Miarinarivo je grad na centralnoj visoravni Madagaskara od 15 000 stanovnika, administrativni centar Regije Itasi i Distrinkta Miarinarivo u Provinciji Antananarivo.
U Maintiranu su većinsko stanovništvo Merine jedan od malagaških naroda.
Historija
Miarinarivo se počeo oblikovati kao grad krajem 19. vijeka, kad su u mjesto došli živjeti prvi evangelički i katolički misionari i osnovali svoje crkve i škole. Miarinarivo je među prvima dobio medicinsku ustanovu još 1897.[1], kad je jedan od prva dva malgaška liječnika osnovao ambulantu, iz koje je izrasla današnja bolnica Centre Hospitalier Miarinarivo.
Cesta do Antananarivo napravljena je 1909. za vrijeme francuske kolonijalne uprave. Evangelički misionari su izgradili svoju crkvu, školu i osnovali 22. juna 1929. Centar mladih kršćana. Prvi katolički misionari, osnovali su svoju misiju u Miarinarivu 1933., ona je 1939. postala Apostolski vikarijat, a od 1955. promaknuta je u biskupiju.[2]
Jedna od najvećih znamenitosti grada je katolička katedrala koja je dovršena 1948., koju je posvetio prvi malgaški kardinal Ignace Ramarosandratana.
[3]
U današnjem Miarinarivu postoje osnovne i srednje škole, banke, vladini uredi, par manjih hotela i restorana i benziska stanica.
[4]
U okolici grada kod mjesta Manazari (30 km) nalazi se grobnica malgaškog mitskog kralja Andriambahoaka.
Geografske i klimatske karakteristike
Miarinarivo leži na južnim obroncima vulkanskog Masiva Itasi u brdovitom kraju, u kojem se izmjenjuju kotline rijeka i planinski vrhunci sa brojnim kraterskim jezerima, gejzirima i termalnim izvorima. Sam grad leži na nadmorskoj visini od 1300 m, u kotlini, koju sa sjevera zatvara Planina Ambatomanjaka (1500 m) a sa juga Planina Manja (1765 m), sjeverno od grada teče rijeka Sakai (najveća pritoka rijeke Mahajilo).
Miarinarivo je udaljen 89.4 km od glavnog grada Antananarivo i oko 121 do Tsiroanomandidija, južno od grada oko 35 km nalazi se Jezero Itasi. U okrugu Miarinarivo ima 40 vulkanskih jezera, od kojih su najveća; Mahiatrondro, Ambatomilona i Antamolava.
Miarinarivo ima mješavinu između kontinentalne i tropske klime sa prosječnom dnevnom temperaturom od 28 °C u januaru kad je ljeto i 10 °C u augustu kad je zima. Prosječna količina oborina je između 900 mm i 1100 mm.[5]
Transport, Privreda
Do Miarinariva vodi nacionalni magistralni put br. 1 Antananarivo - Tsiroanomandidi u odličnom stanju.[5]
Klima i tlo Miarinariva pogodno je za poljoprivrednu proizvodnju svih vrsta usjeva, dobro je razvijeno ribarstvo po ribnjacima i jezerima. Miarinarivo je bio poznat po proizvodnji kvalitetne svile od brojnih nasada duda. Danas se osobito uzgaja riža i kava. Miarinarivo je centar mljekarstva, koje je unaprijeđeno uvozom holsteinskih krava.[5]
Povezano
Izvori
Vanjske veze