Citosklet (celularni/stanični/ćelijski skelet/kostur) predstavlja strukturu izgrađenu od mnogobrojnih vlakana i sićušnih cevčica koje prožimaju čitavu citoplazmu ćelije i daju joj čvrstinu i oblik. Prisutan je u ovim tipovima celije: eukariotskim: biljnim i životinjskim.
Izgrađen je od preko 20 vrsta citoplazmatičnih proteina koji omogućavaju:
promenu oblika ćelije,
kretanje organela i same ćelije (grade treplje i bičeve)
međusobno povezivanje ćelija
deobu ćelije i kretanje hromozoma za vreme deobe, izgrađuju deobno vreteno
Osnovni strukturni delovi
Osnovni strukturni delovi citoskeleta u eukariotskoj ćeliji su:
1. mikrofilamenti (lat. filamntum = konac, nit) čiji je osnovni sastojak proteinaktin; molekuli aktina se udružuju u dva lanca spiralno uvijena jedan oko drugog i grade aktinski filament; u mišićnim ćelijama se nalaze i miozinski filamenti izgrađeni od molekula proteina miozina; miozinski filamenti zajedno sa drugim faktorima (joni Ca++, ATP i dr.) omogućavaju klizanje aktinskih filamenata što dovodi do kontrakcije mišićnih ćelija;Prečnika su oko 7nm. Aktin pretstavlja globularni protein iѕgrađen od 375 amino kiselina, molekulske mase 43kd. Ѕabisno od uloge koju imaju u određenom delu ćelije filamenti aktina su organizobani kao:
-Mikrofilamenti koji ѕajedno sa citoskeletom određuju oblik ćelije
-učestvuju u formiranju adhezionih pojaseva
-podržavaju diferencijacije plazmine membrane
- učestvuju u procesima fagocitoze i pokretima ćelije.
2. mikrotubule (lat. tubulus = cevčica) su u obliku šupljeg cilindra ; u ćeliji se mogu nalaziti kao pojedinačne ili grupisane u snopove; izgrađene su od proteina tubulina;Tubulin je izgrađen od dve čvrsto povezane jedinice-alfa i beta tubulina (postoji još jedan tip tubulina, gama tubulin koji se nalazi na centrozomu). Samu mikrotubulu grade u krug poređanih 13 protofilamenata. Polimerizacija se odigrava samo na jednom delu protofilamenta koji je pozitivan (+)- brzo rastući i negativni (-) odnosno skabo rastući kraj. Tako se u zavisnosti od potrebe came ćelije mikrotubule mogu na drugom mestu u ćeliji polimerizovati i formirati mikrotubule.
3. prelazni filamenti ((intermedijerni) dobili su ime po tome što im je prečnik nešto veći od mikrofilamenata, a manji od prečnika mikrotubula; koliko je za sada poznato, imaju ih samo životinjske ćelije; grade ih veoma različiti proteini. Oni ne učestvuju u pokretima same ćelije jeć joj daju mehaničku potporu. Postoji više od 50 vrsta različitih proteina koji su klasifikovani u 6 grupa na osnovu sekvence amihokiselina koje mogu da čine intermedijalne filamente.
Proteini citoskeleta su raspoređeni tako da grade rešetku , mikrotrabekularna rešetka. Ona obavija sve organele i prostire se oko njih prožimajući čitavu ćeliju. Rešetka ujedinjuje organele i citoskelet u jedinstven sistem, dajući time organizaciju citoplazme, određuje oblik same ćelije, kao i za pokrete same ćelije i raspored organela unutar nje.
Literatura
Šerban, M, Nada: Ćelija - strukture i oblici, ZUNS, Beograd, 2001