Pasargad

30°12′00″N 53°10′46″E / 30.20000°N 53.17944°E / 30.20000; 53.17944

Pasargad
Svjetska baštinaUNESCO
 Iran
Registriran:2004.
Vrsta:Kulturno
Mjerilo:i,ii,iii,iv
Ugroženost:no
Referenca:UNESCO

Pasargad (perz. پاسارگاد), jedan je od glavnih gradova Perzijskog Carstva u doba vladavine iranske dinastije Ahemenida. Korišten je kao administrativno središte i odmorište perzijskih vladara Kira Velikog i Kambiza II., dok Darije I. Veliki krajem 6. stoljeća pne. premiješta glavni grad u Perzepolis. Pasargad je danas važno arheološko nalazište u Iranu i jedan od pet UNESCO-vih spomenika Svjetske baštine u toj zemlji.[1][2]

Etimologija

Prema elamskom klinastom pismu pronađenom u Perzepolisu, Pasargad je nazivan Batrakataš ili Pâthragâda („Perzijski vrt“) na staroperzijskom jeziku, dok današnje ime vuče korijene iz grčke izvedenice. Smatra se da grčka riječ za raj paradeisos potječe od imena grada Pasargada, koji je bio poznat diljem antičkog svijeta po prelijepim vrtovima.

Lokacija

Grad Pasargad smješten je nedaleko od današnjeg grada Širaza, odnosno u provinciji Fars u današnjem Iranu[3]. Od Perzepolisa, koji je izgrađen tridesetak godina poslije, udaljen je svega 43 km.

Historija

Perzijska plemena

Područja oko antičkog grada Pasargada vjerojatno su bila naseljena perzijskim plemenima i prije doba Kira Velikog, koji se smatra osnivačem grada. Toj teoriji idu u prilog djela antičkih grčkih pisaca koji spominju Ahemena i njegovo pleme Pasargada[4], no postoji mogućnost kako je Kir grad nazvao prema svom glavnom plemenu, jednom od 10-15 perzijskih plemena iz te regije. Budući da je područje oko grada plodna i planinama zaštićena dolina (15 km dužine i 3 km širine) kroz koju protječe rijeka, lokacija je imala savršene preduvjete za naseljavanje ljudi.

Glavni grad Perzije

Dvorana za prijem (Apadana) u Pasargadu

Pasargad je bio prvi glavni grad Perzijskog Carstva. Osnovao ga je slavni Kir Veliki, osnivač Perzijskog Carstva i dinastije Ahemenida. Povjesničar Strabon tvrdi kako je Kir odabrao tu lokaciju zbog političkih razloga jer je tu pobijedio Medijce (Vidi: Opsada pasargadskog brda i Bitka kod Pasargada), dok se kao odabir lokacije navode i estetski razlozi jer radi se o povišenju doline okruženoj planinama sa svih strana[3]. Gradnja je počela 546. pne. ili kasnije, i ubrzo je postao centrom carstva koje se protezalo većinom današnjeg azijskog dijela Bliskog istoka; od Male Azije na zapadu do Indije na istoku. Osim kao administrativno središte, Pasargad je služio i kao odmorište perzijskom vladaru pa su u njemu izgrađeni brojni vrtovi, te sofisticiran sustav navodnjavanja pomoću kanata. Grad je kasnije dao nadograditi i Kirov sin Kambiz II. koji je većinu svog života proveo šireći Perzijsko Carstvo u Africi, posebno Egiptu. Pasargad je bio glavni grad sve do dolaska Darija I. Velikog koji je dao sagraditi novi grad koji će se vezivati uz njegovo ime, veličanstveni Perzepolis[5]. Darije je Pasargad (zajedno s Perzepolisom i Suzom) Kraljevskom cestom povezao s lidijskim gradom Sardom u Maloj Aziji.

Kirova grobnica

Čeono pročelje Kirove grobnice

Najvažniji dio kompleksa u gradu Pasargadu svakako je grobnica Kira Velikog. Sastoji se od šest velikih stepenica koje vode do glavne grobnice dimenzija 3.17 za 2.11 metara (omjer 1:1.5), te 2.11 m visine. Krov je izgrađen na dvije vode, a ulaz u grobnicu je nizak i tijesan. Iako postoje sumnje kako se radi o grobnici Kira Velikog, grčki povjesničari tvrde kako je Aleksandar Makedonski vjerovao kako je riječ o grobnici Kira Velikog. Nakon što je opljačkao i uništio Perzepolis, otišao se pokloniti na grob Kiru Velikom u Pasargadu. Navodi se kako je Aleksandar naredio i obnovu grobnice[3], te je kaznio one koji su je pokušali oštetiti. Povjesničar Arijan u 2. stoljeću nove ere piše kako je Aleksandar naredio Aristobulu, jednom od njegovih zapovjednika, da uđe u grobnicu gdje je ovaj našao zlatni krevet, stol s posuđem za piće, zlatni lijes i ornamente s dragim kamenjem koji su sadržavali zapise o grobnici. Nijedan od tih predmeta nije preživio do današnjeg doba, a o značenju teksta iz grobnice se i danas vode rasprave. Strabon je napisao kako tekst govori:

Prolazniče, ja sam Kir, koji je stvorio Perzijsko Carstvo, i koji je bio kraljem Azije.
Ne zavidi mi na ovom spomeniku.

Drugi oblik istog teksta, zapisan u djelu „Perzija: Besmrtno kraljevstvo“ kaže:

Prolazniče, ja sam Kir, koji je stvorio Perzijsko Carstvo, i koji je bio kraljem Azije.
Ne zavidi mi na ovom komadiću zemlje koji prekriva moje tijelo.

Grobnica Kirovog sina Kambiza II. također je pronađena 2006. godine[6].

Legende

Legenda kaže kako je u doba islamskog osvajanja Irana arapska vojska htjela razoriti grobnicu, no kako je tamošnje stanovništvo uvjerilo arapske zapovjednike kako se ne radi o grobnici Kira Velikog, već o grobnici majke kralja Salomona, što je poštedjelo njeno rušenje. Kao rezultat, natpis na grobnici zamijenjen je citatom iz Kurana i grobnica je postala poznata kao Qabr-e Madar-e Sulaiman, odnosno „grobnica Salomonove majke“. Pod tim imenom poznata je i dan danas.

Današnje doba

U današnje vrijeme postoje samo ruševine nekoć veličanstvenog kompleksa u Pasargadu i njegovih vrtova, koje su uništili vrijeme, brojni potresi i osvajačka razaranja Makedonaca, Arapa te posebno Mongola. Zbog izgradnje brane i umjetnog jezera u blizini Pasargada, posljednjih godina zabilježena je prava navala arheološkog istraživanja okolice pasargadskog kompleksa[7]. Godine 2007. najavljena je nova restauracija Kirove grobnice zbog oštećenja donjeg pojasa koje je prouzročilo djelovanje snijega i kiše[8]. Prilikom arheoloških istraživanja tokom zadnjih nekoliko godina, pronađena je i grobnica Kirova brata Kambiza II.[6], te gotovo 270 metara dug kanal u pasargadskom vrtu[8]. Osim arheološkog značaja, Pasargad danas je i popularno turističko odredište u Iranu.

Tehnologija

Konstruktivne spone (kopče) između kamenih blokova u Pasargadu koje datiraju iz 6. stoljeća pne. najstarije su u povijesti i predstavljaju veliki napredak u antičkoj građevinskoj tehnologiji
Kopija reljefa s Kirom Velikim iz Pasargada u Olimpijskom parku u Sydneyu

Novija istraživanja strukturalne tehnologije u Pasargadu pokazala su kako su perzijski inženjeri sagradili grad koji je mogao izdržati jake potrese, čak do 7. stupnja prema Richterovoj ljestvici[9]. Temelji graditeljskih zdanja u Pasargadu građeni su tehnologijom izolirane baze temelja, koja se danas koristi pri gradnji modernih osjetljivih objekata poput nuklearnih elektrana, zbog zaštite od seizmičkih aktivnosti. Značajan doprinos graditeljstvu prestavlja i uporaba konstruktivnih spona (kopči) između kamenih blokova, koje su izgrađene od metala. Takav konstruktivni sustav zajedno s izoliranom bazom temelja stvorili su preduvjete za gradnju mnogo većih odnosno viših i tankijih konstruktivnih elemenata, koji su svoj vrhunac doživjeli u Perzepolisu gdje su stupovi bili visoki čak 20 metara što ih čini najvišim i u odnosu na visinu najtanjim stupovima antičkog doba, a rasponi stupova od 8.65 m su također veći od bilo kojeg arhitektonskog zdanja tog doba. Značajni doprinos perzijskih inženjera ostvaren je i na području opskrbe vodom tzv. kanatima koje su graditelji usijekli duboko u planine i pomoću njih bi dopremali i čuvali svježu vodu. Zahvaljujući tom vodovodnom sustavu i umijećem kontroliranja tlaka, u pasargadskom vrtu izgrađen je pravocrtni kanal dužine gotovo 1000 m uzduž kojeg su se svakih 15 m nalazile malene fontane.

Umjetnost

Srce kompleksa u Pasargadu čini tvrđava Tall-i-Takht („Prijestolni brežuljak“) koja se nalazi na povišenju u odnosu na okolinu[10], te koja gleda na okolne „rajske“ vrtove sa južne strane. Tvrđava se sastoji od dva manja dijela; rezidencijalne palače i dvorane za prijem („Apadana“), karakteristične za perzijsku arhitekturu. Apadana ili dvorana za prijem sastoji se od brojnih stupova i ima pristup s jugoistoka, gdje posjetitelj prvo mora proći kroz vrata a potom prijeći most preko rijeke Pulvar[5]. Smještaj i oblikovanje kompleksa indiciraju kako je prema kompleksu u Pasargadu oblikovana i kasnije sagrađena atenska Akropola. Oblikovanje Kirove grobnice pripisuje se utjecajima mezopotamskih ili elamskih zigurata, no komora ima obilježja Urartu grobnica iz ranijih vremenskih perioda[11]. Očito jest da Kirova grobnica ima potpuno iste dimenzije kao i grobnica Alijata II., oca lidijskog kralja Kreza. Unatoč tome što neki odbacuju te podudarnosti, prema Herodotovim zapisima Kir Veliki poštedio je Kreza nakon osvajanja Lidije, te je Krez postao članom perzijskog kraljevskog dvora. Glavni ukras na grobnici je rozeta na zabatu iznad vrata. U kompleksu su pronađeni brojni reljefi koji prikazuju Kira Velikog i razne životinje. Općenito, umjetnost i arhitektura u Pasargadu prestavljaju perzijsko miješanje različitih tradicija koje objedinjuje umjetničke elemente Elama, Babilonije, Asirije, Egipta, te Anatolije. Pasargad se smatra kolijevkom popularnih „perzijskih vrtova“, koji su uzori modernim parkovima u zadnjih 2500 godina. Karakteristika perzijskih vrtova je pravokutan oblik simetrično podijeljen ortogonalnim glavnim komunikacijama na četiri dijela; one formiraju križ u unutrašnjosti parka i tu se u bazenima i kanalima nalazi voda, dok šetnice imaju hlad od visokog raslinja. Pasargadski vrt ima kolosalne dimenzije od 2 x 3 km[8], a kanali s vodom protezali su se gotovo kilometar u dužinu, dok su se male fontane nalazile svakih 16 metara.

Moderne kontroverze

Brana Sivand

Veliku zabrinutost za sudbinu Pasargada pokazali su mnogi nakon što je najavljena izgradnja brane Sivand, nazvanu prema obližnjem gradu Sivandu. Detaljna studija izgradnje brane trajala je preko 10 godina, pa Iranska organizacija za kulturno naslijeđe nije pokazala zabrinutost zbog moguće poplave okolnih područja. Smještaj brane između ruševina Perzepolisa i Pasargada zabrinula je mnoge Irance i arheologe diljem svijeta, no stručnjaci koji su sudjelovali u projektu brane Sivand tvrde kako se unaprijed utvrđena obala novog jezera nalazi ispod razine arheoloških nalazišta u Perzepolisu i Pasargadu. Također, stručnjaci se slažu kako brojna arheološka nalazišta u Iranu predstavljaju probleme pri projektiranju i gradnji umjetnih jezera i brana[12], po čemu je Iran u posljednje vrijeme druga zemlja svijeta, poslije Kine. Osim zabrinutosti zbog mogućih poplava, arheolozi su izrazili zabrinutost i zbog povećanja vlažnosti zbog umjetnog jezera, no ministri energetike tvrde kako se to može obeštetiti mogućnošću kontroliranja razine jezera[13]. Izgradnja brane počela je 19. travnja 2007. godine.

Popularna kultura

Galerija

Poveznice

Izvori

Literatura

Vanjske veze

Read other articles:

Distrik Tel AvivTranskripsi - • Hebrewמחוז תל אביב • Arabic{{{arname}}}Cities10Local Councils2Regional Councils0CapitalTel AvivLuas • Total176 km2 (68 sq mi)Populasi (30.06.2008) • Total1.221.600 Distrik Tel Aviv (Ibrani: מחוז תל אביבcode: he is deprecated ) ialah salah satu 6 distrik di Israel dan termasuk kota berikut: Bat Yam בת ים Bnei Brak בני ברק Givatayim גבעתיים Herzliya הר�...

 

Ini adalah nama Korea; marganya adalah Kim. Kim Joo-hyukKim Joo-hyuk tahun 2017Lahir(1972-10-03)3 Oktober 1972[1]Distrik Gangnam, Seoul, Korea SelatanMeninggal30 Oktober 2017(2017-10-30) (umur 45)[2]Seoul, South KoreaSebab meninggalKecelakaan lalu-lintasAlmamaterYoungdong High SchoolUniversitas DonggukPekerjaanAktorTahun aktif1998–2017AgenNamoo ActorsOrang tuaKim Mu-saeng (ayah)Nama KoreaHangul김주혁 Hanja金柱赫 Alih AksaraGim Ju-hyeokMcCune–Reischauer...

 

KaranglewasKecamatanNegara IndonesiaProvinsiJawa TengahKabupatenBanyumasPemerintahan • Camat-Populasi (2023) • Total69.197 jiwaKode Kemendagri33.02.18 Kode BPS3302180 Luas32,48 km²Desa/kelurahan13 Pabrik Minyak Kelapa Slamet tampak dari udara Jembatan Sungai Logawa dengan Jembatan Sungai Mengaji di depannya Situs Watu Kendang di desa Tamansari di Karanglewas Karanglewas (Hanacaraka: ꦏꦫꦔ꧀ꦭꦼꦮꦱ꧀) adalah sebuah kecamatan di Kabupaten Banyumas, ...

Pour les articles homonymes, voir Liard. Louis LiardLouis Liard par Jean-André Rixens.BiographieNaissance 22 août 1846FalaiseDécès 21 septembre 1917 (à 71 ans)5e arrondissement de ParisSépulture Cimetière du MontparnasseNationalité françaiseFormation École normale supérieureLycée CharlemagneActivité PhilosopheEnfant André Liard (d)Autres informationsA travaillé pour Université de BordeauxMembre de Société philologique hellénique de Constantinople (d) (1886)Acadé...

 

Pour les articles homonymes, voir Blitzkrieg (homonymie). Si ce bandeau n'est plus pertinent, retirez-le. Cliquez ici pour en savoir plus. Certaines informations figurant dans cet article ou cette section devraient être mieux reliées aux sources mentionnées dans les sections « Bibliographie », « Sources » ou « Liens externes » (avril 2016). Vous pouvez améliorer la vérifiabilité en associant ces informations à des références à l'aide d'appels de ...

 

يفتقر محتوى هذه المقالة إلى الاستشهاد بمصادر. فضلاً، ساهم في تطوير هذه المقالة من خلال إضافة مصادر موثوق بها. أي معلومات غير موثقة يمكن التشكيك بها وإزالتها. (ديسمبر 2018) 22°39′18.51″N 44°7′47.52″E / 22.6551417°N 44.1298667°E / 22.6551417; 44.1298667 (جبل اذقان) جبل اذقان الموقع حصاة قحط�...

Rural locality in Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine Church of Saint Nicholas Yamnytsia (Ukrainian: Ямниця, Polish: Jamnica) is a village of Ivano-Frankivsk Raion, Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine, just few miles north from Ivano-Frankivsk. It hosts the administration of Yamnytsia rural hromada, one of the hromadas of Ukraine.[1] The village is better known for the Battle of Yamnytsia during the Kerensky Offensive, when the Russian Imperial Army successfully secured area north of St...

 

كلارينالشعارمعلومات عامةالبداية 28 أغسطس 1945 العنوان Clarín (بالإسبانية) المؤسس روبرتو نوبل البلد الأرجنتين[1] عضو في Inter American Press Association (en) [1] الأيديولوجيا السياسية ديمقراطية اجتماعية المالك Clarín Group (en) المقر الرئيسي بوينس آيرس مكان النَّشر بوينس آيرس بلد المنشأ الأرجن...

 

How Are You, Really?Poster resmiSutradaraHanny R. SaputraProduser Anneke S. Souhoka Agung Haryanto Ditulis oleh Rinai Bening Kasih Ifan Ardiansyah BerdasarkanHow Are You, Really?oleh Rinai Bening KasihPemeran Jeff Smith Jihane Almira Kevin Julio SinematograferFreddy A. LinggaPenyuntingFebby GozalPerusahaanproduksiKlikFilm ProductionsDistributorKlikFilmTanggal rilis 13 Juli 2022 (2022-07-13) (Indonesia) Durasi80 menitNegaraIndonesiaBahasaBahasa Indonesia How Are You, Really? adalah fi...

Law of a sovereign state This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Nationality law – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (April 2019) (Learn how and when to remove this message) Legal status of persons Birthright Birthplace Aboard aircraft and ships Jus sanguinis Jus soli Birth tourism National...

 

Method of teaching reading and writing This article is about the method for teaching reading and writing. For the study of speech sounds, see Phonetics and Phonology. Children should practise phonics by reading books consistent with their developing phonic knowledge and skill; and, at the same time they should hear, share and discuss a wide range of high-quality books to develop a love of reading and broaden their vocabulary - National curriculum in England, 2014.[1] Part of a series ...

 

UTC+1Localizzazione del fuso UTC+1Denominazioni Central European Time (CET) West Africa Time (WAT) Western European Summer Time (WEST) CodiceA Differenza da UTC+1 ora Longitudine equivalente15° Est Superficie emersa≈ 14 300 000 km² Popolazione≈ 670 000 000 Densità≈ 47 ab./km² Paesi o territori45 in inverno20 in estate UTC+1 è un fuso orario in anticipo di un'ora sull'UTC, e basato sull'Europa Centrale. Per il meccanismo dell'ora legale l...

Town in JapanKawanehon 川根本町TownŌigawa Railway in Kawanehon Town FlagSealLocation of Kawanehon in Shizuoka PrefectureKawanehon Coordinates: 35°2′49″N 138°4′53.9″E / 35.04694°N 138.081639°E / 35.04694; 138.081639CountryJapanRegionChūbuTōkaiPrefectureShizuokaDistrictHaibaraArea • Total496.88 km2 (191.85 sq mi)Population (August 2019) • Total6,731 • Density14/km2 (35/sq mi)Time zoneUTC...

 

History United States NameUSS Teaberry NamesakeAny of several American evergreen plants which bear white, bell-shaped flowers and spicy red berries BuilderJohn H. Mathis & Company, Camden, New Jersey Laid down25 October 1940 as YN-29 Launched24 May 1941 Sponsored byMiss Mary C. Howard Commissionedas USS Teaberry (YN-29), date unknown Recommissioned19 April 1952 Decommissioned14 December 1946, at Astoria, Oregon, and on 7 July 1961 In service16 March 1942 as Teaberry (YN-29) ReclassifiedA...

 

Pandémie de Covid-19 en EspagneCommunautés autonomes touchées par le virus, au 24 juin 2021.>2 000>3 000>4 000>5 000 >6 000>7 000>8 000>9 000Maladie Maladie à coronavirus 2019 (Covid-19)Agent infectieux SARS-CoV-2Origine Wuhan (Hubei, Chine)[1],[2]Localisation EspagnePremier cas La Gomera, îles Canaries[3]Date d'arrivée Depuis le 31 janvier 2020 (4 ans, 5 mois et 23 jours)BilanCas confirmés 13 332 976 (29 août 2022)[4],[5]Cas soignés 1...

Sony cloud gaming subscription service PlayStation NowDeveloperSony Interactive EntertainmentTypeVideo game subscription serviceLaunch dateNA: January 28, 2014UK: March 7, 2015EU: April 15, 2016JP: September 6, 2017Platform(s)PlayStation 4, PlayStation 5, Microsoft WindowsStatusMerged with PlayStation PlusMembers3.2 million (as of March 31, 2021[update])[1]Pricing modelUS$9.99 per monthUS$24.99 for 3 monthsUS$59.99 per yearWebsiteOfficial website PlayStation Now (PS N...

 

Pseudocylindrical compromise map projection Robinson projection of the world The Robinson projection with Tissot's indicatrix of deformation Map of the world created by the Central Intelligence Agency, with standard parallels 38°N and 38°S The Robinson projection is a map projection of a world map that shows the entire world at once. It was specifically created in an attempt to find a good compromise to the problem of readily showing the whole globe as a flat image.[1] The Robinson ...

 

This template does not require a rating on Wikipedia's content assessment scale.It is of interest to the following WikiProjects:Africa: DRC Africa portalThis template is within the scope of WikiProject Africa, a collaborative effort to improve the coverage of Africa on Wikipedia. If you would like to participate, please visit the project page, where you can join the discussion and see a list of open tasks.AfricaWikipedia:WikiProject AfricaTemplate:WikiProject AfricaAfrica articles Democratic ...

British sailor SirBen AinslieCBESir Ben Ainslie in 2020Personal informationFull nameCharles Benedict AinslieNationality United KingdomBorn (1977-02-05) 5 February 1977 (age 47)Macclesfield, Cheshire, EnglandWeight90 kg (198 lb)[1]Spouse Georgie Thompson ​(m. 2014)​Sailing careerClass(es)Finn, Laser, Optimist, America's Cup Medal record Sailing Representing  Great Britain Event 1st 2nd 3rd Olympic Games 4 1 0 Olympic Class Wor...

 

American entrepreneur (born 1942) This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these messages) This biography of a living person relies too much on references to primary sources. Please help by adding secondary or tertiary sources. Contentious material about living persons that is unsourced or poorly sourced must be removed immediately, especially if potentially libelous or harmful.Find sources: Russell N...