Iljušin Il-28

Il-28 "Beagle"
Il-28
Generalni podaci
Tip bombarder
Proizvođač Iljušin
Probni let 8. 7. 1948.
Uveden u uporabu 1950.
Status u upotrebi
Prvotni korisnik SSSR
Broj primjeraka oko 3000

Iljušin Il-28 (NATO naziv: Beagle) mlazni je bombarder koji se izvorno proizvodio u SSSR-u, a kasnije i u drugim zemljama. Il-28 bio je prvi sovjetski mlazni bombarder koji je ušao u masovnu proizvodnju te se procjenjuje da je ukupno proizvedeno oko 3000 ovih zrakoplova u različitim inačicama (bombarder, izviđač i torpedni bombarder).

Dizajn

Zrakoplov ima konvencionalan izgled trupa s krilima okomitim na trup, a ispod svakog se nalazi po jedan motor. Motori su bili centrifugalni turbo-mlazni Klimov VK-1 s potiskom od 36,5 kN razvijeni od Rolls-Roycea Nene te su imali električni starter. Kućišta motora sprijeda su bila šira, a na mjestu gdje se spajaju s krilima uža što im je omogućavalo bolji aerodinamičniji oblik, za razliku od ostalih tadašnjih zrakoplova koji su imali jednako široka kućišta. Il-28 je imao mogućnost i spajanja "RATO" raketnih potisnika koji su bili instalirani između krila i trupa, a korišteni su prilikom polijetanja s kratkih pista.

Nosni dio

Nišan je smješten u nosu koji je izdužen, dok su u repnom dijelu smještene dvije 23mm strojnice. To ga čini sličnim srednjim bombarderima iz Drugog svjetskog rata, no kako istovremeno ima sjedala za katapultiranje, strjelaste stabilizatore i pilotsku kupolu, može se reći da je Il-28 kombinacija starijeg dizajna s novim karakteristikama i dodacima. Kako bi imao veći dolet, Il-28 je imao mogućnost ugradnje dodatnih spremnika za gorivo na krilima, što je bilo popularno rješenje tokom 1950-ih.

Pilot je sjedio u kabini nalik kabini lovačkog zrakoplova s poklopcem koji se otvarao prema desno. Navigator je u zrakoplov ulazio u prednjem dijelu kroz nos pomoću ljestvi, a repni topnik je ulazio na sličan način, samo kroz repni dio.

Trup je bio tubularnog oblika poput cijevi, sa staklenim nosom za dobru vidljivost prilikom bombardiranja, koja se polako sužava prema repnom dijelu gdje završava s kockastom staklenom kupolom stražnjeg topnika. Uz repni dio, strojnice su bile smještene i u nosnom dijelu no ove strojnice su se često uklanjale zbog potrebe za prostorom.

Za svoje vrijeme, Il-28 je bio dobro opremljen električnom opremom. Imao je jednostavni auto-pilot, automatski određivač smjera, radijske visinomjere, a navigator/bombarder je mete ciljao pomoću OPB-5S optičkog nišana te pomoću PSBN-M radarskog nišana kada je djelovao u uvjetima niske vidljivosti.

Povijest korištenja

Il-28 se naveliko izvozio te je služio u zrakoplovstvima više od 20 zemalja. Izvozio se u države Varšavskog pakta, Bliskog istoka i Afrike. Egipat je bio jedan od prvih korisnika Ila-28 te su upravo ti egipatski zrakoplovi bili prioritet za uništenje od strane Izraela tokom Sueske krize.

Napušteni irački Il-28

Il-28 se koristio 1956. tokom sovjetske okupacije Mađarske vršeći izviđačke misije s jednim oborenim zrakoplovom. Pred kraj 1950-ih, Il-28 je uglavnom korišten za sekundarne misije poput vuče meta za vježbe PZO-a. Već na početku 1960-ih počinje povlačenje ovog zrakoplova te brojni završavaju u rezalištima, čak i oni koji su nedavno izašli iz tvornica te su imali samo nekoliko sati leta. No unatoč velikom broju povučenih jedinica, brojni su ostali u službi te su sudjelovali u okupaciji Čehoslovačke 1968., a u službi su ostali sve do 1980-ih.

Korišten je i u Vijetnamu te tokom sovjetske invazije na Afganistan, no samo kratko vrijeme te je ubrzo povučen. Finska je koristila nekoliko Ilova-28 koji su nabavljeni između 1961. i 1966. te su konačno povučeni u 1980-ima. Na početku 1990-ih u raznim zemljama je bilo aktivno oko 300 ovih zrakoplova dok je danas jedini aktivni korisnik Ila-28 Sjeverna Koreja, koja u svom sastavu ima oko 80 zrakoplova.

Kina

Uz SSSR, Kina je bila jedan od najvećih korisnika Ila-28 raspolažući s više stotina zrakoplova. Kina je licencno proizvodila Il-28 pod nazivom H-5 te su povučeni tokom 1990-ih. Prvi kineski proizvedeni Il-28 nosio je oznaku "H-5", poletio je u rujnu 1964., a početak proizvodnje započinje 1965. Proizvodnja Il-28UM trenera, kineske oznake HJ-5 započinje 1970., a nasljeđuje je i izviđačka inačica oznake "HZ-5".

Kineski Il-28 bili su spremni za djelovanje već pred kraj Korejskog rata, no nema podataka da su i aktivno sudjelovali u borbenim misijama. Kina ih je ponovno koristila 1959. tokom invazije na Tibet, a korišteni su za izviđanje, s tim da ih je nekoliko navodno i oboreno.

1966. jedan je kineski Il-28 (s cijelom posadom) prebjegao na Tajvan, no prilikom slijetanja na pistu koja nije bila dovoljno duga, došlo je do nezgode u kojoj su ozlijeđena sva tri člana posade, a repni topnik je umro sljedeći dan od posljedica ozljeda. Navodno je zrakoplov kasnije obnovljen te je ponovno stavljen u službu.

Kuba

Prostor za bombe

U rujnu 1962. SSSR je poslao balističke projektile I 42 Il-28N na Kubu, te su oni dobili kubanske oznake iako su s njima trebali pilotirati sovjetski piloti. Razlog ovog razmještanja je postavljanje američkih raketa u Turskoj koje su mogle pogoditi Moskvu. Posljedica svega ovoga je bila kubanska blokada.

Nakon "stišavanja" krize, SSSR u znak "dobre volje" povlači Il-ove 28, no kako su mnogi tokom djelovanja na Kubi bili potpuno nezaštićeni od vremenskih uvjeta, većina ih je u SSSR-u odbačena zbog korozije i lošeg održavanja.

Egipat

Što se tiče Afrike, Egipat je bio najveći korisnik Iljušina Il-28, upravljajući s otprilike 70 zrakoplova uglavnom čehoslovačke proizvodnje. Prve jedinice su stigle neposredno prije Bliskoistočnog rata 1956., no nisu sudjelovali u borbi jer egipatski piloti nisu bili obučeni da upravljaju takvim zrakoplovima. Dobar dio rata su proveli u susjednim zemljama kako bi izbjegli uništenje od strane izraelskih bombardiranja. Egipatski Iljušini su prvi put korišteni u borbenim uvjetima tokom Šestodnevnog rata u lipnju 1967. no nisu imali velikog uspjeha. Kako su predstavljali veliku prijetnju izraelskim gradovima, Izraelsko ratno zrakoplovstvo ih je svrstalo u prioritete te ih je većina uništena još na tlu. Oni koji su i uspjeli poletjeti, su ubrzo uništeni zbog izraelaske zračne nadmoći.

Zadnji sukob u kojem su korišteni od strane Egipta je Jomkipurski rat 1973., kada su dosta uspješno djelovali te su često izvodili misije izviđanja iznad neprijateljskog teritorija. Nakon rata su ubrzo povučeni zbog svoje starosti.

Afganistan

Zadnja borbena služba Iljušina bila je u Afganistanu tokom sovjetskog upada. Komunistička afganistanska vlada koristila ih je protiv Mudžahedina u jurišnim misijama s velikim uspjehom. Posebno se iskazala repna strojnica koja je štitila zrakoplov paljbom na mudžahedinske položaje jednom kad bi zrakoplov preletio njihov položaj. Nijedan nije oboren tokom borbenog leta, no svi su uništeni 1985. kada su mudžahedini, potpomognuti s nekim iznutra, postavili eksplozive na zrakoplove dok su bili na pisti.

Inačice

Il-28 inačice

Il-28U

Od kad se prvi put masovno pojavio Il-28, javila se potreba za razvojem školske inačice za obuku i preobuku pilota. Radovi na školskoj inačici oznake Il-28U (U-"uchebniy" trener) započinju pred kraj 1949. sa standardnim Ilom-28 koji je preuzet iz tvornice kako bi se modificirao u prototip. S novom trenesrkom konfiguracijom poletio je 18. ožujka 1950. s pilotom Vladimirom Kokkinakijem.

Il-28U je imao dodatni kokpit za instruktora, a nalazio se u izmijenjenom nosnom dijelu, dok je učenik sjedio u standardnom kokpitu. Borbeni sustavi poput radara i strojnica su uklonjeni te je unatoč svim modifikacijama ostao sličan izvornoj inačici glede osobina. Javnosti je prvi put prikazan u paradi 1950. te je dobio NATO naziv "Mascot", a u službi je ostao sve do 70-ih (zemlje istočnog bloka).

Il-28R

Kontrole repne kupole

Radovi na izviđačkoj inačici, Il-28R započinju uskoro nakon razvoja školske. Prvi prototip je prvi put poletio 19. travnja 1950.

Il-28R je imao kameru i prateću opremu smještenu u prostoru za bombe, te specijalnu kameru s lijeve strane u repnom dijelu. Mogao je nositi kamere za dnevne ili noćne misije te 12 bljeskalica za osvjetljavanje prilikom noćnih misija. Količina goriva je povećana ugradnjom većih unutarnjih spremnika te dodavanjem spremnika na vrhovima krila. Povećana težina je rezultirala i težim polijetanjem i slijetanjima pa su dizajneri ojačali podvozje kako bi izdržalo veće stresove.

Strojnica je zadržana samo u repnom dijelu a bombardersko navigacijski radar se ostavljao sam u nekim situacijama. Proizvodnja je odobrena 1951. te uskoro ulazi u proizvodnju.

Il-28T

Kako dotadašnje inačice Il-28 nisu zadovoljavale potrebe sovjetske ratne mornarice, otpočeo je razvoj posebne verzije koja će dobit oznaku Il-28T. Nova inačica je imala veći prostor za bombe, krilo pomaknuto prema nazad kako bi zrakoplov bio stabilan, modificiran nosni dio namijenjen sustavu za ciljanje torpeda. Uz to uklonjena je prednja strojnica te je količina unutarnjeg goriva smanjena, ali i kompenzirana dodavanjem spremnika na vrhovima krila.

Il-28N je sad mogao ponijeti bombe, rakete, ali i konvencionalna torpeda te morske mine. Dva prototipa su izrađena modifikacijom prijašnjih modela, prvi put su poletjeli 8. siječnja 1951., a u ograničenu proizvodnju ulazi na ljeto 1951.

Pregled svih inačica

  • Il-28 – trosjedni bombarder
  • Il-28D – dalekometni nuklearni bombarder
  • Il-28R – trosjedni taktički izvidnik
  • Il-28REB – inačica namijenjena za elektronsko ratovanje i ometanje
  • Il-28RTR – inačica za elektronsko izviđanje
  • Il-28S – inačica sa strjelastim krilima. Projekt nije zaživio
  • Il-28Sh - prijedlog za blisku podršku
  • Il-28T – torpedni bombarder za rusku mornaricu
  • Il-28U – školski
  • Il-28LL - ograničena inačica za testiranje sjedala za katapultiranje
  • Il-28ZA – inačica za prikupljanje atmosferskih uzoraka
  • H-5 – kineska bombarderska inačica
  • HJ-5 – kineska školska inačica
  • B-228 – osnovni Il-28 proizveden u Čehoslovačkoj
  • CB-228 – Il-28U koji se licencno proizvodio u Čehosovačkoj

Nasljednici

Iljušin je nekoliko puta pokušavao razviti dosta napredniju inačicu Ila-28, no svi pokušaji su završili neuspješno.

Il-28RM

Prvi pokušaj je uključivao ugradnju novijih i snažnijih Klimov VK-5, koji su imali sličnu konfiguraciju kao i VK-1, ali su stvarali veći potisak. Uskoro je izrađen izvidnički prototip s VK-5 motorima oznake Il-28RM te je poletio 1953. Pratili su ga i bombarderske te torpedne inačice s novim motorima, no kako VK-5 motori nikada nisu ušli u masovnu prozvodnju, projekt je propao.

Il-46

Iljušin je pokaušao izraditi i bombardersku inačicu koja je trebala biti dosta teža i veća od Ila-28, a projekt je nazvan Il-46. Izgledom je dosta podsjećao izvornom Iljušinu, ali je zapravo bio dvostruko teži, dužine 25,32 m te raspona krila od 29 m. Osim dimenzija postojale su i druge razlike. Ila-46 su pokretala dva Lyulka AL-5 motora pritom razvijajući potisak od 49,0 kN, a imao je i redizajnirani pilotski kokpit. Prvi, a ujedno i jedini prototip je poletio 3. ožujka 1952. no nikada nije primljen u službu.

Il-54

Kao i Il-28, Il-46 je trebao imati krila pod pravim kutem u odnosu na trup, no Iljušin je razmišljao i o inačici sa strijelastim krilima. Naziv te predložene inačice je Il-54 a imala je: strijelasta krila, "bicikl" podvozje (dvostruki kotači u prednjem i stražnjem dijelu zrakoplova) te novije Lyulka AL-7 turbo-mlazne motore a svaki je mogao razviti potisak od 63,8 kN. Navodno je bio dvostruko teži od Ila-28 te je imao raspon krila od 17,8 m i dužinu od 21,8.

Vjeruje se da je Il-54 svoj prvi let imao 1955. te da je bio sposoban postići visoke subsonične brzine, s tim da su Sovjeti tvrdili da može probiti brzinu zvuka na većoj visini. Unatoč puno boljim karakteristikama od svojih prethodnika, ni Il-54 nije primljen u službu.

Korisnici

Korisnici Il-28

Tehničke karakteristike

Osnovne karakteristike

  • Dužina: 17,60 m
  • Raspon krila: 21,50 m
  • Površina krila :60,8 m2
  • Visina: 6,70 m
  • Masa zrakoplova: 11.890 kg
  • Maksimalna masa uzlijetanja: 21.200 kg

Letne karakteristike

  • Najveća brzina: 900 km/h
  • Dolet: 2.180 km
  • Brzina penjanja: 900 m/min
  • Specifično opterećenje krila: 291 kg/m2
  • Motor: 2× Klimov VK-1 turbo mlazni motora
    • Snaga motora: 26,5 kN svaki

Naoružanje

Dvije strojnice u repnoj kupoli
Strojnice
Bombe, torpeda i rakete

Izvori

Vanjske veze

Ostali projekti
U Wikimedijinoj ostavi nalazi se članak na temu: Iljušin Il-28
U Wikimedijinoj ostavi ima još materijala vezanih za: Iljušin Il-28

Read other articles:

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Desember 2022. Fanny Bullock Workman Fanny Bullock Workman adalah seorang wanita asal Amerika Serikat yang termasuk dalam salah satu pendaki gunung profesional wanita pertama. Dia juga dikenal sebagai seorang penjelajah, ahli geografi, dan juga seorang penulis yang ...

القَدْر المُطْلَق (بالإنجليزية: Absolute magnitude)‏ في علم الفلك هو قياس ضياء أي جرم فلكي في المقياس اللوغاريتمي الفلكي (كالنجوم والكواكب ونحوها). ويساوي القدر الظاهري لجسم فضائي كأنه موجود على بعد معياري يقدر بـ 10 فراسخ فلكية، أي حوالي 32,6 سنة ضوئية.[1] تمثل الوحدة الفلكية وحدة ق

Документація шаблону Шаблон:Дані країни Угорська Народна Республіка внутрішній контейнер даних не призначений для безпосереднього використання. Він використовується побічно через такі шаблони, як ПрапорТекст, ПрапорЗначок тощо. Шаблон є частиною проєкту ВікіПроєкту Ш

النسوية البيضاء هي نعت يستخدم لوصف النظريات النسوية التي تركز على كفاح النساء البيض.[1] الموجة الأولي من الحركة النسوية بدأت الموجة الأولى من الحركة النسوية في أوائل العصر الحديث واستمرت حتى أوائل القرن العشرين، وركزت في المقام الأول على القضايا القانونية المتعلقة با�...

Skyscraper in Wrocław, Poland Sky TowerSky Tower in 2017General informationStatusCompletedTypeMixed useLocationWrocław, PolandCoordinates51°5′38″N 17°1′3″E / 51.09389°N 17.01750°E / 51.09389; 17.01750Construction startedDecember 2007Topped-outSeptember 2011Completed2012Opening24 May 2012CostUS$400 millionHeightAntenna spire212 m (696 ft)Roof206 m (676 ft)Technical detailsFloor count51Design and constructionArchitect(s)Mariusz Korszorsz...

The history of the fauna of Madagascar in the context of plate tectonics and paleoclimate over the last 200 million years (Aepyornithidae arrived later than is indicated). A good example of Malagasy convergent evolution is the fossa, a Malagasy carnivore that has evolved in appearance and behaviour to be so like a large cat that it was originally classified in Felidae, when it is in fact more closely related to the mongoose The fauna of Madagascar is a part of the wildlife of Madagascar. Mada...

Richard Scheibe (* 19. April 1879 in Chemnitz; † 6. Oktober 1964 in Berlin) war ein deutscher Bildhauer und Medailleur.[1] Inhaltsverzeichnis 1 Leben 2 Literatur 3 Weblinks 4 Einzelnachweise Leben Richard Scheibe wurde als Sohn des sächsischen Offiziers Albert Bruno Scheibe (1846–1933) und dessen Ehefrau Isidora Scheibe, geborene Rau (1853–1924), in Chemnitz geboren. Sein älterer Bruder war der spätere Schriftsteller Albert Scheibe (1877–1945). Nach dem Besuch des Vitzthums...

Bandar Udara London SouthendIATA: SENICAO: EGMCInformasiJenisPublikPemilikLondon Southend Airport Company Ltd.PengelolaEskenMelayaniLondon Raya dan selatan EssexLokasiSouthend-on-Sea dan Rochford, Inggris, Britania RayaKetinggian dpl17 mdplKoordinat51°34′13″N 000°41′36″E / 51.57028°N 0.69333°E / 51.57028; 0.69333Koordinat: 51°34′13″N 000°41′36″E / 51.57028°N 0.69333°E / 51.57028; 0.69333Situs webwww.southendairp...

 EW9 Stasiun MRT Aljunied阿裕尼地铁站அல்ஜூனிட்Angkutan cepatPandangan dari atas Stasiun MRT AljuniedLokasi81 Geylang Lorong 25Singapura 388310Koordinat1°18′59.19″N 103°52′58.73″E / 1.3164417°N 103.8829806°E / 1.3164417; 103.8829806Jalur  Jalur Timur Barat Jumlah peronPulauJumlah jalur2Penghubung antarmodaBus, TaksiKonstruksiJenis strukturMelayangTinggi peron2Akses difabelYesInformasi lainKode stasiunEW9SejarahDibu...

Cook Up a StormSutradara Raymond Yip Produser Mani Fok Manfred Wong Ditulis oleh Manfred Wong Liu Yi Hana Li SkenarioManfred WongLiu YiHana LiPemeranNicholas TseJung Yong-hwaGe YouTiffany TangMichelle BaiAnthony WongPenata musikAlex SanChan Kwong-wingSinematograferYip Shiu-keiPenyuntingShirley YipYu HongchaoPerusahaanproduksiEmperor Motion PicturesWanda PicturesDistributorEmperor Motion PicturesTanggal rilis 10 Februari 2017 (2017-02-10) Negara Hong Kong Tiongkok Bahasa Kanton Tion...

Staf Pribadi Pimpinan PolriLambang Spripim PolriSingkatanSpripim PolriStruktur yurisdiksiWilayah hukumIndonesiaLembaga pemerintah Kepolisian Republik IndonesiaMarkas besarJl. Trunojoyo No.3, Jakarta Selatan Daerah Khusus Ibukota Jakarta 12110Pejabat eksekutifKombes Pol. Dedy Murti Haryadi, S.I.K., M.Si., (Koorspripim Polri)Situs webhttps://www.polri.go.id/ Staf Pribadi Pimpinan Kepolisian Negara Republik Indonesia (Spripim Polri) adalah unsur pelayanan yang bertugas membantu Kapolri/Wakapolri...

Main article: Sailing at the 2015 Pan American Games Sailing at the2015 Pan American GamesQualificationEventsRS:XmenwomenLasermenLaser Radialwomen49er FXwomenSunfishopenSnipeopenLightningopenHobie 16openJ/24openvte Qualification system A total of 140 sailors and 85 boats will qualify to compete at the games. A nation may enter a maximum of one boat in each of the ten events and a maximum of eighteen athletes. Each event will have different qualifying events that began in 2013.[1] Howe...

Genus of plant This article is about the genus. For the town, see Matucana, Peru. Matucana Matucana paucicostata Scientific classification Kingdom: Plantae Clade: Tracheophytes Clade: Angiosperms Clade: Eudicots Order: Caryophyllales Family: Cactaceae Subfamily: Cactoideae Tribe: Cereeae Subtribe: Trichocereinae Genus: MatucanaBritton & Rose[1] Type species Matucana haynii Species See text Synonyms[1] Anhaloniopsis (Buxb.) Mottram 2014 Eomatucana F.Ritter 1965 Submatucana ...

Canadian chef, ghost writer, and culinary author Andrea JourdanAndrea Jourdan in 2019Born1956 (age 66–67)Baie-Comeau, Quebec, CanadaNationalityCanadianOccupation(s)Chef, author Andrea Jourdan (born 1956) is a Canadian chef, ghost writer and a culinary author with over 100 published cookbooks. Early life Andrea Jourdan was born in Baie-Comeau, Quebec, Canada.[1] She studied political science and French literature. [2] Career After several years in France during which...

Cyprus television service This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Lumiere TV – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (June 2019) (Learn how and when to remove this template message) Television channel Lumiere TVCountryCyprusOwnershipOwnerLumiere TV LimitedHistoryLaunched20 September 1993ClosedA...

Amusement park heritage railroad line in the US This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Frisco Silver Dollar Line – news · newspapers · books · scholar&#...

The P2 transport was a United States Maritime Commission design for a passenger ship which could be readily converted into a troop transport. Three variants of the design were built, the P2-SE2-R1 (Admirals), P2-S2-R2 (Generals), and P2-SE2-R3 (Presidents). Admirals USS Admiral R. E. Coontz (AP-122) Class overview NameAdmiral-class BuildersBethlehem Alameda Works Operators United States Navy Built1942–45 In commission1944–91 Planned10 Completed8 General characteristics [1] Ty...

سيرجيو سيميدو معلومات شخصية الاسم الكامل سيرجيو مانويل مونتيرو سيميدو الميلاد 23 فبراير 1988 (العمر 36 سنة)لشبونة، البرتغال الطول 1.84 م (6 قدم 0 بوصة)* مركز اللعب وسط ملعب الجنسية البرتغال الرأس الأخضر  معلومات النادي النادي الحالي أولهانينسي مسيرة الشباب سنوات فريق 19...

Marcelo, Marmelo, Martelo AuthorRuth RochaIllustratorAdalberto CornavacaCountryBrazilLanguagePortugueseGenreChildren'sPublisherSalamandraPublication date1976Pages60ISBN8528100715 Marcelo, Marmelo, Martelo is a children's book by the Brazilian writer Ruth Rocha and illustrated by Adalberto Cornavaca, it was originally released in 1976 by Salamandra.[1] There are more than 55 editions making it a classic used in schools all over Brazil.[2] In 2011, Salamandra launched the reform...

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (ديسمبر 2017) وحدات زخرفية فارسية نموذج من الزخرفة الفارسية زخرفة فارسية قاشانيةاستوطن الفرس الهضبة الإيرانية، وكانت بلادهم ذات حضارة عريقة، وفي العام 651 ميلادي، تم للع...