Na temelju prikupljenih podataka, na mjestu gdje rijeka Rama, nakon dosta blagog toka Ramskom kotlinom, počinje ulaziti u kanjon, izgrađena je brana od nabačenoga kamena i gline. Uzvodna strana brane obložena je suhozidom na koji su dodane armirano betonske ploče. Temelji i bočne strane injektirane su cementnim mlijekom, kako bi se ostvarila što čvršća veza brane s prirodnim kamenim okolišem. Nakon izgradnje, bila je najveća brana tog tipa u Evropi. Nizom instrumenata ugrađenih na 400 mjernih mjesta stalno se prati ponašanje brane i okolnoga terena. Uporedo s gradnjom brane izgrađen je dovodni tunel promjera 5 m i dužine 9487 m.
Evakuacija velikih voda vrši se preko polukružnoga preliva na lijevom boku, tunelom promjera 5 i dužine 148 metara i temeljnoga ispusta.
Dubina jezera je od 70 do 100 metara. Dužina od brane do Varvare je 8 km, a širina 4,6 km. Površina Ramskoga jezera je različita, a zavisi od visine uspora. Maksimalna površina je 1. 550 ha. Količina voda na maksimalnoj koti iznosi 487 000 000 m3. Jezero je polukružnoga oblika s mnogo zaliva.
Tehničke karakteristike
Projekat za hidroelektranu, 50-ih godina XX vijeka uradio je Elektrorojekt Sarajevo (kasniji Energoinvest) [2]