Radnja filma se događa u Rimu za vrijeme drugog svjetskog rata, odnosno njemačke okupacije koja je trajala od septembra 1943. do juna 1944. godine. Protagonist, čiji lik tumači Aldo Fabrizi, je katolički svećenik koji pomaže italijanskom pokretu otpora, bez obzira na to što su njegovi članovi komunisti, a on sam pod stalnom prijetnjom da bude razotkriven, mučen i likvidiran od strane njemačkog okupatora i fašističke policije.
Roma città aperta je nastao u izuzetno teškim okolnostima, odnosno u vrijeme kada je rat još uvijek trajao a italijanska kinematografija praktički prestala postojati. Rosselini je projekt započeo dva mjeseca nakon oslobođenja Rima, zamislivši ga kao dokumentarni film o svećenicima Giuseppeu Morosiniju i Pietru Pappagallu koji su bili ubijeni za vrijeme okupacije. Nekoliko mjeseci kasnije se odlučio umjesto toga snimiti igrani film. Pri tome se suočio sa ogromnim poteškoćama, prije svega vezanim uz neupotrebljivost studija Cinecitta i nedostatak filmske vrpce, koju je morao nabavljati na crnoj burzi. Zbog svega toga je bio prisiljen koristiti naturščike umjesto profesionalnih glumaca, te autentične lokacije umjesto studijskih interijera, a što će kasnije postati karakteristika neorealističkih filmova.
Kada je film konačno prikazan, u samoj Italiji nije imao dobre kritike, a publika ga je, umorna od rata i željna eskapističke zabave, uglavnom ignorirala. Međutim, strana kritika je njime bila oduševljena, tako da je već sljedeće godine, na 1. filmskom festivalu u Cannesu nagrađen Zlatnom palmom. Rosselini je tehnike korištene u Roma città aperta primijenio u svoja sljedeća dva filma - Paisa (1946) i Germania anno zero (1948) - koja će činiti tzv. ratnu trilogiju.