Megabiz II

Megabiz II. (perz. Baghabuxša[1]; „Bog čuvao“, grč. Megabyzus[2], oko 516. - 440. pne.) je bio perzijski plemić, satrap Sirije i jedan od najvažnijih vojskovođa u Perzijskoj Monarhiji tokom 5. vijeka pne.[1]; sudjelovao je u pohodima protiv Babilonije, Grčke i Egipta, te u pobuni protiv Artakserksa I.

Pozadina

Megabiz II. je bio sin Zopira i jedne od sestara Darija Velikog[1]. Megabiz I., Zopirov otac odnosno djed Megabiza II., igrao je značajnu ulogu u perzijskom građanskom ratu nakon smrti vladara Kambiza II.; zajedno sa sedmoricom urotnika je 522. pne. pomogao Dariju Velikom da svrgne magijskog uzurpatora Gaumatu. Zopir je također služio Darija, a najznačajnija njegova uloga jest ona prilikom gušenja ustanka u Babilonu, koji se pobunio pod vodstvom Nidintu-Bela a zatim Arakha[1].

Grčki historičar Herodot navodi kako je Zopir zbog svojih zasluga služio kao satrap Babilonije[3], dok Ktezije tvrdi kako se Babilon nakon Kserksovog dolaska na vlast ponovo pobunio prilikom čega je Zopir ubijen[4]. Mogući razlog navedenog ustanka je taj što Kserkso nije prisustvovao svim ritualima u glavnom babilonskom hramu Esagili[1].

Politički život

Gušenje babilonske pobune

Odmah nakon izbijanja ustanka u Babiloniji, perzijski vladar Kserkso zadužio je Megabiza II. za gušenje pobune, u čemu on uspjeva[4]. U slučaju kako je Ktezijeva kronologija točna, ovaj događaj odigrao se prije Kserksovog pohoda protiv Grčke (480. pne.). Historijski dokumenti pronađeni na klinastom pismu u Mezopotamiji spominju kako su vođe babilonijske pobune bili Šamaš-eriba i Bel-šimanni, a datiraju iz ljeta 484. pne.[5]

Ratovi protiv Grčke

Karta perzijskih ofenziva tijekom grčko-perzijskih ratova

Prema Herodotu, Megabiz II. bio je jedan od glavnih vojskovođa tijekom Kserksove ekspedicije protiv Grčke (480. pne.). Kao i većina drugih perzijskih generala iz tog doba, Megabiz je bio obiteljski vezan uz vladajuću dinastiju Ahemenida; bio je oženjen s perzijskom princezom odnosno Kserksovom kćeri Amitis[4][6]. Precizna uloga Megabiza II. u pohodu protiv Grčke nije poznata, osim toga kako je vodio trećinu perzijskih snaga od Dardanela preko Trakije do Makedonije. Pretpostavlja se kako je Megabiz II. ostao sa Kserksom sve do kraja njegove ekspedicije, te kako je sudjelovao u bitci kod Termopila[1].

Ktezije navodi kako je 479. pne. Kserkso naredio Megabizu II. da opljačka hram Apolona u Delfima, što je Megabiz odbio izvršiti[7]. Ipak, Ktezijeva priča ne smatra se nimalo vjerodostojnom budući kako su Perzijanci uvažavali Apolona kao ekvivalent zoroastrijskom vrhovnom božanstvu Ahura Mazde, zbog čega je teško vjerovati kako bi naredili uništenje jednog od njegovih hramova[1]. Moguće objašnjenje jest kako je Megabiz II. bio neimenovani zapovjednik u mirovnoj ekspediciji u Delfima 480. pne. (netočno opisanoj u Herodotovim djelima kao agresivni pohod kojeg je odbacila božanska sila)[1].

Slijedeći Ktezijev rad, otprilike u isto vrijeme Megabizova žena Amitis optužena je za preljub[8]. Velik broj historičara povezuje ovaj događaj sa samim Kserksom, budući kako sličnu priču spominje i Herodot. Ipak, ne postoji nikakav dokaz kojim se navedena dva incidenta mogu povezati, osim kronološkog podudaranja[1].

Satrap Sirije

Danas nije poznato koji je bio Megabizov položaj nakon sukoba sa Grčkom 480./479. pne., no pretpostavlja se kako je bio satrap Sirije[1]. Perzijski vladar Kserkso ubijen je početkom kolovoza 465. pne., a naslijedio ga je njegov sin Artakserkso I. Neposredno nakon ove političke smjene izbijaju ustanci u Baktriji i Egiptu; pobunjenik Artaban od Baktrije poražen je nakon svega dvije bitke[9], dok su Egipćani Inar i Amirtej I. uspjeli poraziti Artakserksovog brata odnosno egipatskog satrapa Ahemena[10]. Nakon toga ostvarili su kontrolu nad Donjim Egiptom, te su počeli pregovarati sa Grcima. Godine 460. pne. najveći perzijski neprijatelj Atena šalje Egipćanima pomoć od 200 brodova i 6.000 hoplita. Potom zajedničkim snagama osvajaju grad Memfis osim perzijske citadele koja je nekoliko godina uspješno odolijevala njihovim napadima. Ovaj egipatski ustanak Perzijanci su shvaćali vrlo ozbiljno budući kako su mnogi njihovi plemići imali velike posjede u Egiptu, pa se nisu slagali sa politikom velikog kralja koji se više zamarao pobunom u Baktriji. Perzijski vrhovni stožer nije morao obuzdati najmanje dvije pobune, već i neke od vlastitih zapovjednika[1].

Pohod protiv Egipta

Inarova i Amirtejova pobuna u Egiptu (460. - 454. pne.)

Godine 456. pne. perzijski vladar Artakserkso I. u pohod protiv Egipta šalje Megabiza II. i frigijskog satrapa Artabaza I. Unatoč tome što su imali na raspolaganju 300 brodova, njihova golema vojska od 200.000 vojnika[11] (što se smatra Ktezijevim preuveličavanjem[1]) odlučila se za kopnenu trasu. Artabaz I., koji je u to vrijeme bio starac, rijetko se spominje u historijskim dokumentima, zbog čega se smatra kako je upravo Megabiz II. odigrao najznačajniju ulogu rijekom ove ekspedicije[1].

Megabiz II. porazio je Atenjane i Egipćane te ih je protjerao iz Memfisa, nakon čega su ostali izolirani na otoku Prosopisu. U lipnju 454. pne. prilikom niskog vodostaja Nila zbog čega Atenjani nisu mogli koristiti svoje trireme, Megabiz pokreće napad na spomenuti otok. Neposredno prije odlučujuće bitke, ponudio je Atenjanima sporazum prema kojem su napustili svoje egipatske saveznike i otišli u Cirenu. Nakon toga Egipćani su s lakoćom poraženi, dok je pobunjenički vođa Inar zarobljen. Herodot piše kako su potom na mjesto egipatskog satrapa imenovani sinovi dvojice pobunjenih vođa Pausir i Tanira[12], dok Ktezije tvrdi kako je ta pozicija pripala Arsamu[13].

Prema Kteziju, koji nije poznat po svojoj vjerodostojnosti ali predstavlja jedini izvor o ovim događajima[1], Megabiz II. je nakon ove pobjede gotovo pao u nemilost kraljevskog dvora. Naime, perzijska kraljica-majka Amestris bila je srdita na Megabiza[14] budući kako nije kaznio Grke koje je smatrala među odgovornima za ubojstvo njenog sina Ahemena, bivšeg egipatskog satrapa. Njezin sin Artakserkso I. u početku joj nije dozvoljavao osvetu, no nakon pet godina (oko 449. pne.) dozvolio joj je da pogubi Inara i neke zarobljene Atenjane[14]. Megabiz je prethodno dao riječ vođama pobune kako će ih poštedjeti[13], pa se zbog Amestrisinog postupka osjećao vrlo uvrijeđenim. Od velikog kralja Artakserksa I. zatražio je dopuštenje da se vrati u Siriju, što mu je ovaj dozvolio[15].

Ove Ktezijeve informacije kontradiktorne su djelima Diodora sa Sicilije, koji navodi kako su 449./448. pne. Megabiz II. i Artabaz I. i dalje bili zaokupljeni borbama protiv Grka[16]. Glavno poprište sukoba bio je otok Cipar, koji je pripadao Megabizovoj satrapiji Siriji. Grke je predvodio atenski vojskovođa Kimon[17], koji je poginuo ili umro tijekom bitke kod ciparske Salamine (450. pne.)[18]. Izvjesno je i to kako su Megabiz II. i Artabaz I. sudjelovali u pregovorima s Atenjanima[19], koji su završili sklapanjem Kalijinog mira[1].

Pobuna protiv Artakserksa I.

Historičar Ktezije dalje spominje Megabizov osobni rat protiv Artakserksa I., u kojem su sudjelovali i njegovi sinovi Zopir II. i Artifije[15]. Megabiz je okupio lokalnu satrapsku vojsku i grčke plaćenike, te je dvaput porazio perzijsku vojsku predvođenu Urisisom[15] odnosno Menostanom[20]. Nakon dvaju poraza, Artakserkso I. odlučio je pregovarati sa Megabizom, te mu je uz posredništvo svog brata Artarija ponudio bezuvjetno pomilovanje[21].

Bivši pobunjenik prihvatio je ponudu velikog kralja i vratio se na perzijski dvor, no nedugo kasnije ponovo je zapao u probleme. Naime, prilikom jednog kraljevskog lova spasio je život Artakserksu kojeg je napao lav, no pritom je prekršio strogo pravilo koje nalaže kako nitko ne smije baciti koplje prije samog vladara[22]. Megabiz je zbog toga prognan u gradić na obali Perzijskog zaljeva[23], no nakon pet godina života u egzilu prerušen u gubavca[22] vratio se na kraljevski dvor gdje ga je žena Amitis jedva prepoznala[22]. Amitis je iskoristila svoj kraljevski utjecaj pa ga je njezin brat Artakserkso ponovo dao pomilovati. Sudeći prema Kteziju, Megabiz vratio se na kraljevski dvor 444. pne., a nedugo kasnije umro je prirodnom smrću u dobi od 76 godina[1].

Ostavština

Ktezijev rad možda se može činiti izmišljenim, no pronađene mezopotamske kronike na klinastom pismu govore kako su u to doba zaista živjeli ljudi koje spominje grčki historičar (npr. Menostan), pa se pretpostavlja kako je imao priliku osobno razgovarati sa sudionicima tih događaja[1]. Moguće je kako je Megabizov ustanak činjenica, no točan razlog njegove pobune nije poznat; teško je vjerovati kako je bio ozlojeđen zbog Inarove sudbine. Postoji mogućnost i kako je zaista pomilovan, te kako je zbog same pobune nedugo kasnije poslan u progonstvo[1].

Megabizova pobuna značajna je po tome kako je on bio prvi perzijski vojskovođa koji se koristio uslugama grčkih plaćenika[1]; nakon njega to je postala opća praksa. Također, njegova pobuna dokaz je kako su perzijski plemići mogli biti pomilovani od strane ahemenidskih vladara[1].

Megabiz je sa Amitis imao sinove Zopira II. i Artifija[15]; prvi je nakon očeve smrti dobrovoljno[1] otišao u egzil u Atenu[24], to sudbina potonjeg nije poznata.

Veze

Izvori

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 „Megabiz (2.), Livius.org, Jona Lendering”. Arhivirano iz originala na datum 2013-08-13. Pristupljeno 2009-03-26. 
  2. „Megabiz (Megabyzus 2.), AncientLibrary.com”. Arhivirano iz originala na datum 2009-06-25. Pristupljeno 2013-06-13. 
  3. Herodot, III. 160.
  4. 4,0 4,1 4,2 Ktezije: „Persica“, 26. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  5. „Šamaš-eriba i Bel-šimanni (Livius.org)”. Arhivirano iz originala na datum 2008-09-14. Pristupljeno 2013-06-13. 
  6. „Amitis (2.), enciklopedija Iranica, R. Schmitt”. Arhivirano iz originala na datum 2007-05-18. Pristupljeno 2013-06-13. 
  7. Ktezije: „Persica“, 31. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  8. Ktezije: „Persica“, 33. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  9. Ktezije: „Persica“, 35. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  10. Ktezije: „Persica“, 36. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  11. Ktezije: „Persica“, 37. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  12. Herodot, III. 15.
  13. 13,0 13,1 Ktezije: „Persica“, 38. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  14. 14,0 14,1 Ktezije: „Persica“, 39. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  15. 15,0 15,1 15,2 15,3 Ktezije: „Persica“, 40. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  16. Diodor sa Sicilije: Bibliotheca historica, XII. 3.
  17. Kimon (Heritage-history.com)[mrtav link]
  18. Kimon (enciklopedija Britannica)
  19. Diodor sa Sicilije: Bibliotheca historica, XII. 4.
  20. Ktezije: „Persica“, 41. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  21. Ktezije: „Persica“, 42. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  22. 22,0 22,1 22,2 Ktezije: „Persica“, 43. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u
  23. Megabiz (enciklopedija Britannica)
  24. Ktezije: „Persica“, 45. Arhivirano 2012-01-11 na Wayback Machine-u

Vanjske veze

Read other articles:

Doris KenyonKenyon tahun 1926Lahir(1897-09-05)5 September 1897Syracuse, New York, A.S.Meninggal1 September 1979(1979-09-01) (umur 81)Beverly Hills, California, A.S.MakamForest Lawn Memorial Park (Glendale)Tahun aktif1915–1962Suami/istriMilton Sills ​ ​(m. 1926; meninggal 1930)​ Arthur Hopkins ​ ​(m. 1933; annulled 1934)​ Albert D. Lasker ​ ​(m. 1938; c....

 

 

1 Timotius 2Lembaran yang memuat 1 Timotius 2:2-6 pada Codex Coislinianus, yang dibuat sekitar tahun 550 M.KitabSurat 1 TimotiusKategoriSurat-surat PaulusBagian Alkitab KristenPerjanjian BaruUrutan dalamKitab Kristen15← pasal 1 pasal 3 → 1 Timotius 2 (disingkat 1Tim 2) adalah bagian dari Surat Paulus yang Pertama kepada Timotius dalam Perjanjian Baru di Alkitab Kristen.[1][2] Digubah oleh rasul Paulus[3] dan ditujukan kepada Timotius.[4] Teks Surat ...

 

 

Lake freighter of Canada Steamship Lines SS Kamloops in 1925 History Canada NameKamloops OperatorCanada Steamship Lines, Ltd., Montreal, Quebec, Canada BuilderFurness Ship Building Company, Ltd., Stockton-on-Tees, Durham, England, UK Yard number68 Completed1924 FateFoundered off Isle Royale in western Lake Superior 7 December 1927 NotesCanada Registry #147682 General characteristics Class and typePackage freighter – canaller Tonnage 2402 gross 1748 net Length250 ft (76 m) Beam43&#...

Branch of neuroscience Neuroanatomy is the study of the anatomy and organisation of the nervous system. Pictured here is a cross-section showing the gross anatomy of the human brain. Neuroanatomy is the study of the structure and organization of the nervous system. In contrast to animals with radial symmetry, whose nervous system consists of a distributed network of cells, animals with bilateral symmetry have segregated, defined nervous systems. Their neuroanatomy is therefore better understo...

 

 

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: St. John Vianney High School Kirkwood, Missouri – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (July 2022) (Learn how and when to remove this template message) Private, all-boys school in Kirkwood, , Missouri, United StatesSt. John Vianney High SchoolAddres...

 

 

Andreas Beikirch. Andreas Beikirch (born 29 March 1970 in Hilden, North Rhine-Westphalia) is a German professional racing cyclist. Career wins 1988 - World Championship, Track, Points race, Juniors 1990 - Nouméa, Six Days (FRA) 1996 - Aalsmeer (NED) 1999 - Stage 3 Niedersachsen Rundfahrt, Soltau (GER) 1999 - Stage 1 Tour de Beauce, Saint-Georges (CAN) 2000 - National Championship, Track, Madison, Elite, Germany (GER) 2000 - Erlangen (GER) 2001 - Köln-Nippes (GER) 2001 - Kaarst-Büttgen (GER...

Human settlement in EnglandBagintonView along Coventry Road, Baginton, with the Coventry city centre skyline about 4 miles away in the distance.BagintonLocation within WarwickshirePopulation755 (2011)OS grid referenceSP3474Civil parishBagintonDistrictWarwickShire countyWarwickshireRegionWest MidlandsCountryEnglandSovereign stateUnited KingdomPost townKENILWORTHPostcode districtCV8Dialling code024UK ParliamentRugby and Kenilworth List of places UK Engla...

 

 

Stadion Auguste-Delaune Informasi stadionNama lamaStade Municipal (1935–1945)PemilikVille de ReimsLokasiLokasi33, Chaussée Bocquaine 51100 ReimsKonstruksiDibuka2 Juni 1935; 88 tahun lalu (1935-06-02)Direnovasi1955, 2004–2008Biaya pembuatan~60 juta EURArsitekMichel Rémon (2004–2008 renovasi)Data teknisPermukaanGrassMaster dari Tarkett SportsKapasitas21.029[1]Ukuran lapangan105 m × 68 mPemakaiStade de Reims (1935–sekarang)Sunting kotak info • L • BBantuan p...

 

 

Chronologies Données clés 1931 1932 1933  1934  1935 1936 1937Décennies :1900 1910 1920  1930  1940 1950 1960Siècles :XVIIIe XIXe  XXe  XXIe XXIIeMillénaires :-Ier Ier  IIe  IIIe Chronologies géographiques Afrique Afrique du Sud, Algérie, Angola, Bénin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Cameroun, Cap-Vert, République centrafricaine, Comores, République du Congo, République démocratique du Congo, Côte d'Ivoire, Djibouti, Égyp...

Socialist state in East Asia from 1924 to 1992 Mongolian People's Republicᠪᠦᠭᠦᠳᠡᠨᠠᠢᠢᠷᠠᠮᠳᠠᠬᠤᠮᠣᠩᠭᠣᠯᠠᠷᠠᠳᠤᠯᠤᠰ[a]Бүгд Найрамдах Монгол Ард Улс[b]Bügd Nairamdakh Mongol Ard Uls1924–1992 Flag(1945–1992) Emblem(1960–1992) Motto: Орон бүрийн пролетари нар нэгдэгтүн!Oron büriin prolyetari nar negdegtün!Workers of the world, unite!Anthem: Монгол �...

 

 

この記事は検証可能な参考文献や出典が全く示されていないか、不十分です。出典を追加して記事の信頼性向上にご協力ください。(このテンプレートの使い方)出典検索?: コルク – ニュース · 書籍 · スカラー · CiNii · J-STAGE · NDL · dlib.jp · ジャパンサーチ · TWL(2017年4月) コルクを打ち抜いて作った瓶の栓 コルク(木栓、�...

 

 

Railway line in Japan This article includes a list of general references, but it lacks sufficient corresponding inline citations. Please help to improve this article by introducing more precise citations. (May 2020) (Learn how and when to remove this message) Not to be confused with Hokuriku Shinkansen. Hokuriku Main LineA 521 series at Tsuruga StationOverviewOther name(s)Biwako Line (Maibara - Nagahama)Native name北陸本線StatusOperationalOwner JR WestLocale Shiga Prefecture Fukui Prefect...

Political party in the United States Irish Republican Socialist Committees of North America LeaderCoordinating Committee:Tj Ó ConchúirJohn ShookFoundedMarch 23–25, 1984HeadquartersSalt Lake City, UtahIdeologyCommunismMarxism–LeninismLeft-wing nationalismIrish republicanismRevolutionary socialismPolitical positionFar-leftInternational affiliationIRSMPolitics of the United StatesPolitical partiesElections The Irish Republican Socialist Committees of North America (IRSCNA) was fo...

 

 

Greek god and personification of the Sun This article is about the Greek god. For other uses of Helios and Helius, see Helios (disambiguation). Helius redirects here. For the crane fly, see Helius (fly). For the poet, see Helius Eobanus Hessus. Not to be confused with Helois. This article may be too long to read and navigate comfortably. Consider splitting content into sub-articles, condensing it, or adding subheadings. Please discuss this issue on the article's talk page. (June 2023) HeliosP...

 

 

Tommy Tuberville Thomas Hawley Tuberville (/ˈtʌbərvɪl/ tubb-ƏR-vill;[1] lahir 18 September 1954) adalah seorang pensiunan pelatih sepak bola perguruan tinggi dan politikus Amerika Serikat yang menjabat sebagai senator Amerika Serikat junior dari Alabama sejak 2021. Sebelum masuk politik, Tuberville menjadi kepala pelatih sepak bola di Universitas Auburn dari 1999 sampai 2008. Ia juga merupakan kepala pelatih sepak bola di Universitas Mississippi dari 1995 sampai 1998, Universitas...

2019 Africa Cup of Nationsكأس الأمم الأفريقية 2019Official logoTournament detailsHost countryEgyptDates21 June – 19 JulyTeams24Venue(s)6 (in 4 host cities)Final positionsChampions Algeria (2nd title)Runners-up SenegalThird place NigeriaFourth place TunisiaTournament statisticsMatches played52Goals scored102 (1.96 per match)Attendance943,053 (18,136 per match)Top scorer(s) Odion Ighalo (5 goals)Best player(s) Ismaël Bennacer[1 ...

 

 

Russian major general This article is about the Russian general. For ice hockey player, see Roman Berdnikov (ice hockey). In this name that follows Eastern Slavic naming customs, the patronymic is Borisovich and the family name is Berdnikov. Roman Borisovich BerdnikovNative nameРоман Борисович БердниковBorn (1974-08-31) 31 August 1974 (age 49)Kamen-na-Obi, Russian SFSR, Soviet UnionAllegiance RussiaYears of service1995–presentRankLieutenant generalC...

 

 

Prominent political family from Virginia, United States of America Coat of Arms of William Randolph The Randolph family of Virginia is a prominent political family, whose members contributed to the politics of Colonial Virginia and Virginia after statehood. They are descended from the Randolphs of Morton Morrell, Warwickshire, England. The first Randolph in America was Edward Fitz Randolph, who settled in Massachusetts in 1630.[1] His nephew, William Randolph, later came to Virginia a...

Pour les articles homonymes, voir Warren. Elizabeth Warren Portrait officiel d'Elizabeth Warren comme sénatrice en 2016. Fonctions Vice-présidente du groupe démocrate au Sénat des États-Unis En fonction depuis le 3 janvier 2017(7 ans, 7 mois et 1 jour) Avec Mark Warner Président Chuck Schumer Prédécesseur Chuck Schumer Sénatrice des États-Unis En fonction depuis le 3 janvier 2013(11 ans, 7 mois et 1 jour) Élection 6 novembre 2012 Réélection 6 novemb...

 

 

Tournoi de tennis de Hambourg (ATP 2017) Édition German Tennis Championships Date Du 24 au 30 juillet 2017 Lieu Am Rothenbaum Hambourg 53° 34′ 25″ N, 9° 59′ 30″ E Catégorie ATP 500 Series Surface Terre battue (ext.) Dotation 1 499 940 € Total Financial Commitment 1 629 375 € Simple 5 tours (32 joueurs) Leonardo Mayer Double 4 tours (16 équipes) Ivan Dodig Mate Pavić Tournoi de tennis de Hambourg Édition 2016 Édit...