Krajem XII i početkom XIII veka javlja se naselje Zabatka, a od kraja XIV i u XV veku pominje se u dokumentima Subotica, kao grad u posedu ugarskih velikaša. U XVIII veku, posle oslobođenja od Turaka, mesto se brzo naseljavalo i 1779. proglašen je "Slobodan kraljevki grad" - Marijatereziopolis. U XIX veku razvoj Subotice je ubrzan, iako je 1831. u epidemijikolere stradalo mnoštvo građana. U istoriji radničkog pokreta i narodnooslobodilačkog rata značajan je doprinos ovog kraja. Suboticu je oslobodio Subotički partizanski odred 10. oktobra1944. godine.
Kultura
Subotica je grad istorijskih spomenika, starih i značajnih kulturnih institucija. Pozorište sa srpskom i mađarskom dramom, Biblioteka, Gradski muzej, Istorijski arhiv, Galerija "Likovni susret". Na Paliću je i jedini zoološki vrt u Vojvodini. U gradu su privlačni istorijski spomenici: Gradska kuća (1910-1912), sinagoga, franjevački samostan, Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora (Toma Rosandić) i „Balada vešanih“ (Nandor Glid).
Privreda
Posle austrougarske nagodbe 1869. Subotica je proglašena slobodnim gradom i posebnim statusom i postala je središte privrede - kasnije industrijskog razvitka ovog kraja. Pored razvijene prehrambene industrije u Subotici je razvijena hemijska i elektro industrija, proizvodnja i remont železničkih vagona i tekstilna industrija. Jezero Palić (8 km od Subotice) i Ludoško jezero (4 km istočno od Palića) privlačne su prirodne lepote s izletištima, lovnim i ribolovnim reonima. U Subotičkoj peščari kraj bogatih vinograda i voćnjaka ima terena za lov.tu je jos i ludosko jezero.
Mapa opštine
Demografija
Opština ima ukupno 150.534 stanovnika i zauzima površinu od 1.008 km².
¹ opštine zvanično ne postoje po važećem Zakonu o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije, ali de facto postoje i funkcionišu na teritoriji Kosova i Metohije.