Ugaoni moment

Razlikovati Obrtni moment
Ovaj žiroskop zadržava uspravnom (u vertikalnom pravcu) svoju osu rotacije zahvaljujući zakonu održanja njegovog momenta impulsa.

Moment impulsa (poznat i kao ugaoni moment, kutni impuls ili kutni zamah) je fizička veličina kojom se meri nastojanje materijalnog tela da nastavi da rotira. Formalno se definiše kao:

Momentom impulsa se izražava kako kretanje tela po orbiti (kruženje Zemlje oko Sunca) tako i rotacija tela oko sopstvenog centra mase (rotacija Zemlje oko sopstvene ose). Moment impulsa je vektorska veličina, dakle, poseduje intenzitet, pravac i smer. Pravac vektora momenta impulsa je normalan na ravan orbite tela (paralelan sa osom rotacije) i poklapa se sa pravcem vektora ugaone brzine. Moment impulsa ima dimenzije dejstva, ML2T−1 i u MKS sistemu izražava se u DŽul-sekundama J s ili N m s, a SI jedinica za moment impulsa je kgm²s−1 (kilogram metar na kvadrat po sekundi ).

Moment impulsa je održan, dakle, za njega važi zakon održanja (konzervacije). Prema ovom zakonu, moment impulsa fizičkog sistema ostaje konstantan (nepromenjen) dok ga ne promeni spoljašnja sila, tačnije moment sile. Ili, ekvivalentno tome, moment sile jednak je brzini promene momenta impulsa. Kada kruto telo rotira, njegovo protivljenje promeni rotacionog kretanja meri se njegovim momentom inercije.

Moment impulsa je koncept značajan ne samo za fiziku (Kvantna mehanika je zasnovana na diskretnosti orbitalnog i sopstvenog (spinskog) momenta impulsa elektrona); u astronomiji za kretanje nebeskih tela; u inžinjerstvu (uskladištena energija u telu koje rotira, kao što je zamajac, proporcionalna je kvadratu momenta impulsa, rad žiroskopa, tehničkog uređaja koji služi za orijentaciju u prostoru (žiroskopski kompas) ili stabilizaciju položaja nekih uređaja (Hablov svemirski teleskop, nišanske sprave u tenkovima) zasniva se na zakonu održanja momenta impulsa); u svakodnevnom životu (piruete klizača na ledu, vratolomije skakača u vodu, vožnja biciklom, čigra, jo-jo...).

Moment impulsa u klasičnoj mehanici

Zavisnost između vektora sile F i momenta sile , kao i vektora impulsa p i momenta impulsa L kod rotacionog sistema. Rastojanje (vektor položaja) tela u odnosu na tačku (osu) rotacije označeno je sa r.

Definicija

Moment impulsa čestice u odnosu na izvorište koordinatnog sistema definiše se kao:

gde je:

— moment impulsa čestice
vektor položaja čestice u odnosu na izvorište koordinatnog sistema
impuls čestice,

a

— je oznaka za vektorski proizvod navedenih veličina.

Ili drugim rečima, vektor momenta impulsa jednak je vektorskom proizvodu vektora položaja i impulsa čestice.

SI jedinica za moment impulsa je njutn metar sekund, a njegova oznaka je Nms (kgm²s−1).

S obzirom da se dobija vektorskim množenjem, je pseudovektor čiji je pravac normalan (pod pravim uglom) i na radijus vektor , a i na vektor impulsa .

Ako se mehanički sistem sastoji od više čestica, njegov moment impulsa u odnosu na izvorište koordinatnog sistema može se dobiti sabiranjem (ili integriranjem) momenata impulsa svih čestica u sistemu. Intenzitet (brojna vrednost) momenta impulsa može se takođe izračunati i množenjem kvadrata udaljenosti r, zatim mase čestice (m) i njene ugaone brzine ().

U mnogim primenama gde je jedino od interesa rotacija oko jedne ose, dovoljno je da se zanemari pseudovektorska priroda momenta impulsa, i da se prema njemu odnosi kao prema skalaru koji je pozitivan kada se rotacija vrši suprotno od smera kretanja kazaljki na satu (posmatrano sa vrha vektora L), a negativan za rotaciju u smeru kretanja kazaljki na satu. Za to je dovoljno uzeti definiciju vektorskog proizvoda i odbaciti jedinični vektor, tako da moment impulsa postaje:

Gde je θr,p ugao između i , i to, treba naglasiti, meren od ka , što je važno da znak vektorskog proizvoda ne bi izgubio svoj smisao. Na osnovu gornjeg, moguće je preformulisati definiciju momenta impulsa na sledeći način:

Gde je rastojanje koje se kod poluge naziva “krak” ili kračno rastojanje do .

Najlakši način da se ovo konceptalizuje je da se krak shvati kao najkraće rastojanje od izvorišta koordinatnog sistema do prave duž koje je vektor usmeren. Uz ovu definiciju, neophodno je uzeti u obzir i smer od (u smeru ili suprotno od smera kretanja kazaljki na satu) u zavisnosti od smera . Ekvivalentno tome:

Gde je komponenta vektora koja je poprečna na vektor . Kao i u prethodnom slučaju, znak je određen na osnovu smera rotacije.

Za telo konstantne mase koje rotira oko fiksirane (učvršćene) ose simetrije, moment impulsa je izražen kao proizvod momenta inercije tela i njegovog vektora ugaone brzine:

gde je:

- moment inercije tela (u opštem slučaju to je tenzorska veličina
- ugaona brzina

Održanje momenta impulsa

U izolovanom sistemu moment impulsa se održava (konstantan je). Ovaj zakon održanja matematički sledi iz izotropnosti prostora kao jedne od njegovih simetrija (ne postoje istaknuti pravci u prostoru nego su svi pravci u prostoru ravnopravni ili ekvivalenti, .

Prvi izvod momenta impulsa po vremenu naziva se moment sile:

(moment sile na engleskom govornom području obeležava se grčkim slovom „tau“ (), (kao što je slučaj i na gornjoj slici) od engleskog naziva za ovu veličinu tork (torque) )

Tako da, uslov da sistem bude izolovan ovde se može izraziti izjednačavanjem spoljašnjeg momenta sile sa nulom:

gde je bilo koji moment spoljašnjih (eksternalnih) sila koje deluju na sistem čestica.

Kod planetarnih orbita, moment impulsa se raspodeljuje između sopstvenog momenta impulsa (rotacije oko sopstvene ose) i orbitalnog momenta impulsa oko zajedničkog centra mase (u našem sistemu to je Sunce).

Ako se utvrdi da planeta rotira sporije nego što se očekuje, tada astronomi obično posumnjaju da je ona praćena nekim svojim satelitom, pošto se ukupni moment impulsa u tom slučaju deli između planete i njenog satelita tako da bude zadovoljeno održanje momenta impulsa.

Održanje momenta impulsa se koristi kod opisa kretanja pod uticajem centralnih sila. Jer, ako je sila koja deluje na neko telo usmerena uvek ka nekoj fiksiranoj tački, „centru“, tada je moment ove sile u odnosu na „centar“ jednak nuli i, prema tome, moment impulsa tela u odnosu na „centar“ je konstantan. Na taj način pokazuje se da je konstantni moment impulsa izuzetno koristan kada imamo posla sa orbitama planeta i njihovih satelita ili, takođe, kada analiziramo Borov model atoma .

Konzervacija momenta impulsa objašnjava i ugaono ubrzanje u primeru klizanja na ledu, kada klizači primiču svoje ruke i noge bliže vertikalnoj osi rotacije. Primicanjem delova mase svoga tela bliže osi rotacije oni smanjuju moment inercije svoga tela. Pošto je moment impulsa konstantan u odsustvu spoljašnjeg momenta sile, kao što je to u ovome slučaju, ugaona brzina (brzina rotacije) klizača se povećava.

Fenomen sličan ovome je i ekstremno brza rotacija kompaktnih zvezda (kao što su beli patuljci, pulsari ili hipotetičke crne rupe) koje nastaju sažimanjem mnogo većih zvezda koje mnogo sporije rotiraju (zaista, smanjenje veličine objekta za 104 puta rezultuje u povećanju ugaone brzine za množilac 108).

Moment impulsa u relativističkoj mehanici

U modernoj teorijskoj fizici, s kraja 20 veka, moment impulsa je opisan jednim drugačijim matematičkim formalizmom. U ovom formalizmu, moment impulsa je diferencijalna forma Neterinog (Emi Neter) naelektrisanja povezanog sa invarijantnošću osobina fizičkog sistema na rotacije koordinatnog sistema. („naelektrisanje“ se ovde shvata mnogo apstraktnije nego u klasičnoj elektrodinamici. Ono je generator kontinualne (neprekidne) simetrije proučavanog fizičkog sistema. Kada sistem ima simetriju bilo koje vrste, teorema Emi Neter implicira postojanje konzervisane (one koja se održava) struje. Stvari koje „teku“ u ovoj struji zovu se „naelektrisanje“ i ono je generator grupe lokalne simetrije). Kao rezultat, moment impulsa nije konzervisan u zakrivljenom prostoru Ajnštajnove opšte relativnosti, osim ako se desi da je asimptotski invarijantan na rotacije. Za sistem tačkastih čestica bez ikakvog unutrašnjeg (sopstvenog) momenta impulsa, proizilazi da je:

(Ovde je upotrebljen spoljašnji proizvod)

Moment impulsa u kvantnoj mehanici

U kvantnoj mehanici, moment impulsa je kvantovan, što znači da ne može da se menja kontinualno, već jedino u “kvantnim skokovima” između određenih dozvoljenih vrednosti. Moment impulsa subatomskih čestica, koji odgovara njihovom kretanju kroz prostor, je uvek celobrojni umnožak od , definisane kao Plankova konstanta podeljena sa 2π. Dalje, eksperimenti su pokazali da većina subatomskih čestica permanentno poseduju, unutrašnji (sopstveni) moment impulsa, koji nema veze sa njihovim kretanjem u prostoru. To je spinski moment impulsa, ili kraće, spin, koji ima vrednosti u jedinicama . Na primer, čak i kad bi “mirovao” elektron bi imao spinski moment impulsa .

Klasična definicija momenta impulsa, kao zavisi od šest brojeva (komponenti) , , , , , i . Prevodeći ovo u kvantno-mehaničke termine, Hajzenbergov princip neodređenosti nam govori da nije moguće za svih šest od ovih komponenti istovremeno izmeriti njihove vrednosti sa proizvoljno velikom tačnošću. U skladu s time, postoje ograničenja u onome što može da bude izmereno ili poznato u vezi momenta impulsa neke kvantne čestice. Proizilazi tako da najbolje što možemo da uradimo je da istovremeno izmerimo intenzitet vektora momenta impulsa i jednu njegovu komponentu usmerenu duž jedne od osa koordinatnog sistema.

Matematički, moment impulsa, kao i sam impuls, u kvantnoj mehanici definiše se kao operator koji deluje na talasnu funkciju, a ne kao neka kvantitativna veličina (kvantitativne vrednosti momenta impulsa su svojstvene vrednosti ovog operatora):

Gde su r i p operatori položaja i impulsa, respektivno. U posebnom slučaju, za pojedinačnu česticu bez naelektrisanja i „bez spina“, operator momenta impulsa može se zapisati kao:

Gde je operator gradijenta, koji se čita kao „del“ ili „nabla“. Ovo je forma operatora koja se najčešće susreće, mada nije i najopštija forma. Ona ima sledeća svojstva

,

i što je mnogo značajnije, komutira sa hamiltonijanom ovih čestica bez naelektrisanja i spina.

.

Operatori momenta impulsa obično se pojavljuju prilikom rešavanja problema sferne simetričnosti u sfernim koordinatama. Tada je moment impulsa u prostoru predstavljen kao:

Kada nađemo rešenja svojstvenih stanja ovog operatora dobijamo

gde su

sferni harmonici, a svojstvene vrednosti za kvadrat momenta impulsa i njegovu z komponentu su:

gde je l orbitalni a m magnetni kvantni broj.

Moment impulsa u elektrodinamici

Kada se opisuje kretanje naelektrisanih čestica u prisustvu elektromagnetskog polja, kanonički impuls p nije kalibraciono invarijantan (engl. gauge invariant). Kao posledica toga, kanonički moment impulsa takođe nije kalibraciono invarijantan. Umesto toga, impuls koji je fizički (nije kanonički), tzv. „kinetički impuls“ zadat je sa:

gde je e - naelektrisanje, c - brzina svetlosti i A je vektorski potencijal elektromagnetskog polja. Tako, na primer, kalibraciono (gejdž) invarijantni Hamiltonijan naelektrisane čestice mase m u elektromagnetskom polju je tada

gde je skalarni potencijal. Ovo je Hamiltonijan koji daje Lorencovu silu. Kalibraciono-invarijantni moment impulsa, ili “kinetički moment impulsa” dat je sa :

Povezivanje ovoga sa kvantnom mehanikom biće diskutovano u članku o kanoničkim komutacionim relacijama.

Vanjske veze

Literatura

Vanjske veze

Read other articles:

Nayef HawatmehHawatmeh pada 2017. Informasi pribadiLahir17 November 1938Salt, TransyordaniaPartai politikDFLPTempat tinggalPalestinaPekerjaanaktivis politikSunting kotak info • L • B Hawatmeh dengan Yasser Arafat dan Kamal Nasser dalam konferensi pers di Amman sebelum September Hitam. Nayef Hawatmeh (Arab: نايف حواتمةcode: ar is deprecated , Kunya: Abu an-Nuf) (lahir 17 November 1938 di Salt, Transyordania) adalah sebuah politikus Yordania yang aktif dalam kehidupan po...

 

Caselle Torinesecomune Caselle Torinese – VedutaRotonda a Caselle LocalizzazioneStato Italia Regione Piemonte Città metropolitana Torino AmministrazioneSindacoMarsaglia Cagnola Giuseppe (Caselle nel Cuore) dal 13-6-2022 TerritorioCoordinate45°10′38.96″N 7°38′46.92″E / 45.17749°N 7.646367°E45.17749; 7.646367 (Caselle Torinese)Coordinate: 45°10′38.96″N 7°38′46.92″E / 45.17749°N 7.646367°E45.17749; 7.646367...

 

Questa voce sull'argomento calciatori spagnoli è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Israel Bascón Nazionalità  Spagna Altezza 172 cm Calcio Ruolo Centrocampista Termine carriera 2016 Carriera Giovanili 2002-2004 Betis Squadre di club1 2004-2009 Betis B87 (8)2005-2011 Betis38 (1)2006-2007→  Mérida17 (0)2011-2013 Xerez44 (3)2013→  GAS Veria0 (0)2013-20...

Commercial airport serving St. Louis, Missouri, United States Lambert Field redirects here. For the former baseball stadium at Purdue University, see Lambert Field (Purdue University). St. Louis Lambert International AirportIATA: STLICAO: KSTLFAA LID: STLWMO: 72434SummaryAirport typePublicOwner/OperatorCity of St. Louis GovernmentServesGreater St. Louis and Southern IllinoisLocationUnincorporated St. Louis County 10 miles (16 km) NW of St. Louis, Missouri, United StatesOpened1923;...

 

Pour les articles homonymes, voir Malliavin. Paul MalliavinPaul Malliavin en 2006.BiographieNaissance 11 septembre 1925Neuilly-sur-SeineDécès 3 juin 2010 (à 84 ans)Neuilly-sur-Seine ou ParisNom dans la langue maternelle Paul Georges Claude Caesar François Michel MalliavinNationalité françaiseFormation Université de ParisActivités Mathématicien, professeur d'universitéPère René MalliavinConjoint Marie-Paule Malliavin (en)Enfants Thérèse Malliavin (d)Marie-Joseph Malliavin (...

 

Medication DesogestrelClinical dataTrade namesCerazette, Lovima, Hana, othersOther namesDSG; ORG-2969; 3-Deketo-11-methylene-17α-ethynyl-18-methyl-19-nortestosterone; 11-Methylene-17α-ethynyl-18-methylestr-4-en-17β-olAHFS/Drugs.comMultum Consumer InformationMedlinePlusa601050License data US DailyMed: Desogestrel Routes ofadministrationBy mouth[1]Drug classProgestogenATC codeG03AC09 (WHO) Legal statusLegal status UK: POM (Prescription only) / P[...

University in Cergy-Pontoise, France Cergy-Pontoise UniversityUniversité de Cergy-PontoiseLatin: Universitas CergiacumTypePublicActive1991–2020Endowment€122 MPresidentFrançois GerminetVice-presidentLouis L'HaridonAcademic staff1,003Administrative staff666Students11,338LocationCergy-Pontoise, FranceAffiliationsUniversity of Paris-SeineWebsitewww.u-cergy.fr Cergy-Pontoise University (French: Université de Cergy-Pontoise) was a French university, located in Cergy-Pontoise, France. On 1 Ja...

 

Overview of the political system of Karachi, Pakistan This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Politics of Karachi – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (January 2011) (Learn how and when to remove this message) Politics of Karachi کراچی کی سیاستKarachi Metropolitan Corporation Bui...

 

Military situation in Ukraine This is a list of military engagements during the Russian invasion of Ukraine encompassing land, naval, and air engagements as well as campaigns, operations, defensive lines and sieges. Campaigns generally refer to broader strategic operations conducted over a large territory and over a long period. Battles generally refer to short periods of intense combat localised to a specific area and over a specific period. However, use of the terms in naming such events i...

Masjid Namirah. Masjid Namirah adalah masjid yang terletak di perbatasan antara Al-Haram dan Arafah, tepatnya di arah barat Jabal Rahmah (Bukit Arafah). Masjid dua lantai yang memiliki luas 124.000 m2 ini mampu menampung jamaah hingga 300.000 orang.[1] Pasca perluasan, sebagian masjid ini berada di luar kawasan arafah, sehingga diberikan tanda informasi dan pengumuman tentang perbatasannya agar jamaah haji tetap berada di lingkungan Arafah.[2] Pada musim haji setiap tahunnya m...

 

Ej att förväxla med Storbritannien. För andra betydelser, se England (olika betydelser). England Flagga Statsvapen Valspråk: Dieu et mon droit  (Franska)Gud och min rätt Nationalsång: Ingen (de jure)God Save the King (de facto) läge Huvudstad(även största stad) London Officiella språk Engelska (de facto), korniska (erkänt regionalt språk) Statsskick Icke-decentraliserad riksdel i en konstitutionell monarki  -  Regent Charles III  -  Pre...

 

此条目序言章节没有充分总结全文内容要点。 (2019年3月21日)请考虑扩充序言,清晰概述条目所有重點。请在条目的讨论页讨论此问题。 哈萨克斯坦總統哈薩克總統旗現任Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаев卡瑟姆若马尔特·托卡耶夫自2019年3月20日在任任期7年首任努尔苏丹·纳扎尔巴耶夫设立1990年4月24日(哈薩克蘇維埃社會主義共和國總統) 哈萨克斯坦 哈萨克斯坦政府...

Частина серії проФілософіяLeft to right: Plato, Kant, Nietzsche, Buddha, Confucius, AverroesПлатонКантНіцшеБуддаКонфуційАверроес Філософи Епістемологи Естетики Етики Логіки Метафізики Соціально-політичні філософи Традиції Аналітична Арістотелівська Африканська Близькосхідна іранська Буддій�...

 

This is a list of people who have taken part in the jury of the International Chopin Piano Competition since its foundation in 1927. The name of the chairperson is written in bold. I (1927) Main article: I International Chopin Piano Competition Zygmunt Butkiewicz [pl] Zbigniew Drzewiecki Alfred Hoehn (finals only) Witold Maliszewski (chairman) Piotr Maszyński Henryk Melcer-Szczawiński Aleksander Michałowski (first round only) Zofia Rabcewiczowa [pl] Adam Sołtys&...

 

Disambiguazione – Se stai cercando l'omonima fiction televisiva, vedi Paolo Borsellino (miniserie televisiva). «Se la gioventù le negherà il consenso, anche l'onnipotente e misteriosa mafia svanirà come un incubo.» (Paolo Borsellino[1]) Paolo Borsellino nel 1992 Paolo Emanuele Borsellino (Palermo, 19 gennaio 1940 – Palermo, 19 luglio 1992) è stato un magistrato italiano, vittima di Cosa nostra nella strage di via D'Amelio assieme ai cinque agenti della sua scorta: Agostino ...

MP 40 Maschinenpistole 40 dengan popor terbuka Jenis Pistol mitraliur Negara asal  Jerman Nazi Sejarah pemakaian Masa penggunaan 1939–1945 (Jerman Nazi)1940–sekarang (negara lainnya) Digunakan oleh Lihat pengguna Pada perang Perang Dunia II Sejarah produksi Perancang Heinrich Vollmer Tahun 1938 Produsen Erma Werke Diproduksi 1940–1945 (MP 40) Jumlah produksi 1.100.000 (estimasi) Varian MP36, MP38, MP40, MP40/1, MP41 Spesifikasi Berat 3,97 kg Panjang 630 mm...

 

American politician For other people named William Woodin, see William Woodin (disambiguation). This article's lead section may be too short to adequately summarize the key points. Please consider expanding the lead to provide an accessible overview of all important aspects of the article. (August 2021) William Woodin51st United States Secretary of the TreasuryIn officeMarch 5, 1933 – December 31, 1933PresidentFranklin D. RooseveltPreceded byOgden L. MillsSucceeded byHenry Morgenth...

 

Embutido típico cajún: la andouille. La gastronomía cajún corresponde a la cocina tradicional de los descendientes de desplazados franco-canadienses, expulsados de Acadia tras la incorporación de los territorios franceses en Canadá a la Corona británica, que se encuentra en su mayoría en el Estado de Luisiana. Se ha considerado desde siempre como una cocina rústica, fuertemente fundamentada en los ingredientes locales y de preparación muy simple. Una auténtica comida cajún está f...

Raised platform on a ship or submarine used to command the vessel 12HMS Hood conning tower and bridge1Conning tower2Bridge A conning tower is a raised platform on a ship or submarine, often armoured, from which an officer in charge can conn (conduct or control) the vessel, controlling movements of the ship by giving orders to those responsible for the ship's engine, rudder, lines, and ground tackle. It is usually located as high on the ship as is practical, to give the conning team good visib...

 

American astronomer Charles Pollard OlivierOlivier, circa 1930BornApril 10, 1884Charlottesville, VirginiaDiedAugust 14, 1975(1975-08-14) (aged 91)Bryn Mawr, PennsylvaniaNationalityAmericanEducationPh.D.Alma materUniversity of VirginiaKnown forFounder of the American Meteor SocietySpouse(s)Mary Frances Pender (1919)Ninuzza Seymour (1936)ChildrenAlice DorseyElise PenderParent(s)George Wythe OlivierKatharine Pollard Charles Pollard Olivier (April 10, 1884 – August 14, 1975) ...