Posle prve neprijateljske ofanzive, četnici su na prevaru uhvatili Ratka Mitrovića i predali ga Nemcima. Dana 11. decembra 1941. godine on je obešen na trgu u Čačku — na istom stubu pored kojeg je govorio.[1]
Ratko Mitrović je proglašen za narodnog heroja 25. septembra 1944. godine.
Biografija
Rođen je 27. maja1913. u Čačku, gde je i završio osnovnu školu i gimnaziju. Još kao gimnazijalac prišao je naprednom radničkom pokretu. Bio je angažovan kao sekretar sportskog društva „Borac“ i kao član radničkog kulturno-umetničkog društva „Abrašević“, a angažovao se i u Ujedinjenim radničkim sindikatima.
U vreme okupacije Kraljevine Jugoslavije1941. godine, Ratko Mitrović je bio sekretar Okružnog komiteta KPJ za Čačak i jedan je od organizatora ustanka u tom kraju, pa je u cilju toga krajem maja i početkom juna održao Okružnu konferenciju Partije.
Po odluci Okružnog komiteta KPJ za Čačak, 12. jula1941, na Stjeniku, na planini Jelici, postao je politički komesar tada formiranog Čačanskog partizanskog odreda „Dr Dragiša Mišović“. Odred je izvršio više akcija koje su podrazumevale diverzije i borbene zadatke, da bi na kraju i oslobodio Čačak i uspostavio oko njega slobodnu teritoriju. Nakon oslobođenja Guče, Gornjeg Milanovca, Čačka i drugih mesta, Mitrović je imao organizatorske zadatke kao što je uspostavljanje narodne vlasti i omasovljenje odreda koji je s ostalim odredima nastojao da oslobodi Kraljevo.
Ratko Mitrović je bio među onima koji su ostali u opkoljenom gradu. Četnici su ga uhvatili 8. decembra1941. godine u selu Ježevici, kod Čačka i predali Nemcima. Obešen je 11. decembra1941. godine na čačanskoj pijaci, sa koje su često, odjekivale njegove reči upućene borcima i narodu: "Doći će dan kada ćemo mrskog okupatora isterati iz naše zemlje! Doći će dan pobede, drugovi, dan kada ćemo vedra čela moći svakome u oči da pogledamo, dan kada će nam celo napredno čovečanstvo reći: hvala, pokazali ste kako se treba boriti za slobodu!".