Ansambl DUKAT je akustični vokalno-instrumentalni ansambl, koji je izvodio starogradsku, narodnu i zabavnu muziku. Za vrlo kratko vreme postao je jedan od vodećih ansambala bivše SFR Jugoslavije.
Bilo je to vreme žestoke konkurencije, brojnih popularnih i izuzetno kvalitetnih ansambala poput: Seksteta skadarlija, Narakorda, Đerdana, Tamburice 5, Svilenog konaca i mnogih drugih. Ovaj najmljđi starogradski ansambl toga vremena, veoma brzo uspeva da ispliva na površinu muzičke scene svojom aranžmanskom originalnošću, osobenim stilom, ukusom i kvalitetom.
Početni koraci ansambla
Početni koraci ansambla vezani su za Etnografski muzej u Beogradu. Svakodnevne duge i naporne popodnevne probe, a potom večernje svirke u boemskoj četvrti Beograda, Skadarliji; po restoranima ili koncertom za prolaznike, ispred spomen kuće Đure Jakšića.
Ansambl je vodio i uvežbavao klarinetista Radivoj Lazić, tragajući za starim vrednim, do tada neizvođenim kompozicijama. Komponovao je i pisao mnoge pesme za svoj ansambl.
Već posle prvog meseca rada, ansambl DUKAT je imao uspešan solistički koncert na Kolarcu koji je vodio pokojni Mirko Alvirović.
Snima brojne radio [4] i najudarnije TV emisije (Folk parada, Stara kočija, Nedeljno popodne, Spomenar,[5] Tiho noći …).[6][7][8][9] Svira mnogim poznatim ličnostima naših i stranih prostora i nastupa na značajnim koncertima, proslavama i svečanostima.
Nagrade na festivalima
Ansambl DUKAT je godinama nastupao na mnogim domaćim festivalima: Niška jesen – Veče gradskih pesama i romansi[10][11][12], Beogradsko proleće… i osvajao i nagrade.
Na Beogradskom proleću 1992, osvojio je II nagradu publike kompozicijom NEK’ ZASVIRA TAMBURA, za koju je muziku i tekst napisao Toma Križmanić, a aranžman Radivoj Lazić.
Na istom tom festivalu 10. maja1993, ansambl DUKAT je osvojio I nagradu publike kompozicijom U BAŠTI BEOGRADA, za koju je muziku, tekst napisao Radivoj Lazić, a aranžman uradio Mirko Šouc.