Bitka kod Opisa

Bitka kod Opisa
Dio vojnih pohoda Kira Velikog
Kirova invazija Babilonije Kirova invazija Babilonije
Datum oktobar 539. pne.
Lokacija starovjekovni grad Opis na obali Tigrisa
(sjeverno od Babilona)
Ishod Odlučna perzijska pobjeda
(Babilonija anektirana Perzijskoj Monarhiji)
Casus belli Invazija Kira Velikog na Babiloniju
Sukobljeni
Babilonija Perzijska Monarhija
Vođe
Nabonid
Belšazar
Kir Veliki
Gobrias I.
Vojne snage
Nepoznato Nepoznato
Posljedice
Gubici:
Veliki[1]
Gubici:
Nepoznati

Bitka kod Opisa (oktobar 539. pne.[2]) bila je glavna bitka između vojski Perzijske Monarhije predvođenih Kirom Velikim i Babilonije pod Nabonidom u doba perzijske invazije na Mezopotamiju. U to vrijeme Babilonija je bila zadnja velika sila u zapadnoj Aziji koja nije bila pod perzijskom kontrolom. Bitka je vođena pokraj obalnog grada Opisa, sjeverno od glavnog grada Babilona, a završila je odlučnom pobjedom Perzijanaca. Nekoliko dana poslije grad Sipar se nakon kratkotrajne opsade predao u ruke Perzijancima[3], a Kir Veliki se potom proglasio vladarem Babilonije i njenih teritorija, koji postaju dijelom veće i moćnije Perzijske Monarhije.

Lokacija

Mjesto na kojem je održala bitka bio je starovjekovni grad Opis na rijeci Tigris, oko 80 km sjeverno od modernog Bagdada. Za grad se smatra kako je imao veliku stratešku važnost zbog mosta preko rijeke, kojeg opisuje historičar Ksenofont[4][5]. Kao datum bitke procijenjuje se rana jesen, budući kako u to doba mezopotamske rijeke imaju najmanji vodostaj pa ih je najlakše za prijeći[6].

Osim što je imao stratešku važnost zbog prelaska preko rijeke Tigris, Opis se nalazio na jednom kraju Medijskog zida; fortifikacije sjeverno od Babilona koja je izgrađena nekoliko desetljeća ranije, u doba Nabukodonosora II. Kontrola nad Opisom otvorila bi Kiru Velikom put kroz Medijski zid te omogućila otvoren put prema cesti koja vodi do babilonskog glavnog grada Babilona[7].

Povijesni izvori

Glavni izvor informacija o Kirovom pohodu u Mezopotamiji 539. pne. su Nabonidove kronike, jedna u nizu glinenih pločica koje su dio mnogo veće zbirke poznatije kao Babilonske kronike. Ostali povijesni dokumenti uključuju Kirov cilindar, te djela antičkih historičara Herodota i Ksenofonta (kasniji period), koja poimenice ne spominju ovu bitku no postoje brojne sličnosti sa perzijskim i babilonskim izvorima. Većina modernih historičara koristi Nabonidove kronike kao glavni izvor informacija o ovoj bitci[8].

Iako danas većina Nabonidovih kronika postoji tek u fragmentima, dio koji se odnosi na zadnju godinu Nabonidove vladavine (539. pne.) je gotovo savršeno očuvana. Ipak, ona ne odaje mnogo informacija o Kirovim aktivnostima u godinama uoči bitke, već uglavnom govori o događajima usko vezanim uz Babiloniju i njene vladare te samo povremeno bilježi događanja izvan zemlje. Razdoblje od 547. do 539. pne. uglavnom je nečitljivo pa je iz nekoliko sačuvanih riječi nemoguće procijeniti opći razvoj događaja[9].

Pozadina

Bliski istok oko 540. pne. uoči perzijske invazije na Babiloniju

U vrijeme bitke kod Opisa, Perzijska Monarhija bila je vodeća sila Starog Istoka, čiji je vladar Kir Veliki osvojio golema prostranstva nekadašnje Medijske i Lidijske Monarhije te stvorio najveći imperij starog vijeka koje se osim Irana protezalo i preko moderne Turske, Armenije, Azerbajdžana, Kirgistana i Afganistana. Jedina neosvojena sila tog doba bilo je Babilonija, koja je osim Mezopotamije kontrolirala i podređena kraljevstva poput Sirije, Judeje, Fenikije, te dijelove Arabije. Babilonci su prethodno bili saveznici mnogim perzijskim neprijateljima poput Kreza iz Lidije, čiju je monarhiju Kir Veliki osvojio nekoliko godina ranije[10].

Istovremeno, Babilonija se našla u nezavidnoj geopolitičkoj situaciji budući kako je na sjeveru, istoku i zapadu graničila sa perzijskom državom. Također, njihova zemlja imala je problema sa kugom i gladi, dok je i sam kralj Nabonid bio vrlo nepopularan zbog njegove neprimjerene vjerske politike. Historičarka Mary Joan Winn Leith tvrdi[11]: „Uspjeh Kira Velikog temelji se na izuzetnoj vojnoj sposobnosti, zakonodavnom ustroju, te energičnoj javnoj kampanji u Babiloniji kojom je proslavljen kao blag i tolerantan vladar.“. Također, Max Mallowan spominje[12]: „Vjerska tolerancija bila je izvrstan element perzijske vladavine i nije upitno kako je Kir Veliki bio najveći promotor ove humane i inteligentne politike.“. Historijski dokumenti tvrde kako je Kir Veliki uvjerio provincijskog namjesnika Gobriju (ili Gubarua) da prijeđe na njegovu stranu, budući kako je njegova pokrajina Guteja bila od velike strateške važnosti, pa ju je Kir iskoristio kao polaznu točku za njegovu invaziju ostatka Babilonije[10].

Nabonidove kronike navode kako je Nabonid neposredno prije bitke naredio da se sve vjerske skulpture iz babilonijskih gradova dovedu u glavni grad Babilon, zbog čega se pretpostavlja kako je sukob između Perzijanaca i Babilonaca počeo godinu dana ranije, u zimu 540. pne. Prema glinenim pločicama spominju se sukobi u Ištaru i Uruku, koje moderni historičari pripisuju obračunima sa Perzijancima[9]. Bitka kod Opisa je najvjerojatnije bila završna bitka između dvije monarhije[10].

Bitka

Nabonid na reljefu koji ga prikazuje kako se moli Mjesecu, Suncu i Veneri

Prema Nabonidovim kronikama, bitka se održala u mjesecu Tašritu (27. 9. - 27. 10.) kod Opisa uz obalu rijeke Tigris[13], no nisu spomenuti detalji bitke, odnosno jačina trupa suprostavljenih snaga ili broj žrtava. Perzijska vojska sukobila se sa „vojskom Akada“[14], što aludira na Babiloniju općenito, a ne na istoimeni grad Akad. Ime babilonskog vojnog zapovjednika nije spomenuto u kronikama, no tradicionalno se smatra kako je riječ o Nabonidovom sinu Belšazaru. Njegove sudbina nije poznata, no neki izvori tvrde kako je poginuo u bitci[15].

Ishod bitke bio je očiti babilonski poraz, nakon čega se pretpostavlja kako su se babilonski vojnici povukli, jer naknadno nisu spomenuti u kronikama. Bitka kod Opisa nije spomenuta na Kirovom cilindru, koji spominje Kira Velikog kao osloboditelja Babilona i njegovog stanovništva. Ipak, bitka je dokaz kako se postojeći babilonski režim aktivno suprostavljao Kirovoj invaziji Mezopotamije.

Posljedice

Kopija reljefa s Kirom Velikim iz Pasargada u Olimpijskom parku u Sydneyu

Babilonski poraz u bitci kod Opisa označilo je kralj ozbiljnijeg otpora perzijskoj invaziji. Nabonidove kronike spominju kako je 14. dana nakon bitke (6. 10.) grad Sipar osvojen bez otpora dok je Nabonid pobjegao[14], što svjedoči kako je babilonski kralj bio u Siparu prilikom dolaska Perzijanaca. Kronike dalje spominju kako je Kir Veliki boravio u Siparu šest dana, poslije čega je njegova vojska nakon lukave i kratkotrajne opsade osvojila Babilon, dok je Nabonid uhvaćen u gradu neposredno nakon opsade[14]. Njegova sudbina nije poznata, no prema babilonskom historičaru Berosu iz 3. vijeka pne. Nabonid je pošteđen i poslan u egzil na istok imperija gdje je i umro. Detalji o perzijskom preuzimanju kontrole nad Babilonom ne spominju se u Nabonidovim kronikama, no naglašeno je kako su se Perzijanci tolerantno ponijeli prema hramovima i vjerskim kipovima zbog čega brzo ostvarili simpatije kod domaćeg stanovništva. Sedamnaest dana kasnije (29. 10.) Kir Veliki osobno je ušao u Babilon gdje je okrunjen kao novi kralj, nakon čega je imenovao namjesnike koji su kontrolirali osvojeni teritorij[14].

Antička grčka djela Herodota i Ksenofonta koji opisuju Kirovo osvjanje i pad Babilona razlikuju se od onih Nabonidovih na klinastom pismu. Herodot tvrdi kako je Kir napredovao Babilonijom uz rijeku što se poklapa sa istočnjačkim izvorima, te kako se odlučujuća bitka održala nedaleko od grada Babilona. Kir je navodno postavio opsadu oko Babilona, te naredio svojim trupama da iskopaju kanal kojim će preusmjeriti dio toka Eufrata te tako prodrijeti u grad na njegovim slabim točkama. Ksenofont također navodi kako su Perzijanci iskopali kanale oko grada zbog preusmjeravanja Eufrata (koji je prolazio kroz Babilon), nakon čega su koritom ušli u grad. Osim Herodota i Ksenofonta, i biblijska knjiga o Danielu također spominje kako su Perzijanci iznenadili Babilonce dok su proslavljali lokalni festival[16].

Babilonski historičar Beros nudi drugačiju verziju priče, te navodi kako je Kir Veliki porazio Nabonida koji se zajedno sa ostacima pristaša povukao u grad Borsipu. Kir je potom porazio Babilon i naredio uništenje fortifikacija oko grada, budući kako su predstavljale veliki problem prilikom opsade i kako bi mogle poslužiti u babilonskim pobunama. Nakon toga, Kir je krenuo u pohod na grad Borisippu gdje je postavio opsadu, no Nabonid nije želio čekati kraj opsade pa se ubrzo predao[8].

Historiografija

Poraz Babilonije kod Opisa omogućio je perzijskoj vojsci daljnje napredovanje prema Babilonu što je pak označilo kraj babilonske nezavisnosti, unatoč kasnijim pobunama protiv perzijske vladavine. Pad Babilonije zabilježen je u svim povijesnim dokumentima tog razdoblja, što se posebno odnosi na glinene zapise na klinastom pismu koji datiraju neposredno nakon Kirovog osvajanja Babilona. Postoji nekoliko objašnjenja o padu Babilonije. Primjerice, na Kirovom cilindru spominje se kako babilonski kralj Nabonid nije imao potporu boga Marduka jer je vladao protiv njegove volje. Ton u kojem je pisan taj dokument svjedoči kako babilonska svećenička elita nije bila zadovoljna Nabonidovom politikom pa je otvorenih ruku dočekala Perzijance. Drugi autori imaju različita objašnjenja za babilonijski poraz protiv Perzijske Monarhije. M. A. Dandamaev tvrdi kako babilonski režim nije imao potporu vlastitog naroda, dok su pak babilonski robovi poput Židova vidjeli u Perzijancima osloboditelje. Također, navodi se i perzijska brojčana superiornost te bolja opremljenost njihove vojske[8].

Veze

Izvori

  1. John Boardman, str. 249.
  2. Opis (Livius.org, Jona Lendering)
  3. Kir Veliki (enciklopedija Iranica, M. A. Dandamayev)
  4. A. L. Oppenheim, str. 539.
  5. Pierre Briant, str. 362.
  6. Gauthier Tolini, 3. bilješka
  7. T. Cutler Young, str. 39.
  8. 8,0 8,1 8,2 M. A. Dandamaev, str. 41., 42. i 49.
  9. 9,0 9,1 Amélie Kuhrt, str. 112.-138.
  10. 10,0 10,1 10,2 Pierre Briant, str. 40.-43.
  11. Michael D. Coogan i Mary Joan Winn Leith, 376.-377.
  12. Max Mallowan, str. 392.-419.
  13. A. K. Grayson
  14. 14,0 14,1 14,2 14,3 Amélie Kuhrt, str. 48.-51.
  15. Rainer Albertz, str. 69.-70.
  16. Paul-Alain Beaulieu, str. 226.

Literatura

  • John Boardman: „Nabonid: Babilonija od 605. do 539. pne.“ (Nabonidus: Babylonia from 605-539 B.C.), The Cambridge Ancient History, izdavač: Cambridge University Press, 3. svezak, 1991.
  • A. L. Oppenheim: „Babilonski izvori o ahemenidskoj vladavini u Mezopotamiji“ (The Babylonian Evidence of Achaemenian Rule in Mesopotamia), Ilya Gershevitch, The Cambridge History of Iran, izdavač: Cambridge University Press, 2. svezak, 1993.
  • Pierre Briant: „Od Kira do Aleksandra: Povijest Perzijskog carstva“ (From Cyrus to Alexander: A History of the Persian Empire), preveo Peter Daniels, Indiana: Eisenbrauns, 2002.
  • Gauthier Tolini: Quelques elements concernant la prise de Babylone par Cyrus, ahemenidski istraživački tekstovi i arheologija, 2005. (Link)
  • T. Cutler Young: „Uspon Perzijanaca to imperijalne sile pod Kirom Velikim“ (The rise of the Persians to imperial power under Cyrus the Great), John Boardman, The Cambridge Ancient History, izdavač: Cambridge University Press, 4. svezak, 1982.
  • M. A. Dandamaev: „Politička povijest Ahemenidskog Carstva“ (A Political History of the Achaemenid Empire), preveo: W. J. Vogelsang, izdavač: BRILL, Leiden, 1989.
  • Amélie Kuhrt: „Babilonija od Kira do Kserksa“ (Babylonia from Cyrus to Xerxes), The Cambridge Ancient History, 4. svezak: Perzija, Grčka i zapadni Mediteran, izdavač: Cambridge University Press, 1982.
  • Michael D. Coogan i Mary Joan Winn Leith: „Židovi među narodima: perzijski period“ (Israel among the Nations: The Persian Period), izdavač: Oxford University Press, 1998.
  • Max Mallowan: „Kir Veliki“ (Cyrus the Great), 2. svezak: Medijsko i ahemenidsko razdoblje, izdavač: Cambridge University Press
  • A. K. Grayson: „Asirske i babilonske kronike“ (Assyrian and Babylonian Chronicles), Locust Valley, New York, 1975.
  • Rainer Albertz: „Židovi u egzilu: povijest i literatura 6. vijeka pne.“ (Israel in Exile: The History and Literature of the Sixth Century B.C.E.), preveo: David Green, Society of Biblical Literature, 2003.
  • Paul-Alain Beaulieu: Vladavina Nabonida, kralja Babilona, 556.-539. pne. (The Reign of Nabonidus, King of Babylon, 556-539 B.C.), izdavač: Yale University Press, 1990.

Vanjske veze

Read other articles:

Artikel ini bukan mengenai Bahasa Slovenia. Artikel ini membutuhkan rujukan tambahan agar kualitasnya dapat dipastikan. Mohon bantu kami mengembangkan artikel ini dengan cara menambahkan rujukan ke sumber tepercaya. Pernyataan tak bersumber bisa saja dipertentangkan dan dihapus.Cari sumber: Bahasa Slowakia – berita · surat kabar · buku · cendekiawan · JSTOR (January 2008) PemberitahuanTemplat ini mendeteksi bahwa artikel bahasa ini masih belum dinilai ...

 

Halaman ini berisi artikel tentang Parlemen Ukraina. Untuk lembaga legislatif Krimea, lihat Verkhovna Rada Krimea. Koordinat: 50°26′50.3″N 30°32′12.6″E / 50.447306°N 30.536833°E / 50.447306; 30.536833 Verkhovna Rada Ukraina Верховна Рада УкраїниParlemen Ukraina ke-9JenisJenisUnikameral SejarahDidirikan1991[1]PimpinanKetuaRuslan Stefanchuk[2], Sluha Narodu sejak 8 Oktober 2021 Wakil Ketua PertamaOleksandr Kornienko[...

 

Questa voce sull'argomento stagioni delle società calcistiche italiane è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Voce principale: Associazione Sportiva Lucchese Libertas 1905. Unione Sportiva LuccheseStagione 1923-1924Sport calcio Squadra Lucchese Seconda Divisione4º posto nel girone F. 1922-1923 1924-1925 Si invita a seguire il modello di voce Questa pagina raccoglie i dati riguardanti l'...

Dam in India Sondur Dam, Nagri (C.G.) Sondur Dam is a dam located in Dhamtari District of Chhattisgarh in India.[1] It was constructed in 1988 across Sondur River. The catchment area of the Sondur river up to the dam is 518 km2.[2] References ^ Sondur Dam D01346 -. web.archive.org. 23 March 2017. Retrieved 25 March 2024. ^ Jain, Sharad K.; Agarwal, Pushpendra K.; Singh, Vijay P. (16 May 2007). Hydrology and Water Resources of India. Springer Science & Business Media. ...

 

Disambiguazione – Se stai cercando il cognome italiano, vedi Affori (cognome). AfforiStemma ufficiale La chiesa di Santa Giustina ad Affori Stato Italia Regione Lombardia Provincia Milano Città Milano CircoscrizioneMunicipio 9 Codice postale20161 Altitudine138 m s.l.m. Nome abitantiafforesi Patronosanta Giustina AfforiAffori (Milano) Coordinate: 45°31′01.31″N 9°10′10.75″E / 45.51703°N 9.169653°E45.51703; 9.169653 Affori (AFI: [ˈaffori]; Aff...

 

Port Harcourt CityTop: A street scene in Port Harcourt Middle: Port Harcourt International Airport, The City Center Bottom: Government House, Port HarcourtJulukan: Garden City[1][2]Country NigeriaStateRiversLGAPort-Harcourt, Eleme Ikwerre, Obio/Akpor, Ogu/Bolo, Okrika, Oyigbo, Tai.Dibentuk tahun1913[2]Dinamai berdasarkanLewis Vernon HarcourtPemerintahan • Chairman of Port Harcourt City CouncilChimbiko Iche Akarolo[3]Luas • City...

この記事は検証可能な参考文献や出典が全く示されていないか、不十分です。出典を追加して記事の信頼性向上にご協力ください。(このテンプレートの使い方)出典検索?: コルク – ニュース · 書籍 · スカラー · CiNii · J-STAGE · NDL · dlib.jp · ジャパンサーチ · TWL(2017年4月) コルクを打ち抜いて作った瓶の栓 コルク(木栓、�...

 

Place-VendômeQuartier administratifQuartier de la Place-VendômePlace VendômeKoordinat: 48°52′03″N 2°19′46″E / 48.86750°N 2.32944°E / 48.86750; 2.32944Koordinat: 48°52′03″N 2°19′46″E / 48.86750°N 2.32944°E / 48.86750; 2.32944Negara PrancisRegionÎle-de-FranceKomuneParisArondisemenke-1Luas • Total0,269 km2 (0,104 sq mi)Populasi (2016)[1] • Total2,743 • ...

 

This article is about the cancelled highway in Greater Boston. For the future light rail project in Minneapolis, Minnesota, see Southwest Corridor (Minnesota). Southwest ExpresswaySouthwest CorridorProposed Southwest Corridor in redRoute informationStatusNever built; right-of-way now used for linear park and railway including the Orange Line (MBTA)HistoryPlanned in 1948–1972Componenthighways I-95 entire lengthMajor junctionsSouth end I-95 / Route 128 in CantonNorth end I...

Sekolah NavigatorTentara Nasional Indonesia Angkatan UdaraDibentuk-Negara IndonesiaCabang TNI Angkatan UdaraTipe unitKomando PendidikanBagian dariTentara Nasional Indonesia Angkatan UdaraSitus webwww.kodikau.mil.id Sekolah Navigator TNI AU atau (Seknav) adalah sekolah dasar kecabangan yang bertujuan untuk mencetak Perwira Navigator TNI Angkatan Udara guna mengawaki alat utama sistem senjata TNI AU khususnya sebagai Korps Navigator di pesawat C-130 Hercules. Sekolah Navigator bernaung di ...

 

The Right HonourableJustin TrudeauMP PCTrudeau pada Desember 2023 Perdana Menteri Kanada Ke-23PetahanaMulai menjabat 4 November 2015Penguasa monarkiElizabeth IICharles IIIGubernur JenderalDavid JohnstonJulie PayetteMary SimonWakilChrystia FreelandPendahuluStephen HarperPenggantiPetahanaPemimpin Partai Liberal KanadaPetahanaMulai menjabat 14 April 2013PendahuluBob RaePenggantiPetahanaAnggota Parlemen Kanadadapil PapineauPetahanaMulai menjabat 14 Oktober 2008PendahuluVivian Barb...

 

Gerard David, Kedatangan Raja-raja, National Gallery, London, 1515–1523 Kedatangan Orang-orang Majus, Gentile da Fabriano, 1423 Kedatangan Orang-orang Majus (bahasa Inggris: Adoration of the Magi; Pemujaan orang-orang Majus) atau Kedatangan Raja-raja (Adoration of the Kings) adalah nama tradisional yang diberikan kepada sebuah kisah dalam Kelahiran Yesus dimana orang-orang Majus, menemui Yesus dengan mengikuti bintang, memberikan-Nya emas, mur dan kemenyan, dan menyembah-Nya. Hal terseb...

A ministerial conference of the World Trade Organization, in the Palace of Nations (Geneva, Switzerland). The following is a list of the major existing intergovernmental organizations (IGOs). For a more complete listing, see the Yearbook of International Organizations,[1] which includes 25,000 international non-governmental organizations (INGOs), excluding for-profit enterprises, about 5,000 IGOs, and lists dormant and dead organizations as well as those in operation (figures as of t...

 

Cette page concerne l'année 1929 (MCMXXIX en chiffres romains) du calendrier grégorien. Chronologies Krach de 1929Données clés 1926 1927 1928  1929  1930 1931 1932Décennies :1890 1900 1910  1920  1930 1940 1950Siècles :XVIIIe XIXe  XXe  XXIe XXIIeMillénaires :-Ier Ier  IIe  IIIe Chronologies géographiques Afrique Afrique du Sud, Algérie, Angola, Bénin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Cameroun, Cap-Vert, République centrafrica...

 

Deaf sign language of Peru Sivia Sign LanguageNative toPeruRegionSiviaNative speakers12 native speakers (2015–2016)[1]15–18 proficient, plus additional learnersLanguage familyvillage signLanguage codesISO 639-3lsvGlottologsivi1235 Sivia Sign Language is the deaf sign language of the Quechua town of Sivia in Peru. It is not related to Peruvian Sign Language.[2] The first generation consists of a deaf woman born in 1972, her deaf younger sister born in 1984, and a ...

此條目需要补充更多来源。 (2016年2月19日)请协助補充多方面可靠来源以改善这篇条目,无法查证的内容可能會因為异议提出而被移除。致使用者:请搜索一下条目的标题(来源搜索:佛蒙特州 — 网页、新闻、书籍、学术、图像),以检查网络上是否存在该主题的更多可靠来源(判定指引)。 佛蒙特州 美国联邦州State of Vermont 州旗州徽綽號:绿山之州格言:自由与团�...

 

Frederick County, MarylandLadang pertanian di Frederick County BenderaSealLokasi di negara bagian MarylandLokasi negara bagian Maryland di Amerika SerikatDidirikan1748SeatFrederickKota terbesarFrederickWilayah • Keseluruhan66.734 sq mi (172.840 km2) • Daratan66.288 sq mi (171.685 km2) • Perairan446 sq mi (1.155 km2), 0.67%Populasi • (2013)241.409 • Kepadatan352/sq mi (135,9/km²)Distr...

 

Japanese manga series BoyfriendCover of the first tankōbon volumeボーイフレンド(Bōifurendo)GenreRomance MangaWritten byFuyumi SoryoPublished byShogakukanMagazineShōjo ComicDemographicShōjoOriginal runNovember 26, 1985 – April 23, 1988Volumes10 Anime television filmDirected bySatoshi DezakiWritten byKazumi KoideStudioMagic BusOriginal networkTV TokyoReleasedFebruary 11, 1992Runtime114 minutes Boyfriend (Japanese: ボーイフレンド, Hepburn: Bōifurendo) is ...

Pertempuran Zaoyang–YichangPasukan Jepang dalam pertempuran Zaoyang-Yichang.[1]Tanggal1 Mei – 18 Juni 1940LokasiWilayah Zaoyang dan Yichang, HubeiHasil Jepang menang[2][3][4][5]Pihak terlibat  Republik Tiongkok  Kekaisaran JepangTokoh dan pemimpin Li Zongren Zhang Zizhong (KIA)[6] Waichiro Sonobe[6]Kekuatan 350.000[7] Tentara ke-11 [7]200+ tank[8]100+ pesawat[8]Armada Ekspedisi Tiongkok Perta...

 

Short story collection by Philip K. Dick For the short story for which this collection is named, see Second Variety. For the collection of Philip K. Dick stories of the same name, but different contents, see Second Variety (1991 collection). Second Variety Dust-jacket from the first editionAuthorPhilip K. DickLanguageEnglishGenreScience fictionPublisherGollanczPublication date1989Publication placeUnited KingdomMedia typePrint (hardback)Pages395ISBN0-575-04460-8OCLC19321845 Second Variety...