Grad je poznat po zadužbini-muzeju Endija Vorhola, čije se poreklo vezuje za Medzilaborce.
Prirodni uslovi
Medzilaborce su smeštene u severoistočnom delu države, blizu državne granice sa Poljskom, koja se nalazi 7 kilometara severoistočno od grada. Glavni grad države, Bratislava, nalazi se 500 kilometara istočno od grada.
Reljef: Medzilaborce su se razvile u istočnoj podgorini planinskog venca Tatri. Naselje se nalazi u dolini reke Laborec, ispod istoimenih Laborečkih vrhova. Grad je položen na približno 330 metara nadmorske visine.
Vode: Medzilaborce su se razvile na reci Laborec, u gornjem delu toka reke.
Historija
Ljudska naselja na ovom prostoru datiraju još iz praistorije. Naselje pod današnjim imenom prvi put se spominje 1543. godine, kao mesto naseljeno Slovacima. Tokom sledećih vekova grad je bio u sastavu Ugarske. Gradska prava Medzilaborce su stekle 1860. godine.
Krajem 1918. Medzilaborce su postale deo novoosnovane Čehoslovačke. U vreme komunizma grad je naglo industrijalizovan, pa je došlo do naglog povećanja stanovništva. Posle osamostaljenja Slovačke grad je postao njeno opštinsko središte, ali je došlo do privrednih teškoća u vreme tranzicije.
Stanovništvo
Danas Medzilaborce ima oko 6.000 stanovnika[1] i poslednjih godina broj stanovnika opada.
Etnički sastav: Medzilaborce sa okolinom su poznate po najvećoj koncentraciji Rusina i Ukrajinaca u celoj Slovačkoj. Po popisu iz 2001. sastav je sledeći:
Verski sastav: Medzilaborce sa okolinom su poznate po najvećoj koncentraciji pravoslavaca i unijata u celoj Slovačkoj. Po popisu iz 2001. sastav je sledeći: