Pet okruga Havaja na Havajskim ostrvima uživaju nešto veći status nego mnogi drugi okruzi kontinentalnog dela Sjedinjenih Država. Okruzi na Havajima su zakonski konstituisana vladina tela ispod nivoa države. Ne postoji nijedan formalni vid uprave (kao što je gradska vlast) ispod nivoa okruga na Havajima. (Čak je i Honolulu regulisan kao Grad i Okrug Honolulu, okrug koji pokriva ostrvo Oahu.) Za razliku od ostalih 49 država, Havaji ne prenose odgovornost za obrazovni sistem lokalnim školskim odborima; javno obrazovanje izvodi Sekretarijat za prosvetu Honolulua.[1][2] Havajski okruzi sakupljaju porez na imovinu i naknade korišćenja da podrže održavanje puteva, aktivnosti zajednice, parkove, spasioce na plažama, sakupljanje đubreta, policiju (državna policijska jedinica, zvana Havajski sekretarijat za javnu bezbednost, ograničen je u opsegu delatnosti), hitnu pomoć, kao i službe za gašenje požara.[3] Okruzi su stvoreni 1905, iz neorganizovane teritorije, sedem godina od nastanka Teritorije Havaja.[3][4]Okrug Kalavao korišćen je isključivo kao leprozna kolonija, i nema mnogo izabranih zvaničnika kao drugi okruzi.[2]
Podaci o okruzima
Kôd Saveznog standarda za obradu informacija (FIPS kôd), korišćen od Vlade Sjedinjenih Država za jedinstvenu identifikaciju država, obezbeđen je za svaki unos. FIPS kôd za svaku oblast vodi ka podacima popisa stanovništva te oblasti.
Morris, Richard B. (1996). Encyclopedia of American History (Seventh izd.). Collins Reference. ISBN0062700553.
Peter C. Mancall, Gary B. Nash, Allan M. Winkler, Charlene Mires, John W. Jeffries, ur. (2009). Encyclopedia of American History. Facts on File. ISBN0816071365.
Stanley I. Kutler (2002). Dictionary of American History (Third izd.). Charles Scribners & Sons. ISBN0684805332.
Paul S. Boyer (2001). The Oxford Companion to United States History. Oxford University Press. ISBN0195082095.