Katoličanstvo

Za ostale upotrebe, v. Katoličanstvo (razvrstavanje).
Dio serije članaka na temu

Hrišćanstvo

Christian cross
Kršćanstvo

Isus Hristos
Rođenje · Krštenje · Učenje
Smrt · Uskrsnuće

Osnove
Apostoli · Evanđelje · Crkva

Historija
Rano kršćanstvo · Oci · Sabori
Ikonoklazam · Šizma · Križari
Reformacija · Ekumenizam

Tradicije

Teologija
Stvaranje · Pad · Grijeh · Sud
Spasenje · Carstvo · Hristologija
Trojstvo (Otac, Sin, Sveti duh)

Biblija
Stari zavjet · Novi zavjet
Knjige · Kanon · Apokrifi

Ova kutijica: pogledaj  razgovor  uredi

Katoličanstvo ili katolicizam (lat. catholicismus, od grč. καθολικός – "sveopći, univerzalni"), kršćanski ogranak čiji je nauk definiran na dvadeset i jednom ekumenskom koncilu; vjeroispovijedni sustav Katoličke crkve. Uz pravoslavlje, protestantizam, monofizitizam i nestorijanizam glavna kršćanska konfesija ili vjeroispovijest. U nazivu je naznačena univerzalnost kršćanske evanđeoske poruke, namijenjene svakom čovjeku, narodu, jeziku, kulturi, civilizaciji i društvu, što je jedno od četiriju obilježja svake kršćanske crkve (katolicitet).

Vjerska zajednica

Katolicizam je organiziran kao vidljiva hrišćanska crkva, koja ima hijerarhiju i laike. Članom vjerske zajednice postaje se krštenjem, a krste se djeca i odrasli. Klerici i laici razlikuju se samo vrstom službe u zajednici. U katolicizmu postoje tri vrste hijerarhije: svećenička (biskup, prezbiter, đakon), kanonska (papa, ordinarij, dekan, župnik, kapelan) i počasna (kardinal, metropolit, nadbiskup, prelat, kanonik i prebendar). Katolička je crkva nadnacionalna i centralizirana. Vrhovni je poglavar papa (rimski biskup), koji uz pomoć Svete stolice i njezinih tijela upravlja sveopćom Crkvom, u zajedništvu s biskupima, koji upravljaju mjesnim crkvama (biskupije). Biskupija se dijeli na dekanate, kojima upravljaju dekani ili nadžupnici. Dekanati se dijele na župe, kojima upravljaju župnici, a pomažu im kapelani. Postoje i nunciji.

Dogma

U katolicizmu su prihvaćene glavne kršćanske dogme (pet glavnih istina) definirane na prvih osam ekumenskih koncila. Katolicizam je u drugome kršćanskom tisućljeću dalje raščlanjivao i precizirao svoj dogmatski nauk (učenje o čistilištu, sakramentima, o odnosu pisane objave i tradicije, o bezgrješnom začeću, papinskoj nezabludivosti, Marijinu uznesenju na nebo) na još 13 ekumenskih koncila, koje ne prihvaćaju ostale kršćanske konfesije. Dogme u katolicizmu imaju veću važnost nego u pravoslavlju i protestantizmu, pa su precizno definirane i po kanonskom pravu obvezne. Izvor su dogmi Sveto pismo, Predaja, a pri njihovu tumačenju u obzir se uzima vjernički osjećaj, teološko tumačenje i u konačnici crkveno učiteljstvo.

Bogoštovlje

U katoličkom kultu razlikuje se klanjanje (latrija, adoracija), od dulije (štovanje). Dok se klanjanje ili latrija iskazuje samo Bogu, dulija ili štovanje može se iskazivati i stvorenjima (anđeli, sveci, slike, kipovi, relikvije). Posebna dulija iskazuje se Bogorodici (hiperdulija). U središtu je katoličkog bogoštovlja klanjanje u duhu i istini (štovanje Boga životom u duhu evanđelja), ali se bogoštovnim činima također pridaje velika važnost (liturgija, euharistija, sakramenti). Bogoštovne čine obavlja sakramentalna hijerarhija (biskup, prezbiter, đakon) u uređenu bogoštovnom prostoru (kapela, crkva, bazilika), u skladu s blagdanima koji se slave po gregorijanskom kalendaru kroz crkvenu godinu. Glavni su dijelovi crkvene godine korizma i advent, a nedjelja je dan počinka i obveznog prisustvovanja liturgiji (misa). Glavni su Gospodnji blagdani Uskrs, Bogojavljenje, Božić, Trojstvo, Duhovi, marijanski Uznesenje na nebo (Velika Gospa) i Bezgrješno začeće, svetački Svi sveti. U katolicizmu se pridaje velika vrijednost sakralnoj umjetnosti (crkvena glazba, kiparstvo, slikarstvo, arhitektura, liturgijsko ruho i liturgijski predmeti), koja je uključena u bogoštovlje.

Moral

Prema katoličkom učenju narav i nadnarav, ljudska slobodna volja i božanska milost nadopunjuju se i pretpostavljaju. Zato su u katoličkoj moralci bogoslovne krjeposti (vjera, nada, ljubav) i naravne ili stožerne krjeposti (razboritost, pravednost, umjerenost i jakost) komplementarne. Izvori su katoličkog morala Stari zavjet (Dekalog, osobna odgovornost), Novi zavjet (ljubav prema Bogu i bližnjemu) te naravna etika. Sustavno ga proučava moralka, a potanje regulira u zajednici kanonsko pravo. Prekršaj morala je grijeh, koji može biti laki i teški, a teški se grijeh regulira sakramentom pokore (ispovijed). Uz individualni moral u novije se vrijeme u katolicizmu naglašava i društveni moral.

Duhovnost i mistika

Pounutrašnjenje osnovnih vjerskih istina i moralnih načela zbiva se u katoliciz mu na više načina. Liturgijsko-sakramentalna duhovnost namijenjena je svim vjernicima i prvi je i osnovni oblik duhovnosti u katolicizmu. Uz bogoštovnu funkciju liturgija i primanje sakramenata ima i duhovnu, osoban doživljaj vjerskih istina, odgoj sa vjesti u evanđeoskom duhu te prosvjetljenje. Pučka pobožnost namijenjena je širim vjerničkim slojevima (hodočašća, postovi, devetnice, križni put, krunica), a svrha joj je da se u pučkoj subkulturi i mentalitetu na primjeren način proživi kršćanska vjera. U katolicizmu je posebno naglašen asketsko-mistični put duhovnosti, koji je stoljećima nalazio svoj izraz u redovništvu. U katoličkom je redovništvu prevagnuo tip cenobitske zajednice, u kojoj se traga za skladom između kontemplacije i akcije, osobnoga duhovnog usavršavanja i djelovanja unutar šire zajednice i društva (fizički i intelektualni rad, misijska djelatnost, školstvo, karitativna djelatnost). Tako se kroz povijest razvila benediktinska, cistercitska, karmelićanska, dominikanska, franjevačka i isusovačka duhovnost, a u novije vrijeme duhovnost raznih kongregacija i svjetovnih instituta. Katolička mistika nadahnjivala se novozavjetnim (Ivan Evanđelist i Pavao) i neoplatonističkim izvorima (Pseudodionizije). Glavni su katolički mistici i mistični pisci Bernard iz Clairvauxa, sv. Hildegarda, Hugo iz Svetog Viktora, Rikard iz Svetog Viktora, sv. Gertruda Velika, sv. Mehtilda Magdeburška, sv. Franjo Asiški, Meister Eckhart, Ivan Tauler, Henrik Suzon, Ivan Gerson, I. van Ruysbroeck, Katarina Sienska, Ivan od Križa, Terezija Avilska. U službi je katoličke duhovnosti bogata i raznolika sakralna umjetnost, duhovna (Toma Kempenski, Marko Marulić, Ignacije Lojolski, Franjo Saleški, P. Berulle, Terezija iz Lisieuxa) i nabožna (M. Divković, J. Habdelić) književnost. Sustavnim proučavanjem duhovnosti bavi se duhovna teologija.

Teologija

Prema katoličkom učenju milost pretpostavlja narav, a vjera razum (fides quaerens intellectum) pa je teologija kao sustavno obrazlaganje objave zauzela važno mjesto u katolicizmu. Izvori su katoličke teologije svetopisamska objava, kršćanska predaja i učenje ekumenskih koncila. U patrističkom razdoblju teološko se nazivlje razvijalo pod utjecajem neoplatonizma (augustinizam), u srednjem vijeku pod utjecajem aristotelizma (skolastika), a u novom vijeku pod utjecajem novijih filozofskih sustava (fenomenologija, egzistencijalizam, personalizam). U prvom tisućljeću zapadna će Crkva biti obilježena Augustinovom teologijom (odnos naravi i milosti, ekleziologija i sakramentologija), a augustinizam će biti nazočan u katoličkoj teologiji sve do reformacije (XVI. stoljeće) i jansenističkog pokreta (XVII. stoljeće). U ranome srednjem vijeku (V-XI. st.) uglavnom se čuva i prenosi teologija crkvenih otaca, osobito latinskih (Hilarije iz Poitiersa, Ambrozije Milanski, Jeronim, Augustin i Grgur Veliki). Za skolastike (XI-XIII. st.) veliki teolozi (Anselmo Canterburyjski, Albert Veliki, Toma Akvinski, Bonaventura i Duns Skot) anstotelovskim će kategorijama nastojati izreći objavu i produbiti odnos razuma i vjere. U visokome srednjem vijeku (XIV-XVI. st.) dolazi do stagnacije skolastičke teologije pod utjecajem nominalizma (William Occam, G. Biel). U posttridentskom razdoblju (XVI/XVII. st.) dolazi do obnove skolastičke teologije. To je doba apologetskih i kontroverzističkih disputa (R. Bellarmin). U XVIII. st. teologija stagnira, a napredak postiže crkvena historiografija. U XIX. st. dolazi do obnove teološke misli (John Henry Newman). Potkraj tog stoljeća obnavlja se neoskolastička teologija. U XX. st. dolazi do procvata katoličke teologije (Jean Danielou, Henri de Lubac, Yves Congar, Karl Rahner, Urs von Balthasar, E. Schillebeeckx, H. Kung), koja unutar moderne slike svijeta nastoji izložiti kršćansku poruku.

Popis svetaca mozete vidjeti ovdje.

Filozofija

Odnos vjere i razuma, objave i razumske spoznaje nametnuo se kršćanstvu na samom početku pa je filozofija u povijesti katolicizma našla važno mjesto, veće nego u pravoslavlju i protestantizmu. Pritom je katolicizam slijedio otačku tradiciju pozitivna odnosa prema naravnoj spoznaji i komplementarnost razuma i vjere ("Shvati da bi vjerovao, vjeruj da bi shvatio"). U prvom tisućljeću prevladavao je neoplatonistički utjecaj (Augustin, Pseudodionizije, Ivan Skot Eriugena), koji se nastavlja i u drugom tisućljeću (Bonaventura, Nikola Kuzanski, Pico de la Mirandola). Za skolastike (XI-XIII. st.) prevladava aristotelovski utjecaj, posredovan preko Boetija i Averroesa. Anselmo Canterburyjski naglašava važnost dijalektike u teološkom istraživanju (fides quaerens intellectum) i izlaže ontološki dokaz za postojanje Boga. Škola iz Chartresa (Bernard iz Chartresa, Ivan Salisburyjski) i Abelard produbljuju logičke i gnoseološke probleme, a predstavnici visoke skolastike (Albert Veliki, Toma Akvinski, Duns Skot) dograđuju metafizički skolastički sustav. Pritom će dominikanska škola (tomizam) zastupati realizam, a franjevačka (skotizam) nominalizam. Tomizam će se postupno nametnuti kao službena katolička filozofija, osobito nakon Tridentskog koncila (XVI. st.), a preporučit će ga i papinski dokumenti potkraj XIX. st. (neotomizam). U XX. st. katolički filozofi slijede i neskolastičke smjerove (Maurice Blondel, Pierre Teilhard de Chardin), egzistencijalizam (Charles Peguy, Miguel de Unamuno, Gabriel Marcel) i personalizam (Edomond Mounier).

Rasprostranjenost

U antičko doba (IV. st.) područje zapadne ili latinske Crkve podudara se s granicama Zapadnoga Rimskog Carstva Nakon prodora islama (VII-VIII. st.) zapadna Crkva gubi berberske zemlje (današnji Alžir i Tunis) te veći dio Pirenejskog poluotoka. Ta izgubljena područja nadoknađuje (VII-X. st.) širenjem po germanskim (Engleska, Njemačka, Danska, Skandinavija) i slavenskim zemljama (Poljska, Češka, Moravska, Slovenija, Hrvatska, Bosna). Nakon reformacije (XVI. st.) gubi znatna područja u srednjoj i sjeverozapadnoj Europi, a gubitak nadoknađuje misionarskim djelovanjem u prekomorskim zemljama (Latinska Amerika, dijelovi crne Afrike i Filipini). Od XV. do XIX. st. s Katoličkom se crkvom sjedinilo 18 istočnokršćanskih crkava (istočna i jugoistočna Europa, Bliski i Srednji Istok), sačuvavši svoj obred, liturgijski jezik i crkvenu disciplinu. Nakon migracija u XIX. i XX. st. znatan broj katolika živi u SAD-u, Kanadi i Australiji. Katolicizam se u prostoru i vremenu susretao s različitim društvenim poredcima, kulturama i civilizacijama, pri čemu mu se nametao problem pri lagodbe. Obilježavao je zemlje i narode u kojima se ukorijenio, a i sam njima bio društveno, kulturno i civilizacijski obilježen. Premda je katolicizam nadnacionalan, u tom se smis lu može govoriti o katoličkoj kulturi i civilizaciji. Katolicizam, tj. Katolička crkve je prevladavajuća (u raznim stupnjevima) vjeroispovijed u većini Europe (poglavito južne i srednje), Latinskoj Americi i Filipinima, te velikim dijelovima Sjeverne Amerike, subsaharske Afrike i rubnim područjima istočne Azije. Broj katolika je sada (2004) oko 1,1 milijarda vjernika.

Crkva i država

U katolicizmu je načelno prihvaćen nauk o dvije vlasti, duhovnoj (Crkva) i vremenitoj (država). No u povijesti je dolazilo do napetosti između papa i vladara, Crkve i države. Čas se vladari miješaju u crkvene poslove (borba za investituru, pornokracija, avignonsko sužanjstvo) ili poka zuju cezaropapističke tendencije (galikanizam, jozefinizam), čas pape nastoje biti vrhovni vođe zapadnoga srednjovj. kršćanskog svijeta (Grgur VII., Inocent III., Bonifacije VIII.), pokazujući teokratske tendencije. U srednjem vijeku katolicizam je službena religija zapadnoga kršćanskog svijeta, a nakon reformacije državna konfesija u katoličkim državama. Nakon Francuske revolucije (1789) katolicizam se susreće s laičkim društvom i građanskom liberalnom državom te s problemom svjetonazornog pluralizma i slobode savjesti, a u XX. st. se susreo s totalitarnim državama, koje ga bilo toleriraju i podređuju (fašizam), bilo osuđuju na postupno odumiranje (komunizam). Na Drugome vatikanskom koncilu (1962-65) Katolička je crkva temeljito redefinirala odnos Crkve i države, prihvatila svjetonazorni pluralizam i slobodu savjesti. Prema koncilskom shvaćanju Crkva je odvojena od države, ali ne smije biti isključena iz društva.

Povezano

Vanjske veze

Read other articles:

Artikel ini perlu dikembangkan agar dapat memenuhi kriteria sebagai entri Wikipedia.Bantulah untuk mengembangkan artikel ini. Jika tidak dikembangkan, artikel ini akan dihapus. Woori Bank 우리은행Kantor pusat Woori Bank di Jung-gu, Seoul, Korea SelatanJenisPublikKode emitenKRX: 000030NYSE: WFKomponen KOSPIKomponen KOSPI 100Komponen KRX 100ISINKR7000030007IndustriJasa keuanganDidirikan30 Januari 1899; 125 tahun lalu (1899-01-30)KantorpusatHoehyeon-dong, Jung-gu, Seoul, Korea SelatanWi...

 

Puteri Indonesia 2011Tanggal7 Oktober 2011TempatJakarta Convention Center, Jakarta, IndonesiaPembawa acaraChoky SitohangNadia MulyaZivanna LetishaMelanie PutriaPengisi acaraBunga Citra LestariCherry BelleYovie & NunoEka DeliChristopher AbimanyuDragon BoyzPenyiaranIndosiarPeserta38Finalis/Semifinalis10PemenangMaria Selena Jawa TengahPersahabatanHerllyn Paula Mambai Papua← 20102013 →lbs Puteri Indonesia 2011 adalah kontes pemilihan Puteri Indonesia ...

 

Best-Ofterbaik karya AnggunDirilis25 Desember 2006Direkam1996–2006GenrePop, rock, urban, worldLabelHeben MusicKronologi Anggun Luminescence(2005)Luminescence2005 Best-Of(2006) Elevation(2008)Elevation2008 Best-Of adalah sebuah album hit terbaik oleh penyanyi Indonesia Anggun C. Sasmi. Album ini pertama kali dirilis pada Desember 2006 di Indonesia, kemudian disusul pada Mei 2007 di Malaysia dan Juni 2007 di Italia. Dengan materi album yang direkam dalam kurun waktu 1996 hingga 2006, albu...

City in Texas, United StatesLongviewCityDowntown LongviewNickname: Balloon Race Capital of TexasMotto: Real East TexasLocation of Longview in Gregg and Harrison Counties in the U.S. state of TexasLongviewLocation of Longview in the contiguous United StatesShow map of TexasLongviewLongview (the United States)Show map of the United StatesCoordinates: 32°30′33″N 94°45′14″W / 32.50917°N 94.75389°W / 32.50917; -94.75389CountryUnited StatesStateTexasCo...

 

Overview of transport in Guernsey in the Channel Islands Guernsey is the second largest of the Channel Islands. It is part of the Common Travel Area, allowing passport-free travel to and from the United Kingdom, Jersey, the Isle of Man or Ireland. Travel to the Schengen Area of Europe requires a passport or an EU national identity document and from 2025 entry to the Schengen Area will require compliance with the European Travel Information and Authorisation System (ETIAS) and non EU citizens ...

 

Municipality in Rogaland, Norway This article is about the municipality in Norway. For other uses, see Sauda (disambiguation). Municipality in Rogaland, NorwaySauda Municipality Sauda kommuneMunicipalitySaude herred  (historic name)Søvde herred  (historic name)View of the town of Sauda at night FlagCoat of armsRogaland within NorwaySauda within RogalandCoordinates: 59°41′15″N 06°26′14″E / 59.68750°N 6.43722°E / 59.68750; 6.43722CountryN...

Olimpiade Interkala 1906 Logo Olimpiade Interkala 1906 Tuan rumah Athena, Yunani Jumlah negara peserta 20 Jumlah atlet 854(848 putra, 6 putri)[1] Jumlah pertandingan 74 dalam 13 cabang olahraga[1] Upacara pembukaan 22 April Upacara penutupan 2 Mei Dibuka oleh George I dari Yunani Stadion Stadion Panathinaiko Olimpiade Interkala 1906 atau Olimpiade 1906 adalah ajang olahraga internasional yang diselenggarakan di Athena, Yunani, pada tahun 1906. Pada saat penyelenggaraannya, aj...

 

artikel ini perlu dirapikan agar memenuhi standar Wikipedia. Tidak ada alasan yang diberikan. Silakan kembangkan artikel ini semampu Anda. Merapikan artikel dapat dilakukan dengan wikifikasi atau membagi artikel ke paragraf-paragraf. Jika sudah dirapikan, silakan hapus templat ini. (Pelajari cara dan kapan saatnya untuk menghapus pesan templat ini) Pemandangan lahan kosong di Stirling Range, Australia Barat Kerangas dalam istilah bahasa Inggris, yaitu heath merupakan sebuah habitat lahan perd...

 

Paghimo ni bot Lsjbot. 39°53′43″N 125°56′49″E / 39.89528°N 125.94694°E / 39.89528; 125.94694 Ch'ŏni-san Tenji-san, Ch’ŏni-san Bukid Nasod  Amihanang Koreya Lalawigan P'yŏngan-bukto Gitas-on 317 m (1,040 ft) Tiganos 39°53′43″N 125°56′49″E / 39.89528°N 125.94694°E / 39.89528; 125.94694 Highest point  - elevation 528 m (1,732 ft) Width 1.6 km (1 mi) Height 211 m (692 ft) Timezone JST (UTC+9) GeoNames ...

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: John Foster canon – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (June 2015) (Learn how and when to remove this message) John Foster (died 1773) was a Canon of Windsor from 1772 to 1773[1] and Headmaster of Eton College from 1765 to 1773. Career He...

 

2013 single by Miley Cyrus We Can't StopSingle by Miley Cyrusfrom the album Bangerz ReleasedJune 3, 2013 (2013-06-03)Genre Pop R&B electropop Length3:51LabelRCASongwriter(s) Mike L. Williams II Pierre Ramon Slaughter Timothy Thomas Theron Thomas Miley Cyrus Douglas Davis Ricky Walters Producer(s) Mike Will Made It P-Nasty Rock City Miley Cyrus singles chronology Fall Down (2013) We Can't Stop (2013) Wrecking Ball (2013) Music videos We Can't Stop on YouTube We Can’t Stop ...

 

Couverture du numéro 963 de Rolling Stone, sorti en 2004. Les 500 plus grandes chansons de tous les temps (500 Greatest Songs of All Time) est un classement établi pour le magazine américain Rolling Stone. Sa première édition est publiée dans le no 963 du magazine, paru le 9 décembre 2004. Les chansons du classement ont été choisies par 172 musiciens et personnalités de l'industrie du disque faisant partie d'un jury composé par le magazine. Une nouvelle version de la liste es...

2016–19 concert tour by Jay Chou The Invincible World TourTour by Jay ChouAssociated albumJay Chou's Bedtime StoriesStart dateJune 30, 2016End dateMay 2, 2019No. of shows112 in Asia5 in Europe1 in Oceania2 in North America120 in totalAttendance3,000,000Jay Chou concert chronology Opus Jay World Tour(2013–15) The Invincible World Tour(2016–19) Carnival World Tour(2019–24) The Invincible World Tour (Chinese: 地表最強世界巡迴演唱會) was the seventh concert tour by Taiwanese re...

 

R.R. Thompson circa 1890 History NameR.R. Thompson OwnerOregon Steam Navigation Company RouteColumbia River BuilderJ.J. Holland,[2] at The Dalles, Oregon[3] LaunchedJune 1878[1] Maiden voyageSeptember 28, 1878[1] In service1878 Out of service1904[2] FateDismantled[2] NotesRan on middle Columbia 1878-1882, thereafter on lower Columbia, wrecked 1892, raised and repaired[1] General characteristics Displacement1158 gross tons[2] 912...

 

Cet article est une ébauche concernant la politique française et le Maine-et-Loire. Vous pouvez partager vos connaissances en l’améliorant (comment ?) selon les recommandations des projets correspondants. Si ce bandeau n'est plus pertinent, retirez-le. Cliquez ici pour en savoir plus. Cet article ne cite pas suffisamment ses sources (décembre 2019). Si vous disposez d'ouvrages ou d'articles de référence ou si vous connaissez des sites web de qualité traitant du thème abordé i...

This article is about monarchs ruling over Germany after the 843 Treaty of Verdun. For ancient German/Germanic kings before the treaty, see List of Frankish kings. German kingdom (blue) in the Holy Roman Empire around 1000 This is a list of monarchs who ruled over East Francia, and the Kingdom of Germany (Latin: Regnum Teutonicum), from the division of the Frankish Empire in 843 and the collapse of the Holy Roman Empire in 1806 until the collapse of the German Empire in 1918: East Francia, 8...

 

Felix Aylmer nel 1973 Felix Edward Aylmer Jones, OBE (Corsham, 21 febbraio 1889 – Pyrford, 2 settembre 1979), è stato un attore britannico. Era il figlio di Lilian Cookworthy e del Tenente Colonnello Thomas Edward Aylmer Jones.[1] Indice 1 Filmografia 2 Doppiatori italiani 3 Note 4 Altri progetti 5 Collegamenti esterni Filmografia L'uomo che vide il futuro (The Clairvoyant), regia di Maurice Elvey (1934) Il duca di ferro (The Iron Duke), regia di Victor Saville (1934) The Divine Sp...

 

Claudia de' MediciFrans Luycx, Ritratto dell'arciduchessa Claudia de' Medici, 1635, Kunsthistorisches Museum, ViennaDuchessa consorte di UrbinoStemma In carica1621 –1623 PredecessoreLivia della Rovere SuccessoreLivia della Rovere Arciduchessa consortedell'Austria AnterioreIn carica19 aprile 1626 –13 settembre 1632 PredecessoreAnna Caterina Gonzaga SuccessoreAnna de' Medici TrattamentoSua Altezza Reale Altri titoliPrincipessa di ToscanaArciduchessa d'AustriaContessa consort...

Герб Белгородской губернии Детали Утверждён 8 марта 1730 Авторский коллектив Идея герба Б. К. Миних Художник А. Баранов  Медиафайлы на Викискладе Герб Белгородской губернии (Герб губернского города Белгорода и Белгородской губернии) — официальный символ Белгородской г...

 

المادة البيضاء الاسم العلميsubstantia alba صورة مجهرية تظهر المادة البيضاء بمظهرها المميز الشبيه بالشبكة (إلى يسار الصورة - الظل الأفتح لللون الوردي) والمادة الرمادية بأجسام خلاياها العصبونية (إلى يمين الصورة - الظل الغامق لللون الوردي). صبغة HPS. الدماغ البشري مشرحا جانبيا وتظهر ...