Cabinda ili Kabinda (ranije Portugalski Kongo, a lokalno znana kao Tchiowa) je enklava i provincija Angole. Status angolske provincije osporavaju brojne lokalne političke organizacije koje se zalažu za potpunu nezavisnost Cabinde, što je u prošlosti bio uzrok brojnih sukoba. Središte provincije je istoimeni grad, trenutno četvrti najveći grad u Angoli, a podijeljena je na četiri općine — Belize, Buco Zau, Cabinda i Landana.
Suvremena Cabinda nastala je spajanjem triju povijesnih kraljevstva — Ngoyo, Loango i Kakongo — te zauzima područje od 7,270 km2, s populacijom od 688,285 stanovnika (podaci iz 2014.). Ovo je posebno interesantno jer je prema izvještaju Sjedinjenih Država iz 1988. godine na tom području stanovalo samo 147,200 stanovnika i to u jednakom odnosu između sela i grada; ovo je posljedica da je gotovo trećina stanovnika Cabinde u jednom trenutku imala status izbjeglica u DR Kongu. Izbjeglice su se počele vraćati nakon mirovnog sporazuma 2007. godine.
Cabinda je od ostatka Angole podijeljena uskim pojasom koji pripada DR Kongu, koji tako čini južnu i istočnu granicu provincije. Na sjeveru graniči s Republikom Kongo, a na zapadu izlazi u Atlantski ocean. Nedaleko od obale Cabinde nalaze se neka od najvećih izvorišta nafte u svijetu. Eksploatacija nafte započela je 1954. godine, dok je Angola još uvijek bila portugalska kolonija. Iako je nafta najvažniji gospodarski proizvod, u Cabindi se nalaze industrije drva, kave, kakaa i palminog ulja.
Godine 1885., sporazum iz Simulambuca uspostavio je Cabindu kao portugalski protektorat, što separatisti smatraju osnovom za svoje tvrdnje da je angolska okupacija Cabinde zapravo ilegalna. Iako je Angolski građanski rat završio 2002. godine, oružani sukobi u Cabindi traju i danas; neke separatističke frakcije proglasile su Republiku Cabindu, međutim isto nije dobilo nikakav međunarodni kredibilitet.
Vanjske veze