Biologija

Escherichia coli Papra
Divovski afrički tvrdokrilac Gazela
Biologija proučava razne žive organizme (u smjeru kazaljke na satu od gore lijevo) Escherichia coli, paprat, gazela, divovski afrički tvrdokrilac
3D model strukture molekule DNK

Biologija (od grčkog bios=život i logos=nauka, učenje) je znanost koja se bavi proučavanjem živoga svijeta, znanost o životu. Biologija proučava svojstva i ponašanje organizama, njihov rast, razvoj i razmnožavanje, kao i interakcije između različitih organizama, te organizama i njihovog okoliša. Biologija obuhvaća široki spektar akademskih područja koja se često smatraju različitim disciplinama. Ove discipline zajedno proučavaju život na različitim razinama.

Molekularna biologija, biokemija i molekularna genetika su velikim dijelom preklapajuće discipline koje proučavaju životne procese na molekulskoj i supramolekulskoj razini. Život na razini pojedinačnih stanica proučava stanična biologija. Anatomija, histologija i fiziologija proučavaju građu i funkciju organizama na razini tkiva, organa i organskih sustava.

Na Zemlji postoji više od 10 milijuna različitih vrsta. Njihova veličina pokriva raspon od onih koje su mikroskopski male pa do organizama veličine plavog kita.

Svi ovi oblici života imaju izvjesne osobine koje ih čine specifičnima i razlikuju od mrtvih tvari. Ove osobine su na primjer mogućnost reprodukcije, rasta, ali i mogućnost prilagođavanja okolini.

Naziv biologija

Lamark

Naziv biologija potiče od grčkih reči βιος (život) i λογος (nauka). Reč je prvi put upotrebio 1800. godine Karl Fridrih Burdah (Karl Friedrich Burdach, 1776—1847) označavajući istraživanja čoveka (antropologiju) kroz uporedne perpektive morfologije i fiziologije.

Terminu biologija su 1802. godine Gotfdrid Treviranus (Gottfried Treviranus, 1776—1837) i Žan-Baptist Lamark (Jean-Baptiste Lamarck, 1744—1829) dali širu definiciju i veći značaj. Treviranusove studije, nazvane Biologie (1802—1822) definisale su biologiju kao „nauku o životu“. Lamark je u svojoj Hydrogéologie (1802) definisao biologiju kao disciplinu „terestrične fizike“ koja uključuje „sve što je u vezi sa živim telima“.

Treviranus i Lamark su mislili da su upotrebom novog termina identifikovali novo polje istraživanja, a ne da su samo dali ime starom. Obojica su se protivila preokupiranosti prirodnjaka XVIII veka praksom katalogizacije različitih životinja, biljaka i minerala u prirodi. Nova biologija je trebalo da se bavi fenomenom života, tj. funkcionisanjem živih bića.

Istorija biologije

Hukova skica plute pod mikroskopom

Naziv i koncepcija biologije kao nauke su relativno mladi u odnosu na početak ljudske svesti o živom svetu oko njega. Prva formalna ponašanja vezana za izučavanje života i prirode mogu se opisati tradicijama medicine i prirodnjaštva. Ova dva polja ljudskog delovanja postojala su još u Starom Egiptu, Mesopotamiji i Kini, no klasične doprinose njihovom razvoju doneli su Stari Grci i Rimljani[1]. I savremena biologija se velikim delom zasniva na ovim poljima istraživanja – tradicionalnu medicinu čine anatomija i fiziologija; dok su iz prirodnjaštva izrasle brojne specifične oblasti mikrobiologije, botanike i zoologije, ekologija i evoluciona biologija[2].

U klasičnom periodu civilizacije, najznačajniji „biolozi“ su bili Galen (u polju medicine) i Aristotel i Teofrast (kao istraživači logike prirode i raznovrsnosti organizama) [1][2][3]. Rad klasičnih mislilaca i „naučnika“ nadograđen je u srednjem veku prvenstveno na teritoriji islamskih država, radovima Avicene, Avenzoara, al-Džahiza, Ibn al-Baitara, Ibn al-Nafisa i dr.[2][3]

Tokom renesanse i početkom Novog veka, velika geografska otkrića i razvoj filozofije omogućila su u biološkoj misli malu revoluciju[2] – obnavljanjem interesovanja naučnika za empirizam i opisom mnogobrojnih novih vrsta. Na polju medicine (anatomije i fiziologije) istaknuti su eksperimentalni radovi Vezalijusa i Harvija. Otkriće mikroskopa, sa druge strane, omogućilo je istraživanja dotad nepoznatog sveta mikroorganizama, kao i kasnije postavljanje ćelijske teorije.

grof Žorž-Luj Leklerk de Bufon

Pravu revoluciju u biološkoj misli donosi XVIII vek u liku Linea i Bufona, velikih prirodnjaka različitih stavova[2]. Line je svojim delima klasifikovao dotad poznate vrste organizama i u biologiju uveo binomijalnu nomenklaturu. Bufon[4] je smatrao vrste veštačkim kategorijama, pretpostavljao zajedničko poreklo svih organizama i time započeo modernu evolucionu misao. Početkom XIX veka, biologija je dobila svoje ime, a potom je usledio razvoj njenih značajnijih i glavnih oblasti[2]. Najvažnija imena ovog doba su Žan Batist Lamark, Aleksandar fon Humbolt, Ernst Hekel, Čarls Darvin, Luj Paster.

U moderno doba, početkom XX veka, biolozi otkrivaju dela Gregora Mendela i začinje se genetika. Razvoj genetike i biohemije omogućio je Votsonu i Kriku da utvrde građu naslednog materijala[5] i započnu eru molekularne biologije. Paralelno, dešavaju se ujedinjavanja genetike sa teorijom evolucije (stvaranje moderne sinteze), kao i sa ekologijom (razvoj populacione biologije) [2].

Kraj prethodnog i početak XXI veka donose nova objedinjena polja istraživanja, kao i sve veći korpus znanja u svim oblastima biologije o svim nivoima organizacije života. Neke od aktuelnih novih oblasti su evo-devo, bioinformatika, genomika, proteomika, molekularna ekologija, konzervaciona biologija.

Biologija kao nauka

3D model strukture molekule DNK

Razvoj naučnog metoda od Stare Grčke do danas bio je praćen njegovom implementacijom u naukama. Razvoj samih nauka bio je ograničen mogućnostima koje odgovarajući naučni metod pruža. Od Aristotelovog uočavanja definicije i indukcije kao bitnih obeležja nauke (time i biologije[6]), do Darvinovog prepoznavanja evolucije kao osnovne biološke koncepcije prošlo je oko 2100 godina. No i sa razvojem savremenog naučnog metoda, biologija je dugo bila deskriptivna, te jedinstvena naučna oblast čije formulacije i teorije o različitim aspektima živih sistema nisu imale širinu i objašnjavalačku snagu drugih nauka[7].

Opisni metod u biologiji

Opisivanje (deskripcija) je najstariji i osnovni metod za naučno otkrivanje prirode. Opisne metode mogu biti neposredne (direktne) i posredne (indirektne). Neposredno posmatranje podrazumeva da biolog svojim čulima proučava objekat ili događaj – opis obuhvata informacije koje su direktno ustanovljene. Iako daje jasne podatke, ovaj metod može biti podložan subjektivnosti, usled individualnih razlika među istraživačima u osetljivosti čula. Posredne metode su one koje pomažu istraživaču da detaljnije ustanovi (posmatra) i opiše objekat ili događaj – mikroskopiranje, bojenje, ultrazvuk, rentgen. Subjektivnost istraživača je minimizirana, a tačnost dobijenih podataka ograničena granicom greške metode.

Komparativni metod u biologiji

Lineov sistem klasifikacije biljaka po broju prašnika

Komparativni (uporedni) metod podrazumeva upoređivanje određene karakteristike među grupom organizama (poput oblika prednjih udova kod kičmenjaka, ili karakteristika ponašanja). Komparativni metod je često korišćen u praksi klasifikovanja organizama, kada su organizmi (vrste) koje su sličnije grupisane u zajedničke kategorije. Koristeći se komparativnim metodom, upoređujući broj prašnika i tučkova, Line je dao svoju klasifikaciju biljaka[8].

Eksperimentali metod u biologiji

Glavni članak: Eksperiment

Eksperimentalni (induktivni) metod Fransisa Bejkona može se posmatrati kao svojevrstan uvod u savremeni naučni metod. Uvođenje eksperimenta u biologiju omogućilo je određivanje uzroka određenim pojavama u živom svetu, kao i određenim reakcijama živih organizama na promene u životnoj sredini. Prvi Bejkonov sledbenik bio je lekar Tomas Braun, koji je opovrgao mnoga dotadašnja shvatanja o prirodi[9]

Hipotetičko-deduktivni metod

Savremeni naučni metod (hipotetičko-deduktivni)[10] ima nekoliko osnovnih delova[11], koji se dosledno primenjuju u savremenoj biologiji:

  1. karakterizaciju: empirijsko posmatranje fenomena – prikupljanje činjenica;
  2. postavljanje hipoteza radi objašnjavanja fenomena;
  3. očekivanje: dedukcija zaključaka koji slede iz hipoteza; ovi zaključci se uzimaju za očekivane rezultate eksperimenta osmišljenog da proveri hipotezu;
  4. postavljanje kontrolisanog eksperimenta i očitavanje rezultata; na osnovu rezultata, hipoteza se prihvata ili odbacuje.

Aksiomi moderne biologije

Neke od najvažnijih područja biologije ujedinjuje pet principa za koje se može reći, da su temeljni aksiomi moderne biologije[12]:

  • 1. Stanica je osnovna jedinica života, tj. osnovna strukturna i funkcionalna jedinica svih poznatih organizama.
  • 2. Nove vrste i nasljedne osobine rezultat su evolucije.
  • 3. Gen je osnovna jedinica nasljeđivanja.
  • 4. Organizmi reguliraju svoje unutarnje mehanizme, kako bi održali stabilno zdravstveno stanje.
  • 5. Živi organizmi konzumiraju i transformiraju razne oblike energije.

Temelji moderne biologije

Ćelijska teorija

Ljudske ćelije kancera sa jedrima (specifično njihovom DNK) obojenom plavo. Ćelije u centru i na desnoj strani su u interfazi, tako da su celokupna jedra obeležena. Ćelija na levoj strani prolazi kroz mitozu i stoga je njen DNK kondenzovan.
Glavni članak: Ćelijska teorija

Ćelijska teorija navodi da je ćelija fundamentalna jedinica života, i da su svi živi organizmi formirani od jedne ili više ćelija ili izlučenih produkata tih ćelija (e.g. ljuska, kosa i nokti itd.). Sve ćeline nastaju iz drugih ćelija putem ćelijske deobe. U multićelijskim organizmima, svaka ćelija u telu organizma je ultimatno izvedena iz jedne ćelije u fertilizovanom jajetu. Ćelija se takođe smatra osnovnom jedinicom u mnogim patološkim procesima.[13] Dodatno, fenomen protoka energije se odvija u ćelijama u procesesima koji su deo funkcije poznate kao metabolizam. Konačno, ćelije sadrže nasledne informacije (DNK), koja se prenosi sa ćelije na ćeliju tokom ćelijske deobe.

Evolucija

Prirodna selekcija populacije za tamnu obojenost.
Glavni članak: Evolucija

Centralni organizacioni koncept biologije je da se živa bića menjaju i razvijaju putem evolucije, i da sve poznate žive forme imaju zajedničko poreklo. Teorija evolucije postulira da su svi organizmi na Zemlji, bilo žuvi ili izumrli, postali od zajedničkog pretka ili iz istog genskog fonda. Za tog zadnjig univerzalnog zajedničkog predka svih organizama se veruje da se pojavio pre oko 3,5 milijardi godina.[14] Biolozi generalno smatraju univerzalnost i sveprisutnost genetičkog koda kao definitivin dokaz u prilog teorije univerzalnog zajedničkog nasleđa svih vrsta: bakterija, arhaja, i eukariota (pogledajte: poreklo života).[15]

Upoznat sa naučnim leksikonom od strane Žan-Batist Lamarka 1809. godine,[16] Čarls Darvin je uspostavio ideju evolucije pedeset godina kasnije kao održivi naučni model kad je artikulisao njenu pokretačku silu: prirodnu selekciju.[17][18][19] (Alfred Rasel Voles je priznat kao ko-pronalazač ovog koncepta pošto je on pomogao u istraživanjima i experimentima koncepta evolucije.)[20] Evolucija se danas koristi za objašnjavanje velikih varijacija života prisutnog na Zemlji, ali isto tako u društvenim naukama (biologizam).

Darvin je teoretisao da su vrste i rase razvijene putem procesa prirodne i veštačke selekcije.[21] Genetički drift je prihvaćen kao dodatni mehanizam evolutivnog razvoja u modernoj sintezi teorije.[22]

Evoluciona istorija vrsta — koja opisuje karakteristike raznih vrsta iz kojih su druge vrste nastale — zajedno sa njihovim genealoškim odnosom prema svim ostalim vrstama je poznata kao filogenija. Mnoštvo različitih pristupa biologiji generiše informacije o philogeniji. Oni obuhvataju upoređivanja DNA sekvenci koja se vrše u okviru molekularne biologije ili genomike, i komparisone fosila ili drugih rekorda o drevnim organizmima u paleontologiji.[23] Biolozi organizuju i analiraju evolucione odnose putem raznih metoda, uključujući filogenetiku, fenetiku, i kladistiku.

Biološke nauke i discipline

Medicina, antropologija i psihologija znanosti su koje se bave čovjekom, medicina njegovim fizičkim i psihičkim zdravljem, psihologija cjelokupnim ponašanjem (i bolesnim i zdravim), a antropologija proučava čovjeka iz svih mogućih pogleda, materijalnih, duhovnih i duševnih, promatra ga u vremenu. Ukratko, dok liječnici pomažu ljudima da budu tjelesno zdravi, psiholozi se bave ponašanjem, a antropolozi pokušavaju shvatiti cjelinu.

Poznati biolozi

Darwin
Carl von Linne

Početke biologije nalazimo kod Aristotela koji je opisao oko 500 životinjskih vrsta, a nakon njega slijedi stagnacija sve do 16. stoljeća. U 17. stoljeću izum mikroskopa dovodi do otkrića stanice i početka citologije, a u 18. stoljeću Carl von Linne opisuje i sistematizira mnoštvo biljnih i životinjskih vrsta. Svojim radom ujedno osniva znanstvenu sistematiku vrsta. Nakon njega Georges Cuvier utemeljuje komparativnu anatomiju, a Charles Darwin postavlja teoriju evolucije.

Glerija slika

Reference

  1. 1,0 1,1 Magner, Lois N. 2002. A History of the Life Sciences, 3rd edition. Marcel Dekker, Inc.: New York. ISBN 978-0-8247-0824-5.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Mayr E. 1998. This is biology: the science of the living world. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-88469-4.
  3. 3,0 3,1 Mayr E. 1982. The Growth of Biological Thought: Diversity, Evolution, and Inheritance. The Belknap Press of Harvard University Press: Cambridge, Massachusetts, USA. ISBN 978-0-674-36445-5.
  4. Comte de Buffon, G.L.L. 1749–1788. Histoire naturelle, générale et particulière, Vol 1–36.
  5. Watson JD, Crick FH. 1953. Molecular structure of nucleic acids; a structure for deoxyribose nucleic acid. Nature 171 (4356): 737–738.
  6. Cook J. 1877. Biology, with Preludes on Current Events, 23th Ed. (2009) BiblioBazaar. ISBN 978-1-110-19970-9.
  7. Tucić N. 2003. Evoluciona biologija. NNK International: Beograd. ISBN 978-86-83635-24-5.
  8. Linnaeus C. 1779. Systema Plantarum.
  9. Browne Th. 1646. Pseudodoxia Epidemica or Enquries into very many received tenets and commonly presumed truths.
  10. Popper 2002
  11. Godfrey-Smith 2003: str. 236
  12. Vernon A.L. 1995. Biology: Investigating life on earth. Boston: Jones and Bartlett. pp. 11–18. ISBN 978-0-86720-942-6.
  13. Mazzarello, P (1999). „A unifying concept: the history of cell theory”. Nature Cell Biology 1 (1): E13–E15. DOI:10.1038/8964. ISSN 1465-7392. PMID 10559875. 
  14. De Duve, Christian (2002). Life Evolving: Molecules, Mind, and Meaning. New York: Oxford University Press. str. 44. ISBN 0-19-515605-6. 
  15. Futuyma, DJ (2005). Evolution. Sinauer Associates. ISBN 978-0-87893-187-3. OCLC 57638368 62621622 57311264 57638368 62621622. 
  16. Packard, Alpheus Spring (1901). Lamarck, the founder of Evolution: his life and work with translations of his writings on organic evolution. New York: Longmans, Green.. ISBN 0-405-12562-3. 
  17. The Complete Works of Darwin Online – Biography. darwin-online.org.uk. Retrieved on 2006-12-15
  18. Dobzhansky, T. (1973). „Nothing in biology makes sense except in the light of evolution”. The American Biology Teacher 35 (3): 125–129. DOI:10.2307/4444260. 
  19. As Darwinian scholar Joseph Carroll of the University of Missouri–St. Louis puts it in his introduction to a modern reprint of Darwin's work: "The Origin of Species has special claims on our attention. It is one of the two or three most significant works of all time—one of those works that fundamentally and permanently alter our vision of the world ... It is argued with a singularly rigorous consistency but it is also eloquent, imaginatively evocative, and rhetorically compelling." Carroll, Joseph, ur. (2003). On the origin of species by means of natural selection. Peterborough, Ontario: Broadview. str. 15. ISBN 1-55111-337-6. 
  20. Shermer p. 149.
  21. Darwin, Charles (1859). On the Origin of Species, John Murray.
  22. Simpson, George Gaylord (1967). The Meaning of Evolution (Second izd.). Yale University Press. ISBN 0-300-00952-6. 
  23. „Phylogeny”. Bio-medicine.org. 2007-11-11. Arhivirano iz originala na datum 2013-10-04. Pristupljeno 2013-10-02. 
  24. Van Dyke F. (2008). Conservation Biology: Foundations, Concepts, Applications, 2nd ed. Springer Verlag, Suttgart, ISBN 978-1-4020-6890-4.
  25. Hunter M. L. (1996). Fundamentals of Conservation Biology. Blackwell Science Inc., Cambridge, Massachusetts. ISBN 0-86542-371-7.
  26. Levin, S. Encyclopedia of Biodiversity. San Diego: Elsevier Academic Press. ISBN 978-0-12-384719-5.
  27. Leveque, C. & J. Mounolou (2003) Biodiversity. New York: John Wiley. ISBN 0-470-84957-6
  28. Margulis, L., Dolan, Delisle, K., Lyons, C. Diversity of Life: The Illustrated Guide to the Five Kingdoms. Sudbury: Jones & Bartlett Publishers. ISBN 0-7637-0862-3
  29. „What is biodiversity?". United Nations Environment Programme, World Conservation Monitoring Centre.

Literatura

Vanjske veze

U Wikimedijinoj ostavi nalazi se članak na temu: Biology
Potražite izraz biologija u W(j)ečniku, slobodnom rječniku.

Read other articles:

Election in Connecticut Main article: 1892 United States presidential election 1892 United States presidential election in Connecticut ← 1888 November 8, 1892 1896 →   Nominee Grover Cleveland Benjamin Harrison Party Democratic Republican Home state New York Indiana Running mate Adlai Stevenson I Whitelaw Reid Electoral vote 6 0 Popular vote 82,395 77,032 Percentage 50.06% 46.80% County Results Cleveland   40-50%   50-60% Harr...

 

Charitable humanitarian organization OxfamNamed afterOxford Committee for Famine ReliefFounded5 October 1942; 81 years ago (1942-10-05)Founded atOxford, England, United KingdomTypeInternational NGORegistration no.202918[1]FocusPoverty eradicationDisaster reliefAdvocacyPolicy research Migration advocacyHeadquartersNairobi, KenyaArea served WorldwideDirectorGabriela Bucher[2]Board of directorsJemilah Mahmood (Chair)[2]Websitewww.oxfam.org Oxfa...

 

Peta menunjukan lokasi New Bataan New Bataan adalah munisipalitas yang terletak di provinsi Compostela Valley, Filipina. Pada tahun 2000, munisipalitas ini memiliki populasi sebesar 45.309 jiwa. Pembagian wilayah Secara administratif New Bataan terbagi menjadi 16 barangay, yaitu: Bantacan Batinao Camanlangan Cogonon Fatima Katipunan Magsaysay Magangit Pagsabangan Panag Cabinuangan (Pob.) San Roque Andap Kahayag Manurigao Tandawan Pranala luar Philippine Standard Geographic Code Diarsipkan 201...

Actions taken by a state to mobilize its economy for war production An American poster from World War I explaining sugar rations. Sugar was being conserved to provide for allied countries in Europe and support the war effort. A war economy or wartime economy is the set of contingencies undertaken by a modern state to mobilize its economy for war production. Philippe Le Billon describes a war economy as a system of producing, mobilizing and allocating resources to sustain the violence. Some me...

 

Bosnian middle-distance runner Abedin MujezinovićMujezinović at Munich 2022Personal informationNationalityBosnianBorn (1993-06-02) 2 June 1993 (age 30)Zenica, Republic of Bosnia and Herzegovina[1]SportCountry Bosnia and HerzegovinaSportTrack and fieldEvent800 metresClubAK SarajevoCoached byGianni GhidiniAchievements and titlesHighest world ranking55Personal best(s)400 m: 47.58 (2019) 800 m: 1:45.32 (2023) Medal record Men's athletics Representing  Bosnia and Herzegovi...

 

Questa voce o sezione sull'argomento competizioni calcistiche non è ancora formattata secondo gli standard. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Pro League 2008-2009Jupiler Pro League 2008-2009 Competizione Pro League Sport Calcio Edizione 106ª Organizzatore URBSFA/KBVB Date dal 16 agosto 2008al 16 maggio 2009 Luogo  Belgio Partecipanti 18 Risultati Vincitore  Standard Liegi(10º titolo) Ret...

Oman Air IATA ICAO Kode panggil WY OMA OMAN AIR Didirikan1993PenghubungBandara Internasional Muscat, OmanProgram penumpang setiaSinbad Frequent Flyer [1]Lounge bandaraOman Air LoungeAnak perusahaan Oman Air Cargo [2] Oman Air Catering [3] Oman Air Engineering [4] Oman Air Holiday [5] Armada27 [6]Tujuan45 (Termasuk Rute Code Sharing) [7]SloganModern Vision, Timeless Tradition...Perusahaan indukKesultanan OmanKantor pusatBandara Internasio...

 

Abdul Latif Rashidلەتیف ڕەشیدRashid pada 2023 Presiden Irak Ke-9PetahanaMulai menjabat 17 Oktober 2022Perdana MenteriMustafa Al-Kadhimi Mohammed Shia' Al SudaniPendahuluBarham SalihPenggantiPetahana Informasi pribadiLahir10 Agustus 1944 (umur 79)Sulaymaniyah, Kurdistan, Kerajaan IrakKewarganegaraanIrakBritania RayaPartai politikPUKAnak3Tempat tinggalRadwaniyah Palace, Baghdad, IrakAlma materUniversitas Manchester, Universitas LiverpoolSunting kotak info • L ...

 

Public university in Houston, Texas, US University of Houston–DowntownTypePublic universityEstablished1974; 50 years ago (1974)Parent institutionUH SystemAccreditationSACSAcademic affiliationsCUMUEndowmentUS$ 44,267,743PresidentLoren J. BlanchardProvostDeborah E. BordelonAcademic staff740Administrative staff368Students15,077LocationHouston, Texas, United States29°45′57″N 95°21′35″W / 29.765931°N 95.359684°W / 29.765931; -95.359684CampusU...

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: 1987 in Japan – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (June 2018) (Learn how and when to remove this message) List of events ← 1986 1985 1984 1987 in Japan → 1988 1989 1990 Decades: 1960s 1970s 1980s 1990s 2000s See also:Other events of 1987Hi...

 

ヨハネス12世 第130代 ローマ教皇 教皇就任 955年12月16日教皇離任 964年5月14日先代 アガペトゥス2世次代 レオ8世個人情報出生 937年スポレート公国(中部イタリア)スポレート死去 964年5月14日 教皇領、ローマ原国籍 スポレート公国親 父アルベリーコ2世(スポレート公)、母アルダその他のヨハネステンプレートを表示 ヨハネス12世(Ioannes XII、937年 - 964年5月14日)は、ロ...

 

Species of bird Tundra swan(Bewick's swan/whistling swan) Adult Bewick's swan, Cygnus columbianus bewickii C.c. beweckii recorded in Gloucestershire, England Conservation status Least Concern  (IUCN 3.1)[1] Scientific classification Domain: Eukaryota Kingdom: Animalia Phylum: Chordata Class: Aves Order: Anseriformes Family: Anatidae Genus: Cygnus Species: C. columbianus Binomial name Cygnus columbianus(Ord, 1815) Subspecies[2] C. c. bewickii (Yarrell, 1830), Bewick's...

1945 massacre of Polish POWs Podgaje memorial The Podgaje massacre refers to the mass murder of Polish People's Armies POWs, who were captured in January 1945 by the Waffen SS. The massacre took place in the village of Podgaje during the night of 31 January, during which approximately 160–210 POWs of the 4th Company, 3rd Infantry Regiment, of the 1st Tadeusz Kościuszko Infantry Division were executed. The murders were most likely committed by the 48th Dutch SS Grenadier regiment and/or the...

 

Methyl fluoroacetate   Carbon, C  Hydrogen, H  Oxygen, O  Fluorine, F Names Preferred IUPAC name Methyl fluoroacetate Other names AF-1MFAT-1202TL-551 Identifiers CAS Number 453-18-9 3D model (JSmol) Interactive image ChemSpider 9565 ECHA InfoCard 100.006.563 EC Number 207-218-7 PubChem CID 9959 UNII MO8U9H1FAS CompTox Dashboard (EPA) DTXSID3073185 InChI InChI=1S/C3H5FO2/c1-6-3(5)2-4/h2H2,1H3Key: RJBYSQHLLIHSLT-UHFFFAOYSA-N SMILES COC(=O)CF Propert...

 

Lebanese-American former FBI agent (born 1971) Ali H. SoufanSoufan in 2022Born1971 (age 52–53)[1]Beirut, LebanonNationalityLebanese-AmericanAlma materMansfield University of Pennsylvania (BA)Villanova University (MA)Known forFBI agentWebsiteSoufanGroup.com Ali H. Soufan (born 1971) is a Lebanese-American former FBI agent who was involved in a number of high-profile anti-terrorism cases both in the United States and around the world. A 2006 New Yorker article descr...

Not to be confused with Cabramurra, New South Wales. Suburb of Sydney, New South Wales, AustraliaCabramattaSydney, New South WalesFriendship Arch, Freedom PlazaMapPopulation21,142 (2021 census)[1] • Density4,700/km2 (12,170/sq mi)Established1850sPostcode(s)2166Elevation22 m (72 ft)Area4.5 km2 (1.7 sq mi)Location30 km (19 mi) south-west of Sydney CBDLGA(s)City of FairfieldState electorate(s)CabramattaFederal division(s)Fowler Sub...

 

Banana CultureNama asli바나나컬쳐 엔터테인먼트SebelumnyaYedang Planning (1984–1992)Yedang Sound (1992–2000) Yedang Entertainment (2000–2010)Yedang Company (2010–2016)JenisSubsidierIndustriHiburanDidirikan1992PendiriWang Sicong (Banana Culture Music) (2015)Ditutup2020KantorpusatSeoul, Korea SelatanTokohkunciYoo Jae Woong (CEO)PemilikBanana Culture Music (Shanghai) Banana Culture Entertainment (바나나컬쳐 엔터테인먼트) atau disingkat Banana Culture, adalah sebuah p...

 

  لمعانٍ أخرى، طالع حسن كندي (توضيح).   لمعانٍ أخرى، طالع حسن‌ كندي (توضيح). حسن كندي تقسيم إداري البلد إيران  إحداثيات 39°06′19″N 45°16′42″E / 39.10527778°N 45.27833333°E / 39.10527778; 45.27833333   تعديل مصدري - تعديل   حسن‌ کندي هي قرية في مقاطعة بل دشت، إيران. عدد سكان هذ...

圖中 C1 和 C2 是由現存物种構成的兩個冠群,S1 是由已滅絕的早期物種構成的幹群;冠群 C1 和幹群 S1 構成總群(也稱泛群)T1;T1 與 C2 互為姐妹群,二者共同組成一個更大的總群 T。 演化生物学约翰·古尔德繪製的達爾文雀圖像 索引(英语:Index of evolutionary biology articles) 闡釋(英语:Introduction to evolution) 主條目 ...

 

У слова «Скрябин» есть и другие значения; см. Скрябин. Скрябин Основная информация Жанр 1989—2000, 2002: постпанк, синти-поп, новая романтика, после 2000: поп-рок Годы 1989 — настоящее время Страны  СССР, Украина Место создания Новояворовск Другое название Скрябін Языки украин�...