Završila je akademiju dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, seminar imaginarne filmske Akademije u Grožnjanu i scenaristički seminar na University of Ohio, (SAD)[2]. Uspješna je i vrlo priznata jazz pjevačica i članica sastava 'Cool Date'. Od 1990. godine stalni je član ansambla Gradskog kazališta Komedija. U njemu je nastupila na brojnim domaćim i svjetskim mjuziklima i dramskim predstavama[3]. U deset godina svoje glazbene karijere, objavila je tri jazz i reggae albuma, a također je gostovala na brojnim izdanjima hrvatskih glazbenika. Jasna Bilušić već niz godina surađuje s 'Big Bandom' HRT-a i kao vokalni solist i kao autor tekstova te voditelj na njihovim koncertima.
Dobitnica je nagrade hrvatskoga glumišta za 2002. godinu u kategoriji najbolje ženske uloge za tumačenje Edith Piaf u glazbenoj predstavi "Piaf", koju je režirao Lawrence Kürua u zagrebačkom kazalištu Komedija[4].
Biografija
Jasna Bilušić rođena je 31. svibnja 1967. godine u Zagrebu. Diplomirana je glumica i dramaturg. Završila je Akademiju dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, seminar imaginarne filmske akademije u Grožnjanu i scenaristički seminar na 'University of Ohio', (SAD). Također je završila i nižu glazbenu školu, a hospitirala se i u srednjoj školi[5]. Glazbom se profesionalno počela baviti od 1988. godine i istaknuta je jazzpjevačica. Od 1990. godine stalni je član ansambla Gradskog kazališta 'Komedija', u kojemu je nastupila na brojnim svjetskim i domaćim kazališnim predstavama, a neke od njih su; Cosi fan tutte, Max&Engel private, Guslač na krovu, Muka i uskrsnuće spasitelja našega, Komedija zabuna, Kralj je gol, Crna kraljica, Jalta Jalta, Isus sin čovječji, Veliki manevri u tijesnim ulicama, Majka Hrabrost i njezina djeca, Piaf, Cicago, Svoga tela gospodar, Mali dućan strave, Skidajte se do kraja, Cigle svete Elizabete i mnogi drugi slobodni kazališni projekti. Svoju prvu premijeru u 'Komediji' imala je 15. siječnja1989. godine u predstavi Cosi fan tutte. Također je glumila u nekoliko hrvatskih filmova i stranih koprodukcija. Nastupa na brojnim radio dramama, a aktivna je i na TV-u, gdje glumi u nekoliko hrvatskih serija, vodi zabavne i glazbene programe (U dobrom društvu HTV, Cro-session HTV), a svojim glasom doprinosi na brojnim sinkronizacijama animiranih filmova.
Karijera
Jasna Bilušić svestrana je hrvatska umjetnica, pa je stoga nastupila u velikom broju scensko-glazbenih predstava. Četiri godine neprekidno nastupala je u poznatom zagrebačkom B.P. clubu Boška Petrovića, a vrlo je aktivna na hrvatskoj glazbenoj sceni gdje obuhvaća brojne stilove glazbe (blues, funky, rock and roll, reggae, bossa nova i drugi). Tijekom svoje glazbene karijere snimila je po tri jazz i reggae albuma, a također je kao gost nastupila na brojnim izdanjima hrvatskih glazbenika. Sa svojim sastavom Cool Date, 1998. godine nastupala je svakog petka u zagrebačkom klupskom prostoru Art Net Club[6].
Jazz-scena uvijek je bila marginalizirana, jer je publike koja sluša jazz malo. Posljednjih nekoliko godina, posebno u "crossover" stilovima, jazz je postao "fancy" dodatak. Čim se kaže da je nešto s dodatkom jazza onda je to in. Mislim da je i to dobro mada se ne daje prava slika jazza. U našoj zemlji ima mnogo jazz umjetnika ali nedostatak klubova u startu onemogućuje živu jazz scenu.[7]
Jednu od svojih većih kazališnih uloga odigrala je u predstavi "Piaf" od britanske dramatičarke Pam Gems u režiji Lawrencea Kürua, gdje je oživotvorila lik slavne francuskešansonjerkeEdith Piaf. Premijernu izvedbu imala je 2002. godine u kazalištu 'Komedija'. Autor aranžmana i dirigentorkestra bio je Dinko Appelt, a značajnije uloge ostvarili su još i Ljubo Zečević (menadžer) i Mia Elegović - Balić (Toine).
Igrajući ulogu Edith Piaf, Jasna Bilušić nije pokazala samo svoje glumačke sposobnost već je dobila šansu da na sceni pokaže i svoje ostale talente[8]. Za ulogu 'Piaf', do tada je dobila najveće kritike i pohvale, međutim ona kaže kako to nije vrhunac njezine karijere.
Iako sam svjesna da se ovakva prilika u životu glumca rijetko pruža, nisam tijekom rada imala osjećaj, a ni sada ne držim, da je to vrhunac moje karijere, no kako stvari u životu idu, moglo bi se lako dogoditi da to tako i bude. Ne razmišljam o tome. Iako se već teško mogu svrstati u kategoriju mladih glumica, osjećam kao da sam tek na početku i, ako mi se pruži prilika, rado bih izazvala Piaf nekim drugim glumačkim zadatkom. No, na meni je samo da se nadam. I da uživam dok traje.[8]
Jasna Bilušić svoju prvu TV ulogu ostvarila je u u romantičnoj komedijiBrod iz 1992., a koja je objavljena 17. prosinca2002. godine[9]. Radnja filma se odvija na brodu koji spaja dva zabačena jadranska otoka. Redatelj filma je Radovan Marčić, producent je Tihomir Štivičić, dok su uz Jasnu glavne uloge ostvarili i Božidar Boban, Ivana Boban i Ivica Vidović[10]. U komediji Novogodišnja pljačka Dražena Žarkovića, koja je objavljena 29. prosinca1997. godine, Jasna glumi lik 'Ire Novak'[11]. U kratkom igranom filmu Ivana Šarića Sedam neodgovorenih poziva, glumi lik 'Vilme Gjerek'. Film je napravljen prema priči Vilma Gjerek mučena strastima, Olje Savičević Ivančević i Ivana Šarića, a objavljen je 2007. godine.
2003. godine u filmu Petra Krelje Ispod crte, glumi ulogu 'majke Dragice'. Film je snimljen prema scenariju Petra Krelja i Drage Kekanovića, dok je produkciju radio Veljko Krulčić. Osim Jasne Bilušić značajnije uloge ostvarili su i Rakan Rushaidat, Leona Paraminski, Filip Šovagović, Anja Šovagović-Despot, Relja Bašić, Nada Subotić, Ivo Gregurević, Goran Grgić i drugi.
2006. godine glumi Mariju u krimi-seriji 'Balkan Inc.', koja se snimala za Novu TV. Serija je snimljena prema romanima "Bijela jutra" i "Marševski korak", Roberta Naprte, a sa emitiranjem je počela 20. ožujka2006. godine[12]. U dramskoj seriji Dobre namjere, koja se počela prikazivati na HRT-u 6. studenog2007. godine, glumila je bračnu savjetnicu. Autori serije su Milo Grisogono i Ljubo Lasić, a glavne uloge su ostvarili Enes Vejzović, Jelena Perčin i Goran Grgić[13].
Doprinosila je svojim glasom u brojnim sinkronizacijama animiranih filmova, pa je tako u filmu Riblje redarstvo (Fish police) dala glas liku 'Anđela'. U Shreku 2, koji je premijerno prikazan 26. kolovoza2004. u našim kinima, svoj glas je posudila 'Vilinskoj kumi' ili Fairy Godmother[14].Američki film Kung fu panda također je sinkroniziran na hrvatski, a svoj glas Jasna je posudila liku 'Tigrica'[15].
Big Band HRT-a
Big Band HRT-a osnovan je 1946./'47. godinu, pod imenom 'Plesni orkestar RTZ-a i neprestano radi već više od 60 godina[16]. Tijekom svog dugogodišnjeg djelovanja, orkestar je imao brojne nastupe, a neki od njih su jazz festivali u Ljubljani, na Bledu, u Radencima, na zagrebačkim "Proljetnim danima jazza" te na mnogi festivalima zabavne glazbe.