Milan Šarić (Popovac, 2. 1.1951) hrvatski je matematičar i matematički pisac srpske nacionalnosti, (su)autor deset matematičkih knjiga.
Biografija
U rodnom mjestu završio je osnovnu školu, gimnaziju je završio u Belom Manastiru, a pedagošku akademiju u Osijeku. Živio je u baranjskom mjestu Kneževu i radio u Osnovnoj školi Popovac kao učitelj matematike. Njegovi su učenici osvajali prva mjesta na županijskim, regionalnim i državnim takmičenjima iz matematike. Bio je član državnog povjerenstva za natjecanja učenika iz matematike te član redakcije novosadskog matematičkog časopisa "Tangenta". Održavao je predavanja za profesore na stručnim skupovima matematičara u Slavonskoj Požegi, Zadru, Dubrovniku, Sarajevu, Beogradu, Bijeljini i Novom Sadu. Godine 2004. promoviran je u učitelja-mentora.
Stručni rad
Objavio je 8 matematičkih članaka u različitim matematičnim listovima, od toga dva u moskovskim časopisima "Gazeta matematika" i Kvant (ovaj drugi je svjetski poznati ruski časopis u kome je najvjerovatnije Milan Šarić jedini autor iz Hrvatske).
Članci
1) "Metoda pomoćnih likova u planimetrijskim zadaćama", "Bilten seminara iz matematike za nastavnike-mentore", 1, Hrvatsko matematičko društvo (HMD) i Društvo mladih matematičara (DMM) "Pitagora", Beli Manastir, 1991.
2) "Rotacija likova u ravnini", "Matematički list", 4/1996, Beograd, 1996.
4) "Matematička natjecanja u Jugoslaviji 1987. godine : za učenike osnovnih škola" / priredio Milan Šarić ; grafički crteži Radanović Marija, DMM "Pitagora", Beli Manastir, 1988. (160 str.)
5) "Matematička natjecanja u Jugoslaviji 1988. godine : za učenike osnovnih škola" / priredio Milan Šarić ; grafički crteži i prilozi Marija Radanović, DMM "Pitagora", Beli Manastir, 1989. (120 str.)
6) "Matematička natjecanja u Jugoslaviji 1989. godine : za učenike osnovnih škola" / priredili Milan Šarić, Luka Čeliković, DMM "Pitagora", Beli Manastir, 1990. (80 str.)
7a) "Matematička natjecanja u Jugoslaviji 1990. godine : za učenike osnovnih škola" / Milan Šarić, Luka Čeliković, DMM "Pitagora", Beli Manastir, 1990. (57 str.; naklada 700 primjeraka)
7b) "Matematička natjecanja u Jugoslaviji 1991. godine : za učenike osnovnih škola" / priredili Milan Šarić, Luka Čeliković, DMM "Pitagora", Beli Manastir, 1991. (57 str.; naklada 300 primjeraka)
8) "Metoda pomoćnih likova u planimetrijskim zadaćama : (odabrani zadaci)" / Luka Čeliković, Milan Šarić, DMM "Pitagora", Beli Manastir, 1990. (16 str.)
9b) "Matematika pomaže matematici : zbirka nestandardnih zadataka s neobičnim rješenjima" / Milan Šarić ; crteži Ana Vrban, "Element", Zagreb, 2006. (98 str.)
10) "Mladi matematičar", "Arhimedes", Novi Sad, 1998.
Prikaz jedne od knjiga
"Matematika pomaže matematici"
"Knjiga predstavlja pravu riznicu nestandardnih zadataka s neobičnim, nepredvidljivim, originalnim, duhovitim rješenjima. To su uglavnom zadaci s raznih matematičkih natjecanja srednjoškolaca diljem svijeta.
Takvi zadaci predstavljaju pravo sredstvo za ilustraciju povezanosti pojedinih područja matematike, te služe razvijanju kreativnog, stvaralačkog matematičkog mišljenja i potiču učenike da izlaze izvan uskih okvira zadanog problema." [4]
Društveni angažman i hobi
Politika
Milan Šarić je bio aktivan i u politici. Član je SDSS-a od njegovog osnivanja. U jednom mandatu obavljao je dužnost predsjednika skupštine opštinske organizacije SDSS Popovac. Bio je član Vijeća Općine Popovac u dva saziva i član Zajedničkog vijeća opština (ZVO).
Voćarstvo
Pored matematike velika mu je ljubav voćarstvo. Imao je plantažni voćnjak i vinograd u okviru svog OPG-a na Goldbergu[5], jednom od najljepših dijelova Baranjske planine, koji su još stari Rimljani nazvali Zlatnim brdom (Mons aureus). Bavio se proizvodnjom voća, voćnih rakija i ljekovitih likera. Na njegovoj plantaži dominirala je kruškaviljamovka, od koje je spravljao vrhunsku rakiju. Na međunarodnoj rakijadi u Apatinu njegova viljamovka dobila je treću nagradu. Poseban specijalitet bila mu je proizvodnja rakije viljamovke s plodom kruške u boci.
Seoski turizam
Bavio se i seoskim turizmom pa je izgradio turistički smještaj na svom imanju na Goldbergu, okružen šumom s tri strane iznad rječice Karašice, s apartmanom s 2+2 ležaja te sobom s 3 ležaja, kušaonicom kapaciteta 30 osoba, bazenom i golf-igralištem.[6][7][8][9][10]
Porodični život
Nakon prerane smrti supruge Vesne Šarić (rođ. Jemrić; 1955-2020), koja je u istoj Osnovnoj školi Popovac također predavala matematiku, prodao je svoje imanje i preselio se u Novi Sad.[11] Supruga Vesna ispraćena je na put bez povratka 17. II. 2020. godine s groblja u Kneževu, a sahranjena je istog dana u Županji, odakle je porijeklom njezina porodica. Roditelji su joj bili učitelji u OŠ "Vuk Karadžić" u Jagodnjaku, gdje je završila osnovnu školu, prva tri razreda gimnazije pohađala je u Belom Manastiru, četvrti u Vinkovcima, a matematiku je studirala u Zagrebu. Radila je kao profesor matematike u Vinkovcima, a poslije udaje kao programer u Elektronskom računskom centu (ERC) PIK-a Belje u Belom Manastiru sve do početka rata u Hrvatskoj.
Izvor i vanjske veze
Jovan Nedić: "Viljamovka na kvadrat", "Novosti sedam dana", VI, 276, 22 - Zagreb, 1. IV. 2005.
↑Podaci za sve knjige, osim za one pod brojevima 2, 9a i 10, uzeti su iz elektronskog kataloga Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagrebu.
↑U katalogu NSK Milanu Šariću pripisuje se i suautorstvo u knjizi i optičkom disku s naslovom:
"Gospodarenje ribljim resursima u ribolovnim područjima Drava-Dunav i Sava" : IV. nacionalno znanstveno-stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem, Osijek, 08. i 09. lipnja 2006. : [zbornik priopćenja] / [organizira Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poljoprivredni fakultet ; glavni urednici Anđelko Opačak, Tihomir Florijančić].
Međutim, potpis "M. Šarić" iz tih izvora ne odnosi se na matematičara Milana šarića.