Za razliku od ostatka kontinenta, a sukladno praksi u određenom dijelu karipskih zemalja, nogomet nije najpopularniji sport u Venezueli, već se nalazi iza bejzbola, koji uvjerljivo dominira u toj zemlji. Uz različite druge aspekte, to je svakako jedan od ključnih faktora zašto je Venezuela tokom historije ostvarivala jako loše rezultate na nogometnim natjecanjima. Od 2018. godine, ostaju jedina članica CONMEBOL-a koja se nikada nije kvalificirala na FIFA Svjetsko prvenstvo, a reprezentacija je znala prolaziti kroz cijele kvalifikacijske cikluse bez ijedne pobjede, mada se ta praksa mijenja u recentnim ciklusima. Sve do 2011., kada su završili četvrti, njihov najbolji plasman na Copa Américi bilo je peto mjesto ostvareno na njihovom premijernom nastupu, 1967. godine.
Historija
Inicijalno razdoblje
Historija venezuelanske reprezentacije neformalno započinje 21. srpnja1926. godine, kada je tada tek formirana reprezentacija u Caracasu pobijedila kolumbijski klub Deportivo Santander s rezultatom 6:1; bio je to prvi nastup neke venezuelanske sportske reprezentacije u historiji.
Nakon što je 1938. godine odigrala svoju prvu međunarodnu utakmicu (poraz od Paname), Venezuela se na međunarodnoj sceni nije pojavila sve do kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 1966., kada su u skupini s Urugvajem i Peruom u četiri utakmice zabilježili sva četiri poraza. Nakon osvojenog petog (tada predzadnjeg mjesta) na debitantskom nastupu na Južnoameričkom prvenstvu 1967. godine, reprezentacija se mučila u kvalifikacijskim ciklusima za Svjetska prvenstva i nije uspijevala ostvariti nikakav značajan rezultat; to se ubrzo preslikalo i na nastupe na kontinentalnom prvenstvu. Ipak, unatoč činjenici da su tokom 60-ih i 70-ih godina reprezentativni rezultati bili vrlo loši, igrači poput Luisa Mendoze i Rafaela Santane uspjeli su steći određenu reputaciju.
Neuspjesi na međunarodnoj sceni
Na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1970. godine upisali su svoj prvi bod u remiju s Kolumbijom, dok su prvu pobjedu u kvalifikacijama ostvarili tek 1982. godine protiv Bolivije. U međuvremenu su nastupili na Olimpijskim igrama 1980. godine u Moskvi, gdje su s dva remija i tri poraza završili na dvanaestom mjestu.
Iako su od ciklusa za prvenstvo 1978. godine redoviti, reprezentacija Venezuele nije uspjela ostvariti nikakav značajan rezultat na međunarodnoj sceni. Uspjesi su se svodili na individualne rezultate u kvalifikacijama, međutim konačni rezultat uvijek bi bile neuspješne kvalifikacije; slično je bilo i na kontinentalnim prvenstvima, gdje nisu uspijevali proći prvi krug. Izbornici su se izmjenjivali relativno često, međutim rezultat je u konačnici izostajao.
Moderno doba
Prvi značajniji pomak dogodio se na Copa Américi 2007. godine, kada je reprezentacija došla do četvrtfinala, gdje ih je s 4:1 izbacio Urugvaj; četiri godine kasnije, na istom turniru, Venezuela je prošla u polufinale, gdje gube od Paragvaja nakon jedanaesteraca te osvajaju četvrto mjesto nakon poraza od Perua u utakmici za broncu. Tokom kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine, reprezentacija je ostvarila svoj najbolji rezultat u nekom kvalifikacijskom ciklusu, došavši na samo pet bodova do mjesta koje vodi u dodatne kvalifikacije, a koje je u konačnici pripalo Urugvaju.
Do danas, Venezuela ostaje jedina članica CONMEBOL-a koja se nikada nije kvalificirala za FIFA Svjetsko prvenstvo; cijela serija kvalifikacijskih ciklusa te reprezentacija znala je proći bez ijedne pobjede, mada se ta praksa mijenja tokom recentnih ciklusa. Najbliže kvalifikaciji bili su 2014. godine, kada im je za pet bodova izmaklo mjesto koje je vodilo u dodatne kvalifikacije.
Prvi službeno imenovani izbornik venezuelanske reprezentacije bio je Talijan Vittorio Godigna, koji je vodio momčad tokom 1938. godine i tokom njihove prve međunarodne utakmice. U narednom periodu, izmijenilo se nekoliko izbornika, mahom domaćih trenera, uz tek manji priliv stranaca; neki su izbornici i po nekoliko puta obnašali svoje mandate.
Povijest i statistike izbornika su sljedeće: Napomena: Statistike nisu u potpunosti dostupne tako da su ponuđene informacije možebitno nepotpune ili nedostupne.