1. januar - Haićanska revolucija: Jean-Jacques Dessalines, vođa pobunjenih crnih i mulatskih robova nakon pobjede nad vojnom ekspedicijom koja je pokušala vratiti francuska vlast u koloniji Saint-Domingue proglašava nezavisnost nove države kojoj je dao ime Republika Haiti. Francuski garnizon je ostao na istoku otoka (bivši španjolski Santo Domingo).
januar, početkom - Karađorđe preuzeo nešto baruta od zemunskih trgovaca, zatim ide u Resavu i požarevačku nahiju a u Topolu se vraća 24. januara (dva dana pred Svetog Savu)[1].
22. 1. (10. 1. po j.k.) - Cetinjski vladika Petar I šalje pismo dečanskom igumanu, ima nameru "mi Crnogorci i Srbi sa beogradske strane skočiti na oružje protivu naših neprijatelja Turaka"[2].
januar, druga polovina - U Beograd stigao sultanov ferman kojim se dahijama preti vojskom "drugog zakona" ako ne prekinu zulume - dahije se odlučuju da likvidiraju knezove i zrele muškarce a ostatak naroda islamiziraju[3].
4. 2. (23. 1. po j.k.) - Seča knezova u Beogradskom pašaluku. Fočić Mehmed-aga ide u valjevsku nahiju, gde su najopasniji knezovi, na kolubari posečeni Aleksa Nenadović i Ilija Birčanin. Mula-Jusuf ide gročansku nahiju, Kučuk-Alija u Pomoravlje, Aganlija ostao u Beogradu. U austrijskim izveštajima se govori o 123 ubijena, u ruskim o 150[4].
11. 2. - Hibridno pomračenje Sunca, trag prolazi od Čakovca do Senja, anularitet traje 17-18 sekundi, u Šumadiji je prekriveno oko 90% diska[5]. Pesma "Početak bune protiv dahija": Kada do dva kneza pogiboše/ Na ćupriji nasred Kolubare:/ Knez Aleksa, Birčanin Ilija,/ Adži-Ruvim nasred Beograda,/ Jednog dana, a jednoga časa/ Viš’ njih jarko pomrčalo sunce.
14. 2. (2.2. po j.k., Sretenje) - Zbor u Orašcu: odlučeno je da se ustane na dahije, Karađorđe je izabran za vožda. Počinje Prvi srpski ustanak (15. 2. je danas Dan državnosti Srbije). Odmah nakon skupa je zapaljen han u Orašcu, do sutradan ustanak se širi kosmajskim krajem, zatim na okolinu Orašca i Topole.
14. 2. - Pichegrujeva zavera ili Cadoudalova afera: uhapšen gen. Jean Victor Marie Moreau, koji je, nakon što bi Georges Cadoudal organizovao Napoleonovo ubistvo, sa Pichegrujem trebao kontrolisati zemlju do kraljevog povratka. Pichegru i Cadoudal su uhapšeni kasnije tokom meseca odn. u martu.
22. 2. - 22. 4. - Masakr na Haitiju koji po zapovijedi Jean-Jacqueusa Dessalinesa haićanska revolucionarna vojska, sastavljena od crnaca i mulata, čini nad bjelačkim stanovništvom, nekadašnjim francuskim robovlasnicima i zemljoposjednicima - smatra se da je tada ubijeno između 3000 i 5000 ljudi, uključujući žene i djecu. "Užasi Santo Dominga" će biti korišćeni kao argument protiv ukidanja ropstva u SAD, koje ne priznaju republiku, drugu na hemisferi, i zavode trgovački embargo.
24. 2. (12. 2. po j.k.) - Bitka kod Drlupe: sastanak Aganlije i Karađorđa u Drlupi - pregovori se pretvaraju u okršaj[2]. Nakon ovoga ustanak se širi na okolinu Beograda i na smederevsku nahiju.
Mart/Ožujak
februar/mart - Ustanak u valjevskoj i šabačkoj nahiji.
4 - 5. 3. - Pobuna irskih robijaša u Castle Hillu u Australiji, ugušena u okršaju s vojskom.
9 - 10. 3. - Kupovina Louisijane, Dan tri zastave: u Saint Louisu dovršena formalna špansko-francuska primopredaja teritorije, da bi sutradan konačno bila istaknuta američka zastava.
11. 3. - Karađorđe zauzima Rudnik (ili 6/18. marta, nakon noćne bitke?[6]).
15. 3. (24 Ventôse) - Pošto je osumnjičen za učešće u Cadoudalovoj aferi, Louis Antoine, vojvoda od Enghiena je otet iz Nemačke, iz Ettenheima u Badenu, i doveden u Francusku.
mart - Ustanici zapalili varoš Šabac i oslobodili Čačak.
21. 3. - Vojvoda od Enghiena streljan u zamku Vincennes. Kraljevske glave su revoltirane, naročito ruski car Aleksandar I. Chateaubriand napušta državnu službu.
23. 3. (11. 3. po j.k.) - Ustanička pobeda na Dubokom Potoku kod Ćuprije nad dahijskim pristalicama i krdžalijama Alije Gušanca - krdžalije poražene i kod brda Gilja 28. i na Umovima kod Svilajnca 30-tog - oslobođen gotovo ceo istok Beogradskog pašaluka.
24. 3. - 3. 4. - Bockenkrieg, kratka pobuna u Švajcarskoj koju guše trupe na čelu sa Zürichom.
25. 3. - Kučuk Alija se uspeo probiti iz Beograda do Jagodine i Ćuprije, gde pregovara sa Alijom Gušancem.
26. 3. - Prvo diplomatsko pismo iz Srbije - prota Mateja Nenadović austrijskim vlastima.
April/Travanj
1. 4. (20. 3. po j.k.) - Ustanici su nadomak Beograda, prethodno su spalili nekoliko mesta i palanaka[2].
2 - 3. 4. - Fregata HMS Apollo i još 28 trgovačkih brodova iz konvoja se nasukalo na portugalskoj obali, uz veliki gubitak života.
4. 4. (23. 3. po j.k.) - Oslobođen Kragujevac - Kučuk Alija odlazi u Jagodinu.
13. 4. - Opsada Jagodine: Srbi imaju velike gubitke u bici, Alija Gušanac odjurio za Beograd nekoliko dana kasnije, sa 900 krdžalija.
25. 4. - Nakon ulaska ruske vojske u Imeretiju (centralno-zapadna Gruzija), kralj Solomon II postaje ruski vazal (zemlja anektirana 1810).
27/28. 4. - Kučuk Alija potučen u noćnoj bici - uspeva se probiti do Beograda: usput je zapalio Karađorđevu kuću u Topoli, imao je okršaj sa K. kod Ropočeva i Vasom Čarapićem kod Leštana, gde su mu naneseni veliki gubici.
Jagodina je oslobođena sa jagodinskom, kragujevačkom i ćuprijskom nahijom (turska posada iz Ćuprije se povukla u Leskovački pašaluk).
28. 4. (8 Floréal) - U francuskom Tribunatu predloženo da to telo izrazi želju da Napoleon bude proglašen carem i da to dostojanstvo bude nasledno u njegovoj porodici (prihvaćeno 3. maja/13. Floréala).
Maj/Svibanj
2. 5. (20. 4. po j.k.) - Karađorđe je u Rakovici, sutradan je na prilazu Beogradu. Oslobođeno je 10 od 12 nahija Beogradskog pašaluka.
5. 5. - Britanci zauzeli holandsku koloniju Surinam (do 1816).
6 - 15. 5. - U Ostružnici održana prva srpska ustanička narodna skupština, "prvi sastanak sviju nahijskih i ustaničkih starešina Beogradskoga Pašaluka": traži se uništenje dahija i povratak povlastica iz 1793-94[2].
10. 5. (28. 4. po j.k.) - Sastanak u Zemunu između Karađorđa i srpskih vođa i predstavnika turskih vlasti - bez sporazuma. U ovo vreme Karađorđe bi rado ponudio srpsku zemlju austrijskom caru i primio princa kao namesnika - car to odbija zbog međunarodne situacije[2].
13. 5. (1. 5. po j.k.) - Skupština glavara na Cetinju brani vladiku Petra od optužbi iz Rusije da zanemaruje svoju dužnost[7].
14. 5. - Ekspedicija Lewisa i Clarka, zvanično Ekspedicija Korpusa otkrića, polazi iz blizine Saint Louisa na put prema Tihom okeanu, preko severnog dela američkog zapada (do 1806, a ove godine stižu do dan. Severne Dakote).
15. 5. (3. 5. po j.k.) - Srpske vođe upućuju pismo ruskom poslaniku u Carigradu kojim traže pomoć i da dođu "pod krilo trona ruskoga"[2].
18. 5. (28 Floreal) - Francuski Sénat conservateur donosi organski dekret, poznat kao Ustav XII godine: Napoleon je proglašen za cara Francuza (krunisanje u decembru).
18. 5. - U Francuskoj je kreirana titula carskog maršala (Maréchal d'Empire): imenovano je 14 aktivnih generala i četiri počasna.
21. 5. (1 Prairial) - Otvoreno najpoznatije parisko groblje, Père-Lachaise (ove godine samo 13 sahrana).
25. 5. - Otvorena prva đumrukana (carinarnica) Karađorđeve Srbije, na Savi kod Ostružnice - danas je to Dan carinske službe Srbije.
Jun/Juni/Lipanj
13. 6. (1. 6. po j.k.) - Mitropolit Stratimirović piše memoar ruskom dvoru: zamišlja slavjanosrpsko carstvo sa ruskim velikim knezom kao vladarem, sa Bokom Kotorskom, Dalmacijom do Šibenika i Sremom[2].
15. 6. - Ratifikovan Dvanaesti amandman na Ustav SAD - procedura izbora predsednika i potrpredsednika.
jun - Dositej Obradović razvija u Trstu akciju među trgovcima za pomoć srpskom ustanku, i sam je priložio novac. Ove godine je u Veneciji štampao Pjesnu na insurekciju Serbijanov, poznatu kao Vostani Serbie.
jun - Počinje Treći rusko-persijski rat - ove godine se ratuje u Jermeniji, neuspešna ruska opsada Jerevana.
19. 6. (7. 6. po j.k.) - Muhurdar bosanskog Bećir-paše stigao pred Beograd, dahije se prema njemu drsko ponašaju[2].
10. 7. (21 Messidor) - Joseph Fouché je ponovo francuski ministar policije (do 1810).
11. 7. - Američki potpredsjednik Aaron Burr u dvoboju teško ranjava Alexandera Hamiltona, bivšeg ministra financija i jednog od najistaknutijih političara svog doba; Hamilton umire sljedeći dan.
12. 7. (30. 6. po j.k.) - Sastanak Bećir-paše sa Karađorđem i starešinama ispod Beograda - krdžalije kasnije zatvorile Bećir-pašu, dok Srbi nisu platili otkup.
jul? - Porta šalje u Srbiju vlaškog barona Manolakija i jednog arhimandrita Carigradske patrijaršije da bi uticali na Srbe - vraćaju se bez uspeha u avgustu.
28. 7. (16. 7. po j.k.) - Dahije - Aganlija, Kučuk Alija, Mula Jusuf i Mehmed Fočić - pobegle iz Beogradske tvrđave, mada ih je Halil-aga Gušanac trebao smaknuti, po dogovoru sa Karađorđem, uz Bećir-pašino znanje[2].
29. 7. - Srpske vođe ponovo pišu austrijskom caru da ih primi pod okrilje, ili da pošalje ljude kao svedoke i jemce sporazuma sa pašom; Bećir-paša ne želi prihvatiti uvlačenje Austrije u pregovore[2].
5/6. 8. (24/25. 7. po j.k.) - Beogradske dahije likvidirane na Ada-kaleu, gde ih je stigla srpska potera i službena Bećir-pašina poruka zapovedniku ostrva da budu pogubljeni[2].
8. 9. (27. 8. po j.k.) - Karađorđe i prvaci pišu Arseniju Gagoviću i hercegovačkim glavarima i pozivaju ih na borbu[8]. S druge strane ruski izaslanik grof Marko Iveljić poziva na mir, zbog odnosa tri carevine.
3. 10. (22. 9. po j.k.) - U Beogradu objavljen sultanov ferman, izdat na Bećir-pašin predlog: Srbe niko ne sme vređati, Turci se ne smeju smeštati u selima, ukidaju se nasilne dažbine i porezi - šest dana kasnije je trebalo sastaviti i pismeni akt o tome, ali sporazum nije postignut zbog obostranih zahteva[2].
5. 10. - Akcija od 5. oktobra 1804: britanski eskadron napada španski konvoj, uključujući Nuestra Señora de las Mercedes, pored Portugala, bez prethodne objave rata. To je bila poslednja španska flota sa blagom iz Novog sveta.
3. 11. - Ugovor iz Saint Louisa, između SAD (W. H. Harrison) i plemena Sac i Mesquakie (predst. Quashquame) - Amerikanci dobijaju zemlju između reka Missouri i Wisconsin, Mississippi i Illinois, što će izazvati indijanski otpor 1812. i 1832.
6. 11. (15 Brumaire an XIII) - Plebiscit o novom francuskom ustavu, odn. uvođenju carstva.
6. 11. - Tajna rusko-austrijska alijansa protiv Francuske - u predstojećem ratu, Austrija treba dati glavninu vojnika, a glavni cilj joj je Italija[9].
7. 11. (Mitrovdan) - Srpska deputacija stigla u Petrograd: smatraju da bi Srbi trebali imati privilegije nalik na Jonska ostrva, tj. država pod sultanovim sizerenstvom i zaštitom Rusije.
20. 11.? - Sultan Omana Sultan bin Ahmad umire tokom ekspedicije na Basru - nasleđuju ga dvojica maloletnih sinova, borba za prevlast traje do 1806.
24. 11. - Burbonske reforme: Zakon o konsolidaciji proširen na celu Špansku imperiju, država uzima fondove verskih institucija u Novoj Španiji.
5. 12. - Napoleon "podelio orlove" vojsci, tj. nove carske zastave.
5. 12. - Završeni predsednički izbori u SAD: demokrata-republikanac Thomas Jefferson ubedljivo dobio još jedan mandat
14. 12. - Španija objavljuje rat Velikoj Britaniji.
decembar - U Smederevu dogovoreno da Karađorđe može držati 300 pandura, a 12 nahijskih knezova po 100 - krdžalije i janičari su vrlo nezadovoljni ovakvim popuštanjima[2]. U Beogradu je sasvim zagospodario Alija Gušanac. Pošto Srbi ne žele raspustiti vojsku, niti dozvoliti povratak pašine vlasti u unutrašnjosti, ustanak se polako pretvara u sukob sa Portom.
Procenjuje se da je svetsko stanovništvo dostiglo jednu milijardu.
Napoleon osuđuje srpski ustanak i priznaje puno osmansko sizerenstvo nad rumunskim kneževinama jer smatra da je Osmansko carstvo prepreka britanskoj i ruskoj ekspanziji.[10]
Bendera Kediktatoran Militer Provinsional Mughan. Kediktatoran Militer Provinsional Mughan adalah negara anti-komunis yang didukung Britania Raya dan berusia pendek yang didirikan di daerah Lankaran pada tanggal 1 Agustus 1918. Pemerintah Mughan tidak mendukung kemerdekaan Azerbaijan dan dipimpin oleh Rusia Putih, kolonel V.T. Sukhorukov yang beraksi di bawah perlindungan Inggris. Pada tanggal 25 April 1919, protes dilaksanakan oleh pekerja Talysh yang pro-Bolshevik di Lankaran. Pada 15 Mei, ...
Edward VIEdward VI, oleh William Scrots, sekitar 1550Raja InggrisRaja IrlandiaBerkuasa28 Januari 1547 – 6 Juli 1553 (6 tahun, 159 hari)Penobatan20 Februari 1547 (umur 9)PendahuluHenry VIIIPenerusLady Jane Grey (dipertentangkan)Mary IWaliEdward Seymour (1547–1549)John Dudley (1549–1553)Informasi pribadiKelahiran(1537-10-12)12 Oktober 1537Istana Hampton Court, MiddlesexKematian6 Juli 1553 (umur 15)Istana Greenwich, KentPemakaman8 Agustus 1553Westminster AbbeyWangsaTudorAyahHenry...
Institut français du cheval et de l'équitationLogo de l'IFCEHistoireFondation 2010CadreType Etablissement public à caractère administratifForme juridique Établissement public national à caractère administratifDomaine d'activité Administration publique (tutelle) de la santé, de la formation, de la culture et des services sociaux, autres que sécurité socialeSiège Haras national de Pompadour (Saumur)Pays FranceOrganisationOrganisation mère Ministère de l'AgricultureAffiliatio...
Diagram ini menunjukkan orbit satelit iregular Saturnus. Di tengah, orbit Titan, sebuah satelit yang regular, ditandai dengan warna merah sebagai perbandingan. Narvi (satelit) adalah satelit alami dari planet Saturnus. Saturnus memiliki 62 satelit, dengan 53 di antaranya telah dinamai dan hanya 13 di antaranya memiliki diameter lebih besar dari 50 kilometer. Referensi http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Display=Sats&Object=Saturn Diarsipkan 2014-04-16 di Wayback Machine.
American politician Frank SabichiPresident of the Los Angeles Common CouncilIn officeDecember 5, 1872 – December 18, 1874Preceded byH.K.S. O'MelvenySucceeded byPrudent BeaudryMember of the Los Angeles Common Council for the 3rd wardIn officeDecember 9, 1870 – December 18, 1874Member of the Los Angeles Common Council for the 4th wardIn officeDecember 8, 1883 – December 9, 1884 Personal detailsBorn(1842-10-04)October 4, 1842Pueblo de Los Ángeles, Alta Californi...
Katedral CamerinoKatedral Kabar Sukacita Santa Perawan Mariabahasa Italia: Cattedrale di SS. AnnunziataKatedral CamerinoLokasiCamerinoNegaraItaliaDenominasiGereja Katolik RomaArsitekturStatusKatedralStatus fungsionalAktifAdministrasiKeuskupanKeuskupan Agung Camerino-San Severino Marche Katedral Camerino (bahasa Italia: Duomo di Camerino, Cattedrale di Santa Maria Annunziata) adalah sebuah gereja katedral Katolik yang juga berstatus basilika minor, didedikasikan untuk Anunsiasi, di Cam...
Private university in Bulacan, Philippines Baliuag UniversityPamantasang Baliwag (Filipino)Latin: Universitas BaligensisFormer namesBaliuag Institute (1925–1947)Baliuag Junior College (1947–1968)Baliuag Colleges (1968–2001)MottoLet's Be The Best We Can Be!Patria. Scientia. Virtus.(Country. Science. Virtue.)TypePrivate non-sectarian research coeducational basic and higher education institutionEstablishedFebruary 2, 1925 (99 years and 85 days)ChairmanAsteya M. SantiagoPresi...
Questa voce sull'argomento contee del Kentucky è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Contea di GravesconteaLocalizzazioneStato Stati Uniti Stato federato Kentucky AmministrazioneCapoluogoMayfield Data di istituzione1824 TerritorioCoordinatedel capoluogo36°43′12″N 88°39′00″W / 36.72°N 88.65°W36.72; -88.65 (Contea di Graves)Coordinate: 36°43′12″N 88°39′00″W / 36.72°N 88.65°W36...
2003 American filmAbby SingerDVD coverDirected byRyan WilliamsWritten byRyan Williams Clint J. PalmerProduced byClint J. PalmerJonathan M. BlackRyan WilliamsStarringClint J. PalmerRyan WilliamsWendy BussPat DonahueRobin BallardMark WunderJay O. SandersCinematographyRyan WilliamsEdited byRyan WilliamsClint J. PalmerMusic byJeffrey GoldDistributed byUniversal Studios Home EntertainmentRelease date October 28, 2003 (2003-10-28) Running time79 minutesCountryUnited StatesLanguageEn...
Person who makes announcements in an audio medium or a physical location This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Announcer – news · newspapers · books · ...
Pour les articles homonymes, voir Cavell. Si ce bandeau n'est plus pertinent, retirez-le. Cliquez ici pour en savoir plus. Cet article ne cite pas suffisamment ses sources (novembre 2009). Si vous disposez d'ouvrages ou d'articles de référence ou si vous connaissez des sites web de qualité traitant du thème abordé ici, merci de compléter l'article en donnant les références utiles à sa vérifiabilité et en les liant à la section « Notes et références ». En pratique...
Tracy NelsonTracy Kristine Nelson, 1981LahirTracy Kristine Nelson25 Oktober 1963 (umur 60)Santa Monica, California, ASPekerjaanAktris, penulisTahun aktif1968–sekarangSuami/istriWilliam R. Moses (m. 1987; bercerai 1997)PasanganChris Clark (2001–2002)Anak2Orang tuaRicky Nelson (almarhum) Kristin Harmon (almarhum) Tracy Kristine Nelson (lahir 25 Oktober 1963) adalah seorang aktris, penari dan penulis asal Amerika Serikat. Ia adal...
Type Command for U.S. Naval air forces operating primarily in the Pacific This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: Commander, Naval Air Forces – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2010) Commander, Naval Air Forces andCommander, Naval Air Force PacificCNAF (COMNAVAIRFOR) andCNAP...
هذه المقالة بحاجة لصندوق معلومات. فضلًا ساعد في تحسين هذه المقالة بإضافة صندوق معلومات مخصص إليها. هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (أكتوبر 2022) النسب الأفريقي لرؤساء الولايات المتحدة تتضمن هذه المقال�...
Cricket team This article is about the men's team. For the women's team, see Sierra Leone women's national cricket team. Sierra LeoneFlag of Sierra LeoneAssociationSierra Leone Cricket AssociationPersonnelCaptainGeorge NgegbaCoachSolomon FatomaInternational Cricket CouncilICC statusAssociate member[1] (2017) Affiliate member (2002)ICC regionAfricaICC Rankings Current[2] Best-everT20I 67th 54th (2 May 2022)International cricketFirst internationalv Gambia, 1927[3&...
Agricultural estate growing cash crops For other uses, see Plantation (disambiguation). This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Plantation – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2011) (Learn how and when to remove this message) A palm plantation in Galilee in Israel Plantations are farms ...
Knoxville Challenger 2011Sport Tennis Data8 novembre - 13 novembre Edizione8ª LocalitàKnoxville, USA CampioniSingolare Jesse Levine Doppio Steve Johnson / Austin Krajicek 2010 2012 Il Knoxville Challenger 2011 è stato un torneo professionistico di tennis maschile giocato sul cemento. È stata l'8ª edizione del torneo, facente parte dell'ATP Challenger Tour nell'ambito dell'ATP Challenger Tour 2011. Si è giocato a Knoxville nrgli USA dall'8 al 13 novembre 2011. Indice 1 Partecipanti 1.1 T...
Questa voce o sezione sugli argomenti nobili tedeschi e militari tedeschi non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti. Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Massimiliano Guglielmo di Hannover e Brunswick-Lüneburg NascitaBad Iburg, 13 dicembre 1666 MorteVienna, 16 luglio 1726 (59 anni) PadreErnesto Augusto, Elettore di Hannover MadreSofia del Palatinato Massimiliano Guglielmo di...
لمعانٍ أخرى، طالع لا غرانغ (توضيح). لا غرانغ الإحداثيات 29°54′30″N 96°52′30″W / 29.9083°N 96.875°W / 29.9083; -96.875 [1] تاريخ التأسيس 1837 تقسيم إداري البلد الولايات المتحدة[2][3] التقسيم الأعلى مقاطعة فاييت عاصمة لـ مقاطعة فاييت خصائص ج�...