Vijeće mjesnog odbora sastoji se od 7 članova s predsjednikom Vinkom Vukušićem (HDZ)[1]
Sjedište mjesnog odbora nalazi se u Hrvatskom domu Vežica.
Historija
Tijekom 2004. godine pri Mjesnom odboru Gornja Vežica konstituirano je 5 pododbora među kojima je i Poučna staza Sveti Križ. Poučna staza Sveti Križ zamišljena je kao dio već postojećeg projekta parka na Svetom Križu u naselju Gornja Vežica. Uz postojeći Hrvatski dom Vežica planira se izgradnja crkve svete Ane te rekonstrukcija Hrvatskog doma Vežica. Budući kompleks trebao bi postati društveno, kulturno, upravno i vjersko okupljalište više od 7 tisuća stanovnika Gornje Vežice. Osim crkve, kompleks predviđa višenamjensku postojeću dvoranu, ogranak Gradske knjižnice, prostorije Mjesnog odbora, društvene prostore, ugostiteljski objekt, parkirna mjesta te uređenje postojećeg parka.[2]
Gospodarstvo
Spomenici i znamenitosti
Kapelica sv. Križ
Nalazi se na mjestu nekadašnjeg glavnog obrambenog bedema gradine. U ispravi od 1670. godine spominje se kapela svetog Križa riječima: "Sveti Križ nad Vezichu".
Astronomski je centar u Rijeci smješten na brdu Sveti Križ. Dana 18. svibnja 2001. godine članovi Akademskog astronomskog društva Rijeka, astronomi amateri i građani, dobili su Riječku zvjezdarnicu.
Poučna staza Sveti Križ
Staza je zamišljena kao dio već postojećeg projekta parka na Svetom Križu u naselju Gornja Vežica. Posebnost staze je u tome što se nalazi nadomak gradskog naselja, ali, zbog osobitog prirodnog položaja uzvisine Sveti Križ, čini zaokruženu prirodnu cjelinu čije su veliko bogatstvo široki vidici na cijeli kvarnerski kraj (nadmorska visina najviše točke je 219 metara).
Važnost ovom prostoru daje i smještaj ilirske gradine (na platou uz crkvicu Svetog Križa) čije je postojanje potvrđeno, ali ne i arheološki istraženo.
Uz gradinu, na visini od 207 metara nalazi se i zavjetna crkvica Svetog Križa, a podatci o njezinom postojanju datiraju iz 15. stoljeća, a možda sežu i ranije. Uvažavajući postojeći projekt Parka Sveti Križ, koji je napravljen 1997. godine, naročito uređenje infrastrukture, staza i prometnica, projektom Poučne staze nastoji se ovom prostoru dati edukativno i istraživačko obilježje koje se nameće izgradnjom Riječke zvjezdarnice. Edukativni sadržaji na Poučnoj stazi bili bi dostupni riječkim osnovnim i srednjim školama pa i visokoškolskim ustanovama za ostvarivanje izvanučionične nastave što bi uvelike obogatilo metodiku rada s djecom i mladeži. Sadržaji na informativnim pločama bit će rezultat istraživačkog rada interesnih skupina učenika Osnovne škole Gornja Vežica. Učenici će biti okupljeni u tri interesne skupine: biologija, povijest, astronomija. U istraživačkom radu učenici će istražiti i upoznati se s prirodnom osnovom – biljnim pokrovom i životinjskim svijetom. Biljne vrste će katalogizirati te među njima odrediti ljekovito bilje. Osim toga sačinit će se popis životinjskih vrsta, a posebna pozornost posvećuje se zaštićenim životinjama, šišmišima i krijesnicama.
Kulturno – povijesne vrijednosti ovog područja upoznaju se kroz istraživanje podataka o crkvici Svetog Križa, prapovijesnoj ilirskoj gradini Sveti Križ iznad Martinšćice i bunkera na Svetom Križu.
Svoja znanja iz zemljopisa proširuju se upoznavanjem krških oblika, prirodne podloge vapnenca i osobitosti klime na ovom području.
Bogatu prirodnu osnovu oplemenjuje život ljudi pa ćemo zbog toga istražiti narodne običaje, podrijetlo prezimena , narodnu nošnju, glazbu i čakavski izričaj na području Vežice.
Program iz ekologije ostvaruje se u radu svih interesnih skupina, a posebna se pozornost posvećuje zaštiti i očuvanju prirodnog krajolika i svih sadržaja koji su u njega uključeni. Svjetlosno zagađenje i njegovo sprječavanje područje je osobitog zanimanja unutar ovoga Projekta.
Programe svih triju interesnih skupina prolaze svi učenici uključeni u Projekt. U uređivanje područja buduće Poučne staze uključili bi se i ostali učenici škole, članovi Astronomskog društva, planinari i izviđači (pošumljavanje, održavanje Staze i sl.). Poučna staza Sveti Križ će u svojoj konačnici biti u gradu Rijeci nova i zanimljiva turistička destinacija za domaće i strane posjetitelje.
Posjetiteljima Poučne staze bit će ponuđeni raznovrsni sadržaji koji će ih voditi kroz prošlost ovog prostora od najranijih vremena do danas te kroz njegovu prirodnu raznolikost, a posjet bi završavao pogledom kroz okular teleskopa u daleka svemirska prostranstva.
"Svetokriški odlomak"
Pločica od pečene gline pronađena je na Brdu Sveti Križ 1. prosinca 2004. godine kada je skupina učenika pod vodstvom nastavnice Maje Crnić bila na terenskom obilasku lokaliteta gradine na Sv. Križu. Grupu su sačinjavali učenici petih i šestih razreda OŠ Gornja Vežica koji pohađaju izvannastavne aktivnosti povijesti (arheologije) i astronomije, a u vezi prikupljanja podataka u sklopu projekta Poučna staza Sveti Križ. Ovaj vrijedni artefakt pronašao je učenik V. razreda. Posljednjih se godina učestalije istražuje glagoljaška baština u Rijeci i na širem riječkom području. Pronađeno je nekoliko glagoljskih napisa, među kojima, iako najkraći, nalaz glagoljice na Sv. Križu spada među najvrjednije. Paleografsku analizu i znanstvenu obradbu natpisa dao je Mr. Darko Deković. Na krhotini su očuvana i danas čitka svega četiri slova "jat", "s", "a" i "e", iz kojih nije moguće utvrditi cjelovit sadržaj štiva kojem su pripadali. Prema starosti oblika nekih slova može se s ogradom opreza ustvrditi da natpis potječe s kraja 13. stoljeća što ga svrstava u najstarije dosad pronađene glagoljične natpise na kopnenom području između Plomina i Senja.
Posebnost nalaza je u tome da se po prvi put glagoljica javlja na pločici od pečene gline. Glinena podloga na koju su u još svježu glinu upisana glagoljična slova, bila je prije pečenja posebno obrađena: na grubi unutarnji sloj bio je nanesen finiji sloj gline druge boje, na koji je upisan glagoljični natpis.[3]