Brzina oslobađanja

Newtonova zamišljena topovska kugla: ako bi top na nekoj uzvisini ispalio kuglu s brzinom manjom od brzine kruženja (vk = 7.9 km/s) ona bi imala putanju A ili B i pala bi na Zemlju; ako bi kugla išla brzinom kruženja ona bi imala kružnu putanju C i gibala bi se stalnom brzinom; ako bi kugla krenula brzinom većom od brzine kruženja ona bi putovala po elipsi D; ako bi kugla krenula brzinom većom od brzine oslobađanja (vo = 11.2 km/s) ona bi putovala po hiperboli E i napustila bi Zemlju.
Kružno gibanje je sastavljeno od dviju komponenti, od gibanja stalnom brzinom po pravcu i od jednoliko ubrzanog gibanja sa smjerom prema središtu kruženja.
Vizualni primjer gibanja umjetnih satelita GPS-a zajedno sa Zemljinom vrtnjom.
Za Zemlju (M = 6 ∙1024 kg) brzina kruženja ili orbitalna brzina na samoj površini (r = 6 378 km) iznosila bi 7 910 m/s ili 7.91 km/s. Ta se brzina zove i prvom kozmičkom brzinom.
Da bi se napustila Zemlja i njeno gravitacijsko polje, potrebna je brzina oslobađanja od 11.2 km/s (oko 40,320 km/h); ali brzina od 42.1 km/s je potrebna da se oslobodi Sunčeve gravitacije i napusti Sunčev sustav.

Brzina oslobađanja ili druga kozmička brzina je brzina kojom se moraju lansirati svemirske letjelice (međuplanetarne sonde) na putu od Zemlje k Mjesecu i planetima Sunčeva sustava. Uz zadano gravitacijsko polje i položaj, brzina oslobađanja je brzina koju treba postići tijelo (npr. prirodni ili umjetni satelit) kako bi se i bez dodatne sile potiska oslobodilo gravitacijskoga polja nekoga nebeskog tijela i počelo udaljavati paraboličnom stazom u međuplanetarni prostor. Na površini Zemlje ona iznosi najmanje 11,15 km/s. Brzina oslobađanja je određena izrazom:[1]

gdje je:

Zakon gravitacije i gibanje tijela

Pojave u prirodi tumače se međudjelovanjima (interakcijama). Newtonov zakon gravitacije je u biti matematički opis gravitacijske sile ili gravitacijske interakcija - sile kojom se uzajamno privlače dvije mase. Dok su Keplerovi zakoni opisivali način gibanja planeta, Newtonov zakon gravitacije je pomogao da se rastumači zašto se planeti gibaju baš tako kako se gibaju. Newton je zakon izveo na temelju praktičnog iskustva i teorijskih razmatranja tadašnje fizike i astronomije, uključivši Keplerove zakone. Obratno, matematičkim se putem iz Newtonov zakon gravitacije daju izvesti Keplerovi zakoni. Ali ne samo to. U prirodi ima gibanja mnogo složenijih od gibanja pojedinog planeta oko Sunca. Već je gibanje planetoida i kometa složenije od gibanja planeta. Isto je tako složenije gibanje množine zvijezda u jednom skupu zvijezda, ili zvijezda jedne galaktike, a sva su ona uvjetovana Newtonovom silom. Stoga je Newtonov zakon gravitacije mnogo općenitiji i pristaje cijelom svijetu. Newtonov zakon gravitacije matematički izražava veličinu sile F kojom se na razmaku r privlače dva tijela s masama M i m:

Svojstva te sile su sljedeća. Ona je uzajamna, privlačna i centralna sila. Uzajamna je zato što jednakom silom kojom tijelo mase M privlači masu m, privlači i tijelo mase m masu M. Centralna je zato što je usmjerena od jedne mase prema drugoj. Nadalje, sila je razmjerna masi svakog tijela posebno, a njezina veličina opada obrnuto razmjerno s kvadratom udaljenosti. Ako se razmak tijela udvostruči, sila se smanji četiri puta; ako se utrostruči, smanji se devet puta.

Konstanta G (univerzalna gravitacijska konstanta) je konstanta razmjernosti i prema mjerenjima iznosi otprilike 6.67428 ∙ 10−11 N m2 kg−2. Tijela obično predstavljamo malim kuglama, no zakon treba primjenjivati na točkasta tijela (tijela sažeta u materijalne točke). Ako tijela nisu točkasta, već proširena, tada je ukupna sila između njih jednaka zbroju svih sila između svake dvije materijalne točke. Stoga gravitacijsko polje oko stvarnog (realnog) tijela zna biti veoma složeno.[2]

Kruženje satelita

Isaac Newton je shvatio da je kružno gibanje sastavljeno od dviju komponenti, od gibanja stalnom brzinom po pravcu i od jednoliko ubrzanog gibanja sa smjerom prema središtu kruženja. Kad ne bi bilo privlačenja, tijelo bi jednolikom brzinom vk odmicalo po pravcu i za vrijeme t prešlo put vk∙t. No istodobno, zbog gravitacijskog privlačenja, tijelo pada prema centru i u tom padu, u vrijeme t, prevali put gt2/2. Ako tijelo ipak ostaje na kružnici, mora biti da ono u vrijeme t za toliko odmakne od kružnice za koliko ujedno i padne na kružnicu! Taj proces prisutan je na svakom mjestu kružnice, na svakom ma kako malom odsječku puta. Ako bi brzina gibanja v bila manja od brzine kruženja vk, to tijelo bi zbog slobodnog pada prišlo središtu Zemlje više nego što bi se u jednolikom gibanju po pravcu od nje odmaknulo, pa bi tako prelazilo s kružnice većeg polumjera na kružnicu manjeg polumjera, te bi u spirali napokon palo na Zemlju.

Prisilimo li neko tijelo da se na vrtuljku giba brzinom v, tada ono u smjeru prema centru ima ubrzanje g (centripetalno ubrzanje). Između brzine gibanja v po kružnoj stazi polumjera r i centripetalne akceleracije g postoji veza:

Giba li se tijelo po kružnici i pojačamo li centripetalnu silu, porast će i ubrzanje i brzina. No ako je sila privlačenja gravitacijska, a u centru gibanja nalazi se masa M, tada je centripetalna akceleracija posve određena i jednaka izrazu:

Tim uvjetom se za dani polumjer staze od svih mogućih centripetalnih ubrzanja odabire samo jedno ubrzanje (akceleracija), a njoj odgovara samo jedna, posve određena brzina. Izjednačavanjem gornjih dvaju izraza, dobivamo:

Za Zemlju (M = 6 ∙1024 kg) brzina kruženja ili orbitalna brzina na samoj površini (r = 6 378 km) iznosila bi 7 910 m/s ili 7.91 km/s. Ta se brzina zove i prvom kozmičkom brzinom. Na svakoj drugoj razini iznad površine Zemlje brzina kruženja ima drugu vrijednost.

Oslobađanje satelita

Što se događa kada se brzina satelita poveća iznad brzine kruženja vk. Svaka veća brzina dovest će do izduženja staze (putanje). Kružnica prelazi u elipsu, a elipsa malog ekscentriciteta prelazi u elipsu većeg ekscentriciteta. Kada staza postane parabola, tijelo će napustiti Zemljinu blizinu i slobodno odletjeti u međuplanetarni prostor. Tada imamo brzinu oslobađanja vo ili drugu kozmičku brzinu. Tijela mogu biti međusobno vezana, ili slobodna. Tijelo je vezano i čini jedan fizički sustav sustav sa Zemljom kada leži na njoj ili se giba oko nje zatvorenom putanjom. Općenito, tijelo ima i kinetičku energiju i gravitacijsku potencijalnu energiju (energiju položaja u gravitacijskom polju). Potencijalna energija Ep mase m u okolini mase M jednaka je:

Dogovorom je potencijalnoj energiji pridijeljen negativan predznak. Vidimo da je na manjoj udaljenosti r potencijalna energija negativnija nego na većoj udaljenosti. S povećanjem razmaka potencijalna energija poprima manje negativnu vrijednost, a na beskonačnoj udaljenosti iznos joj padne na nulu. U stvari, relativno najveću vrijednost ima potencijalna energija na najvećoj udaljenosti; to je smisao negativnog predznaka. U strogom značenju tijelo je slobodno kada se nalazi na neizmjernoj udaljenosti od Zemlje. S obzirom na to da Zemlja nije sama u svemiru, već je svemirsko gravitacijsko polje složeno od mnogih pojedinačnih, tijelo će se uvijek nalaziti pod njihovim utjecajem. Zato je i pitanje slobode više praktičko pitanje: na velikim udaljenostima od Zemlje tijelo se nalazi u slobodnom stanju. Omjer gravitacijske potencijalne energije i mase m, dakle izraz - GM/r, zove gravitacijski potencijal.

Zamislimo postupak oslobađanja tijela u slučaju kada je tijelo na početku mirovalo na Zemlji, a na kraju mirovalo na praktički beskonačnoj udaljenosti od Zemlje. Kako je kinetička energija u takvom slučaju i na početku i na kraju postupka jednaka nuli, to će tijelo morati premostiti razliku potencijalne energije Ep koja postoji između površine Zemlje i beskonačne udaljenosti. Promjena energije jednaka je konačnoj vrijednosti manje početna vrijednost. Budući da se energija ne može ni stvoriti niti izgubiti (zakon očuvanja energije), treba je preuzeti iz kinetičke energije Ek, tijelo treba odaslati sa Zemlje s nekom početnom brzinom vo:

Tijelo mora krenuti s brzinom oslobađanja vo:

Postupak se može odvijati i u suprotnom smjeru. Pri slobodnom padu od beskonačnosti do daljine r razlika potencijalne energije prelazi u kinetičku, i brzina vo koju tijelo ima ovisi o udaljenosti r od centra privlačenja mase M. To znači da bi tijelo u slobodnom padu palo do nekog položaja r s istom onom brzinom s kojom se s tog položaja u gravitacijskom polju mora osloboditi. Brzina oslobađanja sa Zemlje iznosi 11.2 km/s i naziva se još drugom kozmičkom brzinom. Želimo li tijelo koje već kruži oko mase M osloboditi, trebat će mu do brzine oslobađanja dodijeliti manju energiju nego kad je ležalo na Zemlje. Brzinu tijela treba povećati od vk do vo, u biti kinetičkoj energiji treba dodati iznos G M m / 2 r; dakle, tijelu treba dovesti još toliko kinetičke energije koliko kinetičke energije već ima. Na takav se način postupa s svemirskim letjelicama koje se otpremaju na planete. One se najprije lansiraju u putanju oko Zemlje, gdje je bezračni prostor, a onda se u odabranom trenutku ponovo pale raketni motori, raketa postiže brzinu oslobađanja i usmjeruje letjelicu prema cilju.

Gibanje umjetnih satelita

Umjetni sateliti se lansiraju u putanje koje imaju različite ekscentricitete. Brzina kojom se gibaju ovisi o položaju na putanji. Na većim udaljenostima od Zemlje brzina kruženja vk manja je od 7.9 km/s. Na slici je nekoliko oblika putanje satelita koji prolaze točkom koja je na nekoj visini od površini Zemlje. Točka najbliža Zemlji na toj putanji zove se perigej, a točka najveće udaljenosti apogej. Putanja C je kružnica i satelit se giba stalnom brzinom, brzinom kruženja za tu daljinu. Staza D je eliptična. S približavanjem perigeju satelit postiže najveću brzinu, koja je veća od brzine kruženja na tom mjestu; da je jednaka brzini kruženja, satelit bi se gibao kružnicom. Eliptičnu putanju D ima umjetni satelit koji se giba brzinom većom od brzine kruženja, a manjom od brzine oslobađanja.

Po nekim osobinama gibanje umjetnih satelita razlikuje se od gibanja prirodnih satelita. Najveća je razlika u tome što je masa umjetnih satelita sasvim zanemariva prema masi Zemlje. Osim Zemlje, na putanju satelita utječu i Mjesec i Sunce. Zato se satelit giba u složenom gravitacijskom polju. Ni sama Zemlja nema jednostavno gravitacijsko polje kakvo ima točkasta masa jer je spljoštena na polovima, odnosno ispupčena na ekvatoru, a osim toga, unutar već složenog oblika, materija nije jednoliko raspoređena. Mase su različito raspoređene u području mora i kopna. Veću gustoću imaju slojevi tla koji se nalaze ispod oceana, manju slojevi ispod kopna. Putanja satelita stalno se poremećuje, neprestano se mijenjaju orbitalni elementi satelita, te se ta poremećenja upravo dadu iskoristiti da bi se ocijenio oblik Zemlje i raspored masa. Podaci dobiveni nakon analize gibanja satelita nadopunjuju podatke dobivene neposrednim geodetskim premjerima Zemlje i gravimetrijskim mjerenjima (mjerenjima ubrzanja sile teže).

Drugi uzrok koji dovodi do stalne promjene putanje Zemljina umjetnog satelita je otpor Zemljine atmosfere. Atmosfera postoji i na vrlo velikim visinama, makar i rijetka, pa se njezin utjecaj osjeti nakon nekog vremena. Jasno je da je utjecaj jači u nižim dijelovima putanje, dok je satelit blizu perigeja. Satelit gubi energiju, apogej se približava Zemlji i putanje se zaobljuje. Elipsa prelazi u kružnicu, a čitava se putanja smanjuje i približava Zemlji. Satelit tone sve dublje i spiralno ulazi u gušće dijelove atmosfere gdje izgara, a katkada pokoji njegov dio dospijeva i do tla.

Popis brzina oslobađanja

Na površini... ..u odnosu na Vo (km/s)[3]     Na površini... ..u odnosu na Vo (km/s)
Sunca, Sunčevu gravitaciju: 617.5
Merkura, Merkurovu gravitaciju: 4.3[4] Merkura, Sunčevu gravitaciju: 67.7
Venere, Venerinu gravitaciju: 10.3 Venere, Sunčevu gravitaciju: 49.5
Zemlje, Zemljinu gravitaciju: 11.2 Zemlje (Mjeseca), Sunčevu gravitaciju: 42.1
Mjeseca, Mjesečevu gravitaciju: 2.4 Mjeseca, Zemljinu gravitaciju: 1.4
Marsa, Marsovu gravitaciju: 5.0 Marsa, Sunčevu gravitaciju: 34.1
Jupitera, Jupiterovu gravitaciju: 59.6 Jupitera, Sunčevu gravitaciju: 18.5
Ganimeda, Ganimedovu gravitaciju: 2.7
Saturna, Saturnovu gravitaciju: 35.6 Saturna, Sunčevu gravitaciju: 13.6
Urana, Uranovu gravitaciju: 21.3 Urana, Sunčevu gravitaciju: 9.6
Neptuna, Neptunovu gravitaciju: 23.8 Neptuna, Sunčevu gravitaciju: 7.7
Plutona, Plutonovu gravitaciju: 1.2
Galaksijkog polumjera Sunčevog sustava gravitaciju Mliječnog puta 492 - 594 [5]
Horizonta događaja gravitacija crne rupe ≥ 299,792 (brzina svjetlosti)

Uslijed trenja koje stvara Zemljina atmosfera, nije uvijek korisno, pa ni moguće, ubrzavati objekte do brzine od 11.2 km/s jer je ova brzina predaleko u hipersoničnom režimu za bilo koji model pogona. Kod slanja letjelica u svemir, prvo ih se lansira u nisku Zemljinu putanju (eng.: Low Earth Orbit), da bi ih se tak nakon toga ubrzalo do brzine oslobađanja koja na tim visinama iznosi oko 10.9 km/s (nešto manje nego na površini Zemlje). Da bi letjelica opće bila u niskoj zemljinoj orbiti, ona mora biti ubrzana do oko 8 km/s.

Povezano

Izvori

  1. kozmička brzina, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2014.
  2. Vladis Vujnović : "Astronomija", Školska knjiga, 1989.
  3. „Solar System Data”. Georgia State University. Pristupljeno 2007-01-21. 
  4. Wimmer, Mark R. Chartrand ; illustrated by Helmut K. (2001). Night sky : a field guide to the heavens. New York: St. Martin's Press. ISBN 9781582381268. 
  5. Smith, Martin C.; Ruchti, G. R.; Helmi, A.; Wyse, R. F. G. (2007). „The RAVE Survey: Constraining the Local Galactic Escape Speed”. Proceedings of the International Astronomical Union 2 (S235): 137. DOI:10.1017/S1743921306005692. 

Vanjske veze

Read other articles:

Arniza Nilawati Arzina Nilawati (lahir 15 Mei 1970) adalah seorang politikus dan dosen Indonesia kelahiran Palembang. Ia merupakan akademisi di Universitas Muhammadiyah Malang dan Korwil PKH Sumatra Selatan. Dari 2019 sampai 2024, ia menjabat sebagai anggota Dewan Perwakilan Daerah Republik Indonesia (DPD RI) Perwakilan Sumatra Selatan.[1] Referensi ^ HUKUM PEMEKARAN WILAYAH DALAM KAJIAN DEWAN PERWAKILAN DAERAH REPUBLIK INDONESIA. hlm. 28.  Artikel bertopik biografi Indonesi...

 

 

Uruguayan footballer and manager (born 1971) In this Spanish name, the first or paternal surname is Montero and the second or maternal family name is Iglesias. Paolo Montero Montero in 2010Personal informationFull name Rónald Paolo Montero IglesiasDate of birth (1971-09-03) 3 September 1971 (age 52)Place of birth Montevideo, UruguayHeight 1.79 m (5 ft 10 in)Position(s) Centre-back, Left-backTeam informationCurrent team Juventus U19 (manager)Youth career1990 Peñar...

 

 

Marine protected area in California Stewarts Point State Marine Reserve (SMR) and Stewarts Point State Marine Conservation Area (SMCA) are two adjoining marine protected areas that extend offshore from about a mile south of Black Point to Fisk Mill Cove, in Sonoma County on California’s north central coast. The marine protected areas cover 25.22 square miles. Stewarts Point SMR prohibits the take of all living marine resources. Stewarts Point SMCA prohibits the take of all living marine res...

1935 film by Melville W. Brown This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: The Nut Farm – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2019) (Learn how and when to remove this template message) The Nut FarmThe Nut Farm featured on the cover of Boxoffice magazine (February 2, 1935)Directed byMelville ...

 

 

Kuberikan SegalanyaSutradaraGaleb HuseinProduserAugust Purwanto EkaDitulis olehAsrul SaniIda FaridaPemeranNihayah AbubakarRano KarnoParamitha RusadyDeddy MizwarClara SintaHIM DamsjikAnwar FuadyGito GilasPenata musikIdris SardiSuparman SidikSinematograferM. Sholeh Ruslani Radjul KahfiPenyuntingKarsono HadiDistributorPT. Indoasia Rekaperkasa FilmTanggal rilis1992Durasi112 menitNegaraIndonesia Penghargaan Festival Film Indonesia 1992 Pemeran Pendukung Pria Terbaik : Deddy Mizwar Tata ...

 

 

Dutch newspaper Newspaper logo on its building De Gelderlander (founded 1848) is a Dutch daily newspaper focused on Gelderland and immediate surroundings. It is published in Nijmegen by the Belgian Persgroep. De Gelderlander evolved in 1848 from the Nijmegen biweekly newspaper De Batavier, published from 1843 to 1845.[1] Contributors Thomas von der Dunk References ^ Information on De Batavier External links Wikimedia Commons has media related to De Gelderlander. Official website vteDa...

Election for the governorship of the U.S. state of Tennessee For related races, see 1952 United States gubernatorial elections. 1952 Tennessee gubernatorial election ← 1950 November 4, 1952 1954 →   Nominee Frank G. Clement R. Beecher Witt Party Democratic Republican Popular vote 640,290 166,377 Percentage 79.37% 20.62% County resultsClement:      50–60%      60–70%      70–80% ...

 

 

NarsesPengabdianKekaisaran BizantiumPangkatJenderalPerang/pertempuranKerusuhan Nika, Pertempuran Taginae, Pertempuran Mons Lactarius Narses (kadang-kadang ditulis Nerses) (478-573), bersama dengan Belisarius, adalah salah satu jenderal terbesar Kekaisaran Bizantium pada masa kekuasaan Kaisar Yustinianus I. Ia menghabiskan sebagian besar hidupnya sebagai kasim istana kaisar di Konstantinopel. Narses adalah orang Armenia yang diromanisasi[1] oleh keluarga bangsawan Kamsarakan. Ia memban...

 

 

Island in Queensland, Australia For other uses, see Bribie Island (disambiguation). Bribie IslandNative name: YarunA NASA Landsat image of Bribie IslandBribie IslandLocation of Bribie IslandGeographyLocationCoral SeaCoordinates26°57′54″S 153°07′30″E / 26.965°S 153.125°E / -26.965; 153.125Area148 km2 (57 sq mi)Length34 km (21.1 mi)Width8 km (5 mi)AdministrationAustraliaStateQueenslandLocal Government AreasCity of Moreton Ba...

Historic church in New York, United States United States historic placeOld Southeast ChurchU.S. National Register of Historic Places Front (west) elevation, partially obscured by foliage, and south profile, 2008LocationSoutheast, NYNearest cityDanbury, CTCoordinates41°25′53″N 73°34′27″W / 41.43139°N 73.57417°W / 41.43139; -73.57417Built1793-94[1]NRHP reference No.72000903Added to NRHP1972 The Old Southeast Church is located at the end of a...

 

 

Wilhelm von Edelsheim ritratto da Raphael Mengs Wilhelm von Edelsheim (Hanau, 13 novembre 1737 – Karlsruhe, 6 dicembre 1793) è stato un politico e diplomatico tedesco. Fu presidente del consiglio privato e primo ministro del Margraviato del Baden. Biografia Wilhelm von Edelsheim era membro di una famiglia aristocratica tedesca originaria di Hanau, dove egli stesso nacque. Suo padre, Philipp Reinhard von Edelsheim (27 luglio 1695 - 11 luglio 1772), era primo ministro della contea di Hanau-M...

 

 

Peta pembagian administratif tingkat kedua (ward) di Monako Pembagian administratif Monako hanya terdiri atas satu munisipalitas dan 10 ward. lbsPembagian administratif EropaNegaraberdaulat Albania Andorra Armenia1 Austria Azerbaijan1 Belanda Belarus Belgia Bosnia dan Herzegovina Britania Raya Inggris Irlandia Utara Skotlandia Wales Bulgaria Ceko Denmark Estonia Finlandia Georgia1 Hungaria Republik Irlandia Islandia Italia Jerman Kazakhstan2 Kroasia Latvia Liechtenstein Lituania Luksemburg Ma...

此條目可参照英語維基百科相應條目来扩充。 (2021年5月6日)若您熟悉来源语言和主题,请协助参考外语维基百科扩充条目。请勿直接提交机械翻译,也不要翻译不可靠、低品质内容。依版权协议,译文需在编辑摘要注明来源,或于讨论页顶部标记{{Translated page}}标签。 约翰斯顿环礁Kalama Atoll 美國本土外小島嶼 Johnston Atoll 旗幟颂歌:《星條旗》The Star-Spangled Banner約翰斯頓環礁�...

 

 

此條目可能包含不适用或被曲解的引用资料,部分内容的准确性无法被证實。 (2023年1月5日)请协助校核其中的错误以改善这篇条目。详情请参见条目的讨论页。 各国相关 主題列表 索引 国内生产总值 石油储量 国防预算 武装部队(军事) 官方语言 人口統計 人口密度 生育率 出生率 死亡率 自杀率 谋杀率 失业率 储蓄率 识字率 出口额 进口额 煤产量 发电量 监禁率 死刑 国债 ...

 

 

Questa voce sull'argomento metallurgia è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. La perforazione è quella lavorazione meccanica di tranciatura in cui vengono praticati dei fori di diverse forme e dimensioni in fogli di lamiera o in nastri (detti coils) per ottenere una lamiera forata. Procedura La perforazione della lamiera viene effettuata per mezzo di punzone e matrice che vengono montati su appositi stampi di presse meccaniche o idrauliche. ...

Catholic schoolSt. Anne SchoolLocation1-30 Summit AvenueFair Lawn, NJ 07410InformationTypeCatholic schoolEstablished1949School districtRoman Catholic Archdiocese of NewarkPrincipalJason FelicianoFaculty25.0 (on FTE basis)[1]GradesPreK - 8Enrollment124 (as of 2019-20)[1]Student to teacher ratio12.7[1]Color(s)Blue and WhiteInformation201-796-3353WebsiteSchool website St. Anne School, founded in 1949, is a private, parochial elementary school, grades pre-Kindergarten thro...

 

 

Eros RamazzottiEros Ramazzotti nel 2012 in Romania Nazionalità Italia GenerePop rock[1]Pop latino[1] Periodo di attività musicale1981 – in attività EtichettaUniversalDDDAriolaSony MusicRadiorama Album pubblicati24 Studio16 Live3 Raccolte5 Sito ufficiale Modifica dati su Wikidata · Manuale Festival di Sanremo 1984 Nuove Proposte Festival di Sanremo 1986 CampioniEros Luciano Walter Ramazzotti, noto semplicemente come Eros Ramazzotti (Roma, 28 o...

 

 

شبه القارة هي كتلة يابسة كبيرة مستقلة بذاتها نسبيا وتشكل جزءا من قارة كاملة. حسب مفردات القاموس، فان مصطلح «شبه القارة» يشير الي «توافر استقلالية جغرافية أو سياسية معينة» لشبة القارة عن بقية القارة، [1] أو يشير الي «جزء فسيح من القارة تقريبا مستقل بذاته».[2] الخريطة �...

بلدة باترفيلد الإحداثيات 44°17′53″N 84°55′14″W / 44.2981°N 84.9206°W / 44.2981; -84.9206   [1] تقسيم إداري  البلد الولايات المتحدة  التقسيم الأعلى مقاطعة ميساوكي  خصائص جغرافية  المساحة 36.0 ميل مربع  ارتفاع 345 متر  عدد السكان  عدد السكان 473 (1 أبريل 2020)[2]  ...

 

 

Nie mylić z: Marynarka Wojenna (część polskich sił zbrojnych). Okręty 5 państw (Francji, Holandii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch), podczas Operacji Enduring Freedom Marynarka wojenna – rodzaj sił zbrojnych przeznaczony do działań na obszarach wodnych i wybrzeżach. Oprócz okrętów w skład tej formacji wchodzą zwykle także: morskie lotnictwo wojskowe, baterie nadbrzeżne, bazy morskie, piechota morska oraz szereg służb pomocniczych. W Polsce Marynarka Wojenna jest ustawow...