Georgije je muško ime grčkog porekla, od grčkog Γεωργός što znači „onaj koji obrađuje zemlju“ odnosno „zemljoradnik“. Dolazi od reči geo (grč. Γη) što znači „zemlja“, i ergo (grč. έργο) što znači „raditi“.
Pojavljuje se u raznim narodima i jezicima, prvobitno kao
Georgios (grč: Γεωργός, heb: גאורגיוס) i
Giorgos (grč: Γιώργος). Na toj osnovi, nastala su i imena Georgije (csl: Georgije) i Georgi (bug: Georgi). Kod Italijana je dobio oblik Đorđo (ita: Giorgio). Engleska varijanta ovog imena je Džordž (eng: George), Nemačka Georg (nem: Georgh), Španska Horhe (špa: Jorge).
Varijacije imena
kod Srba[1]: Đoka, Đokica, Đoko, Đole, Đorđe, Đorđije, Đorđo, Đuza, Đuja, Đura, Đurađ, Đurašin, Đurđe, Đurđija, Đurica i Đuro, nekada i Juraj (Юрай, oblik Juraj potiče iz starijeg jezika).
U nekim zemljama se veoma mnogo pridaje ličnom imenu i običaj je da se proslavlja dan sveca po kome je osoba dobila ime. Tako svaka osoba ima dva puta u toku godine da priređuje slavlje u svoje ime: rođendan i imendan. Grci obeležavaju imendan za Georgija svakog 2. maja[2].
Kod Srba se slavi dva puta godišnje Sveti Georgije: Đurđevdan6. maja i Đurđic16. novembra. Oba su porodične slave, među najčešćim slavama kod Srba. Po prazniku Đurđevdanu, obzirom da je to vreme u koje cveta, dobila je naziv i biljka đurđevak (lat. Convallaria majalis), poznata i kao đurđica i đurđevac.