Elektroenergetika

Elektrotehnika
Elektricitet  Magnetizam
Parna turbina se koristi za dobijanje električne energije

Elektroenergetika je podoblast elektrotehnike koja se bavi proizvodnjom, prenosom i distribucijom električne energije, kao i električnim uređajima priključenim na takve sisteme kao što su generatori, elektromotori, transformatori i uređaji energetske elektronike. Iako je veći deo ove oblasti usresređen na trofazne naizmenične sisteme, koji su standard za prenos i distribuciju, značajan deo oblasti bavi se konverzijom između jednosmerne i naizmenične struje, kao i razvojem specijalizovanih sistema koji se koriste u avionima i za električnu železnicu.

Historija

Elektricitet je postao predmet interesovanja naučnika krajem 17. veka uz radove Vilema Džilberta. Tokom naredna dva veka načinjena su važna otkrića, poput sijalice sa užarenim vlaknom i Voltinog stuba. Najveće otkriće u elektroenergetici bilo je otkriće Majkla Faradeja iz 1831. koji je dokazao da promena magnetnog fluksa indukuje elektromotornu silu u namotaju žice, princip poznat po imenu elektromagnetna indukcija koji objašnjava rad generatora/elektromotora i transformatora.

Godine 1882. Tomas Edison i njegova kompanija su izgradili prvu elektranu na svetu u ulici Perl u Njujorku. U toj elektrani je ranilo nekoliko generatora koje su pokretale parne turbine i koji su u početku opsluživali oko 3.000 sijalica za 59 potrošača.[1][2] Elektrana je proizvodila jednosmernu struju, a kako u to vreme jednosmerna struja nije mogla biti transformisana na viši naponski nivo kako bi se smanjili gubici tokom prenosa, najveća udaljenost od generatora do prijemnika je bila oko 800 metara.[3]

U Londonu su iste godine Lusijen Golar i Džon Dikson Gibs predstavili prvi transformator koji se mogao koristiti u mreži. Praktična vrednost Golarovog i Gibsovog transformatora je bila prikazana 1884. u Torinu, gde je taj transformator korišćen da osvetli oko 40 kilometara pruge energijom iz jednog generatora naizmenične struje.[4] Uprkos uspehu ovakvog sistema, njih dvojica su napravili nekoliko grešaka, od kojih je najveća to što je primare transformatora vezao na red, tako da je uključenje ili isključenje jedne lampe uticalo na ostale lampe u liniji, jer transformatori nisu bili jednako opterećeni. Nakon demonstracije, američki preduzetnik Džordž Vestinghaus je kupio nekoliko transformatora i Simensov generator i naložio je svojim inženjerima da eksperimentišu u nadi da će ih poboljšati za upotrebu u komercijalnim energetskim sistemima.

Nikola Tesla

Vilem Stenli, jedan od Vestinghausovih inženjera, je uočio da je problem u vezivanju na red i takođe je došao do zaključka da će gvozdeno jezgro oko koga bi se namotali primarni i sekundarni namotaji smanjiti gubitke usled rasipanja fluksa. Sa ovim idejama, Stenli je konstruisao mnogo napredniji transformator za naizmenične mreže u Grejt Baringtonu 1886.[5] Nikola Tesla je tokom 1887. i 1888. patentirao niz pronalazaka, uključujući i patent za dvofazni asinhroni motor. Iako se Tesli ne mogu pripisati zasluge za izgradnju prvog asinhronog motora, njegov dizajn motora je, za razliku od drugih, bio praktičan za industrijsku upotrebu.[6]

Do 1890ih proizvodnja električne energije je uzela maha, a kompanije su izgradile na hiljade električnih mreža (i za jednosmernu i z a naizmeničnu struju) u Sjedinjenim Državama i Evropi, koji su uglavnom bile posvećene obezbeđivanju električne energije za osvetljenje. Tokom ovog vremena je izbio oštar sukob između Edisona sa jedne strane i Vestinghausa i Tesle sa druge, poznat kao Rat struja, oko toga koji je način prenosa (jednosmernom ili naizmeničnom strujom) bolji. Godine 1891. Vestinghauz je izgradio prvu mrežu koja je bila projektovana i da pogoni i elektromotore, a ne da samo obezbeđuje električno osvetljenje. Ta mreža je napajala sinhroni motor u Teluridu, dok je motor startovao Teslin asinhroni motor.[7] Sa druge strane Atlantskog okeana, Oskar fon Miler je sagradio trofaznu električnu mrežu naponskog nivoa 20 kV dugu 176 km od Laufen am Nekara do Frankfurta na Majni.[8] Godine 1895. nakon dugotrajnog procesa donošenja odluke, odlučeno je da se od hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima prenosi električna energija do preko trofazne mreže naizmenične struje naponskog nivoa do 11 kV do grada Bafala. Nakon završetka ove hidroelektrane, za nove električne mreže su se sve češće uzimala naizmenična struja.

Iako su zadnje dve decenije 19. veka bile ključne decenije u razvoju elektroenergetike, njen razvoj se nastavio i u 20. i 21. veku. Godine 1936. puštena je prva HVDC linija koja je koristila diode na bazi živinog luka, a povezivala je Šenektejdi i Mekanikvil. HVDC je prethodno bio postizan vezivanjem generatora jednosmerne struje na red, mada je ovaj sistem trpeo zbog male pouzdanosti.[9] Godine 1957. Simens je predstavio prvi ispravljač na bazi poluprovodnika (koji su danas standard u HVDC sistemima), međutim, sve do početka 1970ih ta tehnologija nije bila korišćena u komercijalnim električnim mrežama.[10] Godine 1959. kompanija Vestinghauz je predstavila prvi prekidač koji je koristio gas SF6 kao medijum u kome se odvija prekidanje i gašenje električnog luka.[11] SF6 je daleko bolji dielektrik od vazduha, a njegova upotreba je znatno smanjila dimenzije prekidača i transformatora.[12][13] Mnoga važna unapređenja su došla iz polja informacionih tehnologija i telekomunikacija. Na primer, razvoj računara je omogućio da se proračun tokova snaga vrši brže što je omogućilo mnogo bolje planiranje električnih mreža. Napredak u informacionim tehnologijama i telekomunikacijama je takođe omogućio daljinsku kontrolu nad generatorima i prekidačima u mreži.

Energija

Elektroenergetika se bavi proizvodnjom, prenosom i distribucijom električne energije, kao i projektovanjem širokog spektra srodnih uređaja. Tu spadaju transformatori, generatori, elektromotori i uređaji energetske elektronike.

U mnogim država na svetu, država je vlasnik električne mreže koja povezuje brojne generatore sa prijemnicima. Korisnici kupuju električnu energiju iz električne mreže kako bi izbegli velike troškove proizvodnje sopstvene električne energije. Inženjeri elektroenergetike takođe rade na projektovanju i održavanju električne mreže, kao i sistema koji su povezani na njih. Takvi sistemi mogu da predaju mreži dodatnu električnu energiju, uzimaju električnu energiju iz mreže ili rade i jedno i drugo. Inženjeri elektroenergetike mogu takođe i da rade na sistemima koji se ne povezuju na električnu mrežu i koriste se tamo gde povezivanje na mrežu nije poželjno, kao na primer u udaljenim rudnicima, gde može biti jevtinije da rudnik sam proizvodi električnu energiju za svoje potrebe nego da plaća energiju iz mreže.

Danas većina mreža koristi trofaznu sistem naizmenične struje. Ovakav izbor se delimično pripisuje lakoći kojom se ovak tip električne energije može proizvoditi, transformisati i koristiti. Ponekad se (a naročito u SAD) mreža iz ekonomskih razloga podeli pre nego što stigne do stanova čiji se mali zahtevi za snagom mogu zadovoljiti monofaznom mrežom. Međutim, industrija prednost daje trofaznim mrežama jer ona može da pogoni efikasne i jevtine motore kao što su trofazni asinhroni motori.

Transformatori imaju važnu ulogu u prenosu električne energije, jer omogućavaju transformaciju električne energije, tako što spuštaju/dižu vrednost napona, a podižu/spuštaju jačinu električne struje. Ovo je vrlo važno jer su na višim naponima ista snaga prenosi uz manji protok struje što povlači manje gubitke tokom prenosa. Ti gubici su jednaki proizvodu kvadrata vrednosti električne struje i vrednosti električne otpornosti.

Iz tih razloga, duž prenosne mreže postoje razvodna postrojenja u kom se napon podiže pre prenosa, a spušta se na vrednosti pogodne za upotrebu nakon prenosa.

Proizvodnja električne energije

Hidroelektrana Đerdap

Proizvodnja električne energije je proces kojim se druge vrste energije transformišu u električnu. Postoje nekoliko različitih procesa transformacije, kao što su hemijski, fotonaponski i elektromehanički. Elektromehanička konverzija energije se koristi za dobijanje električne energije iz uglja, nafte, prirodnog gasa, uranijuma, vode i vetra. Svi ovi procesi elektromehaničke konverzije, osim konverzije energije vetra, koriste sinhrone generatore koje pokreću parne, gasne ili vodene turbine, koje pretvaraju energiju vodene pare, prirodnog gasa i vode u rotacionu energiju, a rotacionu energiju dalje u električnu pretvaraju generatori. Ovaj proces je najekonomičniji i stoga se najčešće sreće u elektroenergetici.

Kako će svetske rezerve uglja, nafte i prirodnog gasa biti iscrpljene u budućosti i zbog ekoloških problema oko nuklearnih elektrana, u svetu je akcenat na proizvodnji čiste energije iz obnovljivih izvora, kao što su energije vetra i Sunca.

Prenos električne energije

Dalekovodi prenose električnu energiju duž električne mreže.

Električna energija se od elektrana do potrošača prenosi prenosnom mrežom. Prenosna mreža je složena veza sa petljastom topološkom strukturom, koja omogućava posrednu ili neposrednu vezu svake elektrane sa svakim potrošačem, čak i u slučaju ispada bilo kog elementa prenosne mreže. Prenosni sistem je visoko automatizovan sistem, u pogledu razvodnih postrojenja i vodova.

Prenosne mreže se mogu graditi kao podzemne ili nadzemne. Podzemne kablovske mreže se koriste u urbanim sredinama, gde je primena nadzemnih vodova previše skupa ili neizvodljiva. Takođe se koriste za prenos energije ispod reka, jezera ili zaliva. Nadzemne prenosne mreže se koriste na ostalim mestima, jer su za isti naponski nivo, one jevtinije od kablova.

Unutar razvodnog postrojenja nalazi se oprema kao što su transformatori, releji i prekidači. Transformatori prenose električnu energiju iz prenosne mreže jednog naponskog nivoa u prenosnu mrežu drugog naponskog nivoa. Releji se koriste kao zaštitna oprema, koji signalizuju prekidačima akcije kada ulazni napon pređe ili padne ispod određenog nivoa. Prekidači osim zaštitne uloge služe i za normalno isključivanje prenosne mreže kada se vrše radovi na njoj.

Distribucija električne energije

Razvodno postrojenje

Distributivni sistem prenosi električnu energiju od prenosne mreže do neposrednih prijemnika. Distributivni sistemi obično imaju radijalnu topologiju, jer su sistemi sa upetljanom topologijom mnogo skuplji i kompleksniji. Ipak, delovi distributivne mreže se prave sa upetljanom tehnologijom radi obezbeđivanja sigurnosti u napajanju potrošača iz više izvora ukoliko dođe do ispada dela mreže usled kvara. Distributivna trgovina električnom energijom se može shvatiti kao maloprodaja energije i odvija se na nižim naponima dok se prenosna mreža može shvatiti kao veletrgovina (između proizvođača i distribucija) i odvija se na znatno višim naponima (obično 110 kV i više).

Povezano

Izvori

  1. Williams, Jasmin. „Edison Lights The City”. New York Post. Arhivirano iz originala na datum 2008-03-09. Pristupljeno 31. 03. 2008. 
  2. Grant, Casey. „The Birth of NFPA”. National Fire Protection Association. Arhivirano iz originala na datum 2007-12-28. Pristupljeno 31. 03. 2008. 
  3. "Bulk Electricity Grid Beginnings" (PDF) (Press release). New York Independent System Operator. Retrieved 2008-05-25.
  4. Katz, Evgeny (08. 04. 2007.). „Lucien Gaulard”. Arhivirano iz originala na datum 2008-04-22. Pristupljeno 25. 05. 2008. 
  5. Blalock, Thomas (02. 10. 2004.). „Alternating Current Electrification, 1886”. Pristupljeno 25. 05. 2008. 
  6. Petar Miljanic, Tesla's Polyphase System and Induction Motor, Serbian Journal of Electrical Engineering, p121-130, Vol. 3, No. 2, November 2006.
  7. Foran, Jack. „The Day They Turned The Falls On”. Pristupljeno 25. 05. 2008. 
  8. Voith Siemens (company) (01. 02. 2007.). HyPower. str. p. 7. Arhivirano iz originala na datum 2012-07-25. Pristupljeno 2008-06-16. 
  9. „A Novel but Short-Lived Power Distribution System”. IEEE. 01. 05. 2005.. Arhivirano iz originala na datum 2011-05-24. Pristupljeno 25. 05. 2008. 
  10. Gene Wolf (01. 12. 2000.). „Electricity Through the Ages”. Transmission & Distribution World. 
  11. John Tyner, Rick Bush and Mike Eby (01. 11. 1999.). „A Fifty-Year Retrospective”. Transmission & Distribution World. 
  12. „Gas Insulated Switchgear”. ABB. Arhivirano iz originala na datum 2008-06-15. Pristupljeno 25. 05. 2008. 
  13. Amin, Sayed. „SF6 Transformer”. Arhivirano iz originala na datum 2008-06-16. Pristupljeno 25. 05. 2008. 

Read other articles:

Artikel ini bukan mengenai Bjelašnica. BjelasicaBjelasica pada bulan AgustusTitik tertinggiKetinggian2.139 m (7.018 ft)Koordinat42°52′00″N 19°41′53″E / 42.8666°N 19.6981°E / 42.8666; 19.6981Koordinat: 42°52′00″N 19°41′53″E / 42.8666°N 19.6981°E / 42.8666; 19.6981 GeografiBjelasicaLokasi di MontenegroLetakMontenegro Bjelasica (Kiril: Бјеласица, pelafalan [bjɛlǎsitsa]) adalah sebuah pegun...

 

ε Canis Majoris Lokasi ε Canis Majoris (dilingkari) Data pengamatan Epos J2000      Ekuinoks J2000 Rasi bintang Canis Major Asensio rekta 06h 58m 37.6s Deklinasi −28° 58' 19 Magnitudo tampak (V) 1.51 Ciri-ciri Kelas spektrum B2 Iab Indeks warna U−B −0.93 Indeks warna B−V −0.13 AstrometriKecepatan radial (Rv)+27.3 km/sGerak diri (μ) RA: 2.63 mdb/thn Dek.: 2.29 mdb/thn Paralaks (π)7,57±0,57 mdbJarak430 �...

 

Kerajaan Thailandราชอาณาจักรไทย Rātcha-āṇāchạk Thai (Thai) Bendera Lambang Semboyan: —Lagu kebangsaan:  เพลงชาติไทย Phleng Chāt Thai (Indonesia: Himne Nasional Thailand) Lagu kerajaan:  เพลงสรรเสริญพระบารมี Sansoen Phra Barami (Indonesia: Muliakan Kehormatannya) Perlihatkan BumiPerlihatkan peta ASEANPerlihatkan peta BenderaLokasi  Thailand  (hijau)di ASEAN ...

Artikel ini perlu diwikifikasi agar memenuhi standar kualitas Wikipedia. Anda dapat memberikan bantuan berupa penambahan pranala dalam, atau dengan merapikan tata letak dari artikel ini. Untuk keterangan lebih lanjut, klik [tampil] di bagian kanan. Mengganti markah HTML dengan markah wiki bila dimungkinkan. Tambahkan pranala wiki. Bila dirasa perlu, buatlah pautan ke artikel wiki lainnya dengan cara menambahkan [[ dan ]] pada kata yang bersangkutan (lihat WP:LINK untuk keterangan lebih lanjut...

 

Denny Landzaat Informasi pribadiNama lengkap Denny Domingues LandzaatTanggal lahir 6 Mei 1976 (umur 47)Tempat lahir Amsterdam, BelandaTinggi 178 m (584 ft 0 in)Posisi bermain Gelandang bertahan / Gelandang tengahInformasi klubKlub saat ini Lech Poznań (asisten)Karier junior SC Buitenveldert AjaxKarier senior*Tahun Tim Tampil (Gol)1995–1996 Ajax 1 (0)1996–1999 MVV 102 (10)1999–2003 Willem II 139 (38)2003–2006 AZ 79 (22)2006–2008 Wigan Athletic 52 (5)2008–2010 ...

 

Halaman ini berisi artikel tentang parpol Eropa yang didirikan tahun 1992. Untuk Kelompok Sosialis & Demokrat di Parlemen Eropa, lihat Aliansi Progresif dari Sosialis dan Demokrat. Partai Sosialis Eropa Presiden Stefan LöfvenSekretaris Jenderal Achim PostDibentuk1973 (Konfederasi)9–10 November 1992 (Partai)Kantor pusatRue du Trône/Troonlaan 98, 1050 Brussel, BelgiaWadah pemikirFoundation for European Progressive StudiesSayap pemudaSosialis Eropa MudaSayap wanitaPES WomenIdeologiDemokr...

Generali Ladies Linz 2011 Sport Tennis Data 8 ottobre – 16 ottobre Edizione 25ª Superficie Cemento indoor Campioni Singolare Petra Kvitová Doppio Marina Eraković / Elena Vesnina 2010 2012 Il Generali Ladies Linz 2011 è stato un torneo di tennis che si è giocato sul cemento indoor. È stata la 25ª edizione del Generali Ladies Linz, che fa parte della categoria WTA International nell'ambito del WTA Tour 2011. Si è giocato a Linz, in Austria, dall'8 al 16 ottobre 2011. Indice 1 Parteci...

 

UAV squadron of the US Navy Unmanned Patrol Squadron 19VUP-19 InsigniaActive4 July 1946 – 31 August 1991; 1 October 2013 (2013-10-01)- ()CountryUnited States of AmericaBranchUnited States NavyTypesquadronRoleMaritime patrolPart ofPatrol and Reconnaissance Wing 11Garrison/HQNaval Air Station Jacksonville, FloridaNickname(s)Big RedEngagementsKorean WarVietnam WarAircraft flownPatrolPV-2 HarpoonPBY-5A/6A CatalinaP-2 NeptuneP4Y-2/2S PrivateerP-3 OrionNorthrop Grumman MQ...

 

Sistine Chapel fresco by Michelangelo The Last JudgmentItalian: Il Giudizio UniversaleArtistMichelangeloYear1536–1541TypeFrescoDimensions13.7 m × 12 m (539.3 in × 472.4 in)LocationSistine Chapel, Vatican CityCoordinates41°54′10″N 12°27′15″E / 41.90278°N 12.45417°E / 41.90278; 12.45417Preceded bySistine Chapel ceilingFollowed byThe Conversion of Saul Mary and Christ The Last Judgment (Italian: Il Giudiz...

27°35′N 77°42′E / 27.58°N 77.7°E / 27.58; 77.7 Vrindavan Vrindavan Negara Bagian - Distrik Uttar Pradesh - Mathura Koordinat 27°35′N 77°42′E / 27.58°N 77.7°E / 27.58; 77.7 Luas - Ketinggian  - 170 m Zona waktu IST (UTC+5:30) Populasi (2001) - Kepadatan 56618 -  Vrindavan (Hindi: वृन्दावन) (ejaan lain: Vrindaban, Brindavan, Brindaban, atau Br...

 

2020年夏季奥林匹克运动会危地马拉代表團危地马拉国旗IOC編碼GUANOC危地马拉奥林匹克委员会網站www.cog.org.gt(西班牙文)2020年夏季奥林匹克运动会(東京)2021年7月23日至8月8日(受2019冠状病毒病疫情影响推迟,但仍保留原定名称)運動員24參賽項目10个大项旗手开幕式:胡安·伊格納西奧·馬埃格利和Isabella Maegli(帆船)[1]闭幕式:Charles Fernández(现代五项)[2]�...

 

Частина серії проФілософіяLeft to right: Plato, Kant, Nietzsche, Buddha, Confucius, AverroesПлатонКантНіцшеБуддаКонфуційАверроес Філософи Епістемологи Естетики Етики Логіки Метафізики Соціально-політичні філософи Традиції Аналітична Арістотелівська Африканська Близькосхідна іранська Буддій�...

Частина серії проФілософіяLeft to right: Plato, Kant, Nietzsche, Buddha, Confucius, AverroesПлатонКантНіцшеБуддаКонфуційАверроес Філософи Епістемологи Естетики Етики Логіки Метафізики Соціально-політичні філософи Традиції Аналітична Арістотелівська Африканська Близькосхідна іранська Буддій�...

 

Stephen KochBorn (1941-05-08) May 8, 1941 (age 83)Saint Paul, MinnesotaEducationUniversity of Minnesota, City College of New York, Columbia UniversityYears active1964–presentSpouseFrances CohenChildren1 Stephen Koch (born May 8, 1941) is a novelist, essayist, historian and teacher. He has written numerous books of cultural history, two novels, and a classic study of the work of Andy Warhol. He has taught creative writing at both the undergraduate and graduate levels at Columbia Un...

 

This article is about the former Pioneer League baseball team. For the Foothills Major Baseball Association team, see Calgary Cardinals FMBA. Minor league baseball teamCalgary Cardinals(1977–1978) Calgary, Alberta Minor league affiliationsPrevious classesRookie LeaguePrevious leaguesPioneer LeagueMajor league affiliationsPrevious teamsSt. Louis Cardinals (1977–78)Team dataPrevious parksFoothills Stadium The Calgary Cardinals were a minor league baseball team located in the Canadian city o...

—— Permukiman di Uni Emirat Arab —— Al Jaddafالجداف Negara Uni Emirat Arab Emirat Dubai Kota Dubai Jumlah daerah 326-329 Statistik permukiman Luas 7.3 km² Jumlah penduduk 2,990[1] (2000) Kepadatan penduduk 409.5/km² Permukiman sekitarnya Zabeel, Al Garhoud Dubai Metro station   Jaddaf 1, Jaddaf 2  Koordinat 25°12′52″N 55°19′33″E / 25.214338°N 55.325775°E / 25.214338; 55.325775Koordinat: 25°12′52″N 55°...

 

Historical Presbyterian organization For other entities with similar names, see American Presbyterian Church. Presbyterian Church in the United States of AmericaSeal of the General Assembly of PCUSAClassificationProtestantOrientationMainline ReformedPolityPresbyterian polityAssociations Plan of Union with the Congregational churches of New England (1801–1837) United Foreign and Domestic Missionary Societies (with the Reformed Church in America and the Associate Reformed Church, 1817–1826)...

 

American politician (born 1972) Rob BontaOfficial portrait, 202334th Attorney General of CaliforniaIncumbentAssumed office April 23, 2021GovernorGavin NewsomPreceded byXavier BecerraMember of the California State Assemblyfrom the 18th districtIn officeDecember 3, 2012 – April 22, 2021Preceded byMary HayashiSucceeded byMia BontaMember of the Alameda City CouncilIn officeDecember 21, 2010 – November 20, 2012Preceded byFrank MatarreseSucceeded byMarilyn Ezzy Ashcraft Pe...

Species of flowering plant in the family Proteaceae Protea denticulata Conservation status Vulnerable  (IUCN 3.1)[1] Scientific classification Kingdom: Plantae Clade: Tracheophytes Clade: Angiosperms Clade: Eudicots Order: Proteales Family: Proteaceae Genus: Protea Species: P. denticulata Binomial name Protea denticulataRourke Protea denticulata, commonly known as the tooth-leaf sugarbush, is a shrub of the family Proteaceae native to the southwestern Cape Provinces of South...

 

Political organization (1822-1831) Brazilian Party Partido BrasileiroFounded1822Dissolved1831Politics of BrazilPolitical partiesElections Brazilian Party (Portuguese: Partido Brasileiro) refers to a political organization formed in Brazil during the United Kingdom of Portugal, Brazil and the Algarves after the Liberal Revolution of 1820.[1][2][3] Despite not being a formal political party, it united the urban upper bourgeoisie, merchants and slave owners who defended t...