Hrvatska pravoslavna crkva je bila pravoslavna crkva koja je za vrijeme drugog svjetskog rata službeno djelovala na područjima pod vlašću Nezavisne Države Hrvatske od 1942. do 1945.
Postojanje 1942-45
Osnovana je ukazom poglavnika Ante Pavelića u okviru mjera kojima se, pod njemačkim pritiskom, trebala ublažiti represija prema srpskom, odnosno pravoslavnom stanovništvu NDH, a u svrhu smirivanja ustanka. Tim je potezom NDH formalno odustala od svoje dotadašnje politike kojom su se svi Srbi u NDH imali prisilno preobratiti na katoličanstvo, protjerati u Srbiju ili likvidirati. Srbi u NDH su, slično kao i Muslimani, proglašeni Hrvatima pravoslavne vjere; s druge strane, isto kao što se više nisu mogli izjašnjavati kao Srbi, tako i nije više mogla postojati Srpska pravoslavna crkva. Manastiri, crkve i druga imovina SPC u NDH koja je uspjela izbjeći pljačku i razaranje je ukazom predana novom entitetu.
HPC, međutim, nije zaživjela, s obzirom da je srpsko stanovništvo, izloženo progonima i pogromima, prema vlastima NDH osjećalo trajno nepovjerenje. Za popunjavanje svećeničkog kadra se, HPC, stoga morala koristiti gotovo isključivo svećenicima Ruske zagranične crkve izbjeglim nakon oktobarske revolucije.[1] Propašću NDH propala je i ova u narodu omražena ustaška crkva, a 8 njenih najvažnijih dužnosnika koji nisu prebjegli u druge države su uhapšeni i na vojnom sudu grada Zagreba 29.6.1945. osuđeni na smrt i pogubljeni.[2]
Inicijative za obnovu
Ideje o obnovi HPC su se pojavile 1990-ih u Hrvatskoj, a obično su dopirale iz krugova ekstremne nacionalističke desnice i bile praćene zahtjevima da se formalno zabrani SPC kao eksponent velikosrpske politike, odnosno trajni sigurnosni rizik po Hrvatsku.
U martu 2010. je u Zadru službeno objavljeno ponovno osnivanje HPC od strane udruge građana registrirane kao Hrvatska pravoslavna zajednica.
Inicijativa za obnovu Hrvatske pravoslavne crkve je izazvala osude Srpske pravoslavne crkve, hrvatskog predsjednika i predsjednika vladine komisije za odnose s vjerskim zajednicama.[3]
[4]
Izvori
Povezano
Vanjske veze