Radivoj Lazić[1] je rođen u Kikindi1. avgust1953. godine od oca Lazara i majke Gordane, rođene Stankov.
Školovanje
U Kikindi je završio osnovnu školu, tri razreda Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“[2], instrument klarinet, i dva razreda Gimnazije „Dušan Vasiljev“[3]. Godine 1971, zbog velike ljubavi prema klarinetu, napušta gimnaziju i prelazi u Novi Sad, gde upisuje Srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ - instrument klarinet u klasi profesora Mihajla Kelblija. Tu je bio jedan od najboljih đaka. Osvojio je bezbroj vrednih nagrada na republičkim i saveznim takmičenjima Jugoslavije. Za četiri godine školovanja, imao je blizu 200 uspešnih nastupa.
Po završetku Srednje muzičke škole, 1974. godine, upisuje FMU u Beogradu, u klasi renomiranog profesora Bruna Bruna, a diplomirao je 1979. godine u klasi profesora Milenka Stefanovića.
Pedagoška delatnost
Svoju veoma uspešnu klarinetsko-pedagošku delatnost, Radivoj Lazić, otpočinje 1978. godine u Muzičkoj školi „Kosta Manojlović“ (Zemun), gde i danas radi.
Na pedagoškom planu, za 39 godina rada, ostvario je niz zapaženih rezultata, nagrada i priznanja. Njegovi učenici osvajali su mnoštvo prvih i specijalnih nagrada na takmičenjima u zemlji[4] i inostranstvu, zašta mu je „Savez društava muzičkih i baletskih pedagoga Srbije“[5] 25. 4. 1996. godine dodelio Pohvalu za izuzetne pedagoške rezultate u školskoj 1994/95. godini.
Kompozitorska delatnost
Radivoj je još kao osnovnoškolac počeo da se bavi komponovanjem. U saradnji sa poznatim kompozitorom i profesorom na FMU, Vlastimirom Peričićem, Radivoj Lazić je za klarinet i klarinetiste napisao oko 30 knjiga,[6] a objavio je 22, od početničkog do visoko-profesionalnog nivoa. Radivojeva dela se danas izvode širom sveta.
Interesantno je pomenuti da je dizajn omota i ilustracije svih objavljenih knjiga Radivoj sam smišljao, uređivao i crtao.
Estradna i kompozitorska delatnost
Još kao student I godine Muzičke akademije, davne 1975, napisao je za Božidara-Bokija Miloševića takmičarsku kompoziciju „Đačko oro“[7] koji ga je interpretirao na čuvenom Festivalu Beogradski sabor i njome je odneo I nagradu.
Od 1980. godine, Radivoj je kao klarinetista i kompozitor veoma prisutan i na estradi. Iste te godine osnovao je vokalno-instrumentalni Ansambl DUKAT, negujući našu lepu narodnu i zabavnu muziku. Sa ansamblom „Dukat“ nastupao je širom Jugoslavije i gostovao u mnogim zemljama sveta.
Na Beogradskom saboru sa ansamblom „Dukat“ 1993. osvojio je I nagradu publike autorskom kompozicijom „U bašti Beograda“.
Sa grupom „Dukat“ i samostalno, Radivoj Lazić je snimio mnoge TV, radio i šou emisije. Sa grupom je pratio i mnoge naše poznate pevače i instrumentaliste - kako zabavne, tako i narodne muzike. Sa istom grupom, dva puta je učestvovao i na muzičkom festivalu u Nišu, „Niška jesen“, i dva puta kao kompozitor i izvođač.
Za PGP-RTB snimio je 1982, i u velikom delu, autorsku ploču „Od noćas“,[8] kao i sa Terezom Kesovijom i grupom „Bokelji“.
Pisao je muziku i za dečje festivale.
Slikarska delatnost
U Kikindi, u svom rodnom gradu, Radivoj je imao prvu samostalnu izložbu, da bi kao student FMU postao član Kluba „Đuro Salaj“, sa kojim je nekoliko godina redovno izlagao radove po raznim krajevima zemlje.
Godine 1984. godine u Zemunu, u Galeriji Doma vazduhoplovstva, imao je vrlo uspelu samostalnu izložbu pod nazivom „Stari Zemun“, tehnika-olovka. Izložbu je otvorio, tada mladi violinista, Stefan Milenković.
Dečja izdavačka delatnost
I u oblasti dečjeg izdavaštva, Radivoj je u osmogodišnjem stvaralačkom periodu (od 1999. Do 2007.) dao svoj veliki doprinos.
Ogromnu pisačku, kompozitorsku i crtačku nadarenost, ispoljio je i u stvaralaštvu za najmljađi uzrast. Naime, od 2000. do 2006. radio je kao autor i urednik kompletnog dečjeg časopisa „Šareni svet“ (i kao pisac celokupnog tekstualnog i poetskog dela časopisa, i kao kompozitor pesmica za decu, i kao ilustrator celog časopisa). Časopis je izlazio jednom mesečno.
Za potrebe dece i vrtića u Srbiji, smislio je, napisao, komponovao i ilustrovao sledeće knjige:
Azbukolovka - učenje azbuke za predškolce i mlađe osnovce
Matematičica - radni listovi za decu od 5-8 godina
Šareni svet oko nas - radni listovi za predškolce i mlađe osnovce
Dete i saobraćaj - igrovno-radni listovi za predškolce i mlađe osnovce
U vrtiću - radni listovi za decu od 3-5 godina
Šaram-stvaram - radni listovi za decu od 5-8 godina
Crtam-pišem, a'l ne brišem - grafomotorne vežbe za predškolce i mlađe osnovce
Instruktivna i klarinetska dela Radivoja Lazića
Radivoj Lazić je klarinetu, muzičkoj sceni i klarinetistima posvetio sledeće knjige:
Osnovna škola za klarinet:
• Učim klarinet I, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1997.[9]
• Učim klarinet II, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1998.[10]
• Učim klarinet III, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1998.[11]
• Učim klarinet IV, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1998.[12]
• Vežbe skala za II razred, Izdanje autora, Beograd, 1998.[13]
Zbirka originalnih malih komada za klarinet i klavir za osnovnu muzičku školu:
• Raspevani klarinet I, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1997.[14]
• Raspevani klarinet II, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1997.[15]
• Raspevani klarinet III, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1997.[16]
• Raspevani klarinet IV, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1997.[17]
• Vedri dani u muzičkoj školi, Beograd, Savez društava muzičkih i baletskih pedagoga Srbije, 1996.[18]
Radivoj Lazić je, osim za klarinet, napisao i nekoliko knjiga sa komadima uz pratnju klavira i za druge duvačke instrumente kao što su: oboa, flauta, saksofon, truba i horna.
Njegove mnoge knjige za klarinet su deo nastavnog plana i programa u Republici Srbiji.
Kompozicije Radivoja Lazića su često izvođene na koncertnim podijumima u Srbiji i van nje. One su bile uvrštene kao radna dela klarinetskih seminara-masterklasa i obavezne i po izboru slobodne kompozicije mnogih takmičenja.[37]
Dugodecenijski pedagoški rad stvorio je mnogo klarinetista koji danas deluju u Srbiji i van nje.
Pisac većeg broja udžbenika za predškolce i mlađe osnovce. Osnivač, pisac, ilustrator i kompletni kreator poznatog dečjeg časopisa Šareni svet.