019. 

Literatura

  • Burrows, Donald. Handel. Oxford: Oxford University Press, 1994. ISBN 0-19-816470-X
  • Otto Erich Deutsch, Handel: A Documentary Biography, 1955.
  • Frosch, W.A., The "case" of George Frideric Handel Arhivirano 2007-08-06 na Wayback Machine-u, New England Journal of Medicine, 1989; 321:765-769, 14. 9. 1989. [2] Arhivirano 2009-01-05 na Wayback Machine-u
  • Harris, Ellen T. (glavni urednik) The librettos of Handel's operas: a collection of seventy librettos documenting Handel's operatic career New York: Garland, 1989. ISBN 0-8240-3862-2
  • Hogwood, Christopher. Handel. London: Thames and Hudson, 1984. ISBN 0-500-01355-1
  • Keates, Jonathan. Handel, the man and his music. London: V. Gollancz, 1985. ISBN 0-575-03573-0
  • Meynell, Hugo. The Art of Handel's Operas The Edwin Mellen Press (1986.) ISBN 0-88946-425-1
  • Abraham, Gerald (1954). Handel: a symposium. Oxford University Press 
  • Burrows, Donald (1997). The Cambridge Companion to Handel. Cambridge University Press. ISBN 0-521-45613-4 
  • Bukofzer, Manfred F., Music in the Baroque Era – From Monteverdi To Bach, Read Books, UK, 2008 ISBN 1443726192 ISBN 9781443726191
  • Chrissochoidis, Ilias. "Early Reception of Handel's Oratorios, 1732–1784: Narrative – Studies – Documents" (PhD dissertation, Stanford University, 2004), available through UMI Arhivirano 2010-03-06 na Wayback Machine-u.
  • Chrissochoidis, Ilias. "Handel at a Crossroads: His 1737–1738 and 1738–1739 Seasons Re-Examined[mrtav link]", Music & Letters 90/4 (November 2009), 599–635.
  • Chrissochoidis, Ilias. "Handel, Hogarth, Goupy: Artistic intersections in Handelian biography[mrtav link]", Early Music 37/4 (November 2009), 577–596.
  • Chrissochoidis, Ilias. "'hee-haw ... llelujah': Handel among the Vauxhall Asses (1732)", Eighteenth-Century Music 7/2 (September 2010), 221–262.
  • Dean, Winton; Knapp, John Merrill (1987). Handel's Operas, 1704–1726. 1. Oxford: Clarendon Press. ISBN 0-19-816441-6. 
  • Dean, Winton (2006). Handel's Operas, 1726–1741. The Boydell Press. Arhivirano iz originala na datum 2009-09-26. Pristupljeno 2015-04-28. 
  • Dent, Edward Joseph (2004). Handel. R A Kessinger Publishing. ISBN 1-4191-2275-4. 
  • Harris, Ellen T. Handel as Orpheus. Voice and Desire in the Chamber Cantatas Harvard University Press, 2001. ISBN 0-674-00617-8
  • Hicks, Anthony (2013), „Handel, George Frideric”, Grove Music Online (Oxford University Press)  (potrebna pretplata)
  • Hicks, Anthony, (1998), "Handel, George Frederick" in Stanley Sadie, (Ed.), The New Grove Dictionary of Opera, Vol. Two, pp. 614–626. London: MacMillan Publishers, Inc. ISBN 0-333-73432-7 ISBN 1-56159-228-5
  • Keates, Jonathan (1985). Handel: The Man and His Music. New York: St Martin's Press. 
  • Larsen, J.P. (1972). Handel's Messiah. London: Adams and Charles Black Limited. 
  • Leopold, Silke. Händel die Opern Bärenreiter 2009, ISBN 978-3-7618-1991-3
  • McGeary, Thomas (2013). The Politics of Opera in Handel's Britain. Cambridge, UK: Cambridge University Press. ISBN 978-1-107-00988-2. 
  • Mainwaring, John (1760). Memoirs of the Life of the Late George Frederic Handel. London: Printed for R. and J. Dodsley.
  • National Portrait Gallery. Handel. A Celebration of his Life and Times 1685–1759. 
  • Young, Percy Marshall (1966). Handel. New York: David White Company. 
  • Howell, Ian. „How to Handle Spelling Händel”. The Countertenor Voice (February 2011). 
  • Howell, Ian. „Guiding Handel's Legacy: An Interview with Handel House Museum Director Sarah Bardwell”. The Countertenor Voice (May 2011). 
  • John Mainwaring: Memoirs of the Life of the Late George Frederic Handel. London 1760. (deutsch von Johann Mattheson, Hamburg 1760)
    • George Frideric Handel, Hedwig Mueller von Asow, John Mainwaring: Biographie, Briefe und Schriften: Biographie, Briefe und Schriften. Georg Olms Verlag, 1977, ISBN 3-487-06331-X. (auch bei Google Books)
  • John Mainwaring: Leben und Musik des Georg Friedrich Händel. Vorwort und Übersetzung Johann Mattheson. Revidierte Neuausgabe. Heupferd Musik Verlag, Dreieich 2010, ISBN 978-3-923445-08-0.
  • Friedrich Chrysander: G. Fr. Händel. Leipzig 1885–67. (Neuauflage 1966)
  • Romain Rolland: Haendel. F. Alcan, Paris 1910.
  • Johanna Rudolph: Händelrenaissance – Eine Studie. 2 Bände, Aufbau-Verlag, Berlin 1960.
  • Alfred Mann: Georg Friedrich Händel – Composition lessons/Aufzeichnungen zur Kompositionslehre. Hallische Händel-Ausgabe, Supplement Band 1, Bärenreiter-Verlag, Kassel 1878.
  • Konrad Sasse: Händel-Bibliographie. Dt. Verl. für Musik, Leipzig 1963.
  • Walther Siegmund-Schultze: Georg Friedrich Händel. Dt. Verl. für Musik, Leipzig 1980.
  • Walter Eisen (Hrsg.): Händel-Handbuch. Bärenreiter-Verlag, Kassel,
    • 1. – Lebens- und Schaffensdaten. Thematisch-systematisches Verzeichnis. Bühnenwerke. 1983, ISBN 3-7618-0610-8.
    • 2. – Thematisch-systematisches Verzeichnis. Oratorische Werke, vokale Kammermusik, Kirchenmusik. 1984, ISBN 3-7618-0715-5.
    • 3. – Thematisch-systematisches Verzeichnis. Instrumentalmusik, Pasticci und Fragmente. 1986, ISBN 3-7618-0716-3.
    • 4. – Dokumente zu Leben und Schaffen. 1985, ISBN 3-7618-0717-1.
  • Friedrich Wilhelm Bautz: Händel, Georg Friedrich. In: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Bd. 2, Hamm 1990, ISBN 3-88309-032-8, Sp. 435–446. (de)
  • Paul Henry Lang: George Frideric Handel. Dover Publications, Mineola, N. Y. 1996, ISBN 0-486-29227-4.
  • Hans Joachim Marx: Händels Oratorien, Oden und Serenaden. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 1998, ISBN 3-525-27815-2.
  • Winton Dean, John Merrill Knapp: Handel’s Operas, 1704–1726. Clarendon, Oxford 1987, ISBN 0-19-315219-3.
  • Winton Dean: Handel’s dramatic oratorios and masques. Clarendon, Oxford 1990, ISBN 0-19-816184-0.
  • Christopher Hogwood: Georg Friedrich Händel. Eine Biographie, Insel Verlag, Frankfurt/M. 2000, ISBN 3-458-34355-5.
  • Werner Pieck: Leben Händels. Biographie. EVA, Hamburg 2001, ISBN 3-434-50455-9.
  • Michael Heinemann: Georg Friedrich Händel. Reinbek 2004, ISBN 3-499-50648-3.
  • Stefan Zweig: Georg Friedrich Händels Auferstehung. In: Sternstunden der Menschheit. Vierzehn historische Miniaturen. Fischer Taschenbuch Verlag, ISBN 3-596-20595-6. (E-Text)
  • Karl-Heinz Ott: Tumult und Grazie. Über Georg Friedrich Händel. Hoffmann und Campe, Hamburg 2008, ISBN 978-3-455-50091-2.
  • Hans Joachim Marx: Das Händel-Handbuch in 6 Bänden. Laaber-Verlag, Laaber 2008, ISBN 978-3-89007-684-3.
  • Dorothea Schröder: Georg Friedrich Händel. C. H. Beck Wissen, München 2008, ISBN 978-3-406-56253-2.
  • Franzpeter Messmer: Georg Friedrich Händel. Artemis & Winkler/Patmos, Düsseldorf 2008, ISBN 978-3-491-35022-9.
  • Corinna Hesse: Händel – Leben in der Musik. Das Händel-Hörbuch. Eine klingende Biografie mit Musik. Silberfuchs Verlag, 2009, ISBN 978-3-940665-08-9.
  • Peter Overbeck: Georg Friedrich Händel. (BasisBiographien 37). Suhrkamp-Verlag, Frankfurt am Main 2009, ISBN 978-3-518-18237-6.
  • Michael Wersin: Händel & Co. Die Musik der Barockzeit. Reclam, Stuttgart 2009, ISBN 978-3-15-020181-7.
  • Otto Brusatti: Mein Messias. Edition Splitter, Wien 2009, ISBN 978-3-901190-47-6.
  • Jonathan Keates: Handel : the man and his music. Bodley Head, London 2008, ISBN 978-0-224-08202-0.
  • Armin Stein: Georg Händel und sein großer Sohn. Projekte-Verlag Cornelius, Halle (Saale) 2012, ISBN 978-3-95486-299-3.
  • Ludwig Holtmeier, Johannes Menke, Felix Diergarten: Solfeggi, Bassi e Fughe. Georg Friedrich Händels Übungen zur Satzlehre. Florian Noetzel Verlag, Wilhelmshaven 2013, ISBN 978-3-7959-0906-2

Vanjske veze

Read other articles:

Meriam tank adalah senjata utama sebuah tank. Meriam tank modern adalah meriam kaliber besar berkecepatan tinggi yang mampu menembakkan peluru penembus energi kinetik, hulu ledak antitank berdaya ledak tinggi, dan dalam beberapa kasus, peluru kendali. Senjata antipesawat juga bisa dipasang pada tank. Meriam L30 pada tank Challenger 2 Royal Scots Dragoon Guards. Sebagai persenjataan utama tank, meriam ini hampir selalu digunakan dalam mode tembakan langsung untuk mengalahkan berbagai target da...

 

Danish Police tactical unit handling crises and terrorism This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article or section possibly contains synthesis of material which does not verifiably mention or relate to the main topic. Relevant discussion may be found on the talk page. (August 2009) (Learn how and when to remove this template message) This article needs additional citations ...

 

Isuzu GalaInformasiProdusenIsuzuMasa produksi1996-sekarangBodi & rangkaKelasBusBentuk kerangkaBusMobil terkaitHino S'elegaPenyalur dayaMesin10PE1, 12PE1, 8TD1, E13C, J08ETransmisi6-percepatan manualDimensiPanjang9m, 12mKronologiPendahuluIsuzu Super Cruiser Isuzu Gala' (kana:いすゞ・ガーラ) adalah bus heavy-duty untuk pariwisata yang dibuat oleh Isuzu. Generasi Pertama (1996-2005) KC-LV780/781/782 (1996) Kantung udara khusus pengemudi dilengkapi pada tahun 1997. KL-LV774/780/78...

Black Holes & RevelationsAlbum studio karya MuseDirilis3 Juli 2006DirekamAgustus – Desember 2005 di Miraval Studios, S. France; Avatar Studios, New York City; Electric Lady Studios, New York; Office Meccaniche Studios, Milan; Townhouse Studios, LondonGenreRock alternatif, new prog, space rock, progressive metal[1]Durasi45:2850:06 (dengan track bonus)LabelHelium 3, Warner Bros. RecordsProduserRich Costey, MuseKronologi Muse Absolution Tour(2005)Absolution Tour2005 Black Holes...

 

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Oktober 2022. Kura-kura sebagai penyangga Sebuah gambar tahun 1876 dari dunia yang disangga di atas punggung empat gajah, yang menempatkan diri mereka sendiri di atas punggung seekor kura-kura. Kura-Kura Dunia (juga disebut Kura-Kura Kosmik atau Kura-kura Penggendon...

 

Priestess presiding over the Apollonian oracle at Cumae Cumaean Sibyl by Andrea del Castagno Cumaean Sibyl on a coin of 43 BC, shown riding in a biga drawn by lions with a patera in her hand. The Cumaean Sibyl (Latin: Sibylla Cumana) was the priestess presiding over the Apollonian oracle at Cumae, a Greek colony near Naples, Italy. The word sibyl comes (via Latin) from the ancient Greek word sibylla, meaning prophetess. There were many sibyls throughout the ancient world. Because of the impor...

F4U Corsair Sebuah F4U-4 Corsair yang telah direstorasi dari era perang Korea Jenis Pesawat tempur pengebom berbasis kapal induk Negara asal Amerika Serikat Pembuat Chance Vought Penerbangan perdana 29 Mei 1940 Pengenalan 28 Desember 1942 Dipensiunkan 1953 (Amerika Serikat)1979 (Honduras) Pengguna utama United States NavyUnited States Marine CorpsRoyal NavyRoyal New Zealand Air Force Dibuat 1942–1953[1] Jumlah 12.571 Varian Goodyear F2G Corsair F4U Corsair adalah pesawat tempu...

 

Indonesia 2023 redirects here. For the events in 2023 in Indonesia, see 2023 in Indonesia. 19th edition of the FIFA U-17 World Cup 2023 FIFA U-17 World CupPiala Dunia U-17 FIFA 2023Tournament detailsHost countryIndonesiaDates10 November – 2 DecemberTeams24 (from 6 confederations)Venue(s)4 (in 4 host cities)Final positionsChampions Germany (1st title)Runners-up FranceThird place MaliFourth place ArgentinaTournament statisticsMatches played52Goals scored175&...

 

A flood barrier in Kingston upon Hull, England Dam in Kingston upon HullRiver Hull tidal surge barrierRiver Hull tidal barrierLocation of River Hull tidal surge barrier in the East Riding of YorkshireCountryEnglandLocationKingston upon HullCoordinates53°44′20″N 0°19′48″W / 53.739°N 0.330°W / 53.739; -0.330PurposeFlood controlStatusOperationalConstruction beganJanuary 1977Opening date15 April 1980Construction cost£4.3 million (1980)Desig...

American retail company For this company's founder, see Leon Leonwood Bean. This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: L.L.Bean – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (March 2018) (Learn how and when to remove this message) L.L.Bean, Inc.L.L.Bean's flagship store and Bean Boot in Freeport, MaineC...

 

Czech footballer Ondřej Bačo Personal informationDate of birth (1996-03-25) 25 March 1996 (age 28)Place of birth Brumov-Bylnice, CzechHeight 1.87 m (6 ft 1+1⁄2 in)Position(s) Centre backTeam informationCurrent team Ironi TiberiasYouth career0000–2016 Fastav ZlínSenior career*Years Team Apps (Gls)2016–2020 Fastav Zlín 40 (0)2019 → Líšeň (loan) 9 (0)2020–2021 Gaz Metan Mediaș 32 (2)2021–2024 Hapoel Jerusalem 68 (5)2024 Diósgyőr 2 (0)2024– Ironi Ti...

 

Lars RasmussenLars Rasmussen tahun 2007Photo credit: Charlie BrewerTempat tinggalSan Francisco, California, Amerika SerikatKebangsaanDenmarkAlmamaterAarhus UniversityUniversity of EdinburghUniversity of California, BerkeleyDikenal atasGoogle Maps, Google WavePenghargaanPearcey Award (2010)Karier ilmiahBidangIlmu komputerInstitusiGoogle, FacebookPembimbing doktoralAlistair Sinclair Lars Eilstrup Rasmussen adalah seorang ilmuwan komputer, pengembang perangkat lunak, dan pendiri pendamping Goog...

Questa voce sull'argomento Nazionali di calcio è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Voce principale: Nazionale di calcio dell'Australia. Australia olimpica Uniformi di gara Casa Trasferta Sport Calcio FederazioneFootball Federation Australia AUS SoprannomeSocceroos Esordio internazionale Australia 2 - 0 Giappone Melbourne, Australia, 27 novembre 1956 Migliore vittoria Australia 12 - 0 Vanuatu Adelaide, Australia, 25 gennaio 1996 Peggiore sc...

 

Fernsehsendung Titel Riverboat (seit 1994) MDR Club (1992–1993) Produktionsland Deutschland Deutschland Originalsprache Deutsch Genre Talkshow Erscheinungsjahre seit 1992 Länge 120 Minuten Episoden 773 Ausstrahlungs­turnus 1992–1994: wöchentlich1995–2016: vierzehntäglichseit 2017: wöchentlich Premiere 3. Jan. 1992 auf MDR Fernsehen Moderation Kim Fisher (seit 2014) Klaus Brinkbäumer (seit 2023) Matze Knop (seit 2023) Wolfgang Lippert (seit 2023) Das aktuelle St...

 

هذه المقالة تحتاج للمزيد من الوصلات للمقالات الأخرى للمساعدة في ترابط مقالات الموسوعة. فضلًا ساعد في تحسين هذه المقالة بإضافة وصلات إلى المقالات المتعلقة بها الموجودة في النص الحالي. (نوفمبر 2019) العقارات ذات الملكية الخاصة هو مصطلح يُستخدم في تمويل الاستثمارات للإشارة إل�...

この記事に関する合意事項があります。編集を行う前にノートをご覧ください。 紅 ジャンル アクション[1]、サスペンス[2] 小説 著者 片山憲太郎 イラスト 山本ヤマト 出版社 集英社 その他の出版社 青文出版集団 レーベル スーパーダッシュ文庫(旧版)ダッシュエックス文庫(新装版) 発売日 2005年12月20日 - 2008年4月25日(旧版)2014年12月19日(新装版) 巻...

 

Questa voce o sezione sull'argomento attori statunitensi non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti. Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Paul Giamatti nel 2024 Paul Edward Valentine Giamatti (New Haven, 6 giugno 1967) è un attore statunitense. Nel corso della sua carriera si è aggiudicato tre Golden Globe, tre Critics Choice Awards, u...

 

Canadian politician Wayne GatesMPPOpposition Critic for Long-Term Care, Retirement Homes and Home CareIncumbentAssumed office July 13, 2022LeaderAndrea HorwathPeter Tabuns (interim)Member of the Ontario Provincial Parliamentfor Niagara FallsIncumbentAssumed office February 13, 2014Preceded byKim Craitor Personal detailsPolitical partyNew DemocraticResidenceNiagara Falls, Ontario Wayne J. Gates[1] MPP is a Canadian politician who has represented Niagara Falls in the Legislative...

Flat structure for support or transportation over water For other uses, see Raft (disambiguation). Traditional raft, from the 1884 edition of Adventures of Huckleberry Finn A raft is any flat structure for support or transportation over water.[1] It is usually of basic design, characterized by the absence of a hull. Rafts are usually kept afloat by using any combination of buoyant materials such as wood, sealed barrels, or inflated air chambers (such as pontoons), and are typically no...

 

Road in Greece This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Greek National Road 2 – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (August 2024) (Learn how and when...