1301.
Godina 1301 (MCCCI) bila je redovna godina koja počinje u nedjelju po julijanskom kalendaru (1. jan/sij.).
Događaji
Januar/Siječanj – Mart/Ožujak
- 14. 1. - Umro je ugarsko-hrvatski kralj Andrija III. Mlečanin, posljednji muški član Arpadovića - dolazi do sukoba za nasledstvo.
- Ugarska je u ovo vrijeme dezintegrirana u tucet posjeda moćnih oligarha. U hrvatskim zemljama to su slavonski ban Stjepan V. Babonić, Henrik III. Gisingovac, Ivan Gisingovac, Ugrin Čak, Dujam II. Krčki (Frankopan) i hrvatsko-dalmatinski ban Pavao I. Šubić Bribirski. Na severu Srbije i Bosne je Dragutin Nemanjić.
- Bribirski knezovi su odveli Karla Roberta u Zagreb, odakle je otišao u Ostrogon; uz Karla je slavonska vlastela, nadbiskup Ostrogona, biskup Njitre, moguće i zagrebački biskup.[1] Dragutin Nemanjić je sa svojim anžujskim rođakom.[2] Gisingovci su protiv Karla Roberta.[3]
- Ugarska narodna stranka je prvo nudila tron Otonu Bavarskom, zatim češkom kralju Venceslavu, koji je dao svog sina.[3]
- 25. 1. - Druga mongolska invazija Burme: yuanske kineske snage su opsele glavni grad Kraljevine Myinsaing - potplaćeni su da odu u aprilu.
- 2. 3. - Japan Kamakura šogunata: car Go-Fushimi je abdicirao, nasleđuje ga Go-Nijō (do 1308). Ove godine je i Hōjō Sadatoki, shikken ("vlastodržac"), tj. regent šogunata, realni vladar, napustio tu poziciju; nasleđuje ga Hōjō Morotoki (do 1311).
April/Travanj – Jun/Lipanj
- prva polovina godine - Dubrovčani su sa mletačkim brodovima i ratnicima iz Zadra i Hrvatske (moguće ljudi bana Pavla[5]) napali Kotor. Grad se odbranio od opsade a Milutin je napao Dubrovnik i opseo ga s kopna. Dubrovčani zauzimaju Mljet, a Milutin zatvara njihove trgovce.[2]
- Mletačko-đenovski rat: Milutin je zatvorio dubrovačke trgovce u Srbiji, Dubrovčani su zauzeli Mljet i blokirali ušće Bojane.[6] Milutin je u savezu sa Vizantijom i posredno Đenovom, dok je Venecija vrhovni gospodar Dubrovnika.
Jul/Srpanj – Septembar/Rujan
- 5. 7. - Edward I je pokrenuo šesti pohod u Škotsku, nije ostvario veliki napredak, ali Robert Bruce je u ovo vreme pristupio engleskom kralju.
- avgust - Dubrovnik se zalaže za mir sa Milutinom, pregovori na jesen, ugovor zaključen dogodine[2]
- 27. 8. - Vaclav III od Češke (11), zaručen kćerkom Andrije III., okrunjen je za ugarsko-hrvatskog kralja u Stonom Beogradu, ali od strane kaločkog nadbiskupa. U Budimu potvrđuje Matiju Čaka za palatina, nagrađuje i Gisingovce, mlađeg Henrika imenuje za bana Slavonije.[3]
- 3. 9. - Umro je gospodar Verone Alberto I della Scala, nasleđuje ga sin Bartolomeo I (do 1304).
Oktobar/Listopad – Decembar/Prosinac
- 1. 11. - Karlo Valois dolazi kao papin vikar u Firencu - Crni Gvelfi dolaze 8. 11., ruše i ubijaju u gradu. Dante Alighieri, pristalica Belih Gvelfa, zatekao se u Rimu kao član delegacije, naredne godine je osuđen na progonstvo.
- 5. 12. - Papina bula Ausculta Fili ("Slušaj sine") upućena francuskom kralju Philippeu IV, koji ističe kraljevska prava na račun papinog autoriteta.
- 6. 12. - Fernando IV od Kastilje je proglašen punoletnim; uz to papa Bonifacije VIII. je prošlog mjeseca legitimizirao brak njegovih roditelja, odobrio je i brak sa Konstancom od Portugala.
Kroz godinu
- Prvi put se spominje Pavao II. Šubić Bribirski, knez je Tropolja zajedno s braćom Mladenom II., Jurjem II., Grgurom V. i Markom III.. Ban Pavao I je ustupio svoj dio Bosne mlađem bratu Mladenu I.[6]
- "Srpska vlast nad Dračom trajala je najverovatnije od 1296. do 1301".[7]
- Sukob između Milutina i Dragutina izbija najkasnije ove godine - Dragutinov grad Rudnik je u novembru pod Milutinovom vlašću.[2]
- U toku: Rat Sicilijanske večernje.
- Alanske izbeglice stižu sa stepe u Trakuju - dobijaju azil, od njih je osnovana vojna jedinica.
- 1301 ili '02 - Turkomani su upadali u Trapezuntsko carstvo, poraženi su kod Kerasunta/Giresuna.
- Manchester je dobio gradsku povelju.
- c. Umro je Lev Danilovič, kralj Rusi, veliki knez Kijeva; nasleđuje ga sin Jurij I (do 1308).
Rođenja
Smrti
Reference
- ↑ Klaić, 9
- ↑ 2,0 2,1 2,2 2,3 Istorija s. n. I, 451
- ↑ 3,0 3,1 3,2 Klaić, 8
- ↑ Klaić, 4
- ↑ Istorija s. n. I, 454
- ↑ 6,0 6,1 Srbija kao glavna balkanska država. rastko.rs
- ↑ Istorija s. n. I, 445 (fusnota 34)
- Literatura
|
|