Srpski narodni kalendar
Srpski narodni kalendar (Godišnjak vremenski)[1] predstavlja skup manje-više nepisanih pravila u srpskoj tradiciji kojih se narod vekovima pridržavao, paralelno sa crkvenim pravilima.[2] Narodni kalendar se bazira na crkvenom kalendaru Srpske pravoslavne crkve ali se od njega i dosta razlikuje u tome što je izmenio imena praznika, dao im svoja specifična obeležja, mesece nazvao staroslovenskim imenima ili imenima svojih praznika, i dao im svoja tumačenja i načine izračunavanja. Brojanje godina i upotreba kalendara kod Srba počela je 5508. g. p.n.e.[a] Na balkansko-karpatsko-podunavskim prostorima to je upravo vreme početka najstarije zemljoradničke, takozvane starčevačke kulture, koja ima razvijenu ekonomiju, religiju, kultove i umetnost. Narodni praznici
Srpski narod je, pored zvaničnih crkvenih praznika, razvio čitav sistem verovanja i običaja vezanih za određene praznike i dao im svoje specifično obeležje. Tokom stvaranja tih običaja, bio je inspirisan zvaničnim crkvenim pravilima i tumačenjima ali je često i odstupao od njih, i u manjoj ili većoj meri, menjao ih i prilagođavao svojim starim verovanjima i tradiciji.
Narodno određivanje datuma praznikaPo narodnom običaju prati se nekoliko nepisanih pravila da bi se odredio datum pojedinih praznika:[3]:
Povezano
Napomene
Reference
Literatura
Information related to Srpski narodni kalendar |